Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Uzdignute gredice
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Uzdignute gredice

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1011121314 15>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 2 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2016 u 09:52
U pravu si, vapno neutralizira tlo, ali isto možeš postići i posipanjem tla drvenim pepelom. Upravo je sada vrijeme za takvu akciju ili ujesen. Treba biti pažljiv s količinom pepela, otprilike 50-150 gr po metru kvardratnom, lagano posipati i ugrabljati u tlo. Ne preporuča se sijati direktno po pepelu, zbog prevelike lužnatosti koja nije dobra za sjeme.

Drveni pepeo sadrži 13 osnovnih elemenata potrebnih za rast biljaka, kalcij, kalij i mikroelemente. Njakorisnije ga je dodavati pri uzgoju lisnatog povrća, mrkve, celera, pastrnjaka, cikle, tikvica, graha, graška, naročito rajčice i ostalih biljaka iz porodice pomoćnica. Vole ga i maline, borovnice, ribizli, azaleje i rododendroni, kao i hortenzije. Upotreba kod krumpira nije preporučljiva.

Dušična gnojiva dodati tek dva mjeseca nakon pepela jer u kontaktu s njim stvaraju plin amonijak. Prilikom rasipanja pepela po gredicama koristiti maske.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2016 u 10:56
Od tvari koje dodajem u moje uzdignute gredice do sada (polako ulazim u 4 godinu) jedino su stajski gnoj, kompost koji radim od kuće (prvo godinu sam kupio od poznatog mi prodavača komposta koji ga proizvodi i puni u vreće) i malč ( pokošena trava od okučnice). 
Kompost radim od kućnog biootpada i viška zemlje koja mi se pojavljuje od prošle godine u svakoj gredici jer uz dodavanje svake godine gnoja i komposta pojavljuje mi se taj višak. 
Ove godine sam u najvišu gredicu (visoka oko cc 70cm dodao i zemlju koju sam pokupio na njivi koju su preradile krtice (zemlja je nevjerojatno mrvičasta i kvalitetna.
Pazim na plodored i za sada nisam imao problema sa niti jednom kulturom. Mladi sam vrtlar (ne po godinama nego po stažu u vrtu) i nemam pojma da li je tlo kiselo, lužnato, kada fali dušika previše dušika a i ne umaram se time dok sve uspijeva.
Jedino mi je važno da ono kaj uzgojim da je prirodno.
Na vrh
Rioja View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Veljača 2016
Lokacija: Zadarska
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rioja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2016 u 12:01
vrlo informativan text, hvala Vapno sam vec kupila, a sto se tice pepela, mi se grijemo na pelete i cula sam da taj pepeo i nije tako dobar za vrt, ali ne znam zasto?? Ako bih stavila vapno, kada i koliko? Prvo cu provjeriti kiselost tla, imam kuci brzi test.
Na vrh
Rioja View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Veljača 2016
Lokacija: Zadarska
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rioja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2016 u 12:41
Unazad godinu dana kompostiram ostatke iz kuhinje, lisce, sitne grancice, piljevinu...Nakupila se ljepa hrpa,koju sam redovno s vilama okretala.Imala je ljep miris sume. S obzirom da kod nas pada kisa vec danima, ne znam u kakvom je stanju sada.Zanima me dali mogu taj kompost staviti u uzvisenu gredicu? U kompostu ima i krupnijih ostataka koji se nisu jos razradili. Kako to vi radite? Prosijete...s cime??Hvala
Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2016 u 18:16
Da, kompost prosijavam kroz sito koje sam sam uradio ( budem ga pofotkao pa će te vidjeti o čemu se radi) i koje je vrlo jeftina a funkcionalna naprava. Jako lijepo odvaja kompost od ostataka koji se nisu mogli razgraditi. Te ostatke više ne vraćam u komposter.
Mislim da vam nije dobar pepeo od peleta jer se koliko ja znam koristi neka vrsta ljepila u proizvodnji da se biomasa poveže ( neka to netko potvrdi ili opovrgne tko se razumije više u proizvodnju peleta).
Sa vapnom nisam još ništa pokušavao pa ne znam.
Danas sam napravio par fotografija gredica pa ću ih prvom prilikom   postaviti (češnjak, luk, matovilac..)
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2016 u 18:22
Da ispravim svoj gornji post, pepeo ne vole: maline, borovnice, azaleje, rododendronij i hortenzije ˘??
Na vrh
Rioja View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Veljača 2016
Lokacija: Zadarska
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rioja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2016 u 14:49
Od mojih uzdignutih gredica najvjerojatnije nece biti nista U Zadru nema nigdje fosne od kestena. Kao najpovoljnije bi bilo drvo Grab???...meni za moje dvije gredice izadu samo fosne od tog drveta 1000kn, bez icega ostaloga.Blago vama svima koji zivite u okolici Zagreba i imate toliki izbor.I sad sam samo jos razocarana
sfinga kako da ja dodem do tog kestena???
Na vrh
Rioja View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Veljača 2016
Lokacija: Zadarska
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rioja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2016 u 14:51
Zvala sam u tri poljoapoteke, niti jedna nema geotextil,agrotextil, niti eco ugalj....pa gdje ja ovo zivim?
Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2016 u 15:20
Geotextil imate u Bauhausu ( Pevec) . Koliko me sjećanje služi cijena je oko 5,00 kn po m2. A mislim da ga ima i svaka malo bolja prodavaona građevinskog materijala. Za eco ugljen nemam pojma gdje se nabavlja.
Na vrh
Rioja View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Veljača 2016
Lokacija: Zadarska
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rioja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2016 u 17:10
sfinga hvala na odgovoru. U Bauhaus i Pevec nisam jos gledala, ali budem. Najveci problem mi je sada drvo. Iz Zadra za Zagreb( Samobor )po kesten mi se ne isplati. Kakvo jos drvo dolazi u obzir, a da nije skupo???..e i onda pitanje dali ga ima ovdje??
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2016 u 19:18
Ne stignem puno napisati, ali evo da se malo ubacim.

