Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Otpadni Bio Enzim - Novi život za vaše biljke
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Otpadni Bio Enzim - Novi život za vaše biljke

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1415161718 51>
Korisnik
Poruka
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2014 u 09:41
Originalno poslano od člana bugicaza5 bugicaza5 napisao:

Ljudi, ja vam se divim, brzi ste i vrijedni.

Evo i ja sam priredila veći dio voća i mali dio povrća, još kanta i gotovo. Radim od 1 kg šećera, 3 kg voća, voćnih i povrtnih otpadaka i 10 l vode. Druga tura će biti za koji dan i to povrtna, naravno.


  Hehehehehe, vidim da slijediš moj tempo...LOLLOLLOL  Istina i šteta što tako nisam odmah tako počela, ali ništa zato...Sad to većinom ide tako, jedno napravim prije , drugo nešto kasnije , tako da to stalno ide, jedno riješiš, drugo ti tek dođe....i zapravo tako enzim nikad ne možeš potrošiti, a da ga nemaš još pripravljenog..


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
magadan View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 16 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 141
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje magadan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2014 u 11:39
Evo mojih enzima. Desni je vec gotov, a lijevi u pripremi (jos mu je ostalo mjesec dana).


Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2014 u 11:46
  smile141 Eto vidiš Magi, jel da da uopće nije teško ?  ClapClapThumbs Up

  Samo bih ti još rekla, povremeno kadkad promućkaj to, čisto da ti se ne stvaraju ove bijele naslage gljivične plijesni...Embarrassed




Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
magadan View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 16 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 141
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje magadan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2014 u 11:48
Ovo su rajcice koje su na jesen u vrtu krenule same iz sjemena. Bilo mi ih je zao pa sam ih piknula u tegle i unijela u sobu uz prozor preko zime (kao eksperiment). Slikano je 11. 1.; tada sam ih zalila prvi put enzimom.



A ovo je slikano danas kad su zalivene enzimom vec treci put. Malo jesu izduzene (na slici se bas ne vidi), al to je zbog manjka svjetlosti.


Na vrh
magadan View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 16 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 141
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje magadan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2014 u 11:50
Prelagano je napraviti enzim:)...treba samo paziti da ga otvaras prvi mjesec dana.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2014 u 11:52
 Bome vidi se da im uopće nije loše ! smile141 Ovo je za svaku pohvalu, eto bar je netko uspio dokazati i prije sezone kako enzim djeluje i na povrće ! smile55smile78smile84



Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2014 u 11:56
 
Eto malo truda, malo volje, nešto kuhinjskog otpada i malo šećera.....uloženi trud je minimalan, a dobiješ kvalitetno ekološko univerzalno gnojivo ( gnojivo za sve biljke )  bez dodatnih novčanih izdataka za ovaj ili onaj preparat iz poljoapoteke...Thumbs Up




Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
magadan View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 16 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 141
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje magadan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2014 u 11:58
Fikus koji je doslovce imao jos samo nekoliko listova na granama. Dugo su ga napadale usi, mislila sam da ce propasti. Porezala sam mu mnoge suhe grane. Zalila sam ga tri puta enzimom i evo vidite kako se oporavlja. Usiju vise nema...valjda je biljka stekla bolji imunitet.


Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2014 u 12:04

 Super ! ClapThumbs Up  Eeee da kad smo već kod uši, štetočina i nametnika, već sam objašnjavala  o onim crnim mušicama i bijelim crvićima u zemlji, sad ću samo spomenuti za uši, bilo one štitaste bijele ili one koje se zalijepe ispod lišća biljaka ( najčešće napadaju citruse )...slobodno razrijedite enzim vodom i pošpricajte bolesne biljke po lišću, biljkama neće biti ništa, a beštije koje su ih okupirale, pobjeći će ili uginuti jer ne vole miris octa....




Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2014 u 15:06
Originalno poslano od člana jagoda jagoda napisao:

Napravila sam i ja svoju prvu turu enzima. Stavila sam 20 litara vode, 2kg šećera i biljnih otradaka po prilici 6-7 kg. Svakodnevno otvorim poklopac i promješam malo. Masa ugodno miriše po voću koje prevladava. Planiram napraviti još jednu turu od 10 litara jer otradaka voća i povrća imam dosta. Još jedno pitanje. Da li tekućina mora biti u zatvorenom prostoru? kod mene je vani u zaklonjenom. Još nije bilo negativnih temperatura, ali moglo bi biti...WinkWinkWink

Originalno poslano od člana monstera monstera napisao:


Draga Jagoda, tekućina ne mora baš nužno biti u zatvorenom prostoru, naravno ako vani ne smrzava. I da obrati pažnju ( pošto si stavila manje šećera ) ako bi slučajno počelo čudno mirisati morat ćeš naknadno dodati bar još pola do 1kg šećera i produžiti proces na mjesec dana.

