Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Otpadni Bio Enzim - Novi život za vaše biljke
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Otpadni Bio Enzim - Novi život za vaše biljke

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1314151617 51>
Korisnik
Poruka
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2014 u 00:10
Kako odvažete ono što dodajete u smjesu (šećer, voda, biljke)?

To znači ako je 1 litra šećera, onda je 3 litra biljaka i 10 litara vode.
Ili je 1 kg šećera, 3 kg biljaka, 10 kg vode.
Različite su količine materijala. Čini mi se da je mjerica prema litaži.
Zapetljala sam ga, ali moram znati istinu Wink

Pa može li se to pakirati u plastične boce kao od sokova sa uskim grlom? Nasjeckati i ubaciti.

Da poznata mi je ta eksplozija, mojim roditeljima je eksplodirao ocat. Isto su rekli za ne poželjeti nikome. Baš ste me nasmijali sa ovim.LOL
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (2) Hvala(2)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2014 u 00:24
smrcko, tako kako si napisala treba vagati "To znači ako je 1 litra šećera, onda je 3 litra biljaka i 10 litara vode"
Ako ideš na mjericu, to su različite teksture i to nije točno mjerenje u tom slučaju.

Boca sa uskim grlom - nezgodno je tako gurati kroz usko grlo otpatke, jedino da su jako usitnjeni. Ja sam razmišljala o onim velikim bocama od destilirane vode (10 l ili 5 l), to mi se učinilo zgodno
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2014 u 00:34
 Smrckica draga, 1kg šećera, 3kg otpada biljnog porijekla LOL i 10l vode...Ja sam uzela u obzir kako piše ( iako se ne mora baš strogo držati pravila, ali to ne znači da se sad neke stvari trebaju uzimati zdravo za gotovo pa kako mi ispadne ....LOL )  Plastične boce s uskim grlom nisu nikako preporučljive osim prilikom procjeđivanja i razlijevanja dobivene tekućine u iste... LOL   A za ove " bio bombe "  rekla bih samo  ne se igrati s time! 
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2014 u 00:36
    
              Potpisujem Moon ! 


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2014 u 11:30
Meni je isto eksplodiralo crno vino - vranac... U špajzu je bilo kao da je krv prolivena po zidovima i podu.... strašno, a ta eksplozija je postepljala sa police mašinu za tijesto, veliku i tešku rezalicu za salamu, veliki ekspres lonac i još koješta. Zato treba zahvaliti na ovim upozorenjima za provjetravanje....
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2014 u 11:42

monstera, uskoro ću raditi bio enzim, jedno pitanje: kakva su iskustva, mogu li se staviti smrznute šljive? 

Imam ih puno u škrinji, pa da iskoristim.

Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2014 u 11:47
 Smrznuto voće i povrće ne bih nikako preporučila....  iako je netko rekao da je u principu sve isto, smrznuto ili nesmrznuto....Ne dijelim takvo mišljenje jer je lijepo objašnjeno da se ništa od pokvarenog, pljesnivog, trulog pa ni smrznutog voća i povrća ne preporučuje stavljati za bio enzim... kako sam već rekla od toga možete dobiti sve, samo ne kvalitetnu tekućinu za zalijevanje biljaka...






Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2014 u 11:53
 Ako netko ipak želi i to probati, nisam odgovorna ako nešto pođe po krivu i zlu.....smile60

  Ljudi Molim vas,  držite se bar donekle pravilnih uputa i nećete imati nikakvih problema ! Nije šala, mislim najozbiljnije!  Nije sad da se može dogoditi nešto strašno, ali šteta je za bezveze uložiti trud, marljivo sakupljati sav biljni otpad ubaciti šećer, a onda na kraju sve skupa neiskorišteno baciti ili istresti na kompost...Vjerujem da to nitko ne želi...

