Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Krumpir - Solanum tuberosum
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Krumpir - Solanum tuberosum

 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
Korisnik
Poruka
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Kolovoz 2008 u 22:24
U tijeku je berba krumpira, pa evo nešto o bolestima krumpira. Nadzemni do krumpira napada plamenjača krumpira, gljivično oboljenje koje uzrokuje smeđe pjege na listovima i stabljikama, u krajnjoj fazi cijeli nadzemni dio odumire, a na gomoljima se pojavljuju uleknute pjege i u unutrašnjosti je trulež. Bolest se širi po vlagi i može priječi na rajčicu, zato se preporuča saditi daleko rajčicu od krumpira. Zaražene dijelove treba maknuti i spaliti, "lijek" s aspekta biovrtlarstva su prskanje i zalijevanje juhom od koprive, prskanjem obranim mlijekom i čajem od ljuski češnjaka i luka, a preventiva je prskanje čajem od preslice.

Druga česta bolest na krumpiru je pračna čađavost krumpira, a to je gljivično oboljenje koje ima za posljedicu smeđe raspucale pjege na gomoljima.



Što se preventive tiče, bitno je imati zdravi sjemenski materijal, primjenjivati plodored i izbjegavati zamor tla. Ovu bolest pospješuje previše kalcija u tlu.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Kolovoz 2008 u 22:55
SilveK uvijek nešto poučno. Sadim krumpir nekoliko godina i to neki rani crveni - ne znam mu ime, imam uspjeha, no to su male količine, pa se još nisam susrela s nekim bolestima, ali pazim da je svaki put na drugom mjestu.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2008 u 00:56
Originalno poslano od člana Božikovine Božikovine napisao:

Upute za eko uzgoj pojedinih kultura imate na ovom linku. Upute za uzgoj krumpira su na sredini teksta. Vrijedi pročitati!


Super ako ste pročitali tekst pošto je maknut s navedene adrese pa je link nevažeči.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2009 u 00:26
...na otoku već počeli sa sadnjom patata za ljeto , a tek što su božićne povadili....slušali priču na brodu....odlučila i ja u eksperiment i pobola samo 10-tak gomoljčića prije 7 dana...slijedeće  ću stavit krajem siječnja...vidjet ćemo što će bit !
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2009 u 14:32
molim vas...sadit cu krumpir u sijeno ove godine ali mi kazu da ga ni ne stavljam bez umjetnog gnojiva. ima li netko iskustva? jer ne zelim umjetno bacat na zemlju?
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2009 u 07:54

....svaka čast...ovo je nešto vrlo zanimljivo.....muku mučim sa zemljom na otoku koju treba oplemeniti i zaštiti od isušivanja....za ovo drugo nisu pogodne takve povišene gredice, ali vrijedi razmišljati kako i tome  doskočiti...već sad mi je lagana suša u povrtnjaku, a on nije u mjestu gdje živim, pa ne mogu svakodnevno zalijevati.... 

Na vrh
domingo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 602
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje domingo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Travanj 2009 u 10:02
Hvala na neobičnim informacijama......valja pokušati
Na vrh
Željka23 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka23 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2009 u 16:12
Ima li tko iskustva sa sadnjom krumpira u lipnju u kontinentu ?
 
Kako krumpir preživi smrzavanje zemlje ako do toga dođe?
 
Mislim da ću posaditi par jamica krumpira u lipnju/srpnju ,pred mraz ću ga zaštiti slamom ...jel to ok?
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2009 u 17:56
Ja ga ionako nikad ne sadim prije 1. maja  (lika) a vjerujem da bi u 6. mj. dozrio - probaj, pa ćeš dati povratnu informaciju.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2009 u 22:35
Ja sam iz Međimurja, a kod nas se krumpir sadi polovicom 4. mjeseca. Kod mraza nije problem jer zemlja ne smrzne u ovo doba godine, pa ako kod tebe postoji mogućnost mraza slama je super ideja da se zaštiti nadzemni dio biljke.
Na vrh
Željka23 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka23 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Svibanj 2009 u 11:25
Odlično da preživi!
Želja mi je imati mladog domaćeg krumpira za Božić i Novu Godinu...
 
