Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Uzdignute gredice
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Uzdignute gredice

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 910111213 15>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 2 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
arčik View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Rujan 2014
Lokacija: Brzi Brod
Status: Offline
Bodovi: 1121
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arčik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Kolovoz 2015 u 22:03


smrcko, u pravu si...i ja moram MM pokazati slike...ovo je savršeno...prelepo...
"Budi hrabra, a ostalo će doći samo."
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2015 u 10:14
Pozdrav vrtlari ( i ostali Smile)

ove povišene gredice su čudo, u njima ove godine već uspjeva salata četvrte generacije, mahune, grašak druge generacije, cikla prvi puta nije uspjela (nešto joj nije odgovaralo ) ali druga i treća sadnja su bile savršene. 
Kada ulovim malo vremena stižu i fotke. Pripremam gredice za sadnju češnjaka i mladoga luka.


Na vrh
Matko View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 181
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Matko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2015 u 22:23
Jedva čekamo slike!!!! 
tko rano rani..... ne čini proljeće!!!
Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2015 u 20:14
evo malo plodova sa uzdignutih gredica
















Na vrh
Matko View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 181
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Matko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2015 u 20:29
Sve je tako lijepo i zdravo!!! I jedna paprika 200 g!!!!!!!! 

Koliko ima zaštite i špricanja kod ovakvog uzgoja??
tko rano rani..... ne čini proljeće!!!
Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2015 u 21:08
Bez špricanja, totalno prirodan način uzgoja povrća. Stajski gnoj i kompost su jedine tvari koje ulaze u moje uzdignute gredice. Ova paprika je ubrana jučer /nekako se sakrila i izrasla u ovaj oblik/
Na vrh
Matko View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 181
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Matko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2015 u 21:11
Stvarno prelijepo izgledaju plodovi. 

Koja je prednost i plus ovakvog uzgoja od onog klasičnog??
tko rano rani..... ne čini proljeće!!!
Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2015 u 21:12
Inaće mahune i grašak su  plodovi iz druge  sadnje.
Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2015 u 21:17
Pa prva prednost je da se puno manje treba baviti urednošću gredica(pljevljenje korova), Kod velikih količina kiša ( kao prošle godine) gredice nikada nisu bile pod vodom, treće- za pripremu gredica potrebno je vrlo malo vremena jer se po zemlji u gredicama ne hoda i zemlja je rahla. Mana im je ta što treba po mom mišljeju obavezno riješiti zaljevanje.
Na vrh
Matko View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 181
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Matko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2015 u 21:18
i ne moraš se toliko saginjati LOL

Sve u svemu lakše je za kontrolirati uvjete pogotovo kada je kišna godina
tko rano rani..... ne čini proljeće!!!
Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2015 u 21:25
Ne zamaram se kontrolom osim da biljke dobe dovoljno vode (previše nemogu dobiti) i da pripremim gredice u proljeće za što bolje uvjete u koje će doći sjeme. Važno mi je da je sve prirodno, Važan je plodored i pokušavam saditi i brati po mjesećevom sjetvenom kalendaru /koliko je moguće od posla/
Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2016 u 21:23
Ove uzdignute gredice su stvarno čudo. Par lijepih i sunčanih dana i čovjek može bez problema odraditi stvari koje nije uspio odraditi u jesen.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2016 u 00:13
Jesu li nestale slike sa ove stranice, meni nisu vidljive?

Blago tebi Sfinga. Ja se borim sa blatom kako je snijeg okopnio i kod nas je magla sa rosom par dana.
Uspjeh mi je ako što manje blata unesem u kuću. Još nismo sredili prilaz kući nakon gradnje.

Ako ne bude prehladno i ja ću obići vrt da vidim što se može raditi.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2016 u 20:36
Jedno vrijeme nisu bile vidljive, ne znam iz kojeg razloga. Sada je sve ok koliko vidim.
A stvarno u mom vrtu nema blata i bez problema sam uredio ovih dana pet gredica.....

Da li ovdje možemo postaviti i video kao  što postavljamo fotografije ? 
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2016 u 21:05
Vidim ih sada. Mogu samo izraziti divljenje.
Nadam se da ću i ja ovu godinu nešto bolje imati u vrtu, ne radim pa ću se posvetiti radovima.
Kod mene je već danima kiša i neće stati. Najavljuju i snijeg.

Nisam sigurna kako se video posatavlja, može se sirektni link staviti. Pokušaj.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2016 u 21:31
Kod nas je vrijeme relativno u redu i može se pomalo raditi u vrtu( zaostaci od jeseni). Jedino ako nas veljača ne iznenadi...