Znam da je u ovo vrijeme jako teško sakupiti nešto svježe, da nisam i sama ugrabila posljednju priliku na vrtu dok još nije bilo  smrzavice i snijega, ne bih ni ja imala što spremiti vjerojatno do iduće nadolazeće sezone....ConfusedOuch












Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2014 u 12:08
 
 Nije da sad tu nešto pametujem, ali možda malčice više prednjačim u tome od ostalih pa mi je već dosta poznato kako to sve skupa funkcionira...Smile




Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2014 u 15:05
Originalno poslano od člana monstera monstera napisao:

 
 Nije da sad tu nešto pametujem, ali možda malčice više prednjačim u tome od ostalih pa mi je već dosta poznato kako to sve skupa funkcionira...Smile





Hvala, zato sam i pitala, ne bih htjela isprobavati, idem na ziher, da nešto ne zabrljam smile56


Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2014 u 15:39
    
               EmbarrassedHugsmile78


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2014 u 17:59
Bugica, od smrznutih šljiva napravi pekmez....( ovo mislim ozbiljno )
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2014 u 18:34

Originalno poslano od člana milica7 milica7 napisao:

Bugica, od smrznutih šljiva napravi pekmez....( ovo mislim ozbiljno )


Eeee... jesam još ujesen, puno trošimo ali još imam 20 tegli. Oprosti, ne mogu da se ne smijem...smile96 pročitala si me milica, obožavam pekmez od šljiva i knedle i, moram reći, ovo mi je najsimpatičnija poruka koju sam dobila ovdje na forumu. 

Ujutro slijedi moj uradak bio enzima...



Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2014 u 19:12
U ovu mješavinu vidim da stavljate citrusne ostatke koji inače ne idu u kompostiranje. Je li to dobro?
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2014 u 19:23
 Da Smrcko slobodno stavi sve citrusne otpatke ( jer iako svi znamo da su trovani, bez obzira, kad sve skupa preradi, enzim poništava sve otrove iz citrusa ili bilo kojeg drugog voća ili povrća).


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2014 u 01:13
Boca od 3 litre i 1.5 litre spremne Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2014 u 01:34
Napravila sam i ja svoju prvu turu enzima. Stavila sam 20 litara vode, 2kg šećera i biljnih otradaka po prilici 6-7 kg. Svakodnevno otvorim poklopac i promješam malo. Masa ugodno miriše po voću koje prevladava. Planiram napraviti još jednu turu od 10 litara jer otradaka voća i povrća imam dosta. Još jedno pitanje. Da li tekućina mora biti u zatvorenom prostoru? kod mene je vani u zaklonjenom. Još nije bilo negativnih temperatura, ali moglo bi biti...WinkWinkWink
sutra je novi dan
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2014 u 08:44

Ljudi, ja vam se divim, brzi ste i vrijedni.

Evo i ja sam priredila veći dio voća i mali dio povrća, još kanta i gotovo. Radim od 1 kg šećera, 3 kg voća, voćnih i povrtnih otpadaka i 10 l vode. Druga tura će biti za koji dan i to povrtna, naravno.

Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2014 u 09:32

Draga Jagoda, tekućina ne mora baš nužno biti u zatvorenom prostoru, naravno ako vani ne smrzava. I da obrati pažnju ( pošto si stavila manje šećera ) ako bi slučajno počelo čudno mirisati morat ćeš naknadno dodati bar još pola do 1kg šećera i produžiti proces na mjesec dana.

 Inače smatram da ne bi trebalo biti nikakvih problema i moja jedna tura ima manje šećera i zasad ne primjetim nikakav čudan miris...Šećer je potreban samo zato da se pokrene proces fermentacije...








Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2014 u 09:37
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Boca od 3 litre i 1.5 litre spremne Smile

  Misliš li da će ti to biti dovoljno ? I ja sam tako na početku mislila, kasnije mi je bilo žao da nisam odmah više toga napravila.Unhappy


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1314151617 51>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,297 sekundi.