Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Phoenix dactilifera Urmina Palma -Datulja
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Phoenix dactilifera Urmina Palma -Datulja

 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
Korisnik
Poruka
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Phoenix dactilifera Urmina Palma -Datulja
    Objavljeno: 03 Travanj 2007 u 21:33
Lako se uzgajaju iz semena i lepe su biljčice za gajenje u kući i u dvorištu ili balkonu preko leta. Jedina im je mana što jako sporo rastu prve 2-3 godine. Svake godine sejem semenke i mnoge sam obradovao sa lepim poklonom.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2007 u 19:13
voki sad cu poceti zaliti sto mi ti i Donata niste u blizini

voki molim te koje sjeme hurme sijes dali ono sto se dobije uz plod u prodavnici ili imas neko posebno
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2007 u 11:29
Seme iz ploda kupljeno u prodavnici. Prošle godine sam dobio urme ili datulje iz Tunisa i od posejanih semenki sve su nikle. Sada imaju po 3 listića, ali naoružao sam se sa strpljenjem pa čekam da za koju godinu imam prave lepotice.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2007 u 14:52
morat cu i ja ponovo pokusati hvala ti voki
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2007 u 21:47
Kad pojedem datulje,one kupovne naravno,koštice posadim,i narasteSmile
Tako ubacim i koštice limuna,naranče,mandarine....samo sad,kad je naraslo, ne znam koje je koje,al nema veze lijepo izgledaLOL
Na vrh
Nina View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 30 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2007 u 09:39
i ja imam te datulje iz Tunisa i znači kad ih pojedem sjemenke posijem. a kakva im zemlja treba, nešto posebno i li da ih jednostavno "gurnem" u saksiju sa zemljom koje imam za cvijeće
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2007 u 12:07
Ne traže nikakve posebne uslove, ni nege, ni zemljišta, samo nemojte da sejete semenke pored ostalog cveća, jer koren datulje kod mladih biljčica je jako osetljiv i prilikom presađivanja lako se ošteti. Isto se događa i ako se poseju 2-3 semenke u istu saksiju. Tada je bolje ostaviti jednu biljčicu, a ostale odseći, jer korenje im se uplete i ošteti se pri presađivanju pa propadnu sve biljčice.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Nina View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 30 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2007 u 19:56
malo sam dosadna s pitanjima, ali samo još da provjerim koliko saksija treba biti velika,na koju dubinu se sije i treba li prije sijanja sjemenke možda staviti u vodu da nabubre?
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2007 u 20:08
Negde piše da semenku treba zarezati ili isturpijati i potopiti 24-48 sati u vodu, pa tek onda sejati, ali ja to ništa ne radim i sve mi semenke niknu. Sejem u manje saksije, a kada imaju 3 lista (druge godine od nicanja)presadim ih u malo veću saksiju. Ako se seje ili presadi u mnogo veću saksiju, tada raste samo koren na uštrb nadzemnog dela. Sejao sam semenke urme i u jogurtske čaše pa kada su nikle palmice zajedno sa zemljom sam ih presadio u saksije. Što se tiče dubine setve to je oko 2 cm. Zemlja treba da je stalno vlažna kako bi tvrda semenka što pre proklijala. Od setve do nicanja prođe i nekoliko meseci, ako je toplije brže će nići. Mlade palmice su osetljivije na hladnoću od odraslih i treba ih čuvati od niskih temperatura. Preko zime moraju imati dovoljno svetlosti i da nisu u previše toploj prostoriji.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Nina View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 30 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2007 u 20:20
hvala na iscrpnom savjetu, i naravno, posijat ću ih po tvojim naputcima čim prije
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2007 u 20:25
Želim ti puno sreće i uspeha sa budućim palmicama.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2007 u 10:13
Joj, a ja dosada bacala koštice. Danas odmah posadim pa ćemo vidjeti.
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2007 u 17:39
Voki ja sam danas košcice od hurme pokiselila u vodu i stavila im po jednu grancicu vrbe
pa sta mislis dali da ih pustim u vodi da se ozile ili da ih odmah posadim u saksiju
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2007 u 09:57
Ja moje odmah posadila, pa sad čekamSleepy 
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2007 u 18:32
ja sam pokiselila a mozda da ih i prepolovim pa da ih pola stavim u zemlju a pola u vodu
sta vi mislite
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2007 u 20:22
Ja odmah semenke sijem u zemlju, jer ako dugo stoje u vodi može doći do truljenja klice i propadanja semenki. Zemlju održavam vlažnu i to je to. Ne valja da se semenke ostave u vodi da proklijaju, jer im je koren jako osetljiv na presađivanje i lako se ošteti. Prošle godine sa firmom odem u Herceg Novi na neki simpozijum i odande donesem semenke palme. Dođem kući i posejem sve u jednu saksiju (9 semenki + 10 semenki od urme ili datulje) Niklo mi 18 palmica i neki dan sam ih rasadio. Ne znam koliko će ih ostati u životu, ali nadam se bar pola. Najbolje ih je sijati u zasebne saksije jer dok su male osetljive su na presađivanje i koren im se uplete pa se ne mogu razdvojiti. Ako su semenke urme dugo van ploda treba ih potopiti u vodu, ali ne više od 24-48 sati, a ako su tek izvađene iz ploda treba ih odmah saditi u zemlju, bez prethodnog natapanja u vodu.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2007 u 21:32
hvala voki
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Travanj 2007 u 19:27
ja sam svoje sjemenke tek danas posadila
nadam se ca ce biti nesto od njih
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2007 u 10:11

Voki je negdje pisao o datulama i ja poslušala i posadila košpice. Konačno je jedna izvirila iz zemlje. Čekam da još malo naraste pa ću vam staviti sliku.

Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2007 u 12:43
Znaci ipak djeluje cvijet.info i ima koristi neke od njegaThumbs%20Up
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.