 Inače smatram da ne bi trebalo biti nikakvih problema i moja jedna tura ima manje šećera i zasad ne primjetim nikakav čudan miris...Šećer je potreban samo zato da se pokrene proces fermentacije...

jagoda, tvoji omjeri su dobri, tako da je i količina šećera prema formuli koja je navedena na početku teme ok (ti si osnovne omjere samo poduplala i to je ok)
Da li će ti biti dobro to što je smjesa za izradu vani - ako ti temperatura pada ispod 10°C, bolje ga stavi na toplije jer će ti se zaustaviti proces fermentacije i s tim produljiti vrijeme izrade enzima, a i moguće ostale nus pojave kao promjena mirisa i sl. Sve se to može ispraviti, no bolje je spriječiti nego liječitiLOL.
Koliko sam čitala na stranim forumima, spominju se neke okvirne temperature koje bi se trebale poštovati da bi proces fermentacije tekao nesmetano. Navode se temperature od 10°C do 28°C.
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2014 u 02:08
Hvala Monstera i Moon na savjetima. Najbolje će biti da mm prebaci posudu u konobu, jer za mene je preteška da je nosim. Danas sam pronašla još jednu posudu za novu turu od 10 litara...Kad krene proljeće i sadnja biti će potrebno puno te čarobme tekućine.WinkWinkWink

Magadan pa ti već imaš sadnice rajčica, bravo!!ClapClap
sutra je novi dan
Na vrh
macorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 02 Travanj 2012
Lokacija: Koprivnica
Status: Offline
Bodovi: 512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2014 u 07:45
Važem sve sastojke,pa i vodu, na digitalnu vagu.Zanima me da li bi bilo dobro otpad usitniti u multipraktiku. Hvala
Na vrh
magadan View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 16 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 141
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje magadan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2014 u 10:38
Originalno poslano od člana jagoda jagoda napisao:

Magadan pa ti već imaš sadnice rajčica, bravo!!ClapClap


Smilila sam im se na jesen kad su poceli samoniklo rasti iz sjemena kao da je proljece.
Nadam se da im je dobro. Nije kao ljeti, ali ne mogu se pobuniti da imaju los zivot :)...jos ako nesto rode, ja zadovoljna:).
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2014 u 10:45
Originalno poslano od člana jagoda jagoda napisao:

Hvala Monstera i Moon na savjetima. Najbolje će biti da mm prebaci posudu u konobu, jer za mene je preteška da je nosim. Danas sam pronašla još jednu posudu za novu turu od 10 litara...Kad krene proljeće i sadnja biti će potrebno puno te čarobne tekućine.WinkWinkWink

Magadan pa ti već imaš sadnice rajčica, bravo!!ClapClap

  Ja sam to kasnije skužila i svakako bi bilo dobro dok se jedno ocijedi imati opet spremno za novu turu ( ili već napravljeno  u nekoliko posuda u različitim vremenskim razmacima ) ..tako se zapravo nikad ne može potrošiti sve jer se stalno vrti u krug..SmileSmile
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2014 u 10:47
Originalno poslano od člana macorka macorka napisao:

Važem sve sastojke,pa i vodu, na digitalnu vagu.Zanima me da li bi bilo dobro otpad usitniti u multipraktiku. Hvala

 Prije procesa nikako ne tako jako usitnjavati!  Sve što treba je usitniti nožem komade voća ili povrća na manje dijelove.  Poslije se naravno može i to iskoristiti  i tek onda smiksati u kremu ili gel ( emulzija ).  Spremiti u neke plastične posudice ili kantice s poklopcem i kao takvo isto koristiti za zalijevanje biljaka.




Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2014 u 19:48
Podnosim raport: moj prvi voćni enzimčić je na toplome, oko 22 stupnja Thumbs Up. Pitanje: koliko okvirno vremena treba proći dok se ne počne pjeniti? 
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2014 u 20:36
 
Bugice teško je to reći, ako je dosta toplo, počne pjeniti u roku tri,četiri dana, a nekad to zna potrajati pa počne pjeniti u roku od tjedan dana...






Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
tačkaćica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 09 Listopad 2012
Status: Offline
Bodovi: 245
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tačkaćica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2014 u 20:43
Jako korisna tema. Hvala Mons. Probala bi u ovakvim bocama kao magadan moram li otvarati bocu?
VG
Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2014 u 20:49
Stvarno , pohvale vrijedna !      
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2014 u 20:56
Originalno poslano od člana tačkaćica tačkaćica napisao:

Jako korisna tema. Hvala Mons. Probala bi u ovakvim bocama kao magadan moram li otvarati bocu?

  Bez obzira u čemu je spremljen, enzim se mora provjetravati....osim ako ne želiš da ti sve eksplodira i ode po zidovima ili nedaj Bože ako se tko nađe u blizni još nekoga i ozlijedi....Ljudi rekla sam vam već po stoti puta Nemojte se s time igrati !   
I ponavljat ću skroz dokle to bude potrebno, za vaše dobro! 








Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1415161718 51>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,344 sekundi.