Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Gljive
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Identifikacija gljiva
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Identifikacija gljiva

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 38>
Korisnik
Poruka
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 21:18
Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:


... ne... onaj link nije onaj vrganj koji je rasao uokolo mene....
 
Naravno da nije, nisam ja ni rekao da je... već sam tintara naveo samo kao primjer.
 
 
Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:

onaj je ima više nabubrenu spužvu, deblju stabljiku sa laganim zadebljanjem.... vučje nešto??... ne znam... ne znam pa ne diram....
 
Tvoj bi onda mogao biti vučji vrganj - Boletus lupinus. Taj je lakše otrovan.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 21:20
Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:

...no cordy.... da li to znači da ako ikakvu vrstu vrganja koja plavi nađem u šumi - mogu jesti? :))))))))))))))))))....
 
Smile ne znači naravno. Jer postoje Boletus lupinus i Boletus satanas koji poplave, a otrovni su.  Ali postoji znači na desetke drugih koji poplave i jestivi su.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 21:25
.....ehhh....šteta...... :))))
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 21:28
Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:

cordy......  img_1973.jpg...slika sa izložbe ...ondje uokolo sunčanice al ne znam što je ono ljevo ... meni ovako mutno na daleko ne liči ni na jednu vrstu sunčanice koju znam..... jel to neka druga vrsta?
 
 
Dobro da nije img_1978, to bi valjda bila tvoja slika LOL
 
A lijevo na slici img_1973 je jedna preslica iz roda Amanita - Amanita battarrae (=Amanita umbrinolutea), dobra jestiva gljiva. Preslice su podrod u rodu Amanita, a njihovo svojstvo je da ne posjeduju vjenčić i imaju jako narebran rub klobuka.
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 21:29
Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:

.....ehhh....šteta...... :))))
 
I nije tako velika, lako ih je razlikovati od ova dva otrovna Wink
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 21:31
Originalno poslano od člana cordyceps cordyceps napisao:

Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:

.....ehhh....šteta...... :))))
 
I nije tako velika, lako ih je razlikovati od ova dva otrovna Wink




.....ShockedKAKO ??!!
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 21:40
......ehhh ova  Amanita - Amanita battarrae (=Amanita umbrinolutea) ...mi isto malo preestavagantna za moj ukus.... nekako je modernistička....:)))....

...jednoć bila u nekom društvu gdje se poteglo pitanje da li su gljive biljke?... neki zastupali tezu da su gljive posebna vrsta ni blijke ni životinje...
.... biljke su šta ne?..mislim, ovdje su stavljene pod ostale biljne vrste....
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 23:07
Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:

... neki zastupali tezu da su gljive posebna vrsta ni blijke ni životinje...
 
Ta je teza točna. 3F - fungi, flora i fauna.
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 23:08
Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:


.....ShockedKAKO ??!!
 
 
Lako Tongue. Samo ti njih pronađi pa ću ti onda ja reći razlike.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 23:27
Originalno poslano od člana cordyceps cordyceps napisao:

Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:


.....ShockedKAKO ??!!
 
 
Lako Tongue. Samo ti njih pronađi pa ću ti onda ja reći razlike.



...onda ih je teško naći... :)))))......

...ai ne volim brati gljive koje ne poznam, šteta mi.... neka ih upotrijebi netko tko ih zna... il da ostanu za "sjeme" ...:)))

...dakle istina je!!! :O)))))  ...gljive nisu niti biljke niti životinje :O))).... nego su gljive :))
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2008 u 11:47
Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:


...p.s. cijelo vrijeme gledam slike sa tvoje izložbe.... nemam riječi... , baš nemam riječi.....oooooooooooogroman broj gljiva..... stvarno ti se divim što ih raspoznaješ toliko puno...
 
 
Ukupno je bilo izloženo 210 vrsta.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2008 u 14:47
cordy..... ti si nevjerojatan!!!!smile58smile79
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2008 u 14:57
...ona prva...žućkasta pupavka....uffff......
...e, za onu sjajnu hrastovku sam već negdje vidjela da je ljekovita....a ja ju znala brati za kuću za dekoraciju..... ima li neku sličnu otrovnu sestru?... a za što je ljekovita?? Smile

Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2008 u 18:17


....Pitanje za cordya..... iskopala negdje u starim slikama.... a baš me zanima: ova gljiva dole jel se može raspoznati što je? ... prijateljica tvrdila da je sunčanica ali ja nisam baš bila sigurna ..... ima doduše ugodan miris, malo grbav klobuk... oda najmanje faze rasta onaj oblik..kompaktnost...izvana kakov obično ima vrganj.... no nije....klobuk nije ispucan niti najmanje, doduše tad bila velika vlaga......
 a stanište je pomješano na staništima sunčanice....

...ajd javi mišljenje... baš me zanima :))

Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2008 u 11:48
Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:

ima li neku sličnu otrovnu sestru?... a za što je ljekovita?? Smile

 
Nema otrovnu sestru. O njoj i njenoj ljekovitosti:
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2008 u 11:48
Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:



...ajd javi mišljenje... baš me zanima :))

 
Da, to je mlada sunčanica.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2008 u 15:17
Originalno poslano od člana cordyceps cordyceps napisao:

Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:



...ajd javi mišljenje... baš me zanima :))

 
Da, to je mlada sunčanica.



...eee... nisu ni sunčanice tako jednostavne za prepoznati....ima varijacija i kombinacija..... ja ih berem maltene od kad znam za sebe...takvi mi korjeni.... al svejedno imam  strahopštovanje... i strah prema svim gljivama....
..fala cordy!smile79
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2008 u 17:54
Cordy, ne zamjeri, ali ja se ne bih 100 posto pouzdala u ovu identifikaciju. Zbunjuje me pomični "prsten" koji je jedna od glavnih obilježja za prepoznavanje sunčanice. Rkla bih da ga ova gljiva na slici u nešto starijoj dobi nema.
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2008 u 20:59
Ma što bi zamjerio, samo ti slobodno kaži što primjećuješ. Zato smo tu da raspravljamo o gljivama. Ova sunčanica ima prsten, vidljiv je na slici, upravo se formira jer je gljiva još mlada. Kad se odvoji rub klobuka od stručka na stručku ostaje vjenčić. Na slici ti je to ova bijela krpica tik ispod donje strane klobuka.
 
Ima viš vrsta sunčanica (Macrolepiota). Nemaju sve dovostruki veliki vjenčić kao Macrolepiota procera. Npr. Macrolepiota mastoidea ima manji, jednostruki vjenčić. Isto tako npr i Macrolepiota excoriata.
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2008 u 21:06
Uz muharu i ovu gljivu smo našle u našoj šetnji šumom. Nismo niti dugokosa niti ja upoznate s njom, pa bi voljele saznati koja je ovo gljiva!




Ovako izgleda njen presjek klobuka

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 38>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.