Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Gljive
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Identifikacija gljiva
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Identifikacija gljiva

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 45678 38>
Korisnik
Poruka
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2008 u 13:48
Ja jedem samo jestive šampinjone!!!
Ovo ostalo se nigdar nebum ufala probati! MM je znal sebi nabrati sunčanice , a ja samo čekam reakciju nakon žderačine!!
To je kao kad idemo nekam van, pa je veselo, i  jedan pije, a drugi ne jer jedan mora ostat trezan kak bi vozil doma!
Ja sam trezna!!LOL
Tu se igramo

http://satyninabajka.blogspot.com/
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2008 u 22:37
Jedenje gljiva nije žderačina to ti jesmile41, samo što nije pilence nego gljiveWink
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Listopad 2008 u 17:10
Originalno poslano od člana Šeflera Šeflera napisao:

Ja jedem samo jestive šampinjone!!!
Ovo ostalo se nigdar nebum ufala probati! MM je znal sebi nabrati sunčanice , a ja samo čekam reakciju nakon žderačine!!
To je kao kad idemo nekam van, pa je veselo, i  jedan pije, a drugi ne jer jedan mora ostat trezan kak bi vozil doma!
Ja sam trezna!!LOL



...šeflera, potpuno te razumijem....nije ti to to i gotovo...strah je vrag... :)...ima toliko drugih divnih namirnica....ako ti dođe gušt i preskočiš strah, onda ćeš oboriti rekorde i zbog zaostataka.... :))))
..p.s. ja kupovne šampinjone ne jedem.... kad uberem na livadi l.šampinjon...koji raste na jarkom svijetlu i neće čak niti u sjenu... pa ga usporedim sa onim iz tame vlažnog podruma...o ne....:))Dead
Na vrh
vikica46 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 114
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vikica46 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Listopad 2008 u 16:11
Da li je ovo na slici velika grlašica?
Cigarete su na slici samo radi orijentacije o veličini gljive, ja ne pušim u šumi časna riječ! smile209
 
Na vrh
vikica46 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 114
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vikica46 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Listopad 2008 u 16:18
I još jedan pogled odzgo (snimila sam gljivu 19.10. u listopadnoj šumi.
Zahvaljujem na odgovoru!
 
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Listopad 2008 u 17:08
Originalno poslano od člana vikica46 vikica46 napisao:

Da li je ovo na slici velika grlašica?
 
 
Točno, velika grlašica ili martinčica - Clitocybe geotropa, odnosno Clitocybe maxima. Neki ih autori smatraju odvojenim vrstama, a neki maximu samo varijetetom geotrope. Razlike bi bile da geotropa ima duži stručak, a maxima kraći ( tj.maxima ima veći promjer klobuka od dužine stručka), maxima nema u sredini klobuka ispupčenje ili grbicu, a geotropa ima, i maxima može narasti veća od geotrope (i više od 30 cm promjera klobuka, a po nekima čak i do 60!).
Uglavnom, obje su dobre jestive gljive.
http://www.gobe.si/Gobe/ClitocybeMaxima
http://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php?obrazok_id=22950&next_img_type=gallery
http://www.funghiitaliani.it/index.php?act=Print&client=printer&f=38&t=15436
 
 
Na vrh
vikica46 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 114
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vikica46 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Listopad 2008 u 17:17
Puno hvala cordyceps, na jednom od tvojih linkova pročitala sam da je gljiva zaštićena i sada mi je drago da ih nisam ubrala! Clap
Bile su 3 ovako velike na okupu.
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Listopad 2008 u 17:25
Originalno poslano od člana vikica46 vikica46 napisao:

Puno hvala cordyceps, na jednom od tvojih linkova pročitala sam da je gljiva zaštićena i sada mi je drago da ih nisam ubrala! Clap
Bile su 3 ovako velike na okupu.
 
