Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Bolesti biljaka
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Pomoć oko fikusa benjamina
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pomoć oko fikusa benjamina

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
LibreLibre View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 11 Lipanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje LibreLibre Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Pomoć oko fikusa benjamina
    Objavljeno: 11 Lipanj 2013 u 18:31
Pozdrav!
Uzgajanje sobnih biljaka mi je strani pojam i ne ide mi dobro, te se ovdje javljam i molim za pomoć. Naime, frend već skoro deset godina ima fikusa benjamina koji kao da već neko vrijeme umire. A pošto sam sad češće ja u stanu nego on, preuzeo sam brigu nad biljkom.
Evo slike od prosinca 2012.god, kad je bio super:

Ali unazad nekoliko mjeseci je počeo odumirati, listovi se suše i otpadaju, a nije se počeo oporavljati ni sa toplim vremenom. Pazim da ne pretjerujem s vodom i na lokaciju njegove tegle (informiram se po internetu, znam što fikusu ne paše i paše). Povremeno bih mu dao vodu pomješanu sa umjetnim gnojivom "Cvetal". Inače svih tih skoro 10 godina biljci nije promjena zemlja, te sam prije cca mjesec dana sâm odlučio kupiti nešto zemlje (manje pakiranje iz Getroa, taman) i presaditi ga. Sve sam to pažljivo radio (lagano zemlju odvajao od njegovog korijenja, do jednog trenutka kada sam shvatio da sam mu poderao nekoliko *nečega* - naime izgledalo je kao lišće u zemlji, odnosno njegove posteljice ili tako nešto, vrećasto i lako poderljivo. Stavio sam ga u novu zemlju svejedno u nadi da nisam napravio fatalnu pogrešku, ali sve mi se čini da jesam - fikus benjamin se nije počeo oporavljati, već su se i preostalih tri lista počela sušiti.
Slike od danas:



Ne znam što da radim. Čini se da ni neće ići na bolje.. ali jako mi je prirastao srcu i volio bih za svaki slučaj znati da li mu mogu kako pomoći.

Unaprijed zahvalan!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
vijolica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 1265
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vijolica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2013 u 01:02
Ako imaš terasu ili balkon stavi ga vani,mislim da nemaš što izgubiti,a možda se spasi
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2013 u 05:26
moguće loša zemlja koja mu ne odgovara, mjesto i puno zalijevanja
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2013 u 14:56
ne mogu vjerovati da ova biljka sa slike ima 10ak godina... s obzirom da je prilično malena za svoju dob

to što ti se pokidalo tijekom presađivanja, zvuči mi kao ono u čemu se inače zakorjenjuju reznice biljaka koje kupimo iz masovne proizvodnje (božićne zvijezde su obavezno zakorjenjene u tome)

i sama sam imala prilike nabaviti/dobiti biljku, porijeklom iz nizozemske, koja bi mi jedno vrijeme dobro izgledala, onda bi nastupila stagnacija - zastoj i nakon toga propadanje

kad sam suhi "batrljak" bez listova, koji je nekad bio biljka,  izvadila iz tegle, korjenje je bilo skvrčeno u toj "kesici"

često korjenje tih biljaka ne uspije probiti tu textilnu opnu u kojoj je isprva zakorjenjeno, ne proširi se u supstrat u tegli i normalno da biljka ne može napredovati, nego ugiba

možda griješim s dijagnozom, ali to je moje iskustvo

ako ti se toliko sviđa taj fikus, lako se zakorjeni iz grančice

da je moj, ja bih odrezala tu grančicu sa tim živim listićem i pokušala je zakorjeniti

ja ih obično držim u vodi dok ne razviju korjenčiće pa presadim u teglu sa zemljom
mada kažu da se lako zakorjeni i bez vode, tj. direktno u teglu i zemlju




Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2013 u 15:18
Šanse da ovaj benđi preživi su male, no moj je moto nikad ne reci nikad. Benjamin nikako ne podnosi stalno mokre nožice, još manje mu prija mjesto izloženo propuhu dok za zemlju u kojoj je posađen nema nekih zahtjeva. Koliko vidim ovaj je vaš benji imao previše vode i jednostavno mu je korijen strulio, k tome je još zalijevan otopinom gnojiva što mu očito nije prijalo. Da bi spasili što se spasiti da treba ga smjestiti negdje van na sviježi zrak, negdje u šarenu sjenu i prestat ga zalijevati sve dok zemlja ne bude posve suha, tek tad ga zaliti obilno, pustiti da se ocijedi višak vode i ukloniti vodu iz podtanjurića.
Ja sam dva takva dobila zimus na oporavak (kod mene je sanatorij uništenih biljaka LOL obitelji i prijatelja) bili su jadni, trulog korijena i krcati vunastih uši. Prvo sam ih izvadila iz mokre zemlje i presadila u novu, očistila ih od uši i što je još važnije ...uskratila sam im hranu i piće na punih mjesec dana. U tom su se periodu oporavili, razvili su novo korijenje pa to danas izgleda ovako.

