Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Acer japonicum - japanski javor
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Acer japonicum - japanski javor

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 9>
Korisnik
Poruka
vila2 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Travanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vila2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2012 u 01:02
Nadam se da ću malo aktivirati temu o japaskom javoru jer je prekrasna biljka!!!! Napokon sam ove godine nabavila dva primjerka, jedan iz rasadnika milić, Acer palmatum valjda "obični" i Orange dream, koji je bio u dosta lošem stanju, ali mislim da se primio... Nadam se da će se razbujati u proljeće... Evo malo jesenjih boja...





Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
josipa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Prosinac 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 992
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje josipa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Studeni 2012 u 22:43

Moj javor bio je mali kad sam ga prije tri ili četiri godine dobila od Fatke.
Cijele godine je zelen a u jesen dobije ovu divnu crvenu boju.Još jednom hvala dragoj Fatki.Ona ga je čini mi se iz sjemena dobila.


Na vrh
Carol View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
1. Najljepši vrt - Zima 2013/14

Pridružen: 14 Lipanj 2011
Lokacija: Zagorski breg
Status: Offline
Bodovi: 2208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Carol Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Studeni 2012 u 23:43
Ovo je moj crvenolisni javor, star je 7 godina. Najljepsi je u proljece, kad potjeraju mladi listici i na jesen kad se jos jace zarumeni, ko vatra. Po ljetu, ako potraju vrucine, kao ove godine, jos uvijek za zalijem.
 
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Studeni 2012 u 23:50
Originalno poslano od člana ljiljana3 ljiljana3 napisao:

Moj bez problema prezimi vani, imam ga nekoliko godina, imao je oko metar visine kad sam ga kupila i posadila, a posađen je na zaklonjenom mjestu gdje nema vjetrova.
Imam i ja jedno pitanje, da li ga smijem sada kad lista orezati jer mi je malo previše otišao u širinu i još nešto, s čim ga gnojiti?
 
vidim da ti nitko nije odgovorio na pitanje. Najprije ne znamo  kojoj vrsti javora je kod tebe riječ jer neki javori se ne orezuju, dok neki da, upravo zbog oblikovanja. Koliko sam čitala orezuju se zimi. Uspijevaju u blago kiselim tlima pa se zato vide posađeni s rododendronima, kamelijama, radi jednake vrste tla koje im je potrebno. Također sam čitala da javor niti ne treba prihranjivati ukoliko raste u vrtu, no ako raste u cvijetnjaku onda bi ga trebalo prihraniti jednom odišnje, u proljeće nekim sporootpuštajućim gnojivom.
 
Ja imam isti onakav kakav ima i MiraK, a slika njenoga je na prethodnoj strani. Recimo baš taj se ne orezuje jer on sporo raste i stvara taj grmolik oblik i nije baš nešto jako visok. Neki pak trebaju puno mjesta jer rastu i u širinu i u visinu.
 
E da, ne podnose svi jednako niske temperature isto kao niti sunčan, odnosno sjenoviti dio vrta, pa i o tom treba voditi računa kad ga nabavljamo, onako gruba podijela - što je list tamniji, crveniji - može biti na sunčanom položaju i obrnuto
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Studeni 2012 u 23:55
Carol...divan primjerak i na tako lijepom mjestu je posađen
Na vrh
Carol View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
1. Najljepši vrt - Zima 2013/14

Pridružen: 14 Lipanj 2011
Lokacija: Zagorski breg
Status: Offline
Bodovi: 2208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Carol Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2012 u 00:06
moon me preduhitrila, provjeravala sam dal je neko odgovorio ljiljani. Slazem se s moon, steta je bilo koji jap. javor orezivati, jer su bas zbog toga i posebni, zbog svog nacina rasta.
Hvala moon na pohvalama, nasla sam jos jednu fotku, gdje se vidi crnogorica blizu koje raste.
 
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2012 u 00:12
Stvarno je divan, a još k tome i taj prekrasan okoliš.....mami uzdahe....
 
Pronašla sam i ja sliku moga malca kad sam ga kupila, pa ćemo moći usporediti nagodinu koliko je narastao. Znači ovo je tek kupljen u travnju 2012.g., potom sam ga posadila u vrt, ne ne mogu pronaći sliku:
 
Japanski javor (Acer palmatum dissectum garnet)
 
 
 
 
 
Na vrh
Carol View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
1. Najljepši vrt - Zima 2013/14

Pridružen: 14 Lipanj 2011
Lokacija: Zagorski breg
Status: Offline
Bodovi: 2208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Carol Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2012 u 00:29
moon lijepi je tvoj malac, jako mi se svidjaju ovi sa jako nareckanim listicima.
Kupila sam ja lani takav, samo zeleni, tak je mali da mu niti sliku ne mogu naci, a posadila sam ga pored jezerca da radi hlad ribicama he,he
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..
Na vrh
josipa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Prosinac 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 992
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje josipa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2012 u 15:04
Carol tvoj javor ima divno društvo iza leđa,još više mu boja dolazi dao izražaja. Dala si mi ideju da ja svoj novi A.p. atropurpureum posadim blizo tuja jer nemam borove kao ti.
Nadam se da će i ovaj moj gore sa slike kad napuni sedam godina biti tako lijepo razgranat kao tvoj.
Moon i tvoj Garnet je divan
Na vrh
Carol View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
1. Najljepši vrt - Zima 2013/14

