Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - zovin povrtnjak
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


zovin povrtnjak

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1011121314>
Korisnik
Poruka
zova View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2014
Lokacija: bihrs
Status: Offline
Bodovi: 319
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zova Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Prosinac 2014 u 13:49
http://www.pik.ba/artikal/13830104/mala-freza/
Šta mislite da li bi se ovakvom frezom moglo frezati bez oranja?Ne želim više orati ali mislim da će zemlja biti na proljeće previše zbijena ,er nisam sve prekrila malčom.Razmišljam da kupim nešto ovako.Ovim bi mogla sama rukovati,čini mi se...po potrebi koliko mi treba danas,pa sutra,...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
arčik View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Rujan 2014
Lokacija: Brzi Brod
Status: Offline
Bodovi: 1121
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arčik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Prosinac 2014 u 00:11
...moj MM, je pre par godina kupio jednu malu frezu...na tavanu je, pa ne mogu da je slikam, kako bih ti je pokazala...nismo je nešto puno koristili...u stvari, skoro da je nismo koristili...oko voćaka ja sam,  jedanput okopala poveći krug, motikom...a posle samo malč...ostalo moj MM kosi...vinograd je zatravljen, i tu ja, samo kopam oko giže...u proleće...povrće i cveće je u gredicama...opet kompost, malč...gde ima malča, komposta, stajskog đubriva i kartona, ima i puno smile100, tako da izbegavam da okrećem slojeve...samo dodajem nove, koje prorahlim ruskom lopatom...ručni rad MM...pogledaj na internetu...freza nemože da usitini zemlju gde se gazi...odnosno usitni je samo površinski, a dublji slojevi ostanu zbijeni...opet moraš prvo da riljaš...ali ako imaš, veliku površinu, onda ti svakako treba nešto da si olakšaš posao...
"Budi hrabra, a ostalo će doći samo."
Na vrh
arčik View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Rujan 2014
Lokacija: Brzi Brod
Status: Offline
Bodovi: 1121
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arčik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Prosinac 2014 u 00:15
Lopata čudo...
http://vbox7.com/play:67fa2392f3

...
"Budi hrabra, a ostalo će doći samo."
Na vrh
arčik View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Rujan 2014
Lokacija: Brzi Brod
Status: Offline
Bodovi: 1121
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arčik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Prosinac 2014 u 00:26
zova, vratila sam se malo unazad...bogami, ti baš imaš puno za freziranje......
onda ne znam......
"Budi hrabra, a ostalo će doći samo."
Na vrh
JosipaNu View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Kolovoz 2014
Lokacija: Nuštar
Status: Offline
Bodovi: 2921
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje JosipaNu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Prosinac 2014 u 06:30
zova ti si prava vrijednica...nista tvom grasku nece biti ,moja mama je uvjek taj zimski sadila...spinat.luk.grasak.i jos nesto sad se nemogu sjetiti....sve to stoji u zemlji dok ne otopli kad se ona zagrije samo skoci van....nebrini a slama je odlicna ideja ja cu od sljedece god sve tako saditi..malcirati i pokriti slamom....nemogu kopati vise a tako se naj manje kopa....do sad sam asovila pša onda u 3 mj frezala...a nikad nisam voljela oranje i onu brazdu njihovu kou traktori ostave a da nepricam koliko stete naprave dok se okrenu svaki puta....poz od mene...smile57
divno je biti nekome nesto....
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Prosinac 2014 u 17:18
I ja odavno malčiram... odnosno svih ovih zadnjih četiri-pet godina, otkako i radim povrtnjak. smile160 Neizmjerno dobro dođe malč kad je tlo još hladno, ali i kad stisne žega. Zagrijava tlo i biljčice kad je potrebno, drži optimalnu vlagu u vrućim razdobljima... samo treba paziti na debljinu malča oko mladih biljčica da ih ne uguši i nije poželjno da ih dodiruje. Dobar malč od trave je tek onda dobar kad svježe pokošena trava odstoji dva dana, da se prosuši i povene, jer friška na hrpi razvija visoku temperaturu koja može spržiti mlado povrće ili cvijeće. Još jedan plus je to što gotovo i nema radova s motikom, malč odradi svoj posao - sprečava rast korova i tlo ostaje rahlo. 