Oporavili su se, nove im grane izbijaju na sve straneWink
Ja godinama u stanu imam jednog gorostasaLOL taj vode vidi tek kad poneki list požuti, tad ga napojim koliko god može popiti, a kad se napije za desert dobije još malo vode s nekim gnojivom koje mi padne pod prste. Pustimga da se višak vode ocijedi, sve iz podloška bacim i nikad s njim problema osim što ga jako često moram rezuckati da ne zakrči prostor svojim divljanjem.
To je moj gospon benjđiLOLTongue

...tek sam ga zalila, sad čekam da vidim da li će popiti i ovo iz podloška, ako neće bacam

Lišće mu je zdravo i jedro, osim što je na sebe zimus pokupio prašinu. Sad će on van u dvorište sve do kasne jeseni, tamo ga kiša okupa i bude bombonček

Ovo je vrh koji često režem jer je do plafonaLOL

Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2013 u 15:39
bebolina krasan je Clap

imala sam takvog gorostasa i bio je prevelik, čak da bude na stepenicama pa sam mu tražila smještaj jer mi je bilo žao rezati ga, bio je ogroman i prelijep

u to vrijeme upoznam vlasnicu jednog lokalnog restorana i dogovorim se njom  da ga preuzme za svoj lokal,
poklonim joj ga, htjela je izvaditi ga i ostaviti mi bar teglu, a ja nisam dala, samo da se što manje stresira - fikus ne "poznanica"

odveze ga trokolica u četvrtak, a ja u nedjelju ujutro odem ćirnuti kroz staklo gdje ga je smjestila (bilo je rano, prije otvaranja)
doživjela sam šok kad sam vidjela da je napravila upravo ono što sam ja izbjegavala i zašto sam ga poklonila - skratila ga je...

plakala sam ko godina, danima, mm je mislio da sam poludila, a i dan danas mi se srce stisne kad se sjetim

moram priznati da sam joj jako zamjerila, dan danas joj se ne mogu normalno javiti na ulici

poslije sam čula da ga je čak proslijedila svekrvi...
ma, ne mogu ga i neću ga nikad prežaliti

valjda joj nije imao nikakavu vrijednost, jer je dobila biljku preko 2 i po metra visine i bar metar i po promjera, a bez ikakve muke i truda

a ja ga godinama čuvala, pazila, mazila... dala ga "za njegovo bolje"
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2013 u 15:47

E to je gorko iskustvoThumbs Down Da ga je dotična gospođa kupila, znala bi koja je vrjednost jedne tako velike biljke.

ŽalosnoErmm
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2013 u 18:07
Hvala na vašim savjetima. Imam i ja jednog takvog  "bolesnika" koji životari i sada ću mu malo više pažnje posvetiti pa ću vidjeti kako će dalje biti.
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
Monna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
3. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Pozega
Status: Offline
Bodovi: 2376
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2013 u 18:22
ja bih samo htjela dodati da je kod nas na kontinentu u domacinstvima koja se griju centralnim grijanjem "normalno" da benji izgubi i 50% lisca preko zime....jednostavno im nije moguce dati bolje uvjete u tako suhom zraku.....mozda milice imas samo taj problem, tada, samo ga s proljecem izbaci u neki sjenovit kut balkona, terase i sl. i ne brini....bit ce on kao nov...

ovakao moj izgleda u jesen, a sada mu fali polovica lisca....vec nakon 2 tjedna vani, pokazuje mlade listice na svim granama.....zalijevam svake druge subote zimi te prskam lisce relativno cesto, dok ljeti zalijevam cesce....

star je 10-tak godina...


pozdrav iz Zlatne doline
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2013 u 19:35
Evo moga  fikusa. Imam  ga već 2 godine a nije se skoro pomakao , opada mu lišće  , neke grane se osušile. Kako da mu pomognem ?


Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
Monna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
3. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Pozega
Status: Offline
Bodovi: 2376
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2013 u 01:16
ja bi mu stavila stapic kao oslonac i malo povezala grane, izbacila ga u debelu hladovinu jer najavljuju visoke temperature kod nas i uskratila vodu na bar tjedan dana,... vidjet ces i sama kojom brzinom ce se poceti susiti, pa zalij tek kad se zemlja isusi do kraja( moze potrajati i duze od tjedna) ....jos bolje da ga nakon isusivanja zemlje par dana samo spricas vodom po listovima....eto tako bih jaEmbarrassed
pozdrav iz Zlatne doline
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2013 u 06:35
milice na slici izgleda premokro, ne znam je li i inače takav, ali ne voli biti mokar
ali izgleda mi ok, čak se vidi da tjera mlade listiće

to je zakorjenjena reznica?

