Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kukurijek - Helleborus
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kukurijek - Helleborus

 Odgovori Odgovori Stranica  123 6>
Korisnik
Poruka
pomme dor View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 158
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pomme dor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Kukurijek - Helleborus
    Objavljeno: 05 Siječanj 2008 u 15:30
Malo sam pretražila forum i nisam našla ovu trajnicu. Budući da je vrijeme cvjetanja ove biljke eto ja otvaram temu. Ukoliko se ne nalazi na pravom mjestu neka Admin premjesti temu tamo gdje treba.

Za početak nekoliko slika koje sam pronašla na netu (zato sam i ostavila adresu na slikama) Ako vam se sviđaju fotografije na tim stranicama možete vidjeti i druge vrste kukurijeka, ja jednostavno samo pasem oči i umirem od zavisti.

Helleborus croaticus Martinis


Navodno se radi o našoj vrsti kukurijeka. Ako netko ima više informacija o ovom kukurijeku, na primjer gdje nabaviti sjeme (jer je zaštićen pa ga se nemože brati) i da li ga je netko kod nas vidio.

Ono sto sam našla na internetu glasi ovako : Rasprostranjen je na uskom području sjeverne Hrvatske u svijetlijim šumama i po livadama. Biljka koja se lagano sadi i prilagođava novom staništu. Potrebna joj je bogata zemlja, voli humus. Tek je nedavno prihvaćena kao helleborus, vrlo je bliska Helleborus atrorubens, i dugo je vremena s njm bila zamjenjivana.


U nastavku nekoliko kukurijeka iz mojeg vrta











Radi se o Helleborus Niger koji je ovdje u Francuskoj u modi većnekoliko godia i lako ga se može kupiti u rasadnicima.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2008 u 15:52
Hvala puno na ovbim veselim slikama!! ovaj tvoje crveni je predivan!!!
 
Kukurijek ili u narodu poznat još kao glavobolek,snježnica i kokoška, je biljka sa svijetloružičastim cvijetom, modrozelenim listovima i zeljastom stabiljkom. Otrovna je, oštrog okusa. Ljudi je rado skuplaju u dekoativne svrhe.
Obrežite stare stabljike kukurijeka kako bi potaknuli rast novih izdanaka, a time i obilniju cvatnju zimi.
Pažnja: Ne nosite kukurijek u kuću jer kažu da od njegovog mirisa boli glava, a kokoši više ne nesu jaja.
Svježi kukurijek je smrtonosan
 
Dok se u pučkoj medicini rabi za liječenje duševnih bolesti, moderna oficijelna medicina ne koristi kukurijek zbog opasnog kumulativnog djelovanja njegovih sastojaka
I kod nas je osjetljiva i zaštićena biljka
Na vrh
Matko View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 181
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Matko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2008 u 16:15
Hvala ti puno na ovome Pomme dor!!!
 
Kada vidim ovaj cvijet uvijek me podsjeti na djetinjstvo i vikendi kod bake na selu!!
tko rano rani..... ne čini proljeće!!!
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2008 u 18:07
A mene podsjeti na prve ranoproljetne izlete po planinama u okolici Zagreba!!! smile186
Na vrh
pomme dor View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 158
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pomme dor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2008 u 18:22
Pa dobro kako ja to nikada nisam vidjela u prirodi, a po Sljemenu sam hopsala godinama.Cry
Pomme
http://mes.pommes.free.fr Posjetite, redovito stavljam nove stranice.
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2008 u 18:27
Nisam sigurna za Sljeme, ali na Ponikvama (iznad Gajnica), na livadi uz rub šume ih je bilo, ali najviše sam ga viđala na Samoborskom gorju!!!
Baš su bili interesantni onako rascvale glavice, a snijeg ispod cvijeta!!! Wink


Ažurirao andrea01 - 05 Siječanj 2008 u 18:28
Na vrh
pomme dor View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 158
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pomme dor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2008 u 18:32
Jesu li zaiista onako tamni kao na prve tri slike?
Pomme
http://mes.pommes.free.fr Posjetite, redovito stavljam nove stranice.
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2008 u 21:10
Da, a vidjela sam i skroz svijetlu verziju, latice su žućkasto zelene sa tamnijim rubom! Ovim drugima je cvijet veći i baš sam njega puno vidjela u samoborskoj okolici!
Na vrh
pomme dor View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 158
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pomme dor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2008 u 15:21
Jednostavno sam morala staviti ovu sliku na forum. Tu kod mene već danima padaju dosadne kiše pa se i nemas što raditi osim slikati u pauzama pljuskova i dosadne sipave kiše. Ovo je moja novopridošlica u vrtu.




