Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Acer japonicum - japanski javor
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Acer japonicum - japanski javor

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 56789>
Korisnik
Poruka
josipa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Prosinac 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 992
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje josipa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2014 u 19:10
Evo ga i Orange Dream za sve ljubitelje acera da vide razliku . Na prvi pogled izgledaju oba ista ali ipak nisu O.D ima više žute nijanse a Katsura više naranđaste.


shishigashira je još beba ali je bez problema prezimio vani.


Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2014 u 20:55
josipa, divni su, svaki na svoj način je poseban
Na vrh
mirna View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 231
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mirna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Travanj 2014 u 12:14

Listovi na mom crvenom javoru tijekom vegetacije frču se i otpadaju. Osim sunca i suše koji se navode kao uzrok, je li moguće da javor napada neka bolest i može li se nečim preventivno pošpricati?

Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Travanj 2014 u 19:19
Zimi možeš sa crvenim uljem (sada plavo ulje), ali kad su temperature između 5-15 stepeni. U večernjim satima i da nije vjetar.
http://pinova.hr/hr_HR/katalog-proizvoda/sredstva-za-zastitu-bilja/fungicidi/kontaktni-fungicidi/plavo-ulje
Ako su kukci u pitanju imaš odličan prirodan insekticid od uljane repice Prima.
http://pinova.hr/hr_HR/katalog-proizvoda/sredstva-za-zastitu-bilja/insekticidi/kontaktni-insekticidi/prima

A možda ga i nečim pođubriti da ojača. Čini mi se da biljke kojima nedostaje nutrijenata imaju slabiji imunitet.

Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
vila2 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Travanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vila2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Travanj 2014 u 22:01
Moj Orange dream uopće nema naranđaste listove... Evo kako izgleda...



Posađen je u polusjeni, lijepo se primio i napreduje... Samo, zašto nema naranđaste listove??
Što sam? Tko sam? Ja sam samo sanjar...
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Travanj 2014 u 22:50
Evo mog.




Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
vila2 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Travanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vila2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2014 u 12:24
Takav imam i ja, samo ne znam kako se zove kultivar??
Divan je. Moj je još mala beba naspram ovoga...
Što sam? Tko sam? Ja sam samo sanjar...
Na vrh
mirna View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 231
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mirna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2014 u 20:11

Smrčko, puno hvala na pomoći.

 

Imam još jedno pitanje. Nije baš da pripada ovoj temi ali nisam našla sličnu. Naime, imam i dva mala patuljasta javora koji zajedno glume „japansku“ gredicu. Uokolo sam postavila nekoliko većih kamena. Rado bih cijelu površinu oko njih očistila od trave i posula sitnim šljunkom i kamenčićima. Ne znam trebam li možda prije šljunka postaviti kakvu foliju, a osim toga, bojim se da će kamenčići jako upijati sunce i toplinu pa bi to moglo naštetiti biljkama. Ima li itko takvu gredicu i kakva su iskustva ?

Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2014 u 20:48
Iz mog iskustva je najbolje napraviti ovako. I ja sam u tim fazama pokrivanja da bi manje posla imala, ubi me korov.

Poredaj deblji karton. Oko javora napravi krug bez kartona da možeš prozračivati i okopati javor.
Na neke dijelove umjesto kartona možeš staviti i deblji najlon. Znam iskoristiti one vreće od zemlje za te stvari, čvrste su.
Na tako poredan karton ili najlon stavi geotekstil. Imaš ga u Bauhau. po 5kn m2. Na geotekstil poredaš kamenje ili pjesak. Rubove geotekstila i tog pokrova poklopiš sa ukrasnim kamenom (ili bilo kakv želiš), da fiksira rubove, a i da ukrasiš. Kod mene evo već par godina jedva da koja travka bude na tome.
Ne mislim da će se pregrijavati ispod prije da će biti hlad. Ne može kamenje toliko prenijeti vrelinu, ali blokira sunce koje zagrijava. A i svi ti slojevi to ne dozvoljavaju.
Biljka će imati ljeti više vlage, to sprječava isparavannje vode kao i malč.
Ovo sa najlonima je pogodnije za vrtne staze, ali više sprječava korov nego što će karton
 
Jedino bi moglo pregrijati da samo najlon staviš, to je neki oblik sterilizacije zemlje
Oko biljaka ionako ćeš ostavljati prostor za prozračivanje.

