Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Corydalis - Šupaljka, mlađak
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Corydalis - Šupaljka, mlađak

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (2) Hvala(2)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Corydalis - Šupaljka, mlađak
    Objavljeno: 08 Lipanj 2016 u 18:08
To je rod trajnih zeljastih biljaka od kojih u prirodi nalazimo jednogodišnje ili višegodišnje, te vrste koje imaju jednu vrstu gomolja i one koje su bez gomolja. Raste najčešće na rubovima šuma, a u gorskim područjima neke vrste rastu i iz pukotina stijena.

Stabljike su uspravne, jednostavne ili razgranate i obično dosegnu do 50 cm visine. Listovi su naizmjenični, jajoliko odrezani. Cvijet je sastavljen od dvije usne, a gornja je izdužena. Boja cvijeta ovisi o vrsti, može biti žuta, bijela, roza ili plava. Plod je kapsula koja sadrži nekoliko sjemenki.

Uzgajaju se i kao ukrasne biljke i do sada su poznati mnogi kultivari sa lijepim bojama: bijela, roza, tamno rozacrvena, plava...

Poznat je kultivar Corydalis "Spinners" (hibrid između C. elata i C. flexuosa) koji ima intenzivno plave cvijetove.

Postoje razlike između raznih sorti, a ovdje ću opisati karakteristike za Corydalis Cashmeriana, trajnicu lijepih plavih cvijetova. Cvijetovi se stvaraju na vrhu stabljike, u grupi od 3-8 cvijetova, kojima starenjem blijedi boja.

Ta biljka podnosi kontinentalnu zimu i cvati u proljeće - svibanj, lipanj.
Odgovara joj polusunčano stanište, humusna i dobro drenirana, vlažna zemlja. Neće uspijevati na suhom i sunčanom položaju.

Visine je obično do 20-30-tak centimetara, a visina ovisi dijelom i o položaju na kome raste. 

Korijen joj je kvrgav i razgranat sa malim gomoljem.

Kada nastupe ljetne vrućine, biljka se povlači u mirovanje (slično kao srdašce, kome je u nekom rodu), a početkom jeseni, kada više ne bude vruće, ponovo izbijaju listići. Neki kultivari još jednom u jesen cvjetaju.

Razmnožava se sjemenom ili dijeljenjem.
Sjeme stvara u mahunicama koje su sazrele kada dobiju boju cimeta i kada sazore puknu i tako se sama rasijava. Zato, ako hoćemo sjeme treba paziti da mahuna sazori, ali da ju uberemo prije nego li pukne i prospe sjeme. Sjeme treba poslije ubiranja odmah posijati (da se ne osuši), ali je klijavost jako nepouzdana. Bolju klijavost se postiže ako se sjeme drži hermetički zatvoreno (da se ne isušuje) u frižideru (na 3-4 st.C) i to jedno 2 mjeseca i onda se posije. Sije se po površini zemlje jer joj za nicanje treba svjetlo. Zbog toga se posudu gdje je posijana držimo na svjetlom mjestu, prekrijemo ju najlonom da se zadržava potrebna vlažnost. Povremeno malo provjetrimo i popršćemo vodom te ponovo stavimo najlon. Drži se na temperaturi oko 17-18 st.C. Kada sjeme nikne, najlon se ukloni. Kada biljčice malo porastu pikiraju se u zasebne lončiće. Kada malo očvrsnu i razviju korijen posade se u vrt.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Lipanj 2016 u 07:30
uživo je boja puno ljepša, vidjela sam ga u Beinom vrtu
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
janja-nja-nja View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 01 Studeni 2014
Lokacija: Predgrađe Zg-a
Status: Offline
Bodovi: 217
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje janja-nja-nja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Lipanj 2016 u 09:05
Drago mi je da je netko otvorio temu o šupaljci. Meni najljepše izgleda žuta i i jedno je od cvijeća s najdužom cvatnjom. Vidjela sam na starim temama da ga je par članova imalo u svom vrtu ( i plavi i žuti), ali oni više ne dolaze na ovaj forum ( albumi im nisu ažurirani više godina) pa nema smisla pitati ih gdje su nabavili biljku.

Šupaljka je krasan cvijet, ne samo što dolazi u lijepim nijansama plave i žute nego i zbog duge cvatnje.
Jednog dana, bit će u mom vrtu dio 'stalnog postava'.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Lipanj 2016 u 09:55
Janja, nabavila sam si nedavno žutu šupaljku pa ako si za nju zainteresirana mogu upitati da li ih ima još pa ako ima onda te spojiti sa dobavljačicom.
Na vrh
janja-nja-nja View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 01 Studeni 2014
Lokacija: Predgrađe Zg-a
Status: Offline
Bodovi: 217
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje janja-nja-nja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Lipanj 2016 u 14:08
Može, super!!!!
Hvala, baš je nezgodno kad nešto tražiš i pitaš naokolo i svi te samo čudno gledaju i pitaju te što nećeš ono što nude (karanfil turski, pelargonije, kadifice i slično). Svi bi samo prodali ono što ne mogu prodat jer svi manje više to cvijeće imamo pa ga ne kupujemo (sami ga razmnožavamo) više. Kad se zaželiš nečeg drukčijeg svi samo odmahuju glavom. 

Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Lipanj 2016 u 22:09
Janja, nažalost gospođa nema više šupaljki. Žao mi je što nije uspjelo da si ju nabaviš.
Na vrh
janja-nja-nja View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 01 Studeni 2014
Lokacija: Predgrađe Zg-a
Status: Offline
Bodovi: 217
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje janja-nja-nja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Lipanj 2016 u 23:39
Hvala što si se raspitala za mene:)
Na vrh
FLORAMYE View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 14 Siječanj 2011
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1321
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje FLORAMYE Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2019 u 22:46
Najsretniji ljudi ne posjeduju najbolje od svega. Oni samo naprave najbolje iz onoga, što im je na raspolaganju.
Na vrh
janja-nja-nja View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 01 Studeni 2014
Lokacija: Predgrađe Zg-a
Status: Offline
Bodovi: 217
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje janja-nja-nja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2019 u 15:37
E, ovo je tako lijepo za vidjet. Jaglac i blijedoroza šupaljka ne bi se nikad sjetila to iskombinirat.
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,176 sekundi.