Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Karela ili gorka dinja (Momordica charantia)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Karela ili gorka dinja (Momordica charantia)

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
dadobl View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 31 Kolovoz 2015
Lokacija: Bosna
Status: Offline
Bodovi: 34
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadobl Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Karela ili gorka dinja (Momordica charantia)
    Objavljeno: 26 Prosinac 2015 u 22:23
Ovo je vrsta kojoj se pridaju čudotvorne osobine u jačanju imuniteta i liječenju bolesti, uključujući rak, a rezultati naučnih istraživanja pokazuju da je to opravdano. Biljka potiče iz Indije i smatra se jednim od osnovnih razloga za dugovječnost i dobro zdravlje Indijaca koji ju redovno koriste. Karela je u suštini voće, ali se često koristi i priprema kao povrće. Zahvaljujući rezultatima naučnih istraživanja karela postaje jako popularna širom svijeta. Prave se lijekovi i dodaci ishrani na bazi ove biljke. Mnogo je popularna u Turskoj. Turski naziv za karelu je kudret nari. Polako postaje popularna i kod nas... iako mnogi još uvijek nisu čuli za nju. Biljka je jako gorka, zbog toga se i naziva gorkom dinjom. Sa klasičnom dinjom nema sličnosti. Može se koristiti svježa izmiksana/izblendana kao sok. Zbog obilja vitamina i minerala, nije preporučljivo koristiti više od jednog ploda dnevno. Jela od gorke dinje se pripremaju na različite načine. U Indiji je posebno popularo odstraniti unutrašnjost ploda i puniti ga (slično kao što mi radimo sa paprikom). U ishrani se koristi se zeleni plod koji je po izgledu sličan krastavcu. Zrenjem plod dobija žuto-narandžastu boju, puca i otkriva niz sjemenki u crvenom omotaču (koji je za razliku od biljke veoma sladak i pun šećera). Od ove čudotvorne biljke se koristi sve te tako listovi imaju antibakterijsko, antivirusno djelovanje, kao i protiv parazita, a plod smanjuje nivo šećera u krvi. Korijen se koristi kao afrodizijak. Provjerena kombinacija je med i rendana kora nakon što odstoji 7 dana, pomaže kod gastritisa i problema sa crijevima. Teško je nabrojati sve povoljne učinke konzumacije karele za organizam. Prema dosadašnjim istraživanjima ona pomaže u liječenju HIV-a, više vrsta karcinoma, dijabetesa, psorijaze, povišenog pritiska... Osušeni plodovi i listovi karele služe za pripremu čaja. 



Uzgoj:
Karela se veoma uspješno uzgaja kod nas. Biljka je bujnog rasta, veoma rodna. Može se reći da raste kao loza. Potreban joj je potporanj za rast. Može se saditi i uz ograde ili mreže. Jako dobro uspjeva u posudi i na balkonu. Ukoliko prezimi na mjestu zaštićenom od mraza, ponaša se kao trajnica tj. višegodišnja biljka. Preporučujem sijanje u proljeće u posudice, dakle u rasadu, te kasnije rasadjivanje na otvoreno, čim prodje opasnost od mraza, najbolje početkom maja mjeseca. U tom periodu se može izvršiti i  direktna sjetva sjemena u vrtu na stalom mjestu. Biljke dobro podnose rasadjivanje. Vole svjetlost i preko ljeta ih je potrebno zalijevati budući da su veoma rodne biljke. Karela nema nametnika i prirodnih neprijatelja i nije podložna nikakvim bolestima. Njen uzgoj je sasvim jednostavan. Ponekad nešto sporije klija sjeme jer je zaštićeno tvrdim omotačem, zbog toga preporučujem prije sijanja sjemenke potopiti na 24h sata u vodu ili blagi čaj kamilice (prirodno fungicidno i antibakterijsko dejstvo, pospješuje klijanje). Karela će brzo proklijati ukoliko se sjemenke stave u vlažan papirni ubrus i zip kesicu. Biljka djeluje i dekorativno, jer ima lijepe listove te izgleda veoma zanimljivo u posudi sa svojim žutim cvjetićima i obično čitavom gomilom plodova.


Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Prosinac 2015 u 23:09

Sijala sam je  i nisam baš zadovoljna ovom vrstom koja se i inače samo prodaje kod nas jer očito za drugu nitko ni ne zna..... Ja sam je sijala ove sezone, imala je mnoštvo pupova, ali nije uspjela doći do cvijeta jer je kasno krenula s vegetacijom, Izvadila sam korijen biljaka i pospremila na sigurno, evo sad tjeraju lozu u kući..
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Prosinac 2015 u 23:12



 Ovo je ta druga, ljepša vrsta Gac fruit Momordica... Smile Nema sjemena nigdje kod nas za kupiti (moje su došle s dalekog Tajlanda).


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Prosinac 2015 u 23:16


 Gac fruit Momordica u cvijetu.. nažalost nisam joj uspjela dočekati i vidjeti  cvijet uživo   iako su biljke bile sve u pupovima..


