Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Uređenje i planiranje vrta
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Koje ukrasne biljke posaditi na kosini
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Koje ukrasne biljke posaditi na kosini

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Mirjanna View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mirjanna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Koje ukrasne biljke posaditi na kosini
    Objavljeno: 01 Rujan 2015 u 00:11
Imam mediteranski vrt na padini kaskadno podijeljen. Na podnožju jedne kaskade nalazi se kamena klupa koja služi i kao zid tj. drži zemlju. Iznad te klupe, tj. naslona, željela bih posaditi neko ukrasno bilje koje će istaknuti klupu, ujedno držati zemlju koja mi se urušava, prlja i nagrđuje tu kamenu klupu. Nešto što ne raste visoko, već se širi. Uz tu klupu lijepo bi pasali sukulenti ali se bojim da nemaju svojstvo držanja zemlje. Molim za savjet i dobru ideju!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2015 u 08:15
Za učvršćivanje kosina najčešće se koriste biljke dubljeg korijena koje će zemlju držati na okupu. Ne znam kolika ti je površina koju namjeravaš zasaditi, ali u tu svrhu od niskih biljaka najčešće se koriste niske dunjarice (cotoneaster horizontalis, cotoneaster dammeri) i niske, puzajuće  borovice (juniperus horizontalis (ima ih različitih boja i visina)).
U istu svrhu danas se sve više koriste i ruže pokrivačice tla. Smile
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
Mirjanna View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mirjanna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2015 u 08:44
Hvala na brzom odgovoru. Navedene biljke će sigurno dobiti svoje mjesto na višem položaju na padini iznad klupe. Bojim se da će mi prekriti polovicu naslona, ako ne i klupe, ukoliko ih zasadim uz rubakle, zato mi to i predstavlja toliki problem, jer trebam nešto atraktivno, što lijepo paše uz kamen, što bi istaknulo, uokvirilo tu klupu, a ne bi se toliko proširilo na mjestima gdje nema zemlje - preko naslona klupe. Klupa bi i dalje trebala zadržati svoju primarnu namjenu. http://www.cvijet.info/forum/smileys/smiley18.gif Dugačka je oko 3 m.
Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2015 u 09:17
Ako sam dobro shvatila to bi bilo nešto slično ovome (zanemari vrstu i oblik kamena, dužinu klupe)



Dakle, iznad klupe (zida) je padina. Želiš zasaditi biljke na padinu, ali  koje se ne spuštaju (puze) sa naslona (zida) ? Navedi otprilike što bih željela (zimzelene, cvjetajuće, i sl.), na kojem položaju se nalazi (sunčano, polusjena, sjena), površina otprilike.
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2015 u 10:34
I još samo nešto Wink
Teško da ćeš samo biljkama riješiti "prelijevanje" zemlje preko zida (ako su zid i zemlja u istoj razini).
Mislim da bi ovdje dobro došao malč (dekorativni kamen, šljunak i sl.). Kao prvo spriječit će ti prskanje blatnih kapljica svuda okolo kad pada kiša (jer nema izravan dodir kiša sa zemljom), a kao drugo postavljanjem geotekstila spriječit ćeš klizanje i ispiranje tla.
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
Mirjanna View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mirjanna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2015 u 13:04
Da, malč definitivno. A što se tiče površine, dugačko je oko 3 m, a širine imam..., par metara, ali sam mislila nešto oko 30-50 cm širine, čisto da uokviri tu klupu(koja liči na onu s fotografije) a iznad na tu kosinu opet neka nova priča. Mjesto je sunčano, bez sjene tijekom dana, osim ujutro i navečer (u sjeni borova). Ja bih tu stavila sukulente koji će možda samo lagano se protegnutu po naslonu klupe, ili nešto slično, dakle ne nužno cvatuće, ali da je atraktivno čitavu godinu.
Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2015 u 15:45
Možda nešto slično ovome




U tu svrhu mogu poslužiti sempervivumi, sedumi (niski, zimzeleni), možda delosperme.
Možda sa svake strane staviti "nešto" da, kako kažeš, uokviri klupu. Neku pojedinačnu trajnicu, zimzelenu, visine do cca 50 cm (trenutno mi ništa ne pada na pamet, jer je prostor osunčan cijeli dan)
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2015 u 17:08
Hoste mogu i na kameno tlo uz malčiranje i dobru pripremu. Vidim da je tu hladovina, po meni bi to najbolje pasalo. A sa strane bi mogla i šarenolisna vinca da pada i da malo izvuče taj zid.

Između hosta možeš ubaciti i kakavu agavu.
Hoste razviju snažnije korjenje koje bi moglo držati zemlju pod kontroliom.

Hoste




Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2015 u 17:10

Vinca major 'Variegata'



Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2015 u 18:43
Uh ja mislila da je ona slika sa klupom to mjesto.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Mirjanna View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mirjanna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2015 u 21:15
Hvala najljepša na zanimljivim idejama i fotografijama! Ova fotografija sa sukulentima super mi je sjela. Iznad sam i planirala pokoju agavu i sl. , tako da uz malo ukrasnih kamenčića, mislim da bi to bilo to. Ovo sa hostama ne bi baš odgovaralo zbog cjelodnevne pripeke, iako bi uz onu fotografiju klupe u poluhladu lijepo izgledalo. U svakom slučaju mislim da sam riješila problem. Stoga hvala još jednom!
Na vrh
portulica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 08 Travanj 2016
Lokacija: mokronoge
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje portulica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2017 u 14:34
Imam nekih stotinjak kvadrata kosine koju namjeravam uciniti kamenjarom, ali strah me zmija. Ima li jos netko takav?
Na vrh
Nisa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši cvijet u cvijetnjaku 2017

Pridružen: 16 Ožujak 2013
Lokacija: Drinovci
Status: Offline
Bodovi: 3089
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2017 u 20:18
repelent za zmije, tako se ja borim protiv svojih; kamenjari su prirodno stanište za zmije, rođena sam u kamenjaru, zmije se više boje nas nego mi njih. Ja ne bih odustala iz tih razloga...
Samo Bog može činiti nemoguće, ali ti možeš činiti moguće.
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,195 sekundi.