Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Gljive
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Identifikacija gljiva
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Identifikacija gljiva

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7891011 38>
Korisnik
Poruka
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Srpanj 2009 u 10:30
Originalno poslano od člana Mamaa Mamaa napisao:

evo pomoć molim- stali mm i ja da popijemo kavicu ugledala sam zanimljiv prizor:
gljive izgledaju prekrasno
no kad se otkine komadić mesa mjesto brzo pozeleni (otprilike zelena boja prevladava)
koja je to gljiva? da li je jestiva i kako se priprema?
HvalaSmile
 
Kovara, jestiva. Ovdje ćeš tražene informacije - http://www.boletus.hr/prikaz.asp?slovo=Boletus%20luridus%20Sch%3AFr
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Srpanj 2009 u 10:32
Originalno poslano od člana Anaida Anaida napisao:

Par upita za Cordya imam i  ja - kako se zovu ove podravske ljepotice?? Puno hvala unaprijed i lijep pozdrav... 

 
 
Neke su slike dosta mutne, tako da uzmi ovo moje mišljenje s rezervom.
 
1. Neka vrsta krasnice, odnosno golubače (rod Russula). Vrlo vjerojatno baš sama golubača Russula virescens (ako ima zeleno krastavi klobuk, slika je mutna pa se ne vidi baš dobro). Općenito za rod krasnica ti vrijedi pravilo da ako su blagog okusa - jestive su, ako su ljutogili gorkog - nisu jestive (slobodno probaš komadić sirove da ispitaš okus). U rodu Russula nema izrazito otrovnih gljiva.
 
2. Ljuskavi kuštravac - Strobilomyces strobilaceus (=Strobiomyces floccopus). To je vrsta vrganjevke. Jestiv samo kad je mlad, kasnije je mekan, gnjecav i vlaknast te nije više za jelo.
 
3. Vjerojatno vrsta preslice (Amanita). Moguće Amanita crocea ili Amanita vaginata var. flavescens. Sve preslice imaju na dnu stručka bjelkasti ovoj, zato treba gljivu ubrati cijelu da se ne ispusti iz vida taj detalj!  Inače, preslice su jestive dobro termički obrađene.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Srpanj 2009 u 10:47
A mojih 11 gljiva Kordi, nemoj pobjeći?Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Srpanj 2009 u 10:57
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Evo vas molim za identifikaciju i jestivost gljiva. Stavljat ću brojeve da bi se mogla snaći , te mi po brojevima možete i odgovoriti.Wink

 
 
1. Paxillus atrotomentosus - crnonoga uvijača. Nije jestiva.
 
2. Točno
 
3. Vrsta mliječnice (Lactarius). Nije jestiva. Za moguću vrstu treba ispitati kakvo je mlijeko okusa te da li mijenja boju nakon nekoliko desetaka sekundi jer ima puno sličnih vrsta. Možda Lactarius pallidus?
 
4. Da, to je slinavka, malo starija. Suillus granulatus. Jestiva je (birati mlađe primjerke).
 
5. Neka vrsta bijele puževice (Hygrophorus). Moguće Hygrophorus cossus ili Hygrophorus eburneus. Jedva jestive, lošeg okusa, iako ih neki jedu.
 
6. Vrlo vjerojatno Clitopilus prunulus - brašnjača (miris na svježe brašno!) Odlična jestiva gljiva no ne preporučam ju brati slabo iskusnim gljivarima jer se lako zamijene sa smrtno otrovnim bijelim Clitocybama. Razlike vidi ovdje:
 
7. Neka krasnica (Russula) iz sekcije smrdači (foetens, illota, laurocerasi, fragrans). Sve su nejestive.
 
8. Boletus luridus - kovara
 
9. Amanita vaginata - siva preslica. Jestiva dobro termički obrađena.
 
10. Nije gljiva već biljka. Bezlistac - Monotropa hypopitys
 
11. Trebao bi ju vidjeti i odispod. Ali vjerojatno Megacollybia platyphylla - raspucana širokoliska. Jestiva, slabih kvaliteta.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Srpanj 2009 u 11:08
Kordi hvala na brzom i iscrpnom odgovoru. Pravi si čovjekoljub, bez tebe vjerojatno bismile39 Morat ću otići kupiti nekakvu knjigu o gljivama, da bar orjentaciono znam što je ispred mene. Ali i dalje na identifikaciju.
Ova prva Paxillus atrotomentosus - crnonoga uvijača mi se jako dopala za papanje, ali eto ne valja.

