Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Savjeti
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Uzgoj biljaka s lampama?
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Uzgoj biljaka s lampama?

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Uzgoj biljaka s lampama?
    Objavljeno: 05 Siječanj 2008 u 23:44
Dali koristite umjetnu suncevu energiju pomocu zarulja za uzgoj svojih biljaka? I kakva su vasa iskustva?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2008 u 23:50

Ukoliko dnevno svjetlo ne zdovoljava potrebe vaseg cvijeca morat ćete posegnuti za dodatnim izvorom  umjetnom rasvjetom.
Jakost svjetl amjeri se u luksima. Ona za oblačnog zimskog dana iznosi svega 400 do 500 luksa, za sunčanog ljetnog dana na suncu 60 000 do 70 000, a na sjenovitom mjestu oko 10 000 luksa.
Koliko se biljke razlikuju izgledom, toliko se razlikuju i po potrebama za količinom svjetla i trajanjem. Mnoge od njih, da bi se uspješno razvijale i cvale, moraju biti neposredno uz prozor. No, postoje i biljke koje se zadovoljavaju sa svega 600 luksa tijekom 12 sati dnevno. Čak i njima neće biti dovoljno svjetlosti za zimskih dana, kad dan traje od 8 pa po prilici do 17 sati.
U tom razdoblju, kao i na neodgovarajućim mjestima, ipak ćete biljke održavati zdravima i snažnima uz dodatno osvjetljenje. 
 
Prednost živine rasvjete
U staklenicima se najčešće koristi živina rasvjeta, jer pruža optimalni spektar boja neophodan biljkama. Snaga isijavanja je velika, a pritom razvija vrlo malo topline, što omogućuje da se rasvjetno tijelo može objesiti relativno blizu (na razmaku od oko 50 cm) nad biljkom. Jakost svjetla može se povećati izborom svjetiljki s reflektorom.
Pojedinačne biljke možete osvjetljavati usmjerenim (fokusiranim) svjetiljkama, dok će za veću grupu biljaka biti prikladnije svjetiljke s većim kutom osvjetljavanja, odnosno koje osvjetljavaju veću površinu.
Loša je strana takvih svjetiljki što moraju imati uređaj za pretpaljenje. Kod novijih modela je to već ugrađeno unutar sjenila. Puni intenzitet svjetlosti postiže se tek nakon nekoliko minuta nakon uključivanja svjetiljke. Jednako dugo moramo čekati, ugasimo li svjetiljku, da se ponovno upali.

Mješovita rasvjeta  ugodna oku
Svjetiljka s mještovitim osvjetljenjem je kombinacija između živine rasvjete i obične žarulje. Manje je intenzivna od živine rasvjete te je radije koristimo za stambene prostorije. Razlikujemo svjetiljke koje daju svjetlo poput dnevnoga i one nešto toplijih boja. Udaljenost svjetiljke od biljke treba da je između 50 i 160 cm. Ovdje nije potreban uređaj za pretpaljenje. Žarulje s reflektirajućom površinom također pojačavaju intenzitet svjetla. Ovaj tip žarulja ima znatno duži vijek trajanja od običnih žarulja.

Izvor: Trudnoca.net - Maren 2.10.2007.


Ažurirao administrator - 08 Siječanj 2008 u 23:01
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2008 u 23:50
Fluorescentna rasvjeta
Ove svjetiljke su poznate i pod imenom «neonska rasvjeta». Za osvjetljavanje ih smještamo neposredno iznad biljaka. Fluorescentne svjetiljke namijenjene osvjetljavanju biljaka zrače pretežno u području crvenog i plavog dijela spektra, što je biljkama i potrebno.

Obične žarulje nisu pogodne
Svaku žarulju kojom obično osvjetljavamo stanove ili radni prostor, oko primjećuje kao jače ili manje svijetlu.
Svjetlost se sastoji od valova različitih valnih dužina. Biljkama je za rast potrebna svjetlost sasvim drugačijih valnih dužina nego što je nama za čitanje i rad.
Obične žarulje za rasvjetu su potpuno neprihvatljive za osvjetljavanje biljaka. One pretvaraju najveći dio potrošene energije u toplinsku koju onda isijavaju. Ovakve svjetiljke ne mogu biljkama nadoknaditi nedostatak dnevnog svjetla, pa biljke osvjetljavanje običnim žaruljama nakon kratkog vremena počnu nekontrolirano rasti.
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Siječanj 2008 u 11:02
Geko samo da te pitam, koliko imas lampi i koliku kolicnu energije ti potrose mjesecno za bilje.
 
i dali bi se isplatio uzgoj egzoticnih biljaka (karambole) s obzirom na potrosnju struje?
 
