Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Dnevnik radova
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Eksperiment s rajcicama
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Eksperiment s rajcicama

 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 6>
Korisnik
Poruka
pomme dor View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 158
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pomme dor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2008 u 21:52
Uh strašno me dugo nije bilo na forumu. Konačno sam na dužim praznicimasmile213.
Evo što se u međuvremenu promijenilo u mojem vrtu. Prvo stanje biljaka u plasteniku na balkonu:

Ljuta paprika Bikov rog i rajčica Ananas u pozadini.


Prašuma Jabučara kojeg bih trebala što hitnije presaditi u veće lončanice. Postalo je tijesno!


Rajčica Dragulj Oaxaca Na ovoj slici se dobro vidi razlika u listovima ove sorte i ostalih uobičajenih sorti.


Dvije sorte (Jabučar i Dragulj Oaxaca) će krajem trećeg mjeseca biti posađene u mali plastenik u vrtu. Ne usudim se prije jer najavljuju nekakve mrazeve, niske temperature i hladni val koji silzi sa sjevera. U međuvremenu prilagođujem biljke na vanjski svijet. Po danu su na balkonu u otvornenom plasteniku i po kiši i po suncu, a navečer ih unesem u kuću. Uskoro ću isprobati i test noćenja na balkonu.
Pomme
http://mes.pommes.free.fr Posjetite, redovito stavljam nove stranice.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2008 u 22:39
Vau, već su ti velike biljčice... Moje još male bebice... Super sve to skupa izgledasmile141
Na vrh
pomme dor View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 158
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pomme dor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2008 u 22:46
Drugo. Što se zbiva u vrtu?

Moj drveni sanduk funkcionira odlično.


S jedne strane se nalaze salate kojima, kako se čini, ovakva sadnja u ove još zimske dane jako odgovara.


S druge strane sam posijala 12 različitih sorti rajčica. Za sada nema znakova klijanja. Moram reći da su temperature još uvijek preniske za tako nešto.


Evo i liste:
Green Moldavian (zelena sorta)
Belge geante (jako veliki, crveni plodovi)
Dr Wyche (Žuta sorta)
Broad Ripple (mali narančasto-žuti plodovi)
Pink grapefruit (rozi srednje veliki plodovi)
Beaute blanche (bijela sorta rajčice)
Copia (višebojna rajčica)
Kentucky hierloom Viva (žuta rajčica,
moje sjeme od prošle sezone)
Black from Tula (crna rajčica,
moje sjeme od prošle sezone)
Sljivar (hehe, ovu sortu  vjerojatno poznajete)
Marvel Stripped (Višebojna rajčica crveno-žuta)
Carao rich (višebojna rajčica)

Pomme
http://mes.pommes.free.fr Posjetite, redovito stavljam nove stranice.
Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2008 u 06:45
E ovo sa sandukom je fenomenalna ideja!!!! Jedino što sam ja veliko dijete pa bi ga izvana prebojala i nacrtala cvetiće na njemu Smile
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2008 u 09:51
Pomme,meni nikle tvoje rajčice. Kako velike trebaju biti da ih presadim,svaku posebno? sad imaju dva lista,znači malecke su, a druga dva se naziru.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2008 u 09:57
Originalno poslano od člana ines ines napisao:

E ovo sa sandukom je fenomenalna ideja!!!! Jedino što sam ja veliko dijete pa bi ga izvana prebojala i nacrtala cvetiće na njemu Smile
 
Na istu sam ideju došla i ja i to bi baš bilo slatko.
 
Pomme nema vremena za črčkarije, toliko toga joj je na pameti i u rukama, a u glavi znanja i iskustva da štošta od nje učim, pamtim i provodim
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2008 u 10:23
Ovo je nevjerojatno, svaka čast!Još kada bih imala vremena i ja bih to isprobala!!!
smile141
Na vrh
pomme dor View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 158
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pomme dor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2008 u 10:10
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Pomme,meni nikle tvoje rajčice. Kako velike trebaju biti da ih presadim,svaku posebno? sad imaju dva lista,znači malecke su, a druga dva se naziru.


