Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne cvjetajuće biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Otrovno sobno bilje
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Otrovno sobno bilje

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
patuljak View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 76
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje patuljak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Otrovno sobno bilje
    Objavljeno: 29 Prosinac 2007 u 22:14
Vidim da na jednom mjestu nema ništa o ovome, slučajno sam pronašla interesantan članak na www.uredidom.com u dijelu vrt i okućnica, pa da ga podijelim sa vama!!!

"Ukrasno bilje, osim što dom čini prirodnim i toplijim, od koristi je zbog privlačenja štetnih silnica, zračenja i upijanja, odnosno prerade  za ljude štetnih i nepotrebnih plinova u kisik. Na taj način pospješuje kvalitetu zraka unutar stambenog prostora. No, jeste li znali da su neke od sobnih biljaka, uobičajenih u našim domovima vrlo otrovne i s njim treba postupati iznimno oprezno. Nakon dodirivanja njihovih listova ili same stabljike neophodno je dobro operite ruke.



Božićna zvijezda
( Euphorbia pulcherrima) cvate isključivo zimi. Mnogi je prigodno kupuju kako bi njenom intenzivnom crvenom bojom u blagdanskom razdoblju dodatno obogatili izgled svoga doma. Otrov se izlučuje iz oštećenih listova ili same oštećene stabljike.
 


  
 


Imela
(Viscum album). Često se ta biljka koristi za ukrašavanje prostora u vrijeme Adventa. Rijetki znaju kako ona sadrži visoko otrovni alkaloid viskotoksin. Čak i male bobe imele mogu uzrokovati povraćanje, nadraživanje sluznice i želuca.


 




Bršljan
(Hedera helix). Listovi i bobe bršljana su prepuni otrovnog hederasaponina koji nadražuje sluznicu želuca i crijeva.
 

 






Dracena
(Dracaena marginata). Njezina kora sadrži tzv. crvenu smolu koja će, ako dođe u kontakt sa čovjekovim ustima, uzrokovati povraćanje i proljev.

 



 


Oleandar (Nerium oleander) je vrlo otrovna zimzelena biljka rasprostranjena u velikoj mjeri na Jadranskoj obali. I mala količina gorkog mliječnog soka koja sadrži otrovni glikozid izaziva povraćanje.

 

 

 



Perzijska ciklama
(Cyclamen persicum) je vrlo omiljena sobna biljka koja cvate zimi. Najviše se otrovnih tvari nalazi u otrovnom gomolju što nadražuje sluznicu i želudac, pa nakon kontakta s ovom biljkom ruke treba dobro oprati.

 
  


 


Difenbahija ( Dieffenbachia amoena) služi često kao dekor mnogih domova. Sadrži strihnin, te ukoliko slučajno dođe na usne, jezik otekne i nastanu teškoće u govoru.

 

 

 


Indijski fikus (Ficus elastica) sadrži gorak i otrovan mliječni sok koji podražava sluznice."




P.S. Bilo bi mi drago da se ovaj tekst i nadopuni!!!



Ažurirao patuljak - 29 Prosinac 2007 u 22:17
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2007 u 14:04
sanseverija
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2007 u 17:37
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Siječanj 2008 u 12:33
Na žalost ima dosta predivnih biljka i cvijeća koji su otrovni i opasni za naše najblize, pogotovo one najmlađe!!!
Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Siječanj 2008 u 20:24
Ja imam u kući svakakvog cvijeća, a kao što svi znaju dracene obožavam i imam ih starih kao i moje starije djete (8 g.) , uvijek mi je cvijeće stajalo na raznim mjestima pa i na podu, ali sam isto tako uvijek djecu učila da se cvijeće ne trga, ne grize i ne jede.

Što sam htjela s time reći?

Ako svoje najmanje naučite da čuvaju biljku onda za njih nema opasnosti i to je to.
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Siječanj 2008 u 21:22
Bravo Tea!!! Ja jos nemam klince tako da nemam s time za sada problema!
Ali "savjet" je super i razumijem sta si htjela reci!!.
Na vrh
Matko View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 181
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Matko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2008 u 16:14
Ja do sada nisam imao problema s otrovnim biljkama.
Uvijek nakon kontakta sa biljkama dobro operem ruke i problem je gotov!
tko rano rani..... ne čini proljeće!!!
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2008 u 16:30
Kaktusi mlječike su također otrovni... Baš si razmišljam di ću s kaktusima kad budem imala klince...
Na vrh
flora View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 211
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje flora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2008 u 20:48
Kao što TeaK kaže kad im se objašnjava i kad djeca žive okružena biljkama, onda im je to sasvim normalno i ne diraju, jer to je tu, nije ništa novo.

 Zanimljivo im bude na proljeće kad biljke vani procvjetaju, onda znaju biti "dobri" pa mami naprave buketić od cvjetića pokidanih na balkonu itd.

