Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Gljive
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Identifikacija gljiva
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Identifikacija gljiva

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 38>
Korisnik
Poruka
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2008 u 21:19
Originalno poslano od člana andrea01 andrea01 napisao:

Uz muharu i ovu gljivu smo našle u našoj šetnji šumom. Nismo niti dugokosa niti ja upoznate s njom, pa bi voljele saznati koja je ovo gljiva!
Ovako izgleda njen presjek klobuka

 
Ovo je gljiva iz porodice vrganjevki, a spada u rod hrapavaca (Leccinum).
Konkretno, brezin turčin ili kako ga zove Božac opekasti djed - Leccinum tastaceoscabrum (=Leccinum versipelle). Odličan jestivi vrganj i možda najbolji među svim Leccinumima. Mikorizan je sa brezom, kao i muhare koje ste našli u njegovoj blizini.
Tu nema nikakvog spora oko jestivosti jer su sve vrste iz tog roda jestive, a neke odlične kao npr. ova koju ste našle.
Evo malo sličica:
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2008 u 21:27
Hvala cordy!!!! Nismo bile sigurne iako su izgledom bili jako primamljivi.
A i breze je bilo u blizini, i visoke bujadi!Wink

Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2008 u 22:27
Evo još jedne moje nepoznanice, ali budući su u okolici njih bile najviše bukve, pomislila sam na bukovače... Cry ali nikad ih nisam sa znalcem brala





Na vrh
dugokosa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 886
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dugokosa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2008 u 22:58
vidiš to nisam povezala,grabovog deda berem i jedem njegov klobuk samo jer je stapka prežilava,a isto ima hrapavu stapku ko i ovaj turčin
sutra je novi dan
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2008 u 00:08
Originalno poslano od člana dugokosa dugokosa napisao:

vidiš to nisam povezala,grabovog deda berem i jedem njegov klobuk samo jer je stapka prežilava,a isto ima hrapavu stapku ko i ovaj turčin
 
Da, grabov djed (Leccinum carpini) ima isto hrapavu stapku jer spada isto u rod hrapavaca (Leccinum) kao i opekasti djed. S time da je opekasti djed još kvalitetniji od grabovog djeda u pogledu jestivosti.
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2008 u 00:15
Originalno poslano od člana andrea01 andrea01 napisao:

Evo još jedne moje nepoznanice, ali budući su u okolici njih bile najviše bukve, pomislila sam na bukovače... Cry ali nikad ih nisam sa znalcem brala
 
Ne nisu bukovače. Ovo su neke gljive iz roda plosnatica (Collybia). Tu spadaju većinom nejestive vrste gljiva ili neke vrste osrednje jestive, ali nema otrovnih vrsta. Kako ne vidim stručak ni listiće na slci ne mogu znati o kojoj se vrsti Collybie radi. Treba poslikati sve dijelove gljive i iz malo bliže perspektive i da ne bude mutna slika. Baš sam zahtjevan Smile
 
A što se bukovača tiče one rastu direktno iz drveta (stabla ili panja), a ne iz zemlje kao ove na slici.  Bukovače ne rastu samo na bukvama, već i na ostalom drveću - vrbe, jablani, topole, johe, orasi, lipa, bagrem, pa čak i hrastu i ponekad i crnogorica - smreke.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2008 u 00:22
... ja bila u berbi jučer, bilo jako dobro :))... imam novu nepoznanicu za tebe cordy ali moram skinuti sa mobitela pa stavim...manjana ( po vuku :))...
Na vrh
malosrce View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje malosrce Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2008 u 09:29

u subotu smo išli u berbu kestenja,Tongue

i naišli smo na 2kg vrganja, a ugledali smo i druge
raznolike gljivice,Embarrassed
koje se nismo usudili dirati, jer nikad se nezna....
 
nismo baš preveliki znalci....LOL
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2008 u 23:07
...olla cordy, meštre :))) jesi dobro? jel te oke dobro služe? a inuticija  i vidovitost, kako s tim stojiš? :O)))) ... jer za ove moje sljdeće slike će ti možda trebati :))))))))))))))  .... moram i ja jednom kupiti taj digitalni fotić jer ove slike sa mobitelom ponekad ispadnu takve da se i ja sama pitam šta sam to i kad slikala :O)))

... no ovih gljiva našla podosta ... nepoznate mi al nekako su o.k. ... :))) ne znam zašto...


Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2008 u 23:28
...no za ovo nisam  više znala šta bi mislila.....oblik martinčice a nisu...sjajno srebrnkasto suhi klobuk.... na prvi pogled pomislila  da su maglenke...a onda zaključil da znam da ništa ne znam... :))


Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Listopad 2008 u 11:03
Da, fotke su dosta problematične Confused
Prva gljiva, ako je rasla baš na livadi, je neka tamnija vrsta iz roda vlažnica - Hygrocybe. Mogući kandidati - Hygrocybe lacmus, Hygrocybe favipes, Hygrocybe unguinosa, Hygrocybe ovina.
Druge gljive su neke iz roda gustoliski - Melanoleuca. Općenito su kao rod vrlo komplicirane i jako ih je teško odrediti bez pomoći mikroskopa.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Listopad 2008 u 17:12
...a no!:)) ...još i damikroskop nabavim i nosim na ljivadu :))))...dosta što sam se zakačila na vagu :)))...ako nas je više takmičimo se u težini :)))...jest da se puhići od pola kile obično ne broje.... danas palo 4 600 grama :)))

...hvala ti cordy!!smile79
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2008 u 11:04
Evo i kod mene na dvorištu naraslo nešto gljivica!
Možda malo mutna slika, ali bolje nisam mogla Cry

Susjed je rekao da su puzice i budući smo mi odustali on si ih je pobrao, a ja uslikala za svaki slučaj ako mu se štogod dogodi Wink

Ove gornje gljivice narasle su u blizini ovog lijeskovog panja, samo što je vidljivo da ove iz trave i ove na panju nisu iste. Susjed tvrdi da su to panjačice i da su isto jestive (s desne strane panja). Jeli ima pravo?

Ove su izrasle iz betona takoreći. Izgledaju mi iste kao i gornje iz trave

Ovako izgledaju kad se otkine dio

Voljela bih nešto više saznati o njima!

Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2008 u 11:18
.. meni su te tvoje gljive špansko selo :))))...osim štome ove nabrane podsjećaju na neke koje jednoć davno brao naš prijetlj...pelinkovače ili nešto sl... poprečni presjek pa pogled unutra... šuplja stapka a sa vrha klobuka u uutranjost vse spušta mali jezičac..... ali podjećaju je daleko prerizično za bilo št reći osim rekla kazala......

.....pa pričekejmo cody-a defnitivno ! :)))))
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2008 u 22:52
@ Andrea, sve su ove gljive na svim tvojim slikama puzice, tj. puze - Armillaria cepistipes. I sve su jestive dobro termički obrađene. I ove desno od panja su isto puze.
A na panju su stariji primjerci ljekovite šarene tvrdokoške - Trametes versicolor.
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2008 u 10:49
Za ove tamnijeg klobuka koje su narasle uz sami panj nismo bili sigurni pa nismo niti dirali ih.

Hvala cordy!
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2008 u 11:57
Sve pohvale na fotkama. To mora da je bila prekrasna šetnja!!

Imam pitanje- dolje stavljam slikicu gljiva koje mi rastu po dvorištu- koje su to glj-gljive?

Tu se igramo

http://satyninabajka.blogspot.com/
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2008 u 12:22
... meni liče na neke od puza....ali mene u vezi gljiva ne slušaj....
...nego bilo bi zgodno da okreneš jednu naglavačke da se vidi i donja strana ( to je jako bitno) pa da cordy lakše detektira...


Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2008 u 12:47
Griva, u pravu si. Treba gljive poslikati iz svih perspektiva, da se vide svi djelovi gljive. Ovoj se npr. vide samo klobuci, dok o stručku i listićima ne znamo ništa. Ali srećom, ovo je lako prepoznatljiva gljiva koja se zove sumporača - Hypholoma fasciculare. Nije jestiva, odnosno lakše otrovna vrsta.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2008 u 13:04
...ma, puza, puza.... :))))...jestiva, lakše otrovna... blage su nijanse :O))))).....
...kao što rekoh, ne slušajte mene o gljivama ( ber ne onima koje osobno ne berem.. :)))..
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 38>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.