Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Uzdignute gredice
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Uzdignute gredice

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 15>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 2 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
Mirko_5 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Svibanj 2014
Lokacija: Crna Gora
Status: Offline
Bodovi: 13
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mirko_5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2014 u 21:34
Mozete li mi reci, posto ce se jedan dio planirane baste nalaziti uz dio betonske ograde uz koji su posadjene tuje, da li ce one smetati povrcu i vocu i na kojoj daljini od tuje bih trebao saditi sadnice? Ograda i tuje se nalaze na istocnoj strani.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2014 u 22:37
Pa nije preporučljivo u vrtu i uz vrt imati stabla, pogotovo ne četinječe. Ali ne možemo birati pa se treba snaći. Uz tuje možeš saditi krumpire i paradaiz, mislim da i paprike i patlidžanima odgovara kiselo tlo. Znači navedeno povrće voli kiselo tlo dok drugom baš to i ne paše.

Pa sadi ga recimo na onu udaljenost koju sam navela za redove krumpira 70 cm.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Mirko_5 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Svibanj 2014
Lokacija: Crna Gora
Status: Offline
Bodovi: 13
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mirko_5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2014 u 14:31
Pozdrav ekipi... :)
Na jednom drugom forumu jedan clan mi je napisao sledece:

Citiranje To pre svega zavisi od sezone, ako je kao ova kišna (zasada) onda to ima smisla ali u većine slučajeva nije za našu klimu odnosno sušna leta. Prednosti su brže zagrevanje u proleće i bolje ocedjivanje. Ali je brzo sušenje veliki problem i zahteva svakodnevno zalivanje. Da bi to zaista funkcionisalo potreban je kompost ali ta količina je prevelika da bi se isplatila. 
Taj koncept je razvijen u Engleskoj koja ima veći problem sa previše vode nego sa sušom. Takodje ta veća količina vode u sezoni znači i više bio mase za kompostiranje pa tako može i da se dodje do neke količine komposta kojom bar može da se održava nivo u gredicama.
Nema sumnje da će ti biljke rasti kao iz vode (uz puno zalivanja) ali će kompost u toku sezone da se smanji za pola, što treba dodati za sledeću.

Imate li komentara na ovo?

Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2014 u 20:22
Imala sam obje vrste vrta,  i u betonskim gredicama, i sad imam na njivi. Moji uvjeti su eksremni, tlo pjeskovio i ne može biti sušnije (jedino u Sahari).

Nedavno me suprug  upitao kako to da smo u tim betonskim zidinama imali svega i veće prinose, a sad na otvorenom nikakvi su prinosi ( a i mravi su puno aktivniji na otvorenom pa pola sjemena ne nikne). Pa baš zato što se otvoreno tlo brže isušuje. Te betonske zidine su blokirale i strujenje zraka, a i radile zaštitu jer su bile višlje od razine zemlje u sanducima. U taj dio između zidina kako smo čistili korjenje stabla (ostajale rupe) smo ubacili i lišća šumskog i grane, i razne zemlje (od krtičnjaka..) te je bilo brže dobiti kvalitetniju zemlju.

Naravno da će se drveni sanduci ako su izdignuti brže isušivati, brže nego deblji betonski zidovi, zbog zagrijavanja zemlje. Nama paše to zagrijavanje, radi se o nadmorskoj visini 750 m.
Međutim ove staze nasute pjeskom vrt čine uredan, a i blokiraju totalno isušivanje tla.
Ispod tih staza mora biti vlage jer se isparavanje blokira.
AKo se bojiš isušivanja ili čestog zaljevanja, malčiraj ili stavi pod nekakve folije.

Taj koncept je postojao prije Engleza. Svi oni kaskadni vrtovi po južnoj Americi, a i u Kini su taj princip. Negdje su stvarani da bi uopće gredica postojala na obroncima, negdje da bude uredno i lijepo, a negdje da iz močvarnih predjela izdignu tlo za uzgoj biljaka (tu je i najkvalitetnije povrće).
A i negdje da bi na krovu nekog nebodera se bavili poljoprivredom.
Ali sad svi kojima to se nesviđa nazivaju to ovako ili onako, amerikanizacija....

