Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Pomoć kod orezivanja voća
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pomoć kod orezivanja voća

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Pomoć kod orezivanja voća
    Objavljeno: 03 Veljača 2015 u 01:32
Bilo bi lijepo imati temu u kojoj bi mogli stavljati slike voćaka koje treba orezati i da nam netko pomogne ako zna. (postoje i programi kojima se na slici može crtati i pokazati točno mjesto gdje treba rezati)
Takođe su dobrodošli i savjeti u vezi uzgoja voćki.

Ako netko orezuje biljku može slikovno staviti prikaz pravilnog orezivanja, da nešto naučimo.

Možemo stavljati i ideje oblikovanja voćaka koje smo  sami napravili ili našli na net-u.

Nečije znanje i iskustvo je jako dragocjeno.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
arčik View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Rujan 2014
Lokacija: Brzi Brod
Status: Offline
Bodovi: 1121
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arčik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2015 u 09:13
Cry ...znam da ne znam ovo da radim...pročitah silne knjige i pregledah desetine klipova...i opet isto...ispred voćke sve zaboravim...

ovu šljivu sam kao orezala...

"Budi hrabra, a ostalo će doći samo."
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2015 u 10:09
na žalost šljive ne znam orezivati, kada sam počinjo učiti o orezivanju vočaka učio sam na šljivi ali sam zaboravio, imam vočnjak jabuka pa jabuke znam ali sljivu sam zaboravio. 

znam da se mora rezati u slovo v da praznina ostaje prazna. što kod tebe i je slučaj. 
da ne treb ostavljati granu preko grane, takozvanog jahača (tako je meni "mentor" rekao). 
Vodopije se obavezno skidaju a to i vidim da kod tebe nema.

a kako sam učio od više ljudi skužio sam da ima pravila po kojima se reže a na kraju svatko se drži njih i reže po svom. Uvijek će netko imati zamjerke onom tko je rezao prije njega. 

najbolje i najlakše se nauči da se ode kod nekoga prijatelja,poznanika ili nekoga tko ima voćnjak i on će vam rado pokazati kako se to radi. 

 
Na vrh
arčik View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Rujan 2014
Lokacija: Brzi Brod
Status: Offline
Bodovi: 1121
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arčik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2015 u 19:10
...
danas sam ponovo pregledala moj jučerašnji rad i moram da priznam, da nisam zadovoljna...sazanala sam da postoji poljoprivredni savetodavac u mom kraju...ne održavaju nikakav praktični kurs kad je rezidba u pitanju...na teren idu samo kad je u pitanju ogledno gazdinstvo, koje oni prate...ali su spremni da mi objasne ukratko par stvari...sutra idem u 9h, na tu obuku...javljam se nakon toga...nadam se da će vredeti... ...
"Budi hrabra, a ostalo će doći samo."
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2015 u 19:16
Bravo, arčik, tako treba, ne daj se obeshrabriti! smile55
Na vrh
Karli View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
2. Najljepši vrt - Zima 2013/14

Pridružen: 22 Lipanj 2013
Lokacija: Gospić
Status: Offline
Bodovi: 1352
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Karli Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2015 u 20:36
Da se i ja malo osvrnem na ovu temu. Kao i svi vi drugi i ja sam desetke knjiga prolistala, čitala, gledala kod drugih i sve se to na terenu i na slikama čini jednostavno i lako. Ali onog trena kad staneš pred svoju voćku (bilo koju) sve što si vidio, skužio i kao tobože naučio ne pomaže uopće.
Ja se tada okrenom onom starom "uzdaj se use i u svoje kljuse". Kako god napraviš ne možeš toliko pogrešiti da se već slijedeće godine neće dati ispraviti. To je moje pravilo. I dobro mi ide već 11 godina (može se vidjeli iz mojih slika, ja imam kruške i jabuke).
Meni je bitno da nije pregusto ali da nije baš ni previše orezano.
MM se jedne godine uhvatio škara pa navalio sav sretan i ogulio previše, pa te godine nije uopće bilo jabuka i krušaka. Ja mu više nedam blizu. Ja to radim po svom i voćke rađaju svake godine i svi sretni i zadovoljni, i ja i one.
Jedino što mi je bitno i na što uvijek pazim je da sve vodopije moram maknuti i kad pravim neki rez zadnji pup koji ostaje mora ostati sa donje strane grane.
"Tuga gleda unatrag, briga gleda oko sebe, a vjera gleda gore"
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2015 u 20:50
probaj ih nagovoriti da dođu kod tebe ,  ili nađi nekoga tko će ti orezati voćnjak.
imaš mladi voćnjak i jako je dobro da ga se u početku pravilno formira, kasnije to ide lako, samo nove grane se skračuju-vodopije i lagano orezuje po svom ukusu.... 