To je u Sloveniji zaštićena, kod nas nije.
Mogla si ju ubrati 2, a jednu ostaviti da i dalje izbacuje spore. Dvije ovako velike su sasvim dovoljne za ručak.
Na vrh
vikica46 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 114
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vikica46 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Listopad 2008 u 20:22

SUTRA IDEM U ŠUMU PO ONE DVIJE, ZAPAMTILA SAM IM LOKACIJU!

 
smile50
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Listopad 2008 u 22:25
..no kako su poranile..ja sam ih znala čeprkati ispod snijega... dok je snijega bilo u ovim krajevima...
Na vrh
dengo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dengo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2008 u 16:31
Može mi netko reći koja je ovo gljiva? Ubrana danas oko Petrove gore...






Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2008 u 20:15
Originalno poslano od člana dengo dengo napisao:

Može mi netko reći koja je ovo gljiva? Ubrana danas oko Petrove gore...
 
Naravno. Jedna od najboljih jestivih vrsta gljiva - Maglen (Scutiger pes-caprae). Neda mi se sad pisat o njemu, ovdje ćeš naći potrebite podatke:
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2008 u 23:10
...meni se čini da nikada nisam vidjela čudniju gljivu do ove....Approve
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2008 u 16:12
mene slici na varganj... iako se vidi da to nije!!
Na vrh
vikica46 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 114
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vikica46 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2008 u 21:39
Vukovo meso:
 
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2008 u 23:08
Upravo tako. Fistulina hepatica joj je znanstveno ime, a domaće još i jetrenka. Raste na panjevima i oštećenim i bolesnim stablima, u njihovim dupljama i slično (najčešće hrastova, rijeđe kestena). Najbolje ju je upotrijebiti dok je mlada, ova na slici mislim da je već malo prestara za konzumaciju. Inače, zanimljivo je za nju da sadrži značajne količine vitamina C.
 
Savjet o pripremi, citat iz "Prepoznavanje gljiva" Petera Jordana:

PRIPREMA ZA JELO
"Odstranite sve dijelove drveta koji su još na gljivi. Razdvojite gljive ukoliko
rastu u nakupini te ih obrišite vlažnom krpom. Vukovo meso ima pomalo
metalni okus pa je dobro narezati ga na kriške i namočiti u mlijeko oko 2
sata. Tako će se izgubiti kiselina i trpak okus. Potom se gljivu može peći
kao odrezak. Dodajte malo luka, bosiljka i češnjaka. Možete ju ispeći i na
roštilju, ali je dobra i kao dodatak juhama i pirjanim jelima."
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2008 u 20:17
Danima šetam po šumama i gorama ne bi li našla bilo kakvu gljivu koje su u nas u Dalmaciji rijetke, a sinoć vidim one mi rastu 5 m od kućnog praga, oko breskve koja je nešto bolesna.Evo slika za cordy-ja.
Obožavam gljive.Je li jestiva?





A ove su sigurno već prošle, počele su truliti:

Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2008 u 20:46
...he he fermina mi smo se stvarno uskladile, kod men u dvorištu slične takve gljive na 3 hrpe.... susjed ih jede, mi ne.... no meni naravno poslovično liče na puze smile125...ali znamo da ne znam preporzati puze :))))



Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2008 u 21:18
Nemoj ti meni: sliče i ovo i ono...ja bi ih pojela.Hoću striktan odgovor.Ali dok  dođe cordy odoše one.Neću ih moć prežalit.
Ili da riskiram ko tvoj susjed?!Pa makar smile222...
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2008 u 21:30
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

Nemoj ti meni: sliče i ovo i ono...ja bi ih pojela.Hoću striktan odgovor.Ali dok  dođe cordy odoše one.Neću ih moć prežalit.
Ili da riskiram ko tvoj susjed?!Pa makar smile222...



NEEEE!!!! sa gljivama nema riskiranja!! ne govori to niti u šali!!! :)))..doći će cordy... a ako ga slučajno nema još 2-3 dana a vidiš da gljive rapidno stare poberi ih i stavi na veliku tacnu pa u kuhinjski frižider, čuvat će im svježinu još par dana..... a moje ovo ono ne slušaj... vidiš da i naglas upozoravam da laprdam!! aha!!koji izraz!! :)))))

......cordy, cordy, cordy!!smile55
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 45678 38>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.