Trenutno sklepavamo nekakve uzdignute gredice od ostataka starog građevinskog materijala (dasaka), dok ne dođe povoljno vrijeme za betonske. Između sandukla stavljam najlon, geotekstil, pjesak i formiram beztravne staze.
Tek sad mi je mir u duši i znam da će mi se čišćenje korova biti reducirano. Na otvorenoj njivi , zbog nanošenja sjemena vjetrovima iz okolnih livada, za cijelo ljeto nisam uspjevala sve očistiti. A sad će mi trebati par dana u mjesecu da bude uredno.
Piriku i slak na otvorenom nikako kontrolirati, i rubne djelove ćemo odvojiti od trave rubnjacima, takoda je to najbolja stvar da se neubiješ od posla.
Takođe te pješčane staze će zadržavati vlagu u tlu.

Ne moraš uzdizati gredice, možeš obrubiti rubnjacima gredicu, napraviti pješčane staze. A to se ne može isušivati prije nego otvoreno tlo. Bit će urednije i lakše za održavanje. A ljepše.

NApraviš jedan dio vrta sa gredicom nižom ( nemoraš je uzdignut), stavi stazu i vidi kakav će biti taj dio vrta. A drugi dio osatavi po starinski gol.
Pa ćeš na osnovu svoje klime i uvjeta najbolje zaključiti što ti paše.

Ni ja nebi komplicirala da mi nije lakše održavanje ovako sa tim stazama. Po stazama kud se gazi nastaje najtvrđi korov (ledina) i zato moram napraviti te staze bez trave.
Sa svakim vađenjem busenja i korova iznosim dio vrtne zemlje. Teško je odvojiti zemlju od jakog korova.

Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Mirko_5 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Svibanj 2014
Lokacija: Crna Gora
Status: Offline
Bodovi: 13
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mirko_5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2014 u 02:08
Hvala na komentaru... Jedino se dvoumim jos zbog rada oko uzgoja u gredicama. Ubjedujuju me mnogi da je dosta lakse platiti traktoru ili motokultivatoru da "sredi" zemljiste nego rucno obradjivati zemlju u sanducima... :D 
Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2014 u 22:26
Mirko, za gredicu 3mx1,3m mi je potrebno 7 minuta da preokrenem zemlju i još toliko da je fino usitnim i dodam malo komposta. Zemlja u sanducima je toliko "mekana" da  bi je čovjek golim rukama mogao preokrenuti.
Prošle godine za najveće suše zaljevao sam sistemom kap na kap dva puta dnevno po 25 min i bilo je više nego dovoljnjo, naravno da sam sve gredice malčirao sa slamom i pokošenom travom koja ne dozvoljava isušivanje zemlje. Potrošnja vode je bila stvarno minimalna.
Na vrh
Mirko_5 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Svibanj 2014
Lokacija: Crna Gora
Status: Offline
Bodovi: 13
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mirko_5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2014 u 00:47
Hvala, hvala... Po stoti put. :) Odlucio sam... Izlicu betonske gredice, samo zbog toga da ne bih razmisljao o mijenjanju dasaka jer ovdje ne mogu da dodjem do nekih "postojanijih" sorti drveta, i bice dimenzija 3x1.5... Samo se razmisljam oko sadnje krompira u gredicama... Mozete li mi preporuciti dimenzije gredice u kojoj bih posadio krompir i koja kolicina krompira, ili kvadratura za sadnju, je dovoljna za cetvoroclanu porodicu? I od malo viska me ne bi zaboljela glava, imao bih je kome pokloniti... Big smile
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2014 u 02:00
Možeš i u te gredice saditi krumpir, ali nek razina zemlje te gredice bude niža od ruba betonske stranice. Moraš ga nagrnuti pa da ti ne ispada zemlja okolo.

Ako ćeš recimo 2 reda krumpira po onom školskom je 35 cm (od ruba do 1. reda) + 70 cm (između dva reda krump.)+ 35 cm Od reda do ruba) = 1.4 mera.
 I tih 1.5 metar ti je taman dovoljno za 2 reda ( dugačeke po tvojoj želji 3 m).