imaš jako lijepi i veliki voćnjak bilo bi dobro da naučiš kako se pravilno orezuje. Probaj pitati nekoga tko ima vočnjak da ti dođe pokazati kako orezati, ili neka ti ga on oreže a ti gledaš i ućiš... kod nas ima i ljudi koji idu i orezuju voćke nekih 10-tak kuna po stablu. MOžda ima i kod vas... ili udruga voćara?


Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2015 u 17:32
Tako je, negdje sam napisala i ja (a gle mene stručnjaka Embarrassed) da se upravo vodopije sve do jedne moraju odrezati... a njih prepoznajemo po tome što rastu gotovo vodoravno - dakle ne kao grana u zrak. Barem su nama tako objasnili i kad orezujemo radimo upravo tako. Grane koje čine krošnju orezujemo isto po prilici i nikad ne bude greške. Gledamo da voćka ima izgled, da ne ide previše u visinu i da se glavne grane ne križaju i smetaju jedne drugima. To treba razrijediti, odrezati one koje smetaju.
Na vrh
arčik View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Rujan 2014
Lokacija: Brzi Brod
Status: Offline
Bodovi: 1121
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arčik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2015 u 19:22
...



mislim da se vidi šta nisam dobro radila......
"Budi hrabra, a ostalo će doći samo."
Na vrh
Gigilou View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 03 Prosinac 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 16
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gigilou Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2015 u 07:46
I ja molim pomoć kod orezivanja bresaka. Hvala.
Na vrh
Glog View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 04 Veljača 2015
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 55
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glog Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2015 u 20:02
Breskve je u biti najlakse orezati od svih vocnih vrsta stablasica.
Ovisno o uzgojnom obliku npr. ako je rijec o vazi ostavljamo odredeni broj ramenih tj. 3 ili 4 osnovnih grana.
Na svakoj ramenoj grani ostavljamo po nekoliko jednogodisnjih grana sa mjesovitim pupovima.
Sve ostale prebujne i preslabe te one koje rastu prema unutrasnjosti krosnje ili prema van rezu se.
Za breskvu je jos karakteristicno da slabo podnosi niske temperature pa se bri rezidbi ne reze do osnove nego se ostavlja mali "strljak".
Na vrh
Gigilou View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 03 Prosinac 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 16
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gigilou Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2015 u 20:51
Zahvaljujem na savjetu i svakao ću tako postupiti. Stabla su još malena, imam ih 5 komada i u zemlji su. Jedna je baš u vrtu i stalno je bolesna - ima listove pune ušiju, pa sam grane skroz odrezala i svejedno ne pomaže. To su fine vinogradarske breskve. Ja sam iz Istre, tu nisu neke niske temperature, ali bura zna biti orkanska.
Imali smo jedno ogromno stablo gloga, ljudi nisu vjerovali da može tako narasti; što se tiče GlogaSmile
Na vrh
Glog View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 04 Veljača 2015
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 55
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glog Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2015 u 00:02
Molim.
Sto se tice lisnih usiju ako ne uzgajas vocke na eko nacin poprskaj ih sa bijelim uljem u kombinaciji sa nekim sistemskim insekticidom npr.Calypso.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2015 u 00:39
Jeste li pokušavali prima ulje za uši. Netreba ni karenca, eko je i ne treba dodavati nikakve druge stvari. To mi spasi cijeli vrt.