Stražno mi je drago da su niknule i kako se čini dobro napreduju. Smile

Obično se svaka biljčica presadi u vlastitu malu lončanicu čim izbiju prvi pravi listići (što znači da ih s onim prvima ima sve skupa 4). Međutim ako gori pod petama (zato što su pregusto posijane ili zato što su previše otišle u visinu zbog manjka svjetla... ili nekih drugih razloga) mugu se presaditi već i u fazi u kojoj su tvoje (samo oprezno i nježno u rukovanju s njima). Tim presađivanjem će ojačati.

smile186

Pogledaj na mojim stranicama imaš slike i nešto objašnjena. Pazi da ih ne zaliješ previše jer će istrunuti. To mi se deslio prije mjesec dana s jednom sortom (od 10 biljčica su mi ostale samo 2).

Stavi koju sličicu da vidimo kako ti ide.
Pomme
http://mes.pommes.free.fr Posjetite, redovito stavljam nove stranice.
Na vrh
pomme dor View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 158
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pomme dor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2008 u 10:22
Ima Triša pravo, Pomme ima malo vremena. Međutim bi trebala prefarbati barem da zaštitim drvo da duže traje.

A stvarno vam moram reći da salate rastu k´o lude. Bez obzira što se sanduk nalazi tik do oraha (zemlja oko oraha nije dobra, vele da čak nije dobro ni sjediti predugo ispod njega !?!).

Ako imate mogučnosti isprobajte ovaj sistem sa sandukom. Imati ćete povrće ranije i kasnije u sezoni, a budući da se stavi zemlja po vlastitom izboru ni mjesto na koje se smjesti sanduk ne igra veliku ulogu.  Moj susjed tako zna i mrkvu posijati, no najviše stavlja salate. Smile
Pomme
http://mes.pommes.free.fr Posjetite, redovito stavljam nove stranice.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2008 u 10:36
Nikako da se slikanjaprimim,no budem. Uglavnom,njima nije gužva.Razmak među njima je i do 3cm.Pričekat ću do poslije Uskrsa pa onda presađivati.
Na vrh
pomme dor View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 158
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pomme dor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2008 u 10:44
Pričekaj, neće im škoditi, samo pazi da imaju dovoljno svjetla jer ti inače odu, kako ja to kažem, u visine, kao na ovoj slici.



Mada to ni ne smeta jer se kod presađivanja sve zakopa do prvih listića.
Pomme
http://mes.pommes.free.fr Posjetite, redovito stavljam nove stranice.
Na vrh
lana_1 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 1069
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana_1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2008 u 10:55
pomme dor prekrasne su ti biljčice i super napreduju. sigurna sam da ćeš imati vrlo ukusne plodove
Na vrh
xenia64 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 752
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje xenia64 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2008 u 22:36
Kad si to posijala u vrtu i što je to gore kao pokrov? Staklo ili ... Moje su rajčice posijane najprije u one plastične posudice od mesa, poslije u one crne gajbice (plastične) za voće. Imaju več i prave listove ali vidim da im je u kući prevruće i sve se izdužuju. Prve sam posijala početkom veljače .
Na vrh
xenia64 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 752
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje xenia64 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2008 u 22:38
I da baš me zanima kako ih sadiš u vrt, svaku pojedinačno ili kao SilveK dvije zajedno. Kod nas je praksa da se sade dvije sadnice ali jedne godine su mi sve propale od bolesti pa mi je netko rekao da im je bilo gužva.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2008 u 09:40
Pomme,na prozoru su i svjetla imaju dovoljno pa ni ne rastu jako uvis.
Hvala ti,sad još nek rastu pa ću drugi tjedan vidjeti kako im ide i dal da ih presadim ili da još čekam.
Na vrh
pomme dor View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 158
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pomme dor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2008 u 10:24
Xenia64,

Prve sam posijala izmedu Bozica i Nove Godine, sto je strasno rano. Naime imam u planu eksperiment : posaditi ih u vrt vec krajem 3. ili pocetkom 4. mjeseca u mali plastenik kako bih prve rajcice imala vec u 5. ili 6. mjesecu. Vidjeti cemo da li ce upaliti. Trenutno imamo neke dosadne kise, a najavljuju snijeg za ovaj week-end, zato sam plan pomaknula za 2 tjedna kasnije (u originalnoj verziji ekperimente trebale bi vec biti posadene).