Na vrh
zova View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2014
Lokacija: bihrs
Status: Offline
Bodovi: 319
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zova Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Prosinac 2014 u 18:01
Arčik,jesi li vidjela koliko imam za štihatismile39,da se onesvijestiš.Pošto moji ukućani kažu da ja samo glumatam sa ovim malćiranjem,ne mogu očekivati da bilo ko učestvuje u ovim mojim inovacijama.Doduše prošle godine sam ih ubijedila da bar dok kose stavljaju korpu pa mi istresaju na kamaru travu,pa sam sa tom zelenom malčirala....ajd bar nešto.Doduše bilo je tu ihaha trave jer održavamo i komšiji dvorište koje i nije baš malo(auto-prikolica trave se nakupi jednim košenjem).Doduše prošla godina je bila kišna ,pa zato toliko trave.
E sad ta zelena trava je naravno sagnjila a nisam stigla jesenas rastresti svu slamu.Kupila 10 bala i pola mi poplava odnijelasmile43
JosipaNu ,to što kažeš za traktor je tačno,kad vidim onoliku brazdu dođe mi da se rasplačem.
A da sam nešto posebno vrijedna ...hm...ja bih prije rekla radim sve naopako,kad niko ne radi e onda ja nastupam.Svi kažu daa od mog graška neće biti ništa,e sad Bože moj,pa nisam 10 kg posijala,nije šteta.Juče sam čitala nešto na netu ,pa sam skontala da sam napravila grešku,jer grašak NE VOLI niti jagode niti češnjak,a ja sam to sve sljubilasmile96jedno uz drugo.
Bugi vodila sam računa da je nisam blizu mladih biljaka stavljala,ali ako stoji na kamari od vrućine počne fermentirati.
Na vrh
zova View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2014
Lokacija: bihrs
Status: Offline
Bodovi: 319
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zova Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Prosinac 2014 u 18:04
Ja Arčik,lopata je super ali ja imam toga previše,a i ova zemlja na video je kao brašno ,prosipa se,za razliku od moje koja je ilovičasta.
Ja sam prošle godine na ovom novom povrtnjaku bukvalno na ledinu sadila ,nit orano nit štihano.
Na vrh
zova View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2014
Lokacija: bihrs
Status: Offline
Bodovi: 319
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zova Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Prosinac 2014 u 18:08
Nisam dovršila misao greškom pritisnula odgovr.Znači samo sam pokosila kosačicom,prekrila novinama i presula usitnjenom travom iz korpe.Kasnije sam samo po potrebi iskopala"kućicu,izvadila paradajz iz čaše zajedno sa zemljom i malo popravila zemlju i to je to.Bilo super do plamenjače.Al to je mala površina.Ovaj veliki povrtnjak-njiva ,je sad zarastao u travu.
A na ovom malom je i zemlja sama od sebe drugčija.
Na vrh
JosipaNu View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Kolovoz 2014
Lokacija: Nuštar
Status: Offline
Bodovi: 2921
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje JosipaNu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Prosinac 2014 u 19:50
vidis i opet ide...nece nicati ako ga nestavis...da si samo grabljama prosla i ne prevrtala dobro bi napravila...ja sam ove godine uzela kamion zemlje islame usitnjene od lokalnog gljivara...do proljeca ce se glive smznuti a ja jos malo prevrnuti nista posebni...onda nastupa gola slama i sadnja ispod novina...to ako nebude dobro nece nista biti jer i kod mene je ilovaca sve ...morali novu septicku praviti pa rasirili po dvoristu poravnali a ko je ocekivao da cu ja u vrtlare i razboliti se...sad popravljam situaciju...i bit ce dobro...smile57
divno je biti nekome nesto....
