Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Balkonsko cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Pelargonije ili muškatle
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pelargonije ili muškatle

 Odgovori Odgovori Stranica  123 94>
Korisnik
Poruka
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Pelargonije ili muškatle
    Objavljeno: 07 Travanj 2007 u 15:05
ja svoje reznicama razmnozavam tako da cu ih iduce sedmice iznjeti na balkon pa cu vam staviti slike

O pelargonijama možete više pročitati ovdje:

http://www.cvijet.info/savjeti/kategorije/10/savjet/47.aspx


a fotografije naših pelargonija možete viditi tu:

http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=194
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2016 u 09:26
Ovo zimsko vrijeme sam iskoristila informirajući se malo više o pelargonijama na netu. Kako svake sezone imam barem nekoliko (visećih i zonalki) pokušala sam saznati nešto više o njima jer očigledno je da u nečemu griješim kod uzgoja jer konstantno imam osjećaj da moraju bolje izgledati (pogotovo zonalke). Cvjetaju one cijelo ljeto, ali nisam bila zadovoljna njihovim izgledom, bojom lista i definitivno veličinom i bujnosti same biljke.

Najprije u što sam se uvjerila je supstrat u koji ih sadim. Obično kupim univerzalnu zemlju za cvijeće i to je to. E pa nije, rekli bi znalci. Wink
Kupovna zemlja za cvijeće je u većini slučajeva treset (kombinacija bijelog i crnog) uz dodatak gnojiva koja obično traju 10-15 dana. Supstrat za sadnju pelargonija (ivy i zonale) trebao bi  biti kombinacija treseta i pijeska (može i perlit) uz dodatak komposta (humusa). Omjer ovih komponenti se u većini slučajeva svodi na 6:1:1 treset, perlit, humus.
Pelargonije definitivno ne vole mokar supstrat, a sam treset jako zadržava vodu. Pretjerana vlažnost u kombinaciji sa visokim temperaturama je glavni okidač za pojavu gljivičnih oboljenja.

Dakle treba ih zalijevati umjereno. Možda nije toliko problem u količini vode nego više u neadekvatnom supstratu koji tu vodu zadržava. Ako imamo propusan supstrat (što omogućuje pijesak ili perlit) nakon zalijevanja on će ostati vlažan ali ne i mokar.

Jako puno autora spominje primjenu humus glistenjaka. Prednosti su mu nebrojene, štetnih nuspojava nema. 

Što se tiče prihrane i tu sam bila u krivu (koristila sam Kristalon koji ima omjer 15-5-30). Preporuča se primjena gnojiva sa vrlo ujednačenim (jednakim) udiom NPK. Dakle 10-10-10 ili 20-20-20 + Me. Čak može biti i sa blagim povećanjem dušika i fosfora. 
Problem je jedino što još nisam pronašla gnojivo sa takvim omjerom na našem tržištu (mahom svi nemaju prisutnost mikroelemenata).

Dakle ove sezone ću definitivno mijenjati supstrat (kombinirat ću treset, perlit i glistenjak), biti pažljivija sa vodom i pokušati pronaći adekvatno gnojivo. Rezultate ću vam sigurno fotkati (bili oni ružni ili dobri, vidjet ćemo. Wink)
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2007 u 15:06
Kada je najbolje vreme da zasadim pelcere?
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2007 u 15:11
ja ih obicno kidam u septembru i do novembra mi puste zilice ,onda ih posadim u zemlju i ostavim u srednje grijenu prostoriju -podrum jednom ih u dvije sedmice zaljevam i tako sve do polovine aprila kad ih presađujem u žardinjere i iznosim na balkon
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2007 u 15:14
A ja hteo sada da ih podmladim... Znači do 9. meseca da ih ne diram. Hvala na informaciji.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2007 u 15:19
mozes ti njih i sad reznicama omladiti samo moras ih staviti u plasticnu flašu i na svjetlost i za par dana ce ti dati zilice jer one sad nisu u stanju mirovanja kada im treba dugo da se ožile
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2007 u 15:22
Znači može i sada. Pošto su im grane dosta dugačke, hoću da od svake boje koje imam zasadim pelcer, jer sam čuo da mlade biljke više cvetaju.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2007 u 15:25
ma naravno da moze , a grane nakoso odrežes ma neznam meni one uvjek lijepo cvjetaju
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2007 u 15:59

mlada biljka je bolja od stare zato, što se stara biljka udrveni i nemože više tako snažno i dobro rasti kao mlada, zelena i meka biljka.  iako se treba i obnoviti s mladim i novim hibridima, svakih nekoliko godina. jer biljka da sve od sebe i iscrpi se tako da i novo nastale biljk koje pelcamo već generacijama oslabe i izgube onu prvobitnu kvalitetu.

Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2007 u 16:04
moje su onda relativno mlade jer vec ih dvije godine zaredom tako razmnozavam
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Svibanj 2007 u 09:10
Nabavio sam 3 vrste engleskih muškatli, predivni su.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Svibanj 2007 u 11:36
Super. Nešto ih baš nije bilo ove godine na tržnici, a ono što sam vidjela prodavale su se po 20 i 25 kn.
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Svibanj 2007 u 11:53
Kod nas na pijaci su po 120 dinara (1,5 eura). cena im je više nego povoljna.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
urbanstyle View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 22 Svibanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje urbanstyle Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2007 u 18:15
 kako izgleda -jel to điran-- ako tko zna
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2007 u 19:25
Originalno poslano od člana urbanstyle urbanstyle napisao:

 kako izgleda -jel to điran-- ako tko zna


Engleska pelargonija ti je ovo...


ima ih i u roza boji...šatirane...



a naš dalmatinski điran ti je zapravo pelargonija zonale  i to ti je ovo:



P.S. A neki sve pelargonije zovu-đirani...


Ažurirao Donata - 22 Svibanj 2007 u 19:26
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2007 u 20:50
A neki i đirane zovu pelargonije(ko ja)LOL
Na vrh
urbanstyle View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 22 Svibanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje urbanstyle Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Svibanj 2007 u 11:49
 dona hvala....eto to me zbunjivalo...
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Svibanj 2007 u 13:15
Dio pelargonija sam uzgojila reznicama ovog proljeća (sve su se zakorijenile) i već neke imaju male pupove.
Na vrh
Nina View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 30 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Svibanj 2007 u 22:28

moje skromno znanje vezano za pelargonije - ako dobro vidim na laninom balkonu imaju dvije vrste pelargonija i to grmaste (pelargonija zonale),a kod nas ih poznaju kao mušketine (imaju karakterističan miris lista), a rjeđe ih zovemo đirani i pelargonija peltatum, kojih opet ima puno vrsta, ali one većinom padaju ili pužu. engleska pelargonija je nešto između mušketina i blagena (pod tim imrnom su meni poznate pelargonije peltatum još od djetinjstva)

Na vrh
Nina View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 30 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Svibanj 2007 u 22:29
lana2 cvijeće je lijepo a još mi je draže kad je home made

Ažurirao Nina - 23 Svibanj 2007 u 22:33
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Svibanj 2007 u 19:23
A ja imam samo jedan điran...neznam zaštoConfusedConfused više mi leže sulfrinije..



Nekako mi se pokazalo da sulfrinije bolje podnose ovu moju južnu stranu terace nego....đirani...
Lana đirani i pogled ti je za ClapClapClap
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 94>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.