Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Orhideje i mesožderke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Cimbidijum - Cymbidium
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Cimbidijum - Cymbidium

 Odgovori Odgovori Stranica  123 26>
Korisnik
Poruka
Plantlover View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 02 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Plantlover Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Cimbidijum - Cymbidium
    Objavljeno: 17 Siječanj 2008 u 18:58
Uskoro cu dobiti ovu prekrasnu orhideju pa me zanima ima li netko iskustva s njom u njezi.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2011 u 00:21
Pozdrav svima koji cymbidum volite kao i ja.
Prije puno godina očarala me ta ljepotica i kako već kod mene biva, moja "bolja polovica", malo, malo pa cymbiThumbs%20Up i tako sam ih nakupila ohoohooo ali cvali više nisu, jer sam jako malo o njima znalaThumbs%20Down Redovito sam ih zalijevala, prihranjivala, jednom godišnje presađivala, ali cvijeta ni u tragovima. Lani mi je puko film i smjestim ja njih u hladnu prostoriju s puno sunca, za razliku od drugih biljćica, koje su svoje mjesto dobile u drugoj, grijanoj (ne previše) prostoriji, u koju sam ulazila jednom tjedno, dok kod cyibija ništa, zanemarila ih jer su mi više dodijali bez ijednog cvijeta. Kad sam se nakon dva hladna mjeseca odlučila pogledati da li u hladnoj prostoriji ima života, ostala sam bez dahaEmbarrassed svi su cvali, na svakom je cybiju bilo nekoliko cvjetnih granaClap Ove će zime dobiti isti tretmanTongue
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2011 u 23:26
Evo, malo sam se potrudila na netu naći nešto o pravilnom uzgoju Cymbidiuma, tako i sama nešto naučila i prevela na Hrvatski za sve Vas koji ih voliteWink

Uz odgovarajuću njegu, možete uživati u prekrasnom Cymbidium orhideji godinama. S uputama u nastavku, i Vaš će Cymbidium cvasti svake godine

-Cymbidium orhideja mora imati dovoljno svjetla, ali ne bi trebao biti izložen na direktnom suncu jer to može uzrokovati opekline na lišću.

-Idealna temperatura tijekom dana je 15 do 20 stupnjeva, dok bi noćna temperatura trebala biti od 10 do 13 stupnjeva. Razlika temperature između dnevne i noćne je vrlo bitna za rast i buduću cvatnju.

-Supstrat Cymbidima ne smije nikad biti potpuno suh ! U praksi, to znači da se biljka mora zalijevati jednom tjedno. Prije zalijevanje obavezno provjeriti da li je teglica lagana ili je u njoj još dosta vlage, pa je s toga teža. Jednom mjesečno, potopiti biljku u vodu na desetak minuta. To je jednostavan postupak: uklonite orhideju iz ukrasne tegle i potopite je u kišnicu sobne temperature, te tako ostavite desetak minuta, kako bi biljka uzela dovoljnu količinu vode.

Upozorenje: od previše vode biljka može istrunuti, dok ako je vode premalo, bulbe će se osušiti i izgledati će kao na donjoj slici


Prihrana – Jednom mjesećno s tekućim gnojivom za orhideje. (kod potapanja)

Cymbidium cvjeta jednom godišnje. Nakon cvatnje ocvalu stapku obavezno treba odrezati i po mogućnosti ukloniti i bulbu, jer jednom ocvala bulba više ne cvate

Tijekom ljetnih mjeseci Cymbidium preseliti na terasu ili u vrt, po mogućnosti u polusjeni. Kad postane hladnije, u svakom slučaju prije prvog mraza, biljke se moraju unijeti i smjestiti na svijetlo i sviježe mjesto (oko 10 do 15 stupnjeva Celzija) i smanjiti zalijevanje.
 
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2011 u 17:40
Moji cymbići u sanatorijumuThumbs%20Up
Svjetla imaju dovoljno ispod krovnog prozora, prostor je bez grijanja, tako da sad više nema ni jest ni pit, sve dok ne izbace cvjetne stapke... 

