Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Vrtno cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Katananha - Catananche caerulea
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Katananha - Catananche caerulea

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Katananha - Catananche caerulea
    Objavljeno: 05 Travanj 2015 u 23:36
O ovoj lijepoj trajnici nigdje na forumu nisam pronašla temu pa zato otvaram ovu.

Slika s interneta:

Koliko znam, ovaj cvijet postoji u plavoj i bijeloj boji. Ja sam prošle godine iz sjemena uzgojila bijelu katananhu. 


Cvijet latinskog naziva Catananche caerulea Karavla u svom Rječniku bilja naziva zvečkom, vjerojatno zbog toga što se ocvali cvijet pretvara u malu šuškavu i zveckavu skupinu ljuskica sa sjemenkama. Još je naziva i katananhom. 
Katananha na kraju cvatnje

Evo što sam o njoj pronašla na internetu:
Katananha je zeljasta trajnica kratkog vijeka. Potječe iz jugozapanih dijelova Europe. Može narasti od 60 cm do 1 m, a  punu visinu može doseći za 4 do 5 godina. Cvjeta ljeti i u ranu jesen. Lijepo izgleda u vazi, a cvjetovi se mogu i sušiti. Kao i kod drugih trajnica, redovito uklanjanje ocvalih cvjetića produžava cvatnju. 
Zahtijeva sunčan položaj i kvalitetnu, dobro dreniranu zemlju, kiselu, alkalnu ili neutralnu. Na teškim, glinastim tlima životni vijek joj se skraćuje. Odlično podnosi sušu. Zimi ne bi trebala biti u jako vlažnom tlu jer bi joj mogao strunuti korijen. Iako piše da može izdržati do – 30, kažu i da bi joj zimi dobro došlo malo malča kao zaštita od hladnoće.
Ne napadaju je štetočine i bolesti, eventualno se može pojaviti pepelnica. 
Nakon cvatnje, u jesen je treba odrezati do tla i u proljeće će se ponovno razviti iz korijena. 
Razmnožava se sjemenom (može se sijati u bilo koje doba godine, ali najbolje je u rano proljeće) ili podjelom korijena zimi. Ako je rano posijana, cvjetat će iste godine. 
Dobro je orezati je jednom za vrijeme rasta kako bi cijela biljka bila kompaktnija i čvršća.

A sada moje iskustvo:
1. Vrlo brzo niče, meni je niknula već za tjedan dana.
Klijanci katananhe

2. Kad se razvila u vrtu pa sam je presađivala na drugo mjesto, teško je to podnijela i dugo joj je trebalo da se oporavi. 

3. U vrtu je prezimila bez ikakve zaštite (ova zima nije bila jaka) i prvi su se listovi pojavili već početkom ožujka.
 
Godinu dana stara katananha na kraju zime

Korijen katananhe

4.  Dobro bi bilo saditi je između biljaka koje će je pridržavati jer obrazuje velik busen (kod mene je već prvu godinu bio visok gotovo metar) i zato je osjetljiva na vjetar, tj. cijeli se busen nagne na stranu pa ne izgleda lijepo. Ja sam je morala vezati uz štap.

S obzirom da sam je uzgajala u kišnoj godini, ne mogu potvrditi podatak da dobro podnosi sušu. Vidjet ćemo kako će se ponašati ove godine. 

Ako netko ima plavu, dobro bi bilo da napiše neka svoja iskustva i stavi njezinu sličicu.
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2015 u 00:06
Početak je lipnja i katananha počinje cvjetati (buba mi je nepoznata Ermm).
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
nata07 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nata07 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Lipanj 2015 u 20:45
jel to trajnica?  sjeme se samo rasije ili ?
ako vas nitko ne voli, cvijeće će vam sigurno uzvratiti
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Lipanj 2015 u 22:51
Na ovoj stranici pronašla sam podatak da je to trajnica kratkog vijeka. S obzirom na to da je imam u vrtu tek drugu godinu, ne mogu reći koliko dugo živi. Za sada nisam primijetila da se sama zasijala, no možda me iznenadi kad budem plijevila gredicu na kojoj je rasla prošle godine. Uzgred, od dvije presađene biljke, jedna mi je uginula. Stvarno teško podnosi presađivanje.
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.