Bacam se u sadnju kad dođe vrijeme!
 
smile126
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2009 u 10:59
....iako sam rano stavila gomolje, jako kasno izniknuli, nešto smo falili kod sadnje...susjedi već su odavno vadili svoje mlade patate i pojeli...ha,ha..Confused
 
...sinoć sam morala zalijevati ih jer su biljke polegle od žeđi, a na placi žena koja od toga živi kaže da je već 3 put zalijevala vodom  i da će sad s nečim špricati jer da  će  neka pjegava bolest napasti list...to je valjda posljedica zalijevanja po ovoj vrućini..Confused
Na vrh
pbabic View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Lipanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 12
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pbabic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2009 u 19:33
...neznam kako će ove kiše utjecati na krumpir...Confused
...sijao sam krumpir ispod oraha (hlad) i stabljika krumpira je enormno duga...Wink
Na vrh
pbabic View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Lipanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 12
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pbabic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2009 u 19:42
...uh što bih volio znati kako se zove vrsta izraelskog krumpira, te naći njegovo sjeme, uzgojiti u svom vrtu, a onda jesti uslast...probao sam ga u Švedskoj i otada svima pričam (evo i Vama) kako je okus dobar...Clap
Na vrh
pbabic View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Lipanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 12
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pbabic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2009 u 10:54
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Moja mama je podavno u Đakovu ili Osjeku kupovala izraelska đubriva, možda se nedje i to može naći.

Pod orah se ne stavlja ništa jer je on prirodni uništivač drugog bilja. Biti će čudno ako bude dobar, javi rezultate. Pod krošnje voćaka je ok stavljati krumpir. Voćka krumpiru hlad, a krumpir zamalčiran voćki vlagu.
Smile...nema brige...i prošle godine je bio pod orahom i nije bilo problema, osim narečenog...Wink...e na godinu mijenjam mjesto...vidjet` ću što ću pod orah - krevet kad se umorim od okopavanja...LOL
Na vrh
pbabic View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Lipanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 12
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pbabic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2009 u 11:04
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

...Prije prvih mrazova se pokose stabljike...
...ja sam prošle godine stabljike krumpira ostavio na tri lista ("pincirao") i poslije zakidao zaperke i vidi čuda: - taj red krumpira mi je bio krupniji od ostalih...ShockedSmile
Na vrh
pbabic View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Lipanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 12
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pbabic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2009 u 11:06
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Negdje sam pročitala to za orah, mislim da on ne ide čak ni u kompost.

A možda je bila prevelika hladovina, pa su biljke u potrazi za svjetlošću se izdužile. Bar se to desi sa kućnim biljem.Embarrassed
...u pravu si NEIDE U KOMPOST NI SLUČAJNO, a što se tiče HLADOVINE to je i moje objašnjenje istog...Clap
Na vrh
Škoj View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 05 Travanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 54
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Škoj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2011 u 21:29
Koje sorte krumpira sadite? Ja sam posadila Jaerlu, Monalisu i Red Scarlet jer sam jedino to na otoku mogla kupiti, pa se nadam da su to sorte koje su pogodne za otočku zemlju.
U vrtu mi je jaerla i nju sam malčirala sa koprivom, rikulom i vrtnom travom. Posadila sam blizu kamilicu jer sam pročitala da je to dobro. U polju sam posadila ostatak krumpira, a kao međukulturu sam posijala špinat matador. Ovo mi je prva godina vrtlarenja, iskustva nemam, ali čitam, učim...
ps. Zašto ne mogu pročitati smrckove tekstove na ovoj temi?
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2011 u 22:30
Karakteristike krumpira. Ovu godinu sam se odlučila za Desire, to je za Gorski kotar.

http://www.arg.hr/category/sjemenski-krumpir/

Desire nije za otoke jer traži noćnu vlagu i više vode.

Ako to prodaju na otoku onda vjerojatno i jeste za vaše uvjete.
Vidim da Jaerla je za sušnije krajeveSmile

Ne brini za moje postove ništa bitnoWink
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2011 u 16:50
MKM sadi u Dalmaciji Jerlu. Ne znam dali je to zbog uvjeta i zemlje u kojima raste ili je sorta takva, ali meni je to najukusniji krumpir. Šteta što dosta brzo proklija.
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.