Inace se rajcice siju u 2. mjesecu (a moze i sve do pocetka 4.), a posade se u vrt pocetkom ili sredinom 5. mjeseca ovisi u kojem kraju zivis. Sto znaci da si ih posijala u pravo vrijeme.

Da bi se izbjeglo njihovo istezanje u vis, stave se pored prozora, a ako je moguce doda se i rasvjeta (one stedljive zarulje funkcioniraju fantasticno). Kad je lijepo vrijeme ja ih stavim van (u velikim  plasticnim, prozirnim kutijama i ako ima puno sunca malo im otvorim kutiju da se ne uguse jer temperature skoce i do poreko 35°C kad je zatvoreno). Osim toga po danu bi im odgovarala temperatura od 18°-20°C, a po noci manja od 12-15°C. Ako je po noci temperature visoka i tada isto tako rastu u visine. Ne znam zbog cega ali to je tako.

Na sanudku je pokrov od plastike. Staklo je tesko, a osim toga moze se i razbiti pa je onda prava muka sa komadicima razasutim po vrtu. Ako ima djece u blizini onda je stvarno najbolje izbjeci staklo. Takve se plasticne "ploce" kupuju na metre, lako se rezu. Trebalo bi pogledatu u velikim ducanima sa materijalom za gradnju kuca, opremu vrta ili tako nesto (mozda Pevec mada nemam pojam sto u tom Pevecu ima).
Pomme
http://mes.pommes.free.fr Posjetite, redovito stavljam nove stranice.
Na vrh
pomme dor View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 158
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pomme dor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2008 u 10:30
Oh joj, zaboravila sam sadnju u vrt.

Sadim svaku rajcicu posebno. I to : napravim dosta veliku rupu, na dno stavim par listova KOPRUVE (friske), malo ju zatrpam i tek tada posadim rajcicu. Kopriva nesmije dotaknuti mladi korjen rajcice jer bi ju ozliedila.

Sto su biljke gusce posadene to ima vise sanse da se neka bolest prosiri na sve. Angry To posebno vrijedi za plastenike.

Cim se primijeti neka bolest (ili napad nametnika) odmah se mora reagirati. Ili potpuno maknuti biljku ili koristiti neki preparat (po mogucnosti prirodni) kako bi se zaustavilo naprediovanje bolesti (ili nametnika).

Uh nadam se da sam na sve odgovorila. smile39
Pomme
http://mes.pommes.free.fr Posjetite, redovito stavljam nove stranice.
Na vrh
pomme dor View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 158
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pomme dor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2008 u 11:14
Evo i slicice rasvjete koju sam instalirala pored prozora. Bilo je to u sijecnju.

Pomme
http://mes.pommes.free.fr Posjetite, redovito stavljam nove stranice.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2008 u 14:00
Pome super, odem obavezno i pregledam, jer i mene zanimaju pomidori, samo ja kupim gotove presadnice na placu, kod kumica, jer mi je vrt u vikendici, pa nemam toliko vremena bavit se pravim uzgojem. Možda jednog dana, a za to mi trebajku tvoji tekstovi.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
pomme dor View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 158
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pomme dor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2008 u 14:43
Da za tako nesto se treba imati vremena i PROSTORA. Za sada se ja nekako snalazim i u jednom i u drugom. Gotove presadnice su prakticnije no nazalost nemozemo birati i isprobavati sorte, okuse i boje. 
Pomme
http://mes.pommes.free.fr Posjetite, redovito stavljam nove stranice.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 6>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,297 sekundi.