Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kako do sjemena povrća iz vlastitog uzgoja
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kako do sjemena povrća iz vlastitog uzgoja

 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
Korisnik
Poruka
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2014 u 11:53

 Išla sam sad pogledati moj jesenski češnjak koji nažalost opet leži u vodi i tada su me kovrčavi kelj i raštika posjetili ( ako prežive ovu poplavu) da će biti idealne biljke, potencijalni donori sjemena, jer nisam ih jesenas uzalud štihačom izvadila i presadila na mjesto gdje se ne ore... Namjera mi je i bila, sačuvati ih za sjeme...Smile Sve što se sad očekuje do njih da prorastu, procvjetaju i daju male, male mahunice sa sjemenom na vrh proraslih izboja.....nadam se s ljepšim vremenom da bi se to trebalo dogoditi...SmileThumbs Up






Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
gostovic View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 07 Svibanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 77
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gostovic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2014 u 15:56

ja sam prvi put prošle godine sadila luk i to iz kupljenih lučica žutog, ljubičastog i luka srebrenca, dobila sam ljutiku i nju čuvam i za ovu godinu.

kakav je to luk centurion?  

Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2014 u 17:01

Sjemenski luk CENTURION 
sjeme lucica luka centurion

Sjemenski luk CENTURION karakteristike:

  • Sjemenski luk CENTURION je sorta luka za srednje ranu proizvodnju.
  •  CENTURION luk odlikuje se veoma krupnom, okruglasto-duguljastom glavicom, ljuske su zlatne boje.
  • Daje visoke prinose.
  • Sjemenski luk CENTURION koristi se u svježem stanju, ali i za duže čuvanje.
  •  Dobro se skladišti, radi velike količine suhe tvari.
 Ja bih ovome još samo dodala, jako je sočan i za razliku od drugih vrsta luka blago je ljut.


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
gostovic View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 07 Svibanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 77
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gostovic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2014 u 21:42

E pa onda ćemo i njega potražiti. Jedva čekam vidjeti kako će to izgledati kad ja budem hvatala sjeme luka. Nego, kad se dobije onaj lijepi cvijet od luka? Mislim da to uživo još nisam nikad vidjela (koliko ja toga ne znam, pa to je strašno, a nije da sam baš u cvijetu mladosti) 

.--

Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2014 u 21:48

Ufffff, pa sad ti ni ja ne bi baš znala reći koji je to mjesec bio kad je luk procvjetao...( nemoj me strogo držati za riječ, ali moguće negdje 6-7mjesec..)Smile




Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
gostovic View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 07 Svibanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 77
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gostovic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2014 u 22:26
dakle, da rezimiram: ovo proljeće sadim lučice, na jesen ostavim nekoliko glavica lijepog debelog luka, a onda sljedeće godine na proljeće sadim taj luk za sjeme onako kako si opisala... 
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2014 u 22:26
 
Imam dojam da se  lučice Centuriona jako brzo prodaju, jer lani ih uopće nisam našla..stoga sam ovaj puta otišla ranije po njih dok ih još ima....Smile  Meni osobno to je jedna od najboljih vrsta crvenog luka....I za jelo i za kuhanje..SmileThumbs Up







Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2014 u 22:30
 Točno tako Gostović ! ClapThumbs Up  Samo što ćeš morati paziti da ti debeli luk ne istjera, jer takav više ne valja uopće za posaditi..Mora biti da uopće ne isklija gore onaj zeleni dio..nije toliko važno ako je u središtu krenuo tjerati...ali bitno da ne istjera zelenu masu gore...( listove ).


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
gostovic View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 07 Svibanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 77
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gostovic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2014 u 22:38

znači, ide negdje na hladno...ok, sve sam shvatila...netko je rekao da ćeš biti njezina osobna učiteljica, a mislim da si i moja. 

Hvala i laku noć.

Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2014 u 22:52
  Da najbolje bi bilo negdje na hladno, ali ne prehladno da ne bi luk smrznuo... 