ima prilično veliku teglu, možda je do sada trošila snagu uglavnom na razvoj korjenja, obično tek kad korjeni "popune" teglu, biljka počinje razvijati i nadzemni dio

i moji obavezno izgube velik dio lišća zimi
pogotovo zadnjih godina kad imam svega drugog previše pa nema mjesta za njih, ove godine ih neću ni iznositi jer ne znam gdje bi s njima

zimus sam jednog presađivala jer je baš pretragično izgledao i u zelji su bile neke debele ličinke, mislim da je hrušt bio u pitanju, poslije se počeo oporavljati
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2013 u 06:57
Monna, Natalija, puno vam hvala na vašim savjetima.  To mi je kćerka kupila kao jako malenu biljku u malom lončiću pa su joj rekli da ga odmah treba presaditi i presadila sam ga i on  skoro da se nije pokrenuo.  Sada ću mu promijeniti zemlju i staviti manji lončić. Možda ga spasim i da počne rasti a to i nisu bili veliki listići, dosta su sitni. Kupila mi je malenu biljku jer ja volim kretati iz početka, iz sjemena ili  reznice a kako nisam došla do reznice, kupila mi je ovaj maleni.
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
LibreLibre View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 11 Lipanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje LibreLibre Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2013 u 18:59
Ljudi, hvala vam svima na savjetima.
Ja i dalje nisam siguran što od svega toga je 100% sigurno za ovaj slučaj.
Biljka je tako krhka, dva lista samo što nisu otpala, a onaj treći (zadnja nada) mislim da se polako počinje sušiti. Bojim se da ako ga opet krenem presađivati, da će uvenuti do kraja.
Zemlja baš i nije vlažna (pri vrhu je suha), ali na dnu tanjurića kad dignem teglu vidim da ima još malo vode. Da to izlijem?
Možda da pokušam zakorijeniti tu grančicu s jednim zdravim listićem, kako je Natalija rekla... Koje su šanse da taj 'pothvat' uspije?
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2013 u 19:14
Originalno poslano od člana LibreLibre LibreLibre napisao:

Ljudi, hvala vam svima na savjetima.
Ja i dalje nisam siguran što od svega toga je 100% sigurno za ovaj slučaj.
Biljka je tako krhka, dva lista samo što nisu otpala, a onaj treći (zadnja nada) mislim da se polako počinje sušiti. Bojim se da ako ga opet krenem presađivati, da će uvenuti do kraja.
Zemlja baš i nije vlažna (pri vrhu je suha), ali na dnu tanjurića kad dignem teglu vidim da ima još malo vode. Da to izlijem?
Možda da pokušam zakorijeniti tu grančicu s jednim zdravim listićem, kako je Natalija rekla... Koje su šanse da taj 'pothvat' uspije?

Obavezno izli višak vode iz podloška, jer je upravo voda krivac za stanje tvoje biljke. Sad makni podložak i pusti biljku na miru neko vrijeme, a ako  ikako imaš negdje mjesta vani je smjestiti u polusjenu, odlično.
Na vrh
LibreLibre View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 11 Lipanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje LibreLibre Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2013 u 19:44
Ma ja sam u stanu (+ centralno grijanje), tako da je Benjamin na zatvorenome balkonu, s puno svjetla, ali pazim da nema propuha.
Hvala na savjetu za izlijevanje vode, javim se kad vidim kako ce se ponasati.
Na vrh
nesy View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 17 Siječanj 2014
Lokacija: osijek
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nesy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2014 u 13:37
Poštovanje, benjamin vam je predivan i moj je jednom bio takav, al neznam zašto i iz kojeg razloga je izgubio 70 posto lišća, uredno ga zaljevam, tuširam listove.... Kupila sam veći kalić i novu zemlju, mislite li da bih ga trebala presaditi i jel moguće ga presaditi sada ili moram čekati proljeće? Hvala, lp
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Siječanj 2014 u 15:54
možeš i sada kada je lijepo vrijeme, jednino nemoj raditi velike šokove i seliti ga često jer to ne voli.
 
Sjeti se šta si radila prije nego je izgubio lišće, propuh, hladan zrak, selidba ili neki drugi šok je moga to napraviti ako nema nikakvih znakova bolesti ili nametnika
Na vrh
nesy View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 17 Siječanj 2014
Lokacija: osijek
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nesy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Siječanj 2014 u 16:06
Hvala na odgovoru, mislim da je to od prečestog otvaranja hladnjaka i možda taj hladni zrak iz hladnjaka mu smeta, lp
Na vrh
Anastazija_ View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
1. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 09 Lipanj 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 6004
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anastazija_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2014 u 16:10

nesy, nemoj ga previše zaljevati, pusti da se zemlja dobro prosuši do sljedećeg zaljevanja.
Ja svoje zalijem tek kad je zemlja skroz suha.
Oni ne vole prevelike tegle pa pazi ako ga misliš presađivati.
Kod benjamina se može dogoditi da odbaci SVE listove, ali to ne znači da je uginuo - potjerat će nove.
U životu nije važno koliko puta padneš , već koliko si se puta spreman dignuti.
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.