Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Cvijeće foto... > Moj grad u slikama
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Landshut - bajka koja traje
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Landshut - bajka koja traje

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Landshut - bajka koja traje
    Objavljeno: 24 Srpanj 2014 u 15:02

Svako od nas nosi  u sebi barem delić nečega iz detinjstva i što me godine više „gaze“ to ga postajem svesnija i dajem mu zasluženi prostor. Da budem iskrena, negde u meni čuči želja da kao tada verujem u bajke,  barem u nekim trenucima.

Planirajući ovogodišnje putovanje sasvim slučajno mi je Mr. Google podmetnuo jednu ljupku fotografiju.  Upsss!  Grad vila,  patuljaka ili likova iz bajki braće Grim? Dete u meni se radoznalo uzvrpoljilo i nije bilo teško nagovoriti ga.

Ostavljam kišni  Minhen razmišljajući šta me čeka na 70 i nekom kilometru.


Raduje me to da što sam bliže kraju puta to je nebo vedrije


Nekoliko usputnih stanica,


nekoliko novih putnika i na odredištu sam.

 

Grad je 1204. godine osnovao bavarski vojvoda  Ludvig I Kelhajmski.  Do 1231. postao je rezidencija Vitelsbaha. Kada se bavarsko vojvodstvo podelilo Landshut je 1255. postao sedište Donje Bavarske. Vojvoda  Hajnrih XVI od Bavarske bio je prvi od tri čuvene bogate vojvode, koje su vladale Bavarskom-Landshutom u 15. veku. Landshut je bio na vrhuncu moći kada se 1475. vojvoda Georg oženio poljskom princezom Jadvigom. Nakon njegove smrti usledio je rat za nasleđe Landshuta, koji se okončao ujedinjem sa preostalom Bavarskom. Bavarski vojvoda Ludvig X izgradio je u gradu sredinom 16. veka renesansnu palatu. Značaj Landshuta je opadao, da bi 1800. ponovo dobio na važnosti preseljenjem u njega Univerziteta iz Ingolštata.

Kratka šetnja do starog jezgra i onda širok pogled  i još širi osmeh.  Divno, divno, predivno


Plavo nebo  sa paperjastim oblacima. Ulica obasjana suncem drema u popodnevnim satima.  Ljupke, pastelne kuće , kamene ulice, zamak na brdu iznad grada. Ljudi zastaju da se pozdrave,   deca na biciklima, mlade majke sa kolicima sa kojih lelujaju vezani baloni, stariji na klupama.


Opuštena atmosfera, bez ikakvog znaka užurbanosti.



Bajkoviti prizori…




Landshut ima dve veličanstvene, paralelne  kaldrmisane ulice. Jedna j je ulica u Aldstatu (Stari grad) i ona je jedna od najlepših gradskih ulica u Nemačkoj,


druga je u Neustadtu.


Povezane su kratkim poprečnim uličicama


Gradska kuća,  prozori prepuni cveća, parking za bicikle ispred.



Landshutski orijentir, bazilika St.Martin je jedan od najvažnijih primera gotičke arhitekture u Bavarskoj.


Izgradnja crkve je započeta 1385. godine i trajala je preko 110 godina.


Sa unutrašnjom visinom od 29m i zvonikom koji meri 130m spada u crkvu sa najvišim tornjem na svetu koji je od cigle



Niz uzanih kuća različitih fasada, još različitijih oblika krovova .


 


Zanimljivi  ukrasi na fasadama


i gvozdene oznake  starih zanatskih radnji  i kuća (Hausschild) koje čekaju prvi vetrić da se oglase škripom




Visoko iznad grada beli se zamak Trausnizz iz 1204. godine, zaštitni znak grada i stanište mnogih generacija „plave krvi“ .  Dvorac, kule , kapela sa vrednim oltarima i skulpturama su srednjevekovnog porekla a arkade i nameštaj potiču iz renesanse. Ovim impresivnim utvrđenjem bajkovita slika dobija potpunu kompoziciju.


Laganim hodom sam se uputila  ka spomeniku Herzog Ludwig der Reiche



zatim ulicom  koja se blago uspinje

negde na sredini ulice (kod automobila Wink) nekih stotinak stepenika vodi do ulaza u zamak



Ovde se ni malo ne bih iznenadila da mi u susret naiđe koja princeza, kao ona koja je proslavila ovaj gradić. Mislim da  je osamnaestogodišnjoj poljakinji Jadvigi Jagelonskoj , nakon dvomesečnog putovanja iz rodnog Krakova, bilo barem malo lakše kada je ugledala grad u kome će provesti ostatak života.

