Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Liči, rambutan i longan
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Liči, rambutan i longan

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
Geko View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 22 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Geko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Liči, rambutan i longan
    Objavljeno: 24 Prosinac 2007 u 16:10
Subtropsko voće; Liči (Litchi chinensis), rambutan (Nephelium lappaceum) i longan (Dimocarpus longan) spadaju u porodicu Sapindaceae. Podrijetlom su iz južne Kine.
 
 
                           Liči-Litchi chinensis
 
 
 
                               Rambutan-Nephelium lappaceum
 
 
                              Longan-Dimocarpus longan
 
Slike sa net-a.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2007 u 20:28
O ovoga nisam vidio niti jedno voce.
Iako me ovo prvo asocira na malinu!!
 
 
Dali i te biljke imas doma posadite?
Na vrh
Malky View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 94
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Malky Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2007 u 21:44
Evo ja sam danas slucajno  kupio Liči (Litchi chinensis). Okusa je onak recimo kao kupovno bijelo grožđe barem meni.
 
E sad ostale su mi kostice. Jel ima netko kakvo iskustvo kako to posaditi?
Odranski Obrež, N.Zagreb
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2007 u 21:49
idem provjeriti u kojoj knjizi dali ima sta o uzgoju!!!
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2007 u 21:55
evo ovako pise o njima:
 
Razmnožavaju se se putem sjemenkama, a bolje se sorte razmnozavaju cijepljenjem.
 
Trebaju tropske uvijete ali liči trebaju malo manje vlege od rambutania.
 
uzgoj u stakleniku i u loncima : Nažalost preveliki su ali možete ih uzgajati kao ukrasne biljke u loncima ali nece dati ploda!!!
Na vrh
Geko View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 22 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Geko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2007 u 22:38
Ja imam par biljaka ličija doma od prošle godine. Sjeme ti jako brzo gubi klijavost, tako da za dan-dva trebaš posadit. Sadi se tako da ožiljak sjemena ide pod zemlju a vrh sjemena da malo viri iz zemlje. Sjemenku i zemlju najbolje prskat tako da ti zemlja ne bude suha. Držati na temperaturi 20-25 stupnjeva. Biljčica će se pojavit za oko 2 mjeseca. Biljke uzgojene iz sjemena daju plodove nakon 7-10 godina. Mislim da bi se liči mogao održat  na moru na otvorenom jer može izdržat i do-1 stupanj.
Na vrh
Geko View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 22 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Geko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2007 u 22:42
  
Ovo je jedan od ličija koji je godinu dana star.
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2007 u 22:45
 Nikad čula ni vidjela...gdje si kupio te plodove?
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2007 u 22:51
smile211Geko divim ti se!!!!! smile211
Na vrh
Malky View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 94
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Malky Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2007 u 22:51
Originalno poslano od člana frida frida napisao:

 Nikad čula ni vidjela...gdje si kupio te plodove?
 
Slucajno naletio u Mercatoneu(Ipercoop)
Odranski Obrež, N.Zagreb
Na vrh
Malky View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 94
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Malky Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2007 u 22:52
Originalno poslano od člana Geko Geko napisao:

Ja imam par biljaka ličija doma od prošle godine. Sjeme ti jako brzo gubi klijavost, tako da za dan-dva trebaš posadit. Sadi se tako da ožiljak sjemena ide pod zemlju a vrh sjemena da malo viri iz zemlje. Sjemenku i zemlju najbolje prskat tako da ti zemlja ne bude suha. Držati na temperaturi 20-25 stupnjeva. Biljčica će se pojavit za oko 2 mjeseca. Biljke uzgojene iz sjemena daju plodove nakon 7-10 godina. Mislim da bi se liči mogao održat  na moru na otvorenom jer može izdržat i do-1 stupanj.
 
Ako sam dobro skuzio vrh kostice mora malo virit iz zemlje jel tak? A
Odranski Obrež, N.Zagreb
Na vrh
Geko View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 22 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Geko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2007 u 23:41
Nemora virit vrh ali je nemoj preduboko gurnut u zemlju.
Na vrh
pomme dor View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 158
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pomme dor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Prosinac 2007 u 15:44

Evo za fridu (a i za sve ostale forumase) nekoliko slika ličija koje sam kuplia jutros. Fali vam brate na ovom forumu slika.