Pridružen: 14 Lipanj 2011
Lokacija: Zagorski breg
Status: Offline
Bodovi: 2208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Carol Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2012 u 19:33
Josipa, tvoj javor u drustvu sa tujama sigurno ce jos ljepse izgledati, a kad krene u skolu (7 god.) bit ce pravi ljepotan.
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..
Na vrh
josipa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Prosinac 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 992
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje josipa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2012 u 20:47
he,he, ta ti je dobra
Na vrh
exsa View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Studeni 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje exsa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2012 u 18:35
Originalno poslano od člana Carol Carol napisao:

Josipa, tvoj javor u drustvu sa tujama sigurno ce jos ljepse izgledati, a kad krene u skolu (7 god.) bit ce pravi ljepotan.

Znači li to da je onaj lijepi javor sa crnogoricom u pozadini sedam godina star?
Koja vrsta je?
Gdje raste i dali je potrebno malčiranje zbog hladnoće?
Nadam se da nije previše upitnika u ovoj poruci.
Na vrh
Carol View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
1. Najljepši vrt - Zima 2013/14

Pridružen: 14 Lipanj 2011
Lokacija: Zagorski breg
Status: Offline
Bodovi: 2208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Carol Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2012 u 22:56
Originalno poslano od člana exsa exsa napisao:


Znači li to da je onaj lijepi javor sa crnogoricom u pozadini sedam godina star?
Koja vrsta je?
Gdje raste i dali je potrebno malčiranje zbog hladnoće?
Nadam se da nije previše upitnika u ovoj poruci.

exa, moj javor je sedmogodisnjak. Na zalost neznam koja je vrsta, jer je u rasad.pisalo samo Acer palmatum. Po ljeti ako je dugo bez kise ga  zalijem , jer ima plitko korijenje i malciram. Preko zime nista, on voli hladno.
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..
Na vrh
exsa View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Studeni 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje exsa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2012 u 16:19

Sedam godina zaista mnogo (da smo barem vršnjaci).

Ove godine sam otkrio japanski javor i osvojio me je u potpunosti.

Kako sam bio prisiljen izvaditi bor i pančićevu omoriku (izgradnja el. mreže),

kao zamjena je jedino javor dolazio u obzir.

Kupio sam prošli mjesec Acer Palmatum 'Atropurpureum'

visok je oko 1m i imao je prekrasno crveno lišće.

Radi želje da dominira u prostoru koji nije baš previše velik (10x4 m)

posadio sam ga u društvu nisko rastućih tuja (danica).

Želja mi je da moj javor bude grmolik, ne viši od 1,5-2 m

kako bi ga tuje, koje isto tako sporo rastu mogle pratiti.

Zanima me zna li itko hoću li bez nekog velikog orezivanja

moći dobiti grm (a ne stablo) željene visine recimo za tih 7 godina

Carol jesi li ti svoga orezivala i za koliko je narastao u tih 7 godina?

Na vrh
vila2 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Travanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vila2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2012 u 16:49
Pozdrav svim ljubiteljima javora! Ove godine sam napokon i ja nabavila Acer palmatum, po niskim cijenama... Najviše me veseli Orange dream, vidim Cimicifuga da ga Vi imate, na kakvoj poziciji Vam raste i kako se ponaša?
Orange dream u jesen...



Drugi je Acer palmatum, Thunb.
Izvinjavam se ako je glupo pitanje, ali jel to Thunb. varijatet neki ili?
Na vrh
Carol View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
1. Najljepši vrt - Zima 2013/14

Pridružen: 14 Lipanj 2011
Lokacija: Zagorski breg
Status: Offline
Bodovi: 2208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Carol Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2012 u 23:00
Exsa, nisam orezivala javor, meni je to zao, jer imam dosta prostora, a oni inace i nisu visoki. Moj je sada oko 2 metra, kad sam ga kupila bio je 60-ak cm.
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2013 u 13:07
Ovo drvo je krasno, definitivno ću ga na proljeće nabaviti. I lišće i boje, ma sve.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
d.i.n.a. View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 495
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje d.i.n.a. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2013 u 17:29
moj se posušio...
Tena 28.3.2010
Na vrh
josipa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Prosinac 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 992
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje josipa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2013 u 19:48
Oduševljena ljepotom dlanolisnih javora I ja sam nabavila orange dream i još sedam drugih.Jako su mali ali to me ne brine ,već gdje da nađem toliko hladovine.
Sada su kod mene pa nešto ću smisliti. Na ustaljenom balkonu već su prolistali pa evo da vam pokažen kako izgledaju boje mladih listića.
evo ga u prvom planu orange dream, iza njega su bloodgood, i inaba shidare tek napupali.





u sredini orangeola sa crvenkasto zelenim listovima a do njega osakazuki navodno brzo raste brže od ostalih.



osakazuki još jednom


aureum žuto zelenih listova



katsura sliči na orange dream samo ima više našanđaste listove ,mada se na slici ne vidi najbolje






Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2013 u 20:07
Stvarno krasna zbirka i već listaju, moj je potpuno gol
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 9>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,238 sekundi.