Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Balkonsko cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Pelargonije ili muškatle
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pelargonije ili muškatle

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2021222324 94>
Korisnik
Poruka
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Svibanj 2011 u 20:16
Teško je naći pravi uzrok zašto dolazi do toga da žuti lišće samo na pojedinim Pelargonijama. Greške sa gnojenjem ili zalijevanjem vjerojatno treba isključiti. Najvjerojatnije sve Pelargonije imaju isti tretman. Ostane nam samo trulež korijenja ili možda napad kakvog insekta, štitastog moljaca npr. Svoje Pelargonije u takvom slučaju tretiram fungicidom i insekticidom i to bez pardona.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Svibanj 2011 u 23:18
Baš ću ove godine vidjeti hoće li se opet to ponavljati,o gnojivu i zemlji očito ne ovisi,već o nekom x faktoru kojeg ne mogu dokučiti.smile85
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Svibanj 2011 u 15:56
I ja sam kupila nekoliko muškatli.. Ove dvobojne su mi jako lepeke..
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
Tratincica44 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 04 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 49
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tratincica44 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2011 u 14:13
Drage ljubiteljice pelargonija! Ja sam od danas nova na forumu. Obožavam cvijeće, a uz malu dijecu pelargonije su idealni ukras za moj balkon. Ali ne uspijevaju svima isto. Nekim ženama u okolici narasu i do preko metra u duljinu, a nekima više od 20 - 30 cm. u čemu je caka? Čula sam za "kristalon" (sredstvo za prihranu u granulama). je li ga do sada neka od vas isprobala i kakva su joj bila iskustva? A zanima me vaše mišljenje da li pelargonije treba preventivno špricati svakih 15-ak dana počevši već od ranog proljeća kad biljka još naoko izleda zdrava? Kod mojih pelargonija problemi se jave s povišenjem temperature zraka. Pozdrav svima.
Na vrh
snješkica View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 55
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje snješkica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2011 u 15:12

ja sam prošle godine imala neko sredstvo koje izgleda kao čep(onaj od vina, samo još manje), puno malih spojenih kuglica. U jednoj velikoj posudi sam imala 3 sadnice u koje sam stavila 2 čepa, znači između sadnica, i cvijeće mi je bilo FAMOZNO... neznam da li je od toga ali nitko nije imao cvijeće kao ja, svi su me ispitivali šta sam radila sa njim. Muškatli su mi narasli nekih 1,5m, bilo je puno cvijeta do 10 mjeseca.

Ove godine nisam uzimala, zaboravila sam kad sam kupovala cvijeće, ali mislim da ću otići vidjeti da li ga ima.
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2011 u 23:05
Tratinćice,ja sam lani moje balkonsko cvjeće prihranjivala kristalonom i nisam baš primjetila da ima neki efekt,pa sam ove godine odlučila da se previše ne opterečujem sa prihranom ,več sam rano na proljeće kod sadnje novih biljaka odma u teglu dodala odstajalog doduše više od tri godine starog pilečeg gnoja,pa sam zatim u žardinjere uz svaku sadnicu upiknula onaj štapič gnojiva,a sad ću zaljevati sa željezom jednom tjedno i isto jednom sa tim kristalonom i još ću jednom mjesečno otopiti kan 7 jednu žlicu u 20 litara vode i sa tim malo zalijati i na koncu imam namočene koprive i kad odstoje 4 tjedna razredit ću ih sa vodom i time koji put zalijati,e pa onda da vidim kako će se ponašati i hoće li im kaj pofaliti.smile162
Na vrh
orchid View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 09 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 21
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje orchid Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2011 u 12:15
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:



Pelargonium zonale. Samo da vam pokažem boju ovogodišnjih :

 
Prekrasne su! Buduci da sam pocetnik u uzgoju cvijeca, kupila sam ove iste...Posadila sam ih u zadrinjere na prozore, planirajuci da uzivam kad se na ljeto spuste niz zid...Sad, smrc. Izgleda da su ove zonale(?), hocete reci uspravneShocked
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2011 u 23:10
Orchid dobro došla na forum i među cvijetoljupce.
Ma uživati ćeš ti i u svojim Pelargonijama zonale. Redovito zalijevaj, prihranjuj nekim uravnoteženim gnojivom. Odstranjuj cvjetne stapke pri bazi i one će obilno cvjetat do prvog mraza.
Na vrh
orchid View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 09 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 21
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje orchid Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Svibanj 2011 u 10:05
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Orchid dobro došla na forum i među cvijetoljupce.
Ma uživati ćeš ti i u svojim Pelargonijama zonale. Redovito zalijevaj, prihranjuj nekim uravnoteženim gnojivom. Odstranjuj cvjetne stapke pri bazi i one će obilno cvjetat do prvog mraza.
Hvala, tek sam se ovog proljeca istinski zaljubila u cvijece...Smile
Cak sam i uslikala svoje pelargonije kako bih mogla pratiti njihov razvoj u etapamasmile64
Na vrh
Tratincica44 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 04 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 49
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tratincica44 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2011 u 10:37
Draga Snješkice, hvala Vam na tako brzom odgovoru. Jučer sam bila u jednom vrtnom centru u Rijeci i vidjela sam te tzv. čepove od kuglica za prihranu. Kad sam prije mjesec dana presađivala pelargonije, koristila sam Optimus zemlju - tip koji je namjenjen baš za pelargonije, a unutra sam umiješala prihranu "Cvijetko" u količini koja je bila naznačena na pakiranju. Tu kombinaciju Optimus + Cvijetko mi je preporučila prijateljica koja ima predivne pelargonije velike i zdrave svake godine. Ne prihranjuje ih nijednim od ostalih preparata, nego samo voda, a njezine pelargonije posađene su u velike kamene tegle. Moje je mišljenje da se kamene tegle ne užare kao plastične žardinjere i pri tome ne dolazi do paleži korijena pa biljka lakše napreduje.
Aktivnost Cvjetko prihrane traje 6 mjeseci, pa ću krajem lipnja u žardinjere ubaciti prihranu prema Vašoj preporuci, jer za sada smatram da bi kombinacija tih dvaju preparata bila prejaka za biljku koja je tek u fazi kada pokreće svoj rast i cvatnju.