Dali ste mi zelju za tropskim vockama usred zime. Nisu tako jako crveni kao na prvoj slici od Geka, a okus im je nesto slabiji od grozda. U svakom slucaju … socno voce.

Prvo u malom tanjuru


pa u ruci da se vidi otprilike velicina


kora se guli, tvrda je, gruba i malo pika sa ovim svojim spicama i ne slici na koru niti jednog drugog voca koje poznajem kod nas. Mozda se  i varam. U svakom slicaju nemoze se jesti


Meso ploda je bijele boje i jako socno, a kostica je tamno smeda.


Malo usporedbe kostice i ploda


I na kraju detalj kostice koji koliko sam shvatila ide u zemlju.


Da znate da cu i ja pokusati posaditi (taman da me muz strpao u top i ekspedirao natrag u Hrvatsku). Jedino me muci to sto je to voce iz uvoza, konkretno ovi moji dolaze s Madagaskara i vjerojatno su ih prije prijevoza necime prskali kako bi vocke duze ostale lijepe i svjeze. Barem tako rade s ostalim tropskim vocem ovdje u Francuskoj (osim kad posebno navedu da voce nije nakon branja "tretirano"). Kako s time stoje stvari u Hravtskoj?
Pomme
http://mes.pommes.free.fr Posjetite, redovito stavljam nove stranice.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Prosinac 2007 u 21:19
Naravno da ga volim jesti,ko i svo voće,no ove ga godine nisam našla u trgovinama. Zanimljivo je,ako se kojim slučajem ne pojede,da se može osušiti. Meni je ostalo prošle godine nekoliko ličija(negdje smo otišli i nisam ih pojela) pa sam ih ostavila da vidim hoće li biti dekorativni ako se osuše.I jesu. Sad sam ih koristila kod božićnih aranžmana
Na vrh
Matko View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 181
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Matko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2008 u 16:18
smile211Geko nemam riječi!!! Predivne biljke imaš!!! Gdje ih samo smjestiš sve!!!
 
Hvala puno pomme dor na ovome detaljnome opisu za nas ne znalice!!!
tko rano rani..... ne čini proljeće!!!
Na vrh
Geko View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 22 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Geko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2008 u 16:52
Ja ti to sve držim u svojoj sobi. Imama potrebu sadit a nemam više mjesta za sve biljke. Mora da mi je to prešlo u  neku vrstu ovisnosti.
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2008 u 20:40
Maleni staklenik u vrtu ili na balkonu, ce uskoro biti potrebanWink

Ažurirao administrator - 05 Siječanj 2008 u 20:41
Na vrh
Geko View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 22 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Geko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2008 u 23:32
Moja želja ti jednog dana imat kuću sa što većim vrtom i jednim staklenikom da strpam to sve. Ali kaj češ kad živim u stanu.
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2008 u 23:36

ali i stan se da lijepo iskoristiti, a koliko vidim dobro ti to ide!!

Sve ove egzoticne biljke imati u stanu i uspjevaju. Stvarno si pravi majstor!!!

Na vrh
Geko View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 22 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Geko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Siječanj 2008 u 01:44
Time se u Hrvatskoj nitko ne bavi. Ja ti studiram agronomiju pa se pripremem za diplomski za koji godinu dana. Na temu tropsko voćarstvo. Ali ti nitko od profesora na faxu ne zna ništa o tome. Sad u proljeće ću radit mali pokus za diplomski na moru tj. na Krku. U proljeće ću posadit mlade biljke ličija, da vidim kako će se prihvatit na mediteransku klimu. A drugi pokus je uzgoj karambole u zatvorenom prostoru. Po pravilu bi trebala za 3-4 godine davat prve plodove. Ako uspije znači da bi se mogla uzgajat. Ipak jedan komad karambole u Konzumu dođe oko15kn. Ovo ostalo je više kao kolekcija i neki gušt.  
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.