Na vrh
saša View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 05 Veljača 2016
Lokacija: Kloštar Ivanić
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje saša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2016 u 11:41
Pozdrav svima.

Sfinga Vama svaka čast, Vaše gredice su inspiracija za nas koji tek krečemo u projekt uzdignutih gredica.

Kao i svaki početnik imam par nedoumica i pitanja u vezi gredica.

Nabavio sam građu za gredice povoljno od susjeda koji je rušio staru drvenu kuću. to su hrastove daske dužine 3m visine 30cm i širine 9cm. relativno su u dobrom stanju i trebale bi izdržati godinama položene na zemlju.

 prva nedoumica je da li da ih učvrstim pocinčanim stupovima u kutevima ili ipak drvenim stupovima(strah me je da će drvo propasti u zemlji nakon par godina)?

 druga stvar koja me brine je kako ću dobiti gredicu u ravninu jer mi je tlo dosta grbavo tj kako spriječiti da voda ne ispire zemlju na onom kutu koji je kao u zraku u odnosu na ostatak gredice? 

što se tiče slojeva materijala koji idu u gredicu nakon dugotrajnog proučavanja bespuća interneta došao sam do slijedećeg redoslijeda:  

kompost pomiješan sa zemljom
geotekstil
čelična mreža
batuda


plan je iskopati 15-tak cm površinske zemlje i u rupu postaviti batudu zbog odvoda viška vode jer mi je nakon 30cm ilovača. brine me jedino to što gliste neće moći ući u gredicu s donje strane zbog batude. na batudu postaviti čeličnu mrežu zbog voluharica jer ih imamo na izvoz u dvorištu. na to postaviti geotekstil zbog korova i na njega staviti do vrha zemlju iz šume i običnu zemlju iz vrta i stajskog gnojiva (za koje nisam siguran da ću naći odstajalo) sve dobro ispremiješano prije istovara u gredicu.

na gredicu mislim postaviti zaštitu od puževa u vidu 2 žice i baterije od 9V, ne znam da li bi to zaustavilo i voluharice da se ne penju preko daske u gredicu.

Svaki savijet je dobrodošao i unaprijed se zahvaljijem na istom.

Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2016 u 12:27
Poštovani,

ja sam okvire u spojevima pričvrstio sa pocinčanim kutnicima te sa vijcima za drvo. Pošto mi vrt malo "visi" na jednu stranu i ja sam imao sličan problem kao i Vi. U kutove okvira sam stavio drvene stupove cc 8x8cm i dužine 60cm od materijala istog od čega su bile naprevljene i gredice (kesten) i sada su 4 godine u zemlji te su gredice na svome mjestu. Sa time sam okvire dobio u ravninu (u vagu) a i puno su čvršći na spojevima.
Mišljenja sam da Vam je dovoljno protiv voluharica batuda i potom geotekstil a čelična mreža može biti samo od koristi  ako je želite postaviti.
Protiv puževa sam prošle godine postavio na rubovima gredica bakrenu žicu u jedan red i ove godine mi je želja da postavim još jedan red. Da li će pomoći nisam siguran ali ćemo vidjeti jer se borim protiv puževa na razne načine, mada je tu priroda najbolje odradila. Kada je više kiše ima više puževa  kada je suša ima ih manje.
Što se tiće glista ja sa njima nemam problem jer ih unosim u gredice sa kompostom s time da od prošle godine moram dio zemlje izvaditi van iz gredica da mogu ubaciti dio komposta ( vrtnu zemlju iz gredica vraćam u kompostere).
Drago mi je kaj se širi krug zaljubljenika u uzdignute gredice.


Na vrh
Rioja View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Veljača 2016
Lokacija: Zadarska
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rioja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2016 u 19:05
Ljep pozdrav svima te vase uzdignute gredice su me odusevile, toliko da i sama zelim barem jednu za pocetak. Zanima me dali itko od vas kompostira piljevinu. Prosle godine sam imala puno piljevine, tako da sam je sipala svuda...pa sam slucajno otkrila da piljevina stvara kiselo tlo.? Ima netko iskustva u tom polju? Dali to mogu rijesiti sipanjem vapna, jer vapno neutralizira kaze nasa poznata vrtlarica?
Na vrh
Rioja View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Veljača 2016
Lokacija: Zadarska
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rioja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2016 u 19:08
Dali zna netko od vas gdje mogu nabaviti eco ugljen???
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 910111213 15>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.