Da dodam još jejednu otrovanu biljku:  Solanum iliti zimska trešnja, a ona bi zbog crveno-narančastih bobica upravo mogla biti zanimljiva dječici i ponekim kućnim ljubimcima.
Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2008 u 21:02
Jedna anegdotica;

Moj sin (sada 4, tada 2 g.) hodao je vani oko cvijeća tj. zvjezdana, a kako pčelice vole zvjezdane tako je to i njemu bilo zanimljivo.
Danim ih je obilazio i jedan dan se odlučio probati kakvog su okusa, odjednom dreka u dvorištu, on se drži za jezik, ja trčim i na pitanje što je bilo odgovara; papao sam cvjeće, a pćelica je papala mene. Ugrizao je cvijet i pćelu i naravno pćela je piknula njega.

Da li su i zvjezdani opasni???
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2008 u 21:22
Super su mi vaši komentari oko otrovnog bilja i cvijeća. Imali smo u praksi trovanje psa difembahijom, ali sve je dobro prošlo, nije bilo tako strašno, ali je bilo strašno za jadnu biljku, koja se nakon tog žvakanja jedva oporavila.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2008 u 21:46
Znači opasan je pas , a ne difenbahija smile156
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2008 u 11:08
TeaK moji su svi"dobro poučeni" smile96od dečkiju do kućnih ljubimaca..
samo gledati i ništa dirati.smile189..jedino mi nije uspjelo vrapce i kosove odgovoriti od povremenih kljucanja po cvijeću...smile57
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2008 u 12:47
Originalno poslano od člana administrator administrator napisao:

Na žalost ima dosta predivnih biljka i cvijeća koji su otrovni i opasni za naše najblize, pogotovo one najmlađe!!!
kao i žene; što su ljepše to su .........Wink
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2008 u 12:49
Originalno poslano od člana Zvjezdana Zvjezdana napisao:

Kaktusi mlječike su također otrovni... Baš si razmišljam di ću s kaktusima kad budem imala klince...
e, sad mi objasni kako su kaktusi otrovni??????  Čuo sam da se od nekih prave halucigeni, misliš na to ?
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2008 u 12:51
Da ima i nekih kaktusa koji se koriste kao droga i u nekim drzavama se mogu normalno legalno kupiti!!!
 
Ps. Mislim da bi takav kaktus mogao poboljsati prodaju i potaknuti mlade da za vole prirodu!!!
Samo se šalim da ne bi netko ozbiljno shvatio me!!!!
Na vrh
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2008 u 16:49

Singonij

''Svaki dio biljke je otrovan i izaziva oštru bol u ustima ako se slučajno konzumira. Držati podalje od djece.''
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2008 u 16:53
Originalno poslano od člana Ivan Ivan napisao:

Originalno poslano od člana Zvjezdana Zvjezdana napisao:

Kaktusi mlječike su također otrovni... Baš si razmišljam di ću s kaktusima kad budem imala klince...
e, sad mi objasni kako su kaktusi otrovni??????  Čuo sam da se od nekih prave halucigeni, misliš na to ?



ljepo kaktusi mlječike puštaju sok nalik na mljeko kada ih se ozljedi i on je otrovan. neznam što ti tu nije jasno. ili misliš da nijedan kaktus nije otrovan?
Per aspera ad astra.



Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2008 u 02:39

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
African violet
Aluminum plant
Aralia
Areca palm
Baby tears
Begonia (except sand begonia)
Birch berry
Boston fern
Bloodleaf plant
Bromeliads
Butterfly
Cactus, Christmas
Calathea, painted
California poppy
Camellia
Coleus
Corn plant - KUKURUZ BILJKA
Creeping Charlie
Croton (most are non-toxic)
Dogwood
Dandelion
Donkey tail
Dracena
Fitttonia, red
Fuchsia
Ferns (many are non-toxic)
Forsythia
Gardenia
Hawthorne
Hibiscus
Honeysuckle
Impatiens
Inch plant
Jade plant
Japanese aralia
Kalanchoe
Lady’s slipper
Lipstick plant
Manzanita
Marigold
Mountian ash
Nasturtium
Palm
Patient Lucy
Peperomia
Piggyback plant
Pilea
Polka dot plant
Prayer plant
Pregnancy plant
Primula
Purple passion
Purple velvet
Rubber plant
Schefflera
Snake plant
Snowball tree
Spider plant
Sumac
Swedish ivy
Tiger lily (toxic to cats)
Umbrella plant
Violets
Velvet plant
Wandering Jew
Zebra plant
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2008 u 02:44
Toxicity Class:

1. Major Toxicity

These plants may cause serious illness or death. If ingested, immediately call the Poison Center
 
Azalea – 1
Periwinkle – 1
Foxglove – 1
Glory lily – 1
Laurel cherry – 1
Daphne – 1
Poison hemlock – 1
Potato plant – 1 - BILJKA KROMPIRA
Castor bean – 1
Rhododendron – 1
Morning glory seeds – 1
Water hemlock – 1
Death camas – 1
English laurel – 1
Lily-of-the-valley –1,2
Tomato leaves – 1,4 - LISCE PARADAJZA
Elderberry – 1
Nightshade, Deadly – 1
 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,313 sekundi.