 

Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2012 u 07:34
Originalno poslano od člana Seny Seny napisao:

Znaci njega ne treba zaljevati svakih cca 10 dana potapanjem tegle u vodu??? Koliko cesto bi bilo idealno za njega da ga zalijevam? Hmmmm...da ga stavim van u sjenu??? Ovako mi je bas lijep u svatu pa se bojim da ga vjetar ne unisti ako ga stavim van...ili da ga stavim van kad odcvijeta?
Van ga stavi kad uvene i posljednji cvijetič, ne sad, a što   se zalijevanja tiće, slobodno ga na kratko potopi svakih 10 do 15 dana. Negdje s početkom hladnijih dana potpuno ga zanemari, ne zalijevaj ga nikako, time ga potičeš na stvaranje cvijetnih stapki.
Uživaj u toj raskoši
Na vrh
Caca View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 01 Rujan 2007
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 83
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Caca Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2008 u 10:39
Imam ga ja vec neku godinu. Uopste nije zahtevna biljka. Preko leta ga drzim napolju ispod drveta, gde ga kisa zaliva. Ujesen unesem u hladnu prostoriju sve dok ne pocne da cveta. Sada je u malo toplijoj prostoriji jer tek pocinje da cveta da bih mogla da uzivam u njegovim cvetovima, ali opet nije u mnogo toploj jer bi mu cvetovi brzo prosli.
 

Na vrh
mrvica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 160
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mrvica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2008 u 17:00
ma divne su vam te orhidejice! zelja mi je imati barem koju al me strah da ju ne bih uspila odrzat na zivotu posto mi se doimaju osjetljive jako pa se ne usudim...al predivne su...smile94
"Dakle: ne brinite se tjeskobno za sutrašnji dan, jer će se sutrašnji

dan brinuti za se! Svakom je danu dosta njegove muke."

Mt, 6,34

Na vrh
AB100 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 08 Studeni 2007
Status: Offline
Bodovi: 120
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje AB100 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2008 u 18:58
meni se orhideje prekrasne ali nemam hrabrosti kupit ju mislim da bi mi uginula ali lijepe su uvijekimam osjećaj da su jako osjetljive
AB100
Na vrh
Caca View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 01 Rujan 2007
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 83
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Caca Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Siječanj 2008 u 09:53
Nisu one bas tako osetljive kao sto izgleda. Slobodno ih kupi.
Na vrh
Cattleya View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 35
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cattleya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2008 u 14:00
Originalno poslano od člana Caca Caca napisao:

Imam ga ja vec neku godinu. Uopste nije zahtevna biljka. Preko leta ga drzim napolju ispod drveta, gde ga kisa zaliva. Ujesen unesem u hladnu prostoriju sve dok ne pocne da cveta. Sada je u malo toplijoj prostoriji jer tek pocinje da cveta da bih mogla da uzivam u njegovim cvetovima, ali opet nije u mnogo toploj jer bi mu cvetovi brzo prosli.


Imam par pitanja jer cimbiji i ja nekako ratujemo. Koliko je stupnjeva u toj prostoriji i da li postoji razlika temperatue dan-noć? Kakvo je svjetlo, tj. jel ima prozor i na koju stranu svijeta gleda?
Inače cimbi je prekrasan!
Na vrh
Caca View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 01 Rujan 2007
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 83
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Caca Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2008 u 15:36
Cattleya, ta prostorija je u stvari hodnik na spratu kuce. Na kraju su balkonska staklena vrata koja su okrenuta na jug. Inace hodnik je bas hladan posto se nikada na greje, jedino ga greje sunce kroz ta staklena vrata.
Na vrh
Branka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Branka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2008 u 20:28
halo pozdrav svima koji su prisutni, evo ja  danas opet kupila jednu orhideju  sad ih imam 3 ,  u  pevecu po 30 kn. na rasprodaji. nisam mogla odolit - samo neznam koja je boja, jer ima grančicu sa cvjetnim pupovima  i konačno kupila supstrat za presađivanje  ubauhausu, hvala teak za savjet -ma nisam mogla odolit svemu onome kad sam vidjela brdo biljčica
Na vrh
Cattleya View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 35
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cattleya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2008 u 17:53
Originalno poslano od člana Caca Caca napisao:

Cattleya, ta prostorija je u stvari hodnik na spratu kuce. Na kraju su balkonska staklena vrata koja su okrenuta na jug. Inace hodnik je bas hladan posto se nikada na greje, jedino ga greje sunce kroz ta staklena vrata.