Moj savjet ti je da napraviš 1-2 sanduka ovu godinu za probu (ako ćeš ih više raditi u budućnosti). Između geotakstil i pjesak, pa vidi hoće li ti to odgovarat, da se ne pokaješ a bacio novac.

Ja sam ispod geotekstila negdje stavljala najlon, a negdje karton da dodatno zaštitim od probijanja korova. Ispod krupnijeg pjeska na geotekstil najbolje je prvo staviti sitni pjesak. Pa odozgo krupni. Danas mi je po vrtu bilo blata i vode, a gdje su pješčane staze ništa.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Mirko_5 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Svibanj 2014
Lokacija: Crna Gora
Status: Offline
Bodovi: 13
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mirko_5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2014 u 13:56
A koju dubinu/visinu gredica mi preporucujete? Mislim na ove u kojima bih sadio krompir? Pretpostavljam da one moraju biti malo dublje...

I mislite li na to da napravim par probnih sanduka za krompir ili uopste? Ovako, u teoriji, sve ovo o cemu smo razgovarali mi pase i ne znam sta bi moglo poci po zlu... :)
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2014 u 01:24
Pročitala sam što pišete o uzdignutim gredicama i mislim da nakon nekog vremena, kada budete imali iskustvo takvog uzgoja iza sebe, nećete biti baš zadovoljni rezultatima. Slažem se sa onim komentarom koji je Mirko_5 citirao sa nekog drugog foruma.

Nemam iskustva sa uzdignutim gredicama, ali imam teren u terasama i osmogodišnje iskustvo u uzgoju biljaka na terasama. Mogu reći da je velika razlika od uzgoja na ravnom terenu jer se na terasama jako isušuje zemlja - bilo da je na rubovima terase drvo ili beton. A gredice su još izloženije isušivanju zemlje od terasa.
Smatram da se u uzdignutim gredicama jedino sa umjetnim navodnjavanjem može postići dovoljna vlažnost zemlje.
 
Što se tiče uzgoja krumpira za potrebe četveročlane obitelji, mislim da bi trebalo jako puno uzdignutih gredica da bi zadovolji količinske potrebe. 

Vaš entuzijazam sa povišenim gredicama me podsjeća na moj entuzijazam sa uzgojem biljaka u "vrtu bez motike" - tj. uzgoju na malčiranom tlu. Isporobala sam to, ali na kraju odustala jer je jedno teorija, a drugo praksa.
Na vrh
limun View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2010
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 97
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje limun Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2014 u 07:44
Imam tri drvene povišene gredice. Zapravo visoke 70 cm tako da mogu sjediti uz njih. Na dnu imaju mrežu jer kod mene ima i krtica i voluharica. Prednost im je svakako puno manje nametnika nego na vrtu i ranije dozrijevanje. Prinosi su odlični. Meni je jedino problem naći zemlju za popunjavanje, jer one u vrećama ne želim za povrće koje jedem, a komposta nikad dosta LOL . Što se tiče zalijevanja, budući da se radi o vikendici, zalijem ih kad i vrt. Naravno malčirane su. Kod mene je zemlja ilovača pa dobro drži vlagu. 
Da imam love napravila bi ih duž cijele ograde.

Na vrh
zova View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2014
Lokacija: bihrs
Status: Offline
Bodovi: 319
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zova Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2014 u 12:38
Ajo cimi,ja sam baš sva u tom "vrtu bez motike",nemoj me razočarati,svaki dan malčiramCry
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2014 u 14:27
Originalno poslano od člana Cimicifuga Cimicifuga napisao:

Pročitala sam što pišete o uzdignutim gredicama i mislim da nakon nekog vremena, kada budete imali iskustvo takvog uzgoja iza sebe, nećete biti baš zadovoljni rezultatima. Slažem se sa onim komentarom koji je Mirko_5 citirao sa nekog drugog foruma.