Ažurirao pomme dor - 09 Siječanj 2008 u 23:00
Pomme
http://mes.pommes.free.fr Posjetite, redovito stavljam nove stranice.
Na vrh
dada28 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2265
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dada28 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2008 u 23:24
Prekrasno!
Sometimes you want to go where everybody knows your name and they're always glad you came..
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2008 u 08:53
pome biti će to pravi ukras u tvom vrtu.smile149
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
monna-1 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2598
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monna-1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2008 u 09:09
Kod mene je odnekuda sam "došao", vjerojatno vjetar ili ptica rasijala sjeme jer ga nitko nije posadio, već je na istom mjestu godinama, a kako ga nisam dirala dobro se proširio. Izgledom je tamnoplavi skoro crni i stvarno je lijep!
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Studeni 2008 u 18:34
Kupila sam sadnicu kukurijeka na proljeće. Tada je imao cvijet - bijelozeleni.
Cvijet se je jako dugo održao, a negdje pred kraj ljeta je cijela biljčica jednostavno nestala. Sada su se ponovno pojavili listići i lijepo napreduju. Biljka je posađena u teglici, što da sada radim s njom - hoće li preživjeti zimu?
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2008 u 08:09
Pozdrav Otok, evo mene opet. Nemoj kukurijek mučiti u tegli. Posadi ga u zemlju, neka bude bar tridesetak centimetara plodnog tla jer ima duboki korijen. On voli alkalnu zemlju, pa će mu biti dobro kod tebe na otoku (ne saditi ispod borova, kisela zemlja i nedostatak vlage). Nemoj ga puknuti na žarko sunce, bolje je da bude u svijetloj sjeni. Za prezimljavanje ne brini kod mene nijedan nije stradao od zime. Lijepo uživaj u njegovoj ljepoti i pusti da se sam osjemeni jer daje sasvim dobre potomke, samo moraš biti strpljiva jer za klijanje sjemena je potrebno 4-6 tjedana temperatura od +4--4 i niža. Onda te malecke presadi druge godine bar pola metra daleko, jer će 'mama' izrasti u veliku biljku, pa će ih ugušiti. Kao mali i mladi lakše podnose presađivanje, što baš nije slučaj s biljkama koje već cvatu, malo ide teže, ali uspijeva. Naime, bitno je što manje oštetiti korijen.
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2008 u 08:58
Baš sam mislila da ću dobiti odgovor od BakeBee, vidjela sam i u drugim temama da si puna znanja. Za mene je ovo potpuno nepoznata biljka. Hvala
Na vrh
sonja50 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 256
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sonja50 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2009 u 14:20
Imam svijetli kukurijek u tamnijem dijelu vrta, prekrasan je, ia ogroman cvijet, samo bih voljela da je izražajniji. Zato sam kupila sjemenke tamnog kukurijeka (ljubičasti) na aukcijama, a sad saznajem da će cvjetati tek za 3 godine. Tko će to dočekati!

Na vrh
hamara View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3204
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hamara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2009 u 16:13
mozda negdje vec postoji - ne znam. ma treba mi pomoc - tj informacija o razmnazanju. pa ako netko zna... duboko zahvalna 
Na vrh
Tija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru


Pridružen: 04 Prosinac 2008
Lokacija: nooooo
Status: Offline
Bodovi: 6510
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2009 u 16:27
Uživaj draga http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=813 .
 
razmnaža se dijeljenjem ili sjemenjem
Na vrh
Marinn View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 75
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Marinn Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2009 u 00:04
Kupio sam Kukurijek nedavno ima bijelo zelene cvijetove, držim ga vani na terasi i sad ne znam dali da ga odma posadim u vrt ili neka još stoji u pitaru?!
Na vrh
Tija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru


Pridružen: 04 Prosinac 2008
Lokacija: nooooo
Status: Offline
Bodovi: 6510
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Siječanj 2010 u 09:40
Dragi Marinn posadi ga odmah u zemlju, a "vidim" da su "pitari" u pitanju pa izgleda da si iz Dalmacije, posadi ga negdje na sjenovito mjesto da ga u ljeti ipak ne sprži Sunce.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 6>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,273 sekundi.