 Ma curke moje drage pitajte sve što vas zanima, trudit ću se koliko to bude u mojoj moći da objasnim sve što  znam i što sam naučila kroz ovih 13g...Smilesmile78smile84





Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2014 u 22:53
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
mikica.dm View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 06 Svibanj 2010
Lokacija: Donji Miholjac
Status: Offline
Bodovi: 611
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mikica.dm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2014 u 19:01
Monstera, da malodignem temu, trebam savjet, a ti si dosta iskusna u tome
Ove godine sijala sam bijele krastavce, sjeme sam nabavila preko internet oglasa. Dosta mi se svidio, ne loza se jako a bogato rodi, pa sam ostavila par komada da mi zriju jer zelim uzeti sjeme iz njih. Kada bi bilo pravo vrijeme da krastavce uberem, sada su vec prilicno debeli i zuckasti. Trebam li masu sa sjemenom ostaviti malo na suncu da fermentira ili da samo izdubim sjemenke, operem i posusim ih?
zatvori usta, otvori oci
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2014 u 21:28
 Ovako, pričekaj dok se dobro zdebljaju i dosta požute, najbolje vrijeme za ubiranje krastavaca za sjeme moći ćeš procijeniti tako da pričekaš da im se repić, loza gdje je plod povezan s matičnom lozom napola osuši....tada ih uberi i ostavi još par dana ( tri -četiri dana ) negdje u laganoj polsujeni nek miruju. sad ih uzmi i prereži po dužini na pola, žlicom povadi sjemenke i skupa s onom pomalo ljigavom masom stavi i cjedilo, najbolje neko metalno..operi ih pod mlazom vode, ako je potrebno ulij vode u posudu sa sjemenkama i procijedi...ponoviti do nekoliko puta jer stvarno ih treba dobro oprati... sad čiste sjemenke stavi na neke novine, najbolje one mekše koje upijaju vodu....po potrebi zbog velike vlažnosti smao ispod svega stavi novi sloj novina, suši negdje u laganoj polusjeni po potrebi promješaj sjemenke rukom.... kad su suhe spremi u pairnu vrečicu napiši naziv, datum i godinu i spremi na suho,prozračno, hladno i tamno mjesto.


Druga opcija.... Povadi sjemenke  i skupa s ljigavom masom raširi u tankom sloju na upijajući papir, ne diraj dok se dobro ne osuši..sad rastrgaš, razmrviš opnu koja se stvorila i pokupiš sjemenke, no meni je taj način malo teži jer želim svaku sjemenku očsititi od posušene opne pa stradaju nokti i meso pod njima,  Ouch boli...


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
NinettA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2010
Lokacija: Fiume
Status: Offline
Bodovi: 1030
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje NinettA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2014 u 23:25
Pa kade san ja bila kada se o ovemu pisalo???? Parićana san za sledeći štajon (u stvari, ne paćan se ja u povrtnjak... to je samo da moren mužu kjucat kako se to dela....Evil Smile), !

Hvala Monstera... puno učin, puno san naučila a se skupa tako malo znan Stern Smile....

LP
Na vrh
mikica.dm View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 06 Svibanj 2010
Lokacija: Donji Miholjac
Status: Offline
Bodovi: 611
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mikica.dm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2014 u 07:02
Hvala Monstera na brzom odgovoru
zatvori usta, otvori oci
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2014 u 09:05
 Curke ! smile79
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
gostovic View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 07 Svibanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 77
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gostovic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2014 u 12:29
Dakle, uzet ćemo lijepe debele glave luka, ovisi o vrsti koju želimo..prerežemo te glave ( tamo gdje je bila cima, odrezati poklopac) i dio s korijenom posaditi....


E, monstera, nadam se da nećeš pasti na pod od smjeha, ali ja stvarno ne znam kako taj prerezani luk posaditi - da li cijeli ide u zemlju, koliko duboko, ili viri van ili? 
Stvarno sam tuka, a svakako bih htjela ostaviti barem dvije glavice luka za sjeme, ako ne "prolista"...
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2014 u 13:28


LOL Hihhihihhihi, Oprosti mi  Gostović, Molim te...Embarrassed... al ne mogu biti a da se bar malo ne nasmijem na ovo... No dobro,  dosta smjeha.. idemo ponoviti ovo gradivo...Smile

 Dakle, luk se reže vodoravno.. može na pola,  ili više od pola...može samo dio s gornjom "kapom"  tamo gdje je bila cima..  Inače za taj postupak odabiru se samo lijepe debele glavice luka.  Iskopamo jarak pri tome pazeći da ne bude ni preplitak ni predubok.. zemlja treba prekriti cijeli luk.. pa i  taj rez gdje je odrezan..  glavice se stave na neke  određene razmake jedna od druge ( ovisno o tome kako su debele ) i zatrpaju se zemljom.... zemlja se lagano utisne nogom ili rukom i to je to.. Smile


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
gostovic View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 07 Svibanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 77
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gostovic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2014 u 14:08
smile78
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2014 u 14:56
smile79smile86


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.