Nemam iskustva sa uzdignutim gredicama, ali imam teren u terasama i osmogodišnje iskustvo u uzgoju biljaka na terasama. Mogu reći da je velika razlika od uzgoja na ravnom terenu jer se na terasama jako isušuje zemlja - bilo da je na rubovima terase drvo ili beton. A gredice su još izloženije isušivanju zemlje od terasa.
Smatram da se u uzdignutim gredicama jedino sa umjetnim navodnjavanjem može postići dovoljna vlažnost zemlje.
 
Što se tiče uzgoja krumpira za potrebe četveročlane obitelji, mislim da bi trebalo jako puno uzdignutih gredica da bi zadovolji količinske potrebe. 

Vaš entuzijazam sa povišenim gredicama me podsjeća na moj entuzijazam sa uzgojem biljaka u "vrtu bez motike" - tj. uzgoju na malčiranom tlu. Isporobala sam to, ali na kraju odustala jer je jedno teorija, a drugo praksa.


Ja sam imala između betonskih zidina povrtnjak i bio je iznimno vlažan, time i bujnije povrće. I to je jedini dio koji se nikada nije previše isušen.
Zbog potrebe gradnje sam se morala maknuti od tuda.Na otvorenom u mom vrtu za 2 dana je zemlja suha do 20 cm u dubinu. Vjetar i pješčana zemlja. Tako da pričam o ekstremnim uvjetima iz iskustva. Svaka blaža klima je i bolje stanje od mog.

Te kaskade (terase) što si imala su drugačije od betoniranog. Beton teško da se može brže sušiti od ravnog tla, prvenstveno kapilarno uvlači vlagu. A pješčane staze su rezervoar zarobljene vode vode.
IMam i ja uzdignut kameni suhozid (do 1m visine) i razumijem zašto mislišš da je to tako. Razlog i kod tvog kaskadnog vrta i mog suhozida je neadekvatna izvedba, što je jako bitno za takvo nešto.
Trebaju tu geotekstil, pa folije, pa odvodnja viška vode....i puno toga da to bude kako treba.
I kaskade bi trebale imati veliku vlažnost ako se pravilno zabrtve i ako to ne isparava na sve strane. Zači izolacija i pravilna odvodnja.
Svejedno u mom suhozidu nije ništa uginulo, a zaljevao se jedanput u tjednu.
Svakako da i beonirani sanduci moraju, imati idebljinu zida i idealnu visinu. Sve što se pretjera ili podbaci se ne dobije dobar efekt.

Nakon 6 godina teških muka sa vrtom prelazim na drvene gredice i nikad više nebi uzgajala sve na otvorenom. Bar u mojim uvjetima to ne ide, i nema rezultata.
Poslije ćemo preći na betonske, kad budemo imali više vremena i novaca to urediti.

Već sad su sklepane gredice i staze. Nije to entuzijazam nego treba znati što je za koje uvjete bolje.

U gredicama se može postići puno toga. Jedan bitan čimbenik je da se može umanjiti ispiranje đubriva i mješanje lošije i humusne zemlje, ako se postavlja a dno bar djelimično geotekstil.
Sve se to čini veliki posao ali kad se namučiš kao što smo mi, najmanji problem je izvaditi zemlju i sve to napraviti.
U mom vrtu koliko mi je vremena trebalo da očistim korov sa gredica, toliko mi je vremena trebalo da očistim ledinu koja nastaje po stazama.  Moj korov je kao Samson jak, ali ne pali ako režeš kosu samo ojačaLOL. A raste za tjedna metarLOL A pola vrta izvadim sa korovom, mislim zemlje.Cry
Ljudi moji nema više te ledine po stazama i pirike koja baca pipke na metar u gredice., hvala Bogu dragom.
A svaki vrt ljeti se mora zaljevati. Ali treba malo investirati u ove sisteme kap na kap, i olakšat si posao.

MI smo evo u par dana napravili gredice na skoro 80 m2,  ostatak 80 m2 je ostavljeno za krumpir, tikvice i mahune (ali u budućnosti).
Trenutno nam je i krumpir i tikvice i mahune u sanducima. Ali samo za ovu godinu dok ne budemo spremni sijati 160 m2.
Razlog što krumpir ide na otvoreno je  taj što smo najbolje rezultate imali kad smo ubacivali šumsko lišće u tlo sa krumpirom i malčirali sjenom pa je to velik posao i čini mi se nije za male gredice.