Na vrh
zova View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2014
Lokacija: bihrs
Status: Offline
Bodovi: 319
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zova Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Prosinac 2014 u 20:41
Nadam se Josipa da nije neka ozbiljna bolest u pitanju.Ja sam doduše već dugo godina u vrtlarstvu,ali iz moranja,..Sad sam iz hobija i čiste ljubavismile64...Mogu ti reći da je sad sve lakše,kada je ista stvar postala hobi a ne obaveza.Znači treba samo promijeniti kut gledanjasmile96
Na vrh
zova View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2014
Lokacija: bihrs
Status: Offline
Bodovi: 319
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zova Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Prosinac 2014 u 20:42
http://www.zdravasrbija.com/lat/Zemlja/Povrtarstvo/1911-Kako-da-pripremite-i.ph
sviđa mi se ovaj tekst,pa ga dijelim sa vama
Na vrh
arčik View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Rujan 2014
Lokacija: Brzi Brod
Status: Offline
Bodovi: 1121
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arčik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2014 u 00:12
Draga zova,
ja pratim "zdravasrbija.com", maltene od samog početka. Ima predivnih tekstova...
Trenutno gledam emisije na youtube..."Na vrtu TV Maribor"...Malo mi problem, pošto ne razumem šta pričaju, ali imaju fantastične savete...bukvalno svaka epizoda ima po neki segment koji me posebno zanima...
Što se tiče tvoje njive, šta da ti kažem, kad sve znaš... i ja imam poveće parče  zemlje...spojili smo ukupno 5 zasebnih parcela...pošto su jedna kraj druge, čine povelik posed...ako si pratila moju temu od početka, mogla si da stekneš neku sliku, ali to nije sve...bivši vlasnici su imali različita interesovanja...i ako su na neki način rođaci...kod nas se to zovu "podelbine"...
to znači da se veliki posed delio između rođaka i tako su usitnjavali posed...kad smo kupili zemlju, već su svi bili odustali od obrade...napušteno...paljeno...
Ima vinograd...1000 giža...tek ga vraćam u život...zatim stari voćnjak...šljive...u lošem stanju...ali ima potencijala...30 starih oraha...stare trešnje...deo je bagremar...gde lopovi kradu (seku) drveće...deo koji je potpuno prazan...nema ništa...njiva...deo na kome sadimo novi voćnjak...svega po malo...moj bio vrt...cvećnjak...povrtnjak...i deo koji je potpuno zakrčen...možeš onda da zamisliš, koja je to ludnica...
kad odem u arčilend...kao da sam iz onog vica...možda ga znaš:
kad su sreli i zaljubili majmun i žirafa...i oženili...nakon nekoliko godina majmun sav omršavio...
šta jadnik da radi: trk gore da poljubi, trk dole da ...nastavak znaš...
tako i ja...od silne jurnjave, kolko puta se samo izdužim po arčilendu...a onda se sama sebi smejem...
šalim se...u toku godine...skupim poveliku količinu otpada iz kuhinje...pošto sam knjigovođa...puno otpadnog papira...karton...ništa što je organsko, ne bacam u kantu za smeće...pored arčilenda ima fudbalski klub...oni svako malo kose...ta trava je predivna...sitna...
stalno zastirem kartonima...travom...mogu ti reći da to uopšte nije malo organskog otpada...
za sledeću godinu spremila sam i još uvek gomilam materijal za kompost...videla sam neke vrtlare, da samo u iskopanu jamu stavljaju kompost...tu sade presadnicu...ili seme...ostalo ih ne zanima...
izvini...ja sam baš opširna...ali smatram da svaki savet, para vredi...
pozz



"Budi hrabra, a ostalo će doći samo."
Na vrh
zova View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2014
Lokacija: bihrs
Status: Offline
Bodovi: 319
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zova Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2014 u 14:09
Arči ,volim čitati tvoje postove i nikad nisu predugi.
Super ideja za tu emisiju na youtube ,moram pogledati(živjela sam u Sloveniji,tamo završila školu i tek nakon udaje vratila se,tako da mi jezik super ide,hhaaha).