Sad bar znam što je slinavac i to mi je nova gljiva za brati.

Nismo puno gljiva našli , išli smo u večernjim satima i nismo smjeli duboko u šumu, ima u tim krajevima medeka. Nišli smo i na gljivu koja izgleda kao hobotnica i crvena. Aparat mi je ostao u autu.

Idući put planiramo ranije otići za vikend.

Veliki pozdrav Kordi 
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Srpanj 2009 u 15:58
Cordy, puno hvala na brzoj identifikaciji gljiva iz dna zadovoljnog želuca. Lijep pozdrav.
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Srpanj 2009 u 08:46
Hvala Cordy punoSmileClapSmile....sad još samo da uvjerim ukućane da je ta gljiva jestivaWink
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
jadranka4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 437
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jadranka4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Srpanj 2009 u 19:46
Gljivu sam ubrala ispod lipe u dvarištu,rekla bih da možda miriši na mokro brašno.Ali ne znam koja je ida li je jestiva. Mollim pomoć!
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Srpanj 2009 u 21:31
Originalno poslano od člana jadranka4 jadranka4 napisao:

Gljivu sam ubrala ispod lipe u dvarištu,rekla bih da možda miriši na mokro brašno.Ali ne znam koja je ida li je jestiva. Mollim pomoć!
 
Nažalost gljiva nije jestiva. Spada u rod krasnica (Russula) sekcije Pectinatineae u kojoj niti jedna vrsta nije jestiva zbog lošeg okusa. No, nisu ni otrovne. Evo dvije česte od njih:
 
 
 
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Srpanj 2009 u 13:08
Evo par gljivica koje smo susreli u nedelju.

1.     Ovo raste na mom terenu.








Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Srpanj 2009 u 13:41
2.  Ovo bi mogle biti ludare, zar ne?










Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Srpanj 2009 u 13:43
3.


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Srpanj 2009 u 13:46
4.  Da nije ovo biserka?









Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Srpanj 2009 u 13:48
5.  Ili ovo?

Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Srpanj 2009 u 13:49
6. Ludara ?


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Srpanj 2009 u 13:51
7.    Biserka ?






Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
jadranka4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 437
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jadranka4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Srpanj 2009 u 14:28
Hvala Cordyceps, a baš sam se poveselila da bi mogla biti jestiva !Možda drugi put više sreće!
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2009 u 10:26
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Evo par gljivica koje smo susreli u nedelju.

 
 
1. Vrsta iz roda vlažnica (Hygrocybe). Tu u tom rodu nema otrovnih vrsta, ali ni posebno zanimljivih s kulinarskog aspekta (osim par njih). Najbolje im se samo diviti jer su to prekrasne gljive jarkih žutih, narančastih, crvenih i drugih boja. Ima jako puno sličnih vrsta u tom rodu koje nije lako odrediti. Ova tvoja bi mogla biti Hygrocybe persistens ili Hygrocybe konradii. Jestive, ali ništa posebno.
 
2. Nije ludara već zelenjača - Boletus erythropus. Meni odlična jestiva vrganjevka.
 
3. Clitocybe gibba. Jestiva.
 
4, 5 i 7 točno! - biserka (Amanita rubescens).
 
6. opet nije ludara, već lijeponogi vrganj - Boletus calopus. Nejestiv jer je gorak.
 
Ludaru (Boletus satanas) nećeš baš samo tako naći jer je prilično rijetka gljva
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2009 u 11:55
Joj Kordi car si. O ovim što mi liče na ludare ću dobro promisliti , nekako mi opako izgledaju , ali ih neću dirati zbog onih koji ih znaju.

Hvala ti velika.

Sad znam još jednu gljivu smile213, a to je biserka.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2009 u 00:18
Večeras sam razgovarala sa Jagodom o ovoj gljivi. Educiram se, učim da ne pogriješim pa ću staviti informacije o njoj. Gljiva se zove PRESNAC , a ja je nazivam sirogrizom.Wink





Iz knjige Božca.Smile









Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7891011 38>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.