Problem mogu biti voluharice, ako ih imaš, onda biljku treba staviti u zaštitnu mrežu.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2014 u 21:36
          
              
Postoji sitno perforirana folija (ne najlonska) koju se može staviti ispod sloja kamenčića. Prednost ovakve folije je što kroz nju oborinska voda normalno prodire u tlo, a ona sprečava rast korova.
Na vrh
vila2 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Travanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vila2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2014 u 21:45
Šmrcko, molim te da mi napišeš ime kultivara, ovog sa slike, ako znaš... Jako me interesira to već 2 godine, pa nikako da saznam. Hvala.
Što sam? Tko sam? Ja sam samo sanjar...
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2014 u 22:20
Geotekstil je vjerojatno najeftiniji oblik takve zaštite, najtrajnijaje i na uloženo daje najviše. Uopće se ne raspada, kad ga kupiš ne treba mjenjati. Inače se koristi ispod cesta da spriječi potonuće zemlje.
"Geotekstil služi za stablizaciju slabonosivog tla, odvajanje, drenažu te filtriranje. "
Geotekstil u potpunosti propušta vodu. Kod nas gdje je teren je među najviše oborina u Hrvatskoj, pa nismo primjetili zadržavanje vode.
Ovo u Bau hau je srednja debljina i to nije loše, a u vrtnom takav malo deblji je 12 kn m2
I još jedna stvar kod geotekstila , mislim da ga voluharice ne probijaju. Na našim nema nigdje rupa.
Čak planiramo ovu godinu i jagode u to staviti, iskopati kanale i obložiti sa tim. Voluharica je sve uništila ovu zimu.

Za tu perforiranu foliju ne znam ništa.
----------

E Vila ne znam ime kultivara nije pisalo samo Acer vrsta. I mene to zanima. Dosta je visok, a cijena manjea od 30 kn.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
mirna View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 231
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mirna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2014 u 16:13

Curke, puno hvala na savjetima!

Svakako ću Vas poslušati! Već se dugo dvoumim oko toga ali očito da funkcionira.

Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Svibanj 2014 u 01:31
Evo ovdje neke vrste acera na 4 stranice, i razlika u listovima.

http://www.finegardening.com/enchanting-japanese-maples
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
NinettA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2010
Lokacija: Fiume
Status: Offline
Bodovi: 1030
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje NinettA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2014 u 01:19
Evo moji...Embarrassed

 



 
Na vrh
NinettA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2010
Lokacija: Fiume
Status: Offline
Bodovi: 1030
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje NinettA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2014 u 00:04
Slikano 04/11

Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2014 u 16:17
@NinettA, odavno si me osvojila svim svojim fotografijama, a i ovi javori su dokaz tome. Predivni su, pogotovo ovaj na posljednjoj slici. Wink
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
NinettA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2010
Lokacija: Fiume
Status: Offline
Bodovi: 1030
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje NinettA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2014 u 21:17
Rajski vrtovi Hug



Ova je sličica iz 10/14.

Nažalost, nije baš neka, ali je posljednja njegova slika na tom mjestu. Unazad dva tjedna dobio je novo mjesto a ima i novu frizuru. Vjerujem da će u proljeće nastaviti sa svojim šarmiranjem jer bih u protivnom bila jako tužna (bez obzira na moj potpis)
Što ne možeš promijeniti, prihvati. Ako ne možeš prihvatiti... odkantaj...
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2014 u 23:39
To su već pravi veliki primjerci, nadam se da mu neće smetati presađivanje, držim mu palčeve Thumbs Up
Na vrh
NinettA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2010
Lokacija: Fiume
Status: Offline
Bodovi: 1030
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje NinettA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2014 u 00:04
Moon hvala, zagrabljen je sa dosta zemlje a i datum je bio (valjda) pravi.... a palčevi... naravno da mu neće škoditi....

Hug
Što ne možeš promijeniti, prihvati. Ako ne možeš prihvatiti... odkantaj...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 56789>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,297 sekundi.