Njeno venčanje nije bilo nimalo bajkovito, ugovoreno je čisto iz političkih i materijalnih razloga,  ali je jedno večanje koje se ovde odigrava nadomestilo svu romantiku koja je  njenom nedostajala.  Landshudsko venčanje „Landshuter Hochzeit“  se sa velikom pompom obeležava svake četvrte godine, počevši od 1903. u periodu od 27. VI - 19. VII.  To je najveći svetski festival srednjevekovnih običaja, kostima i muzike u kojem učestvuju skoro svi žitelji ovog grada. Uslov je da su tu stalno nastanjeni i da za vreme festivala izgledom i odećom autentično reprezentuju predstavnike svih srednjevekovnih staleža.  Tih dana se sasvim odriču svih odlika savremenog doba ( telefon, sunčane naočare, žvake, sat, cigarete…) .  Preko 5000 građana oživi atmosferu srednjeg veka na različitim dešavanjima. Koncerte srednjevekovne muzike, viteške turnire, burleskne predstave, žongliranje, umetnike vatre i svadbinu povorku prati preko milion  gledalaca uživajući  u volovskom i prasećem pečenju, koje se obilno zaliva  bokalima dobrog bavarskog piva.

Prošle godine je bilo organizovano i verujem da je poseban doživljaj naći se tada u Landshutu. Tada najveći broj turista pohrli u ovaj grad ali lepota ovog gotskog grada u punom sjaju zablista baš u jednom običnom danu, poput današnjeg. U miru i tišini.

Prolećni i letnji festival,kao i Božićna atmosfera kada grad zamiriše na cimet i kuvano vino i za koju tvrde da je jedna od najlepših u Bavarskoj, ga takođe čine interesantnim za posetu.


Njemu ni oblaci


ni kratak letnji pljusak ne mogu da naruše lepotu.


Volim ovakve kafiće  Smile pa se na pola sata sklanjam od kiše u rustičan ambijent


Po izlasku se opet susrećem sa vedrim nebom, doduše bez onih fotogeničnih oblaka ali sa prizorima koji su nesumnjivo vredni da ostanu zabeleženi. Fotoaparatom i svešću.



 

Interesantan izlog putničke agencije koja vam nudi izbor peska na kome želite da se izležavate ovog leta Big smile




 

Zadovoljna i srećna   što me je put  (tj. dragi Google ) naveo na ovu starnu ostavljam ovaj idilični gradić da mirno drema na reci Isar.


Ostavljam njegovu uglačanu staru kaldrmu i njegove srednjevekovne fasade u harmoniji boja  i stila. Da blistaju na suncu i da se ogledaju na mokroj kaldrmi, da oduševljavaju sledeće posetioce. Posle današnjeg dana znam da dodajem još jedan grad na listi gradova u kojima bih volela  da živim Smile. Ono dete,  s početka priče,  ga čak stavlja na prvo mesto  Wink.



Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Tija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru


Pridružen: 04 Prosinac 2008
Lokacija: nooooo
Status: Offline
Bodovi: 6510
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2014 u 23:36
molim te napravi ono što smo pričale danas ... pusa ... volim te :) 
Na vrh
NinettA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2010
Lokacija: Fiume
Status: Offline
Bodovi: 1030
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje NinettA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Srpanj 2014 u 13:12
Jako lijepo... Tko zna možda na godinu... Na putu za Norvešku... Pa da vidimo i ta vjenčanja...

LP
Na vrh
Olja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Siječanj 2011
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 842
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Olja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Srpanj 2014 u 19:16
Mimar,opet si me toliko  raznezila divnom interpretaciom da ne mogu naci prave reci za ovu divotu.
Sve je u istinu bajkovito,kao i tvoj nacin prezentacije,mogu misliti kakve uspomene nosis sa ovog mesta,jer uzivo je sigurno jos puno,puno efektnije sve!
Hvala ti sto si nam priblizila sve ovo kako vizuelno tako i istorijski Hug!
 Plizz,  jos po koju slicicu...
Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Srpanj 2014 u 12:23
Ttija, jednog dana...možda...smile78
NinettA, ako želiš da prisustvuješ toj manifestaciji preskoči sledeću godinu. Venčanje se održava svake četvrte godine a poslednje u nizu  je bilo 2013.
Olja, hvala od srca.
Jedna za tebe, biće još  priča i sličica iz drugih gradova koje sam posetila na ovoom putu.

Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Srpanj 2014 u 16:18
bravo za tvoju reportažu,kao i za vrijedan narod koji zna čuvati i prezentirati svoje starinesmile79
Na vrh
Olja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Siječanj 2011
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 842
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Olja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Kolovoz 2014 u 22:50
Ja strpljivo cekam....smile78
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Kolovoz 2014 u 00:10
Tek sam danas vidjela da si ponovo krenula na svoja lijepa putovanja, a s tobom i mi. Hvala ti, uživala sam kao i svaki puta
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2014 u 00:17
I meni si , koja 48 godina zivim na sjeveru ove zemlje , pokazala Landshut !
Prekrasan starinski grad . Hvala ti !
                                                                             
Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2014 u 08:42

Marii, Heart
Anabistrica, drago mi je!
GF,  vredi odvojiti dan za ovu lepotu. Nadam se  da ćeš dodati još koju sličicu ovoj temi. Ko zna, možda se nekad  na severu i mimoiđemo Wink a nećemo ni znati da smo bile jako blizu i da smo skupa mogle barem kafu popiti.
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,328 sekundi.