Silvestra, zahvaljujem se na brzom savjetu. Eto, moram priznati da se ovdje uvijek vidi nešto novo. Prvi put čujem za prihranu balkonskog cvijeća sa Kan-om? Kako on djeluje? A također zanima me koliko koprive moraju odstajati da bi ih se moglo iskoristiti i u kojim dozama ih se razrjeđuje?
Na vrh
Tratincica44 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 04 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 49
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tratincica44 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2011 u 10:55

Draga Orchid, Pelargonije zonale su predivne biljke koje do kasno u jesen cvatu. Ako ste željeli da vam cvijeće visi možda možete između njih ubaciti ono što ste u startu željeli.

Na vrh
Tratincica44 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 04 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 49
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tratincica44 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2011 u 12:55
Pinus, što Vi koristite od fungicida i insekticida za pelargonije?
Na vrh
orchid View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 09 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 21
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje orchid Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2011 u 13:38
Originalno poslano od člana Tratincica44 Tratincica44 napisao:

Draga Orchid, Pelargonije zonale su predivne biljke koje do kasno u jesen cvatu. Ako ste željeli da vam cvijeće visi možda možete između njih ubaciti ono što ste u startu željeli.

Hvala na porukici, valjda cu se snaci nekako u ovoj novoj ulozi. Sve informacije o ovim biljcicama, ukljucujuci nazive i karakteristike, pocela sam prikupljati tek prije desetak dana. Mislila sam mozda dodati bijelu bakopu ili zutu surfiniju...Smile
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2011 u 14:18
Tratincica44, od fungicida ništa. A od insekticida Confidorom SL 200. Špricam samo jedan puta tokom sezone. Dobro da si me podsjetila učiniti ču to ovih dana.

U zadnje vrijeme volim miješati boje cvijeća. Više puta to ispadne dobro ponekad pa ne. Evo jedna moja crveno bijela pelargonija:

Na vrh
Tratincica44 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 04 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 49
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tratincica44 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2011 u 14:45
Orchid, prema mojem iskustvu pelargonija i sulfinija ne idu skupa u istu vazu (barem ne kod nas na moru) s  obzirom da sulfiniju treba i do dva puta dnevno obilno zalijevati, a pelargonija to ne trpi. Bakopa je u redu, ali ona za razliku od pelargonija traži polu do sjenovito mjesto. A tamijan (zeleno-žuto-bijeli listovi) - naraste i do 1 m u duljinu, ali moram priznati da ide i u širinu. Ja u žardinjeru od 60 cm stavim jedan tamijan u sredini i dvije pelargonije sa strane ili obrnuto i bude predivan, a povrh svega i miriše.
Na vrh
Tratincica44 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 04 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 49
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tratincica44 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2011 u 14:47
Pinus, joj predivna je. Šta je to ovogodišnja? Šta se tiče špricanja i ja koristim Confidor i ok je.
Na vrh
d.i.n.a. View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 495
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje d.i.n.a. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2011 u 10:21
Meni najdraža boja, neka karmin crvena

Tena 28.3.2010
Na vrh
orchid View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 09 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 21
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje orchid Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2011 u 12:54
Originalno poslano od člana Tratincica44 Tratincica44 napisao:

Orchid, prema mojem iskustvu pelargonija i sulfinija ne idu skupa u istu vazu (barem ne kod nas na moru) s  obzirom da sulfiniju treba i do dva puta dnevno obilno zalijevati, a pelargonija to ne trpi. Bakopa je u redu, ali ona za razliku od pelargonija traži polu do sjenovito mjesto. A tamijan (zeleno-žuto-bijeli listovi) - naraste i do 1 m u duljinu, ali moram priznati da ide i u širinu. Ja u žardinjeru od 60 cm stavim jedan tamijan u sredini i dvije pelargonije sa strane ili obrnuto i bude predivan, a povrh svega i miriše.
Tratty, hvala na poruci. Ja sam mislila da i pelargonije ljeti treba dva puta dnevno zaljevati, moram jos da ucim Embarrassed Smile
 
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2011 u 23:28
Tratinčica ova crveno bijela je prošlogodišnja.

Ove godine sam nabavio dvije Pelargonije calliope ima li tko iskustva sa njima?
Na vrh
Tratincica44 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 04 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 49
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tratincica44 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2011 u 10:14
Orchid, pelargonije ne vole previše vode. Ja ih zalijevam cca. svaki drugi dan ili po potrebi, tako što najprije prstom provjerim zemlju.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2021222324 94>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,449 sekundi.