U biti sav će nam teren biti u gredicama, jer ćemo stavljati rubnjake. I kad je i 10 cm izdignut, već je to uzdignuta gredica.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2014 u 14:29
Originalno poslano od člana zova zova napisao:

Ajo cimi,ja sam baš sva u tom "vrtu bez motike",nemoj me razočarati,svaki dan malčiramCry

Malčiraj i dalje, to je bolje nego kravlje đubre i briketi (puni urina).
Sva hranjiva iz trave direkt u zemlju i hlad za korjen i obilje vlage.

Samo se trudi da trava ne bude osjemenja, to će ti stvoriti dodatan posao. Ispod malča, ako ga imaš malo, možeš stavljati i kartone.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2014 u 14:38
Originalno poslano od člana limun limun napisao:

Imam tri drvene povišene gredice. Zapravo visoke 70 cm tako da mogu sjediti uz njih. Na dnu imaju mrežu jer kod mene ima i krtica i voluharica. Prednost im je svakako puno manje nametnika nego na vrtu i ranije dozrijevanje. Prinosi su odlični. Meni je jedino problem naći zemlju za popunjavanje, jer one u vrećama ne želim za povrće koje jedem, a komposta nikad dosta LOL . Što se tiče zalijevanja, budući da se radi o vikendici, zalijem ih kad i vrt. Naravno malčirane su. Kod mene je zemlja ilovača pa dobro drži vlagu. 
Da imam love napravila bi ih duž cijele ograde.



Iskopaj rupi na dno stavi karton. U nju ubacuj korov iz vrta, šumsko lišće, ako imaš trave, đubrivo u briketima ili stajnak, i između slojeve zemlje. Za godinudana ćeš imati fantastičan humus. Ako tebaš kiseo za četinjače u to možeš dodavati grane četinjače (tada samo zemlju i grane četinjača u rupu).

Hranu koju jedemo (ostatke) treba u komposter.

Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2014 u 14:45
Originalno poslano od člana Mirko_5 Mirko_5 napisao:

A koju dubinu/visinu gredica mi preporucujete? Mislim na ove u kojima bih sadio krompir? Pretpostavljam da one moraju biti malo dublje...

I mislite li na to da napravim par probnih sanduka za krompir ili uopste? Ovako, u teoriji, sve ovo o cemu smo razgovarali mi pase i ne znam sta bi moglo poci po zlu... :)


Mislim da smo mi krumpir ubacili u sanduk od 30 cm visine, ali je nivo zemlje niži od ruba sanduka. Izmerit ću pa napisati kad odem na teren.

Mislila sam da napraviš probne sanduke općenoto, i da u njih posadiš po malo biljaka. Pazi na dobre i loše susjede u sanduku.
Možeš staviti omiljenu salatu ili radić, mrkvu, krumpir ako želiš, ciklu, luk bjeli i crveni..
Pa vidi kako će se sve ponašati i hoće li ti pasati taj sistem. A ostatak ovu godinu sadi na otvorenom.

Ako budeš zadovoljan iduću godinu pravi ostatak sanduka. I požuri sa sjetvom da ne zakasniš.

Oko sanduka napravi pješčane staze ako su ti u planu, jer su bitan čimbenik u svemu. Kontrolirat će korov i zadržavati vlagu. Na dno sanduka stavi po želji i što možeš.
I to je to,ako ne probaš nećeš ni znati što ti je bolje.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Mirko_5 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Svibanj 2014
Lokacija: Crna Gora
Status: Offline
Bodovi: 13
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mirko_5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2014 u 20:50
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:


Trebaju tu geotekstil, pa folije, pa odvodnja viška vode....i puno toga da to bude kako treba.
I kaskade bi trebale imati veliku vlažnost ako se pravilno zabrtve i ako to ne isparava na sve strane. Zači izolacija i pravilna odvodnja.

Da li je potreban sistem odvodnje vode za gredice ili govorite o kaskadnom zemljistu?

Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Svakako da i beonirani sanduci moraju, imati idebljinu zida i idealnu visinu. Sve što se pretjera ili podbaci se ne dobije dobar efekt.

Mozete li mi reci nesto o idealnoj sirini zida? (O idealnoj visini smo vec pricali, 30 cm minimum... osim ako nemate nesto da dodate :) )

Hvala!
Na vrh
zova View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2014
Lokacija: bihrs
Status: Offline
Bodovi: 319
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zova Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2014 u 21:48
Hvala Smrcko,vraćaš mi volju.Prvo sam stavila travu od košenja travnjaka kosilicom a sadd sam stavljala preko toga novine nakvašene pa preko toga ponovo travu.Sve mi izgleda bolje nego ono na njivi
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2014 u 21:54
Nije potreban sistem odvodnje u niskim udzdignutim gredice, jer je tlo propusno.
Geotekstil se može staviti po sredini a da sa strane između sanduka i geotekstila bude prazni dio tj gola zemlja.

To je za te visoke kaskade i zidove, ovo što sam pisala.
Kod njih se mora napraviti da voda ne razvali visoke zidove, ako se rade sa tim zaštitama za vodu..betonom...armaturom. Ovisi kako se gradi.
A ove kiše u zadnje vrijeme izazivaju prezasićenost tla i zadržavanje vode, a silina kiše i otopljenog snijega može nanijeti štetu.
Kod mene je voda u suradnji sa voluharicama izbila pojedine djelove suhozida.

Recimo ovo je primjer zida koji nema tu odvodnju  propustnost kroz zid.



A evo tu se vide drenažne rupe na zidu koje bi trebale biti ako se rade nepropusni zidovi.

http://www.klix.ba/vijesti/bih/novi-potporni-zid-u-ulici-vinograd-u-starom-gradu/121119096

Ili u postu 1593.primjer onog o čem govorim.

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=834330&page=80

Ili evo tu članak o tome.    http://www.mojanekretnina.hr/vrtovi-na-kosini.aspx#.U44mlnZqMVA

------------
O idealnoj širini ne bi točno znala, ali ako se betonira sam onda mora biti određena debljina i dodavati armaturu. Možda dodavanje aditiva. Ali bi to trebalo pitati kakvog majistora koji se razumije u to.
Ako se kupuju rubnjaci, treba prosurfati i vidjeti koja bi širina bila dovoljna. MIslim da gotovi rubnjaci bi trebali imati nešto u sebi što pojačava čvrstoću, aditivi ili nešto slično.
Koliko se sjećam ako se uzima višlji rubnjak onda mora biti i širina veća. To je već tvornički urađeno, vjerojatno zbog čvrstoće rubnjaka.

Evo tu na sredini stranice ima nešto slično.

http://bamboocarboncredits.com/index.php?pg=4

Tu isto ima primjer, ali je zabetonirano dno. Ali se vide zidovi kakvi su.

http://themessygardener.blogspot.com/2013/06/concrete-raised-beds-second-try.html

Pogledaj si ovdje možda nađeš rješenje. Prikazane su i betonirane i od blokova.

https://www.google.hr/search?q=concrete+raised+beds&tbm=isch&imgil=hkISIvblWMk7TM%253A%253Bhttps%253A%252F%252Fencrypted-tbn2.gstatic.com%252Fimages%253Fq%253Dtbn%253AANd9GcRTfB3mO9Pmiq6HZmUgMppZonJp1VT9m3kcDlSkKPC40ze4toiUuA%253B640%253B425%253BWT3ogh4_jOwibM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fscravings.blogspot.com%25252F2012%25252F05%25252Fconcrete-raised-vegetable-bed.html&source=iu&usg=__9mMLSrnoXcitRtqYdhUsRctSfOc%3D&sa=X&ei=aR6OU5KZBMHAyQPAqYHIDg&ved=0CCQQ9QEwAA&biw=1280&bih=643#imgdii=_

Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2014 u 21:55
Da samo dodam kad je kaskada nespojena i samo naslagana svira na sve strane i isparava, te se brže isušuje.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 15>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.