Između tih centara ima razlike u kvaliteti i cijeni. Pa tako jeftiniji i nekvalitetniji morate poduplati. Svaku godinu kvalitetea geotekstila je sve gora, ne znam gdje ga samo nađu.

Geotekstil ima jednu i osnovnu ulogu a to je da se zemlja ne miješa sa okolnom neplodnom, tj ispod sanduka. Miševe vam zaustaviti neće jer oni i lete, skaču...kako god. Za travu na dno i nema nekog smisla, možete geotekstil zamjeniti kartonom.

Ali to mješanje zemlje je najvažnije jer zemlja guta zemlju. Ako želite ne vaditi busenje na tom djelu onda stavite karton i preko geotekstil.
Krtrice se najbolje zaustaviti pocinčanom mrežeom, a to miševima ne pomaže jer vam se mogu penjati uz fasadu a kamoli uz mini sanduke.

Ekološki ugalj moraš obići sve potencijalne prodavaonice uglja pa i benzinske crpke. Na njemu piše eko ugalj. Ja sam ga mislim zadnji put i vidjela na nekoj crpki i Plodinama pa sam tamo kupovala.
Ugalj ide umjesto geotekstila i on stvara barijeru da zemlja ne tone u donje slojeve.
A ako se ugalj dodaje po površinskom sloju gredica, onda ti ide litar uglja na metar kvadratni i to ti je dosta na m2 za sljedećih 30 god.

Eko ugalj ljudi rade i sami imaš na Youtube snimaka kako ga sami prave izgaranjem.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2016 u 19:34
Rioja mislim da jednim posipanjem piljevine niste mogli toliko zakiseliti zemlju, izuzev ako vam je već tip kisele zemlje. Nakon piljevine treba obogatiti zemlju dušikom jer piljevina navodno crpi dušik iz zemlje za raspadanje.

 Mojim roditeljima je agronom za prirodno kiselu zemlju savjetovao bacanje vapna, ali to nije građevinsko vapno nego vjerojatno ono što ljudi prave na selu gašeno vapno.