 Hvala ti. Ma mislila sam si da je zapadna ili južna strana. Zimi u biti samo na južnoj strani se može donekle uhvatiti dosta svjetla. Moji cimbići će znači pokrenuti se kad preselim u kuću....LOL
Na vrh
Dana View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2008 u 20:53
Dragi moji, već danima čitam vaše poruke pa se odlučih javiti za pomoć. Prije godinu i dva mjeseca sam dobila na poklon prekrasnu orhideju u cvatu. Stigla je iz Austrije i pretrpila puno šokova na tom putovanju. Cvijet je trajao još neko vrijeme i propao. Od tada više nikad nije procvijetalaCry. Dobila je još pokoji list i to je sve. Možda je premalo zalijevam? Jednom tjedno,ali nisam je prskala dok nisam pročitala da vi to redovito radite. Od straha da će mi i lišće uvenuti je ne smijem presaditi.Prije par dana je neško počelo nicati ali sve se bojim da je opet lišće.  Slikala sam je ali sam prilično neuka pa neznam poslati slike.smile42Pomozite nekim savjetom vi iskusni orhidejoljupci. Hvala!
Na vrh
bergenia View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 17 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 2776
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bergenia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Siječanj 2009 u 21:58
Sada znam zašto moj cymbidium neće cvjetati!?!
Cijelo vrijeme je u toploj prostoriji jer grijemo do daske!!!!!!!!!!!!
Cijelo ljeto je bio vani i izgledao je super, ali nakon što sam ga unijela u prostoriju ništa se s njim ne događa. Pupovi nikako da se stvore; a sad doznam da ni ne mogu jer nisu u hladnijoj prostoriji. Kod mene je preko dana 22, a po noći se temp. spusti na 18 - 19.
Ali ja hladnije prostorije nemam jer grijemo cijelu kuću?
I što sad?
Ne postoji nikakav drugi način da mi cymbidium procvjeta?
Na vrh
Branka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Branka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Kolovoz 2009 u 13:38
evo i ja čekam da mi opet procvjeta ovo je od neki dan slikica , a sad je to več puno veči izboj 
Na vrh
Branka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Branka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Kolovoz 2009 u 13:39
žuti cvjetovi su na pomolu
Na vrh
Branka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Branka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Kolovoz 2009 u 13:40
bit če dvije grančice , iz dva izboja  
Na vrh
Vendi View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 02 Srpanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 36
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vendi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2009 u 15:53
zanima me di ima za kupit cyimbidium?? ja sam iz zagreba. i zanima me koliko se kreće cijena jedne??
Na vrh
rain View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 09 Prosinac 2008
Status: Offline
Bodovi: 953
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rain Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2009 u 17:56
Baš sam sad bankrotirala u Baumaxu na Jankomiru,imaju moooore najrazličitijih orhideja po 29.99,nisam baš gledala vrste,al me se dojmila jedna skoro crna.Ludilo od orhideje!
Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2009 u 18:02
kak se zove? Ja bih kupila bilo kakvu cattleyu ali u vž baumaxima i inim centrima nema toga. Tu su cimbiji bili po 100kn otprilike
Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2009 u 18:03
Originalno poslano od člana hana hana napisao:

kak se zove? Ja bih kupila bilo kakvu cattleyu ali u vž baumaxima i inim centrima nema toga. Tu su cimbiji bili po 100kn otprilike
 
sad sam vidla da nisi gledala nazive, brži prsti od mozga....
Na vrh
Vendi View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 02 Srpanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 36
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vendi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2009 u 18:42
ja idem sutra u baumax da vidim malo šta ima od orhideja,ali već dugo mi se hoće cimbidium ali nigdje ga nemogu nać. Čitala sam da cvate po zimi pa možda nisam u dobro vrijeme ga tražila. probat ćemo ove zime ako ih sad ne nađem u baumaxu. Valjda će se negdje pojavit i onda će biti samo moooj
Na vrh
rain View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 09 Prosinac 2008
Status: Offline
Bodovi: 953
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rain Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2009 u 19:10
Mislim da bu prekonekoliko raznoraznih orhideja bilo samo tvooooojih kad tam dojdeš.Još hiti oko i na vanjski dio,dobili nove biljke.Ne uzimaj kartice sa sobom,ni puno kunića,jer ne bu dobro
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 26>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,227 sekundi.