Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Vrtno cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Hibiscus Mutabilis - Šaronska hibiskusna ruža
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Hibiscus Mutabilis - Šaronska hibiskusna ruža

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Hibiscus Mutabilis - Šaronska hibiskusna ruža
    Objavljeno: 21 Studeni 2013 u 17:20


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2013 u 17:36
 
Lutajući malo po net-u, naišla sam na ovu prekrasnu biljku. Ne dragi moji, ovo nije ruža, ovo je jedna prekrasna vrsta hibiskusa. Tko kaže da mogu samo močvarci biti lijepi ? Pogledajte samo ovog čudnog i neobičnog ljepotana. 

 Što se još sve može reći o njemu..Onoliko koliko sam mogla sve shvatiti, zove se još i kako u nazivu kaže Šaronska ruža ( iako sa ružama zapravo nema veze ), pamuk sljez ili Konfederacijska ruža.
  
Ovaj hibiskus je višegodišnja biljka s tim da može rasti kao grm ili drvo. Cvjetovi mogu biti dupli ili jednostruki u promjeru od 4-6cm.
 
Ono što je mene jako zainteresiralo na ovoj biljci je to da cvijet tokom dana mjenja boju.. S početkom jutra cvijet je bijele boje, koja tokom dana prelazi od blijedo, nježno roze do tamno roze da bi pred samu večer bio tamnocrveni. Jednostavni cvjetovi cvatu uglavnom uvjek u obliku šalice. Sezona cvjetanja obično traje od ljeta do jeseni. Vrlo lako se razmnožava reznicama ili dijeljenjem korijena u rano proljeće, ali također reznice se mogu uzimati u bilo koje doba godine. Vrlo brzo raste, a dobro može podnijeti život na punom suncu ili u laganoj polusjeni. Preferira bogato i dobro drenirano tlo.


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2013 u 00:28
Gdje to ima , gdje se nabavlja?
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
lela.h View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Studeni 2010
Lokacija: Sl. Brod
Status: Offline
Bodovi: 604
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lela.h Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2013 u 08:16
Ljepotani! Mane statura pupova i lista jako asocira na mocvarca... ali sa punim cvijetovima ;) prekrasno :)
Skroman covijek sve umnozi svojom skromnoscu, veseljem i zahvalnoscu.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2013 u 08:58
 Curke ima na našim aukcijama, zapravo bio je već nekoliko puta ( sjeme) ali meni cijena baš i nije prihvatljiva, za nekih par sjemenki dosta je skup...Ako se ne varam nekih 10-tak sjemenki dođe oko 28kn....ConfusedOuch   Vani se dobije upola manje sjemenki skoro za duplu cijenu..OuchOuch

 Lela da , jako je sličan močvarcima, ali puno brže napreduje nego močvarci, meni su najljepši ti dupli, mada ni oni jednostruki ne izgledaju loše..
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2013 u 09:00

   Evo našla sam još malo fotki....








Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2013 u 09:05

   

  Ovaj je vjerojatno slikan pred kraj dana...kako je samo čudnovata ta biljka, tko bi rekao da jedna biljka tokom cijelog jednog dana može tri puta drukčije izgledati....smile71smile76




  
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2013 u 09:26

   
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2013 u 09:27

           
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2013 u 09:39

 Zaboravila sam još spomenuti u zonama gdje nema smrzavanja ovaj hibi može narasti do nekih 15-18m u visinu i također jako puno u širinu. Može izrasti u ogromni grm.  Međutim nekih 5-6m visine je tipična visina za samu biljku jer tada puno više cvate. 





Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2013 u 09:44

   
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2013 u 11:06
  
  Evo naknadno sam našla podatak da u širinu može izrasti  u grm do 10m..




Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2013 u 11:28
 Još malo podataka o ovoj biljci , nadam se da nije na odmet i da će u svakom slučaju dobro doći za one biljkoljupce koji ga budu mogli i htjeli imati.

  Pa evo još nešto zanimljivo što sam našla. Ovaj hibiskus dolazi rodom iz Kine, ali još najbolje uspjeva i izgleda predivno u nekim dijelovima Južne Amerike. Može se uzgajati i kao kontejnirana biljka. Na ovim drugim stranicama koje sam našla  ima malo nekih zbunjujućih info koje kažu kako može rasti u siromašnom i iscrpljenom tlu, ali i u takvom tlu može dati jako puno ako se redovito zalijeva. Cvijet može dati već prve godine iako ne izgleda tako lijepo kao dok malo zastari. Treba im tek da uđu u drugu godinu da bi izgledali kao grmovi s puno više cvjetova.


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2013 u 12:27
Mons svaka čast na pronalasku,još samo da pronađeš gdje se kupuju ja bih to rado imala jer sam slaba prema močvarcima.

-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2013 u 12:31
Ja sam našla gdje se prodaje sjeme  na e - bay... i na aukcije.hr.....Na e-bay je povoljnije.....
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2013 u 12:43

 Milice, ne znam gdje si ga našla na Ebay-u, no onaj kao ovdje na prvoj slici , meni je preskup. Ništa čudno s obzirom da dolazi iz Engleske, oni su uvjek preskupi i preškrti...Nudi se nekih 5 sjemenki za 36kn....ConfusedOuch A na jednoj američkoj str. ( ne spada u Ebay ) nudi se 15 sjemenki za nekih 3.20 USD ali ne znam da li šalju za RH. Vjerojatno bi trebalo pitati putem maila..
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2013 u 12:50
Originalno poslano od člana ajama ajama napisao:

Mons svaka čast na pronalasku,još samo da pronađeš gdje se kupuju ja bih to rado imala jer sam slaba prema močvarcima.


  Ajči ne znam, malo me zbunjuje,  zašto kažeš da si slaba prema močvarcima ? ErmmQuestion  Pa ovo u svakom slučaju nije močvarac. Bar nigdje tako ne piše...Piše samo da najbolje uspijeva u zoni 7, da mogu opstati i u nekim sjevernim djelovima zemlje, ali nigdje nisam našla podatak da li stvarno mogu opstati vani preko zime ili  ipak kod nas zimu moraju čekati u kontejneru negdje gdje ne smrzava..Eeee to je ono što mene muči...Nemam dovoljno pravih informacija....ErmmQuestion Nadam se da ću ih već negdje naći.....Embarrassed

   Zaboravila sam reći, ovaj hibi puno brže raste od močvarca jer kako kaže već prve sezone, znači sijanac već iste godine može dati prvi cvijet.












Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2013 u 13:05
 Evo još malo zbunjole koja kaže ovako : ( Pokušat ću to nekako povezati i pojednostaviti našim riječima Wacko )  Kaže ovako: Može vrlo lijepo rasti i kao kontejnerska biljka u sjevernim državama ili ako je donešena tokom zime...Moram priznati ovo malo blentasto zvuči Wacko ali opet nigdje ne piše konkretno može li ili ne može preživjeti zimu vani...




Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2013 u 13:06
Našla sam ovdje ali ne znam engleski a nisam imala vremena da uključim prevoditelja pa ne znam točne informacije

http://www.ebay.com.au/itm/Rose-of-Sharon-Hibiscus-mutabilis-30-Seeds-/360366669331
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2013 u 13:12
 
Da ovo je ipak nešto povoljnija cijena, ali ovo je s jednostrukim cvjetovima, pa je vjerojatno stoga i povoljnija cijena ( koliko vidim ovaj dolazi iz Australije i jasna stvar je da je i cijena izražena u AUD. ) 

  I da za RH  je ova ponuda Of, evo im onda moje mišljenje OuchThumbs Down..




Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.