Nisu se trudili bacati vapno, dodavali su stajnjaka dosta. I uzgajali kulture koje su dobro usjevale. A sve im je uspjevalo bolje nego ikom, ali su samo bez veze kukali ako im paprika i patlidžan nije prva liga. Nekad ovisi i kakva je godina. Tako znam da im je cikla samo jednom uspjela dobro, takođe i karfiol. Ali zato im je slata bila san snova, kapula takođe, paradizi kao sa slika, a kupus mi se čini imao je prečnik metar u donjim listovima. Krumpir i mahune za izložbu.

Kakva vam je uopće zemlja prije bacanja piljevine bila?

Pepelom se može uništiti zemlja, jer  to mislim da se tek tako ne ispire iz zemlje. Znam primjere da su ljudi trajno uništili zemlju sa pepelom. Pa ako se stavlja treba proučiti koliko se smije toga stavljati. A pepeo se pogotovo ne stavlja gdje idu mlade biljčice jer ih sprži, možda u dublji sloj zemlje.

Napravi plodored koji ćeš rotirati pa će biljke svoje izregulirati. I đubri prirodnim đubrivima ako možeš.
Kad sadiš krumpir možeš prije zatrpavanja gomolja nabacati lišća šumskog na njega., pa nagrniti zemlju na sve to.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Rioja View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Veljača 2016
Lokacija: Zadarska
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rioja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2016 u 20:01
Hvala smrcko na odgovoru, vrlo informativno. Na toj zemlji su bile posadene masline, direkt iza i uz kucu, koje sam izvadila i prebacila naprijed u drugi dio. Napravila sam brzi ph test koji je pokazao ph 7, neutralno. Proslu godinu sam i prvi puta sadila, i malcirala sijenom.Sad sam saznala da malcirati treba tek kada ugrije, jer za razgradnju izvlaci dusik iz zemlje, bas kao i piljevina, tako da je sada vjerojatno manjak dusika u zemlji. Ne znam kako bih to nadoknadila. Kupila sam gaseno vapno ali ono samo neutralizira kiselost...sad znam zasto su mi paprike imale zute listove Ovdje ne mogu doci do stajskog gnojiva tako da cu morati kupiti peletirano organsko gnojivo...ili sta kazete vi iskusniji?
Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2016 u 21:24
Možete nabaviti jelovu ili borovu građu pa je zaštititi nekim prirodnijim premazom a sa unutarnje strane staviti čepastu foliju ( možete pogledati na YouTube prilog od Vrtlarice koja je uradila na takav način uzdignute gredice
Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2016 u 22:04
Radovi u vrtu počeli


Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2016 u 22:06
Mladog luka će biti taman za Uskrs

Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2016 u 22:09
Visoku gredicu dopunio sam zemljom koju sam pokupio sa krtičnjaka

Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2016 u 23:06
Pa tu ima i salate, ako me oči ne varaju.Thumbs Up

Kod mene bacaju sol po cesti i namještaju štapove za ralicu, tako da mogu samo sanjati radove.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2016 u 08:26
Ima ima, na jednoj gredici sam stavio po pola domaće sjeme i koje sam kupio u jesen i evo dobro se drži i jedno i drugo. 
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2016 u 01:19
Kod mene se isto negdje nazire salata, ali mini mini.

Danas sam se bacila u radove. Ali prvo moram čistiti nered iza građenja kuće, pa tek onda mogu o ostalom misliti.
A sutra je kod mne narandžasti meteo alarm.

Vidm Sfinga da imaš korov po stazama i to piriku. Ako imaš geotekstil ispod pješčanih staza pod hitno to skidaj da se ne razbaca u korjenu. Tad ćeš oštetiti geotekstil. I zalij vrelom vodom gdje je bio korjen.

Ja sam na nekim djelovima ispod geotekstila stavljala vreće od kupovne zemlje, naprosto su neuništive. Pa i gdje zidam kamene zidove, tj suhozide unutršnjost obležem tim vrećama od kupovne zemlje da mi zemlja se ne osipa kroz kamen a i da korov ne raste.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1011121314 15>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.