Dobar vicsmile186.
Ja sam se bacila na obilaženje po trgovinama,u potragu za kartonskim kutijama,koje su uvijek palili,ali  sad kad meni trebaju,kažu mi da ih vraćaju nazad ,sledeći put kada kamion doveze robu.smile48.


Papirina imam ,ali ih čuvam,to su mi sve pripreme,mjesečni planovi,...stari sto god.,al ja sve mislim mogu mi zatrebati,a nikad ih ne pogledam(prosvjetni radnik).
Imam nešto u komposteru ,nije do kraja prerađeno(poplavljeno,pa mokro),to ću kada snijeg iskopni baciti na njivu,nešto svinjskog i kokošijeg đubreta,nešto od prepelica,a nešto ću od djeda goveđeg stajnjaka,...Sve to rastresem i usput kad budem šta sijala,malčiram gredicu po gredicu(izvadim veću travu) i to je to,...ma bit će to ko bonbončićsmile141
Ima da mi svi u kući pstanu vegetarijanci.
Tvoj Arčilend sam pregledala uzduž i poprijeko,zavirila iza svakog bagrema i uživala smile120
Na vrh
zova View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2014
Lokacija: bihrs
Status: Offline
Bodovi: 319
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zova Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2014 u 14:17
Zaboravila sam reći da se grijemo na drva(i ugalj),tako da imam dosta pepela koji rabacujemo po njivi(ilovačasta zemlja).Mada neko kaže da od uglja nije dobar pepeo al šta ću sad ne mogu ga odvajati i šteta da ga bacam.
Na vrh
arčik View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Rujan 2014
Lokacija: Brzi Brod
Status: Offline
Bodovi: 1121
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arčik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2014 u 14:55
blesavi li smo mi nadri vrtlari...
pepeo od uglja nije dobar...nemoj ga nikako koristiti...
paradjz voli kompost koji nije do kraja razgrađen...ma ja sam ti jedna lujka, koja je masu literature preturila...a sad da me pitaš kao da nemam pojma...
svakako gliste moraju da ručkaju...ti slobodno u proleće kompost u gredice...samo pazi da onaj koji nije potpuno razgrađen ne dodiruje presadnice...(osim paradajza)...biće to super...
jedno poveliko bure...kopriva, gavez, nana, kamilica...pa sve u dunst...i kantica... ...malo po nogama...malo po glavi...biljke, sve u šesnaest... ...igraju kolo...naokolo...
"Budi hrabra, a ostalo će doći samo."
Na vrh
zova View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2014
Lokacija: bihrs
Status: Offline
Bodovi: 319
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zova Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2014 u 15:15
Da,da i prošle godine sam imala bure sa koprivom,gavezom,preslicom i nešto site bijelog luka.
Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Prosinac 2014 u 11:28
Iako nisam povrtlarica, draga zova želim te samo pozdraviti, tema ti je zarazno odlična, puuuno dobrih savjeta se ovdje može naći. Ovo malčiranje me posebno zanima jer skoro više vremena provedem uništavajući korov nego njegujući biljke. Samo nastavi, teme su odlične i zanimljive.

"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
zova View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2014
Lokacija: bihrs
Status: Offline
Bodovi: 319
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zova Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Prosinac 2014 u 12:00
Rajski vrtovi,hvala ti što si navratila u moj povrtnjakHug.
Malčiranje je i mene  skoro zaintrigiralo,pa ću vidjeti kakvi će biti rezultati.Pozzzzzzz navrati još koji put.smile113
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Prosinac 2014 u 14:21
Da vam se i ja pridružim - gavez i kopriva je moja dobitna kombinacija i bolje je od bilo kojeg umjetnog gnojiva. Jedino što s tim ima više posla - i "miriši" gadno... LOL Ove sezone sam to gnojivo slabo koristila i stoput požalila zbog toga. Uvjerena sam da bi ipak bilo više uroda...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1011121314>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.