Ja sam tek nedavno nabavio i uskoro trebaju biti postavljene u staklenik. A cuo sam da dosta energije trose. Pa malo rijeci iz iskustva nece skoditi smile143
 


Ažurirao administrator - 06 Siječanj 2008 u 11:03
Na vrh
Geko View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 22 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Geko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Siječanj 2008 u 12:40
Imam ti dvije lampe. Koliko struje gutaju, to ti stvarno nemam pojima. Isplati se jer npr. karambola bez lampi zaustavlja rast zato što zimi bar u Zg nema puno sunca i dani su kratki. Sa lampom joj produžujem na neki način dan. Uz lampu ona i dalje raste i stvara nove listove. Uz to temperatura u sobi je oko 22 stupnja celzijevih a vlaga dobivam prskanjem vodom i to što imam 60 litarski akvarij s kornjačama koji ima grijač i stoji pored radiatora pa pomalo voda isparava. Uslikat ću ti da vidiš kak to izgleda kod mene pa bum stavio na forum.
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Siječanj 2008 u 12:57
Može!!!
Znaci da nije neka znatna potrosnja kada se nije "osjetilo" na racunu!!
 
Znam da ove stare proizvodje su strasno veliki potrosaci, takoda se nije isplatilo nabaviljati ih za uzgoj, barem sto se tice uzgoja za prodaju biljki.
Jer ulozeno i dobiveno nije bilo bas u pozitivnom omjeru.
 
Dok su hvala Bogu unaprijedili tehnologiju i ove nove sada znatno manje trose energiju!
 
Slikam i ja kada ih postavim. Cekam elektricara da ih instaliram!!!
Na vrh
Geko View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 22 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Geko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Siječanj 2008 u 15:56

Osim što pomažu kod rasta, pomažu i za klijanje sjemenja. 

Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Siječanj 2008 u 19:18
Znam zato ih i moram postavititi uskoro pocinje sadnja!
Na vrh
salel View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 09 Prosinac 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje salel Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2008 u 20:00
Originalno poslano od člana administrator administrator napisao:

Geko samo da te pitam, koliko imas lampi i koliku kolicnu energije ti potrose mjesecno za bilje.
 
i dali bi se isplatio uzgoj egzoticnih biljaka (karambole) s obzirom na potrosnju struje?
 
Ja sam tek nedavno nabavio i uskoro trebaju biti postavljene u staklenik. A cuo sam da dosta energije trose. Pa malo rijeci iz iskustva nece skoditi smile143
 
  ako si nabavio one od M.Jurića troše ti  400W
tkošto
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2008 u 20:23

I dali valjaju štogod te lampe?

Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2008 u 22:50
Evo mene po savjet. Imam poslovni prostor, čija je čekaona ful tamna, skoro bez dnevnog svjetla. Neonsko osvjetljenje koje je unutra očito nije dovoljno snažno jer imam 4 lampe po dvije neonke-svaka je od 40 W, koje ne daju ni približno 500 luxa . Doduše one su na stropu, a cvijeće na podu.
Prostorija nije velika 3 x 4 m, pa mi nešto predložite. Za sada imam jednu kalateju i jednu dracenu koje se godinama muče, pa izgledaju jadno.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
salel View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 09 Prosinac 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje salel Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2008 u 22:53
Originalno poslano od člana administrator administrator napisao:

I dali valjaju štogod te lampe?

 
da, moraš ih staviti iznad biljaka oko 1m i pokrivaju oko 12 kvadrata.
tkošto
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2008 u 22:55
da jedna lampa može pokriti toliku površinu?
 
 
Na vrh
Geko View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 22 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Geko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2008 u 01:39
Ovak! Pošto ja to držim na stolu, korisim one lampe obične za radni stol. U njh stavim žarulje. Nisam siguran koja je marka ali mislim da je Osram. Platio sam komad oko 18kn. To je baš žarulja za biljke. Lampa od biljaka je na visini od pola metra. Uz to imam i mali termometar koji mi pokazuje kolika je temperatura. Gledam da uvijek bude između 22-27 stupnjeva. Ako se temperatura diže na više onda podignem lampu više, a ako je temperatura niža onda malo spustim lampu.
Nemam svoj digitalni fotić nego sisterka. Ne živi sa mnom ali je uslikala i poslat će mi slike sutra ili prekosutra e-mailom pa ću stavit na forum da vidiš. 
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2008 u 12:27
Gdje si nabavio tu zarulju??
Na vrh
Geko View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 22 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Geko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2008 u 13:55
Ne znam da li si iz Zagreba. Ima jedan dućan u Martićevoj ulici sa žaruljama i lampama i zove se Žaruljica. Tam sam kupio. Te žarulje koje ja imam su mi dobre. Bar pod njima sve uspijeva. Ovo mi je već druga zima da koristim te žarulje za biljke.
Na vrh
Geko View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 22 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Geko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2008 u 23:19
Evo slika kako to kod mene izgleda u sobi:
 
 
Na vrh
Afrodita View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Afrodita Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Siječanj 2008 u 13:07
Geko ovo klijalište izgleda tako simpa i predivno!!
 
Ja se nadam da ću za koju godinu i ja doći do talikog iskustva i znanja da ću moči imati takvo nešto!!!
Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Siječanj 2008 u 20:57
Iako tu nisam neki teški znalac, ali evo male pomoći, MM je tražio nekakve neonke za akvarij i ovi su bili najpovoljniji na tržištu i imaju stvarno svkakvih žarulja i žaruljica

http://www.zaruljoteka.com/index.php?gg=9&g=136
Na vrh
Afrodita View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Afrodita Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Siječanj 2008 u 18:39
Hvala na ovoj informaciji!!!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.