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
dadobl View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 31 Kolovoz 2015
Lokacija: Bosna
Status: Offline
Bodovi: 34
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadobl Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2015 u 18:56
Ektra izgleda ova Gac fruit Momordica Wink
Nisam ni je previse zadovoljan ali je bilo osrednje roda, doduse ja sam svoju drzao na balkonu, pa je i malo ranije cvjetala.
Ako dodjes slucajno do sjemena ove druge obavezno javi Smile
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2015 u 19:09

 Da Dado, baš zato sam je i htjela nabaviti.. ( inače ja sam već staro njuškalo na ebay-u LOL ) pa teško da  neću zaviriti  u svaki kutak kugle zemaljske za kojekakvim čudnovatim sjemenkama...  Do sjemenki sam došla jer sam ih već sijala.. pokušavam uzgojiti svoje a sjeme naravno sve što bude viška ide u razmjenu, nešto na prodaju ili na poklon prijateljima znanima i neznanima jer volim da se i neke nove biljne kulture rašire među ljudima. Imam negdje fotku tih tikvi, neki prijatelji s fb su je isto sijali, ali im sjetva nije uspjela....Ja sam našla načina i dosta info, kako uopće te sjemenke natjerati da proklijaju .  Idem potražiti fotku negdje da vidiš kako je to izgledalo.Smile


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2015 u 19:21


 Evo je , ovo su  moje Gac Friut Momordica tikve iliti Karele. Posijane su bile samo dvije sjemenke ,a razrasle se ko divovi, nažalost kako sam rekla do ploda nije došlo jer su kasno niknule i krenule s vegetacijom.. teška srca sam im morala pokidati loze prepune cvjetnih pupova  i pošiššati8 ih kako bi mogla krojen sačuvati i pospremiti u cvjetanjke pa u kuću.. srećom dale su mi do znanja da su žive ( imaju i divovsko korijenje, a moj instikt mi je rekao da kao takve moraju sigurno preživjeti ) pokazalo se  ispravnim. što za mene puno znači, naročito kod nepoznatih ili onih manje poznatih biljnih vrsta. Smile


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2015 u 19:26


Ima još toga kod mene,  ko u svaštari.. ako te zanima posjeti moju temu, možda nađeš još nešto zanimljivo WinkSmile

http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=7036&title=monsterin-eko-povrtnjak
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2015 u 19:45


   Ovo su sjemenke te tikve Smile  Poprilično ih je teško natjerati da proklijaju...ali buduće da su uz sve navedene upute imale i uvjete kakve trebaju, kod mene su odlučile ipak proklijati i nastaviti rasti.. kad su  se konačno nekamo pomakle, prebacila sam ih van na vrt i stavila im mrežu za krastavce gdje su se baš lijepo raširile.....No nažalost nisu došle do face cvjetanja, al me ipakl veseli spoznaja da bi naredne sezone ipak moglo nešto biti jer već sad su pustile lozu i razvijaju listiće....Za mene ova tikva jako puno znači jer u nijednom drugom povrću nema toliko vitamina i nutritivnih vrijednosti kao u ovoj tikvi... Na Tajlandu se od nje pravi sirup, sok koji je jako cijenjen zbog svojih zdravstevnih svojstava (naročito tko ima probavnih tegoba ). Cijeli plodovi skupa sa sjemenkama se melju i prerađuju u sirupe, sokove, no zbog svoje gorčine poželjno ih je mješati s nekim drugim voćem ili možda čak i povrćem, zašto ne?  Inače cijeli plodovi su prepuni vitamina iz B kompleksa što nema ni jedno drugo povrće ni voće.






Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2015 u 19:52








 Ovo su samo neki od bezalkoholnih proizvoda od Gac Fruit Momordice ili ove vrste Gorke dinje iliti Karele..Smile


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
dadobl View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 31 Kolovoz 2015
Lokacija: Bosna
Status: Offline
Bodovi: 34
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadobl Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2015 u 23:45
Hvala puno Wink
Svakako ako bude viska sjemena razmjena ili kupovina svakako dolazi u obzir.
Sjeme je bas interesantno, neobicno skroz, a iskreno i izgleda mi kao nesto sto jako tesko klija Big smile
Zao mi je sto ti je cvjetanje okasnilo, jel steta da si ovako lijepo razvijene biljke morala pocupati Cry
Ali nadam se da ce sledeci put biti bolje, pokusaj izvrsiti naklijavanje malo ranije pa je drzati jedan period u malo toplijoj prostoriji, iako je to nezgodno posto ima jak korijen za saksije, a ne znam kako trpi presadjivanje Confused
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Prosinac 2015 u 11:09
Thumbs Up  Dadobl, ne bojim se ja toga što se tiče presađivanja, imam već puno  iskustva s presađivanjem kojekakvih tikvi i krastavaca iz teglica, tako da ni ovo mi nije neka teška nepoznanica i prepreka.. Mislim da ih neću još sijati ili ako ih i posijem, neću puno jer su i ove dvije biljke bile ko divovi... Naredne sezone bi trebale ranije krenuti jer već sad su krenule tjerati u kući..bojim se da bi do proljeća mogle i prerasti pa ih držim na malčice hladnijem mjestu... No koliko vidim ni to ih ne usporava da rastu a počele su već razvijati i listiće.


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
andreja1956 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 30 Travanj 2016
Lokacija: beograd
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andreja1956 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Svibanj 2016 u 14:15
molio bih za pomoc ,naime dobio sam iz holandije desetak semenki gorke dinje .pocetkom aprila sam ih posejao u plasticne case. napominjem sve optimalne uslove imaju vlaznost,toplotu  negde sam pronasao podatak da od setve do nicanja treba da prodje 21 dan kod mene je jedna nikla posle 8 dana a ostale ni posle mesec dana nista, pregledao sam juce seme je jos u supstratu nije istrulilo ali je isto kao i prvi dan.sta da radim da ih pokrenem  i imali sfrhe uopste vise da cekam.

Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.