U  zemljama EU ovo sredstvo nema karence, a koristi se u velikom broju kultura:  za zimsko prskanje protiv prezimljujućih štetnika kao što su lisne uši, štitaste uši, jaja crvenog voćnog pauka i neki drugi oblici grinja, krvave uši, breskvinog moljca i mnogih drugih štetnika na vinovoj lozi, jabukama, kruškama, breskvama, nektarinama, šljivama, maslinama, agrumima, smokvama i ostalim voćnim vrstama. Za ovu namjenu PRIMA se koristi u koncentraciji 2-3%. Preporučujemo primijeniti insekticid PRIMA u kombinaciji s novim fungicidom na osnovi bakra -  NEORAM WG.

u vegetaciji se koristi i na ostalim poljoprivrednim kulturama kao što su jagode, voćke, povrće i sl. u koncentraciji 1-2%, a za suzbijanje grinja, štitastih uši i ostalih štetnika

http://pinova.hr/hr_HR/katalog-proizvoda/sredstva-za-zastitu-bilja/insekticidi/kontaktni-insekticidi/prima


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Glog View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 04 Veljača 2015
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 55
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glog Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2015 u 09:10
Nisam,a vocke uzgajam na eko nacin i ovo je zbilja korisna informacija jer vec tjednima razmisljam kojom eko kombinacijom zamijeniti crveno ulje.
Crveno ulje ne koristim vec godinama a u tom mladom vocnjaku sa starim sortama voca nije koristeno nikad kao ni ostali preparati,otrovi.Hvala!.
Na vrh
Glog View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 04 Veljača 2015
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 55
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glog Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2015 u 09:11
Gdje nabaviti Prima ulje i koja je cijena?
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2015 u 09:20
PRobaj pogledati na Ministarstvu poljoprivrede u tražilici da li ima šta zamjensko

https://fis.mps.hr/trazilicaszb/
Na vrh
Glog View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 04 Veljača 2015
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 55
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glog Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2015 u 10:36
Cini se da je puno kvalitetnija i bolja kombinacija Bijelo ulje sa npr. Bordoskom juhom.
Oba proizvoda su dozvoljena u ekoloskoj proizvodnji.
Bijelo ulje je cak izvan skupine otrova,a dokazano je ucinkovit.
Sto se tice Prime proizvodi ga i Bio Plantella.
Radi se uglavnom o ulju uljane repice koja djeluje tako da gusi nametnike znaci nema aktivne tvari sto je po meni malo upitnog djelovanja...
Na vrh
Gigilou View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 03 Prosinac 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 16
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gigilou Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2015 u 19:50
Uh, koliko informacija! Zahvaljujem. Ja sam baš tu jednu breskvu špricala sa BIO KILL, jer su mi u agrariji tako rekli, međutim bez uspjeha.

Imam još jedno pitanje, naime, imam drvo naranče uzgajano iz koštice. Dosta je debela stabljika, nikada nije cvjetala, sad me zanima da li se može cijepiti (kalemiti)? Inače, imam pravu naranču u velikoj vazi. Ovu divlju sam danas rezala, skratila bez veze, kasno sam se sjetila da bi se možda moglo kalemiti.
Na vrh
arčik View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Rujan 2014
Lokacija: Brzi Brod
Status: Offline
Bodovi: 1121
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arčik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2015 u 00:24
Gigilou,
 
Recept protiv lisnih ušiju...
 
Rabrbara...usitnjeno lišće...oko 1kg u 5l vode...kuvati pola sata...prskati voćke tri dana za redom...Čaj je vrlo učinkovit protiv štetočina, npr. mravi, lisne uši, grinje, buhača.
Listovi rabarbare sadrže i za ljude otrovne sastojke.
U podnožju voćaka posejati neven...on sklapa prijateljstvo sa svim biljkama i podstiče zdravlje tla, a samim tim i zdravlje biljaka. Smanjuje napad lisnih uši jer privlači korisne insekte, kao npr. osolike muve...Tongue...
Ja sam sejala i čubar...a ove godine planiram da ispod svake voćke zasejem kadificu...kako je neki nazivaju, "smrdljivicu"...tera lisne uši, a između krompira, krompirovu zlaticu...prošle godine nisam imala ni jednu...mislim na krompiru...
"Budi hrabra, a ostalo će doći samo."
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,215 sekundi.