Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Orhideje i mesožderke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Cimbidijum - Cymbidium
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Cimbidijum - Cymbidium

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 26>
Korisnik
Poruka
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2011 u 00:51
Danas sam vidijela da ima posebna tema o cymbidiumima.Ja jedva čekam da se otvore pupoljci moje ljepotice koju sam zimus kupila za 10kn...Ima 3 cvijetne grane i čekam da vidim koje su boje...Cijelo ljeto držim ga vani u sjeni. Razmišljam da ga sada premjestim na sunčanu stranu...
 
 
sutra je novi dan
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2011 u 22:45
Šta napravit s ovim suhim??
Da li ga odvojit i ponovo posadit, ili je to gotovo???

Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2011 u 13:15
taj ti je gotov kad budeš presađivala ga makni i to je to ;)
Per aspera ad astra.



Na vrh
Emilly View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1664
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Emilly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2011 u 14:10
Da li ti je ta bulba zelena ispod ili je skroz suha?
Dok god ima života u njoj ja ju ne bi dirala. Moj crveni cimb ima dvije takve bulbe, meni ne smetaju. Čini se ni njemu jer je izbacio 4 stapke ove godine Smile
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2011 u 16:14
Originalno poslano od člana Emilly Emilly napisao:

Da li ti je ta bulba zelena ispod ili je skroz suha?
Dok god ima života u njoj ja ju ne bi dirala. Moj crveni cimb ima dvije takve bulbe, meni ne smetaju. Čini se ni njemu jer je izbacio 4 stapke ove godine Smile
Sve su bulbe zelene, osim jedne, tu sam makla.
Inaće, danas sam "raskupusala" cymbije, očistila staro korijenje i promijenila supstrat. Možda i nije vrijeme za tako nešto, ali nadam se da se neće uvrijediti. Sve bulbe koje sam skinula, zabola sam ih u jednu vazu, pa šta budeSmile

 

 

 

 

Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Emilly View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1664
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Emilly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2011 u 12:08
Ajme, koliko ih je! Prekrasni su!
Vjerojatno bi im bolje pasalo presađivanje u proljeće, ali te potpuno razumijem. Ja isto kad nešto zamislim, to ne može čekati Tongue
Nadam se da će ipak procvjetati!

Moji su već izbacili stapke, ali svake godine nešto zeznem s njima pa mi svi pupovi otpadnu... Ne mogu ih ostaviti vani, a u kući nemam hladne prostorije. Imaš kakav savjet?
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2011 u 19:54
Originalno poslano od člana Emilly Emilly napisao:

Ajme, koliko ih je! Prekrasni su!
Vjerojatno bi im bolje pasalo presađivanje u proljeće, ali te potpuno razumijem. Ja isto kad nešto zamislim, to ne može čekati Tongue
Nadam se da će ipak procvjetati!

Moji su već izbacili stapke, ali svake godine nešto zeznem s njima pa mi svi pupovi otpadnu... Ne mogu ih ostaviti vani, a u kući nemam hladne prostorije. Imaš kakav savjet?
Ako ne procvjetaju sad, procvjetat će na proljećeTongue
Pupovi ti otpadnu zbog previše zalijevanja ili ako ih preseliš u topli prostor, tako da baš nemam neki savjet za tebe, kad već nemaš hladniji prostor za njih. Ja sam ih godinama čuvala zimi u svijetlom, toplom prostoru s dosta vlage u zraku i nije bilo ništa od cvjetnih stapki, dok ih lani nisam šutnula u ne grijani prostor i zaboravila na njih. Kad sam ih odlučila pogledati, imala sam što vidjeti.....cvijet do cvijetaLOL
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2011 u 23:26
Evo, malo sam se potrudila na netu naći nešto o pravilnom uzgoju Cymbidiuma, tako i sama nešto naučila i prevela na Hrvatski za sve Vas koji ih voliteWink

Uz odgovarajuću njegu, možete uživati u prekrasnom Cymbidium orhideji godinama. S uputama u nastavku, i Vaš će Cymbidium cvasti svake godine

-Cymbidium orhideja mora imati dovoljno svjetla, ali ne bi trebao biti izložen na direktnom suncu jer to može uzrokovati opekline na lišću.

-Idealna temperatura tijekom dana je 15 do 20 stupnjeva, dok bi noćna temperatura trebala biti od 10 do 13 stupnjeva. Razlika temperature između dnevne i noćne je vrlo bitna za rast i buduću cvatnju.

-Supstrat Cymbidima ne smije nikad biti potpuno suh ! U praksi, to znači da se biljka mora zalijevati jednom tjedno. Prije zalijevanje obavezno provjeriti da li je teglica lagana ili je u njoj još dosta vlage, pa je s toga teža. Jednom mjesečno, potopiti biljku u vodu na desetak minuta. To je jednostavan postupak: uklonite orhideju iz ukrasne tegle i potopite je u kišnicu sobne temperature, te tako ostavite desetak minuta, kako bi biljka uzela dovoljnu količinu vode.

Upozorenje: od previše vode biljka može istrunuti, dok ako je vode premalo, bulbe će se osušiti i izgledati će kao na donjoj slici


Prihrana – Jednom mjesećno s tekućim gnojivom za orhideje. (kod potapanja)

Cymbidium cvjeta jednom godišnje. Nakon cvatnje ocvalu stapku obavezno treba odrezati i po mogućnosti ukloniti i bulbu, jer jednom ocvala bulba više ne cvate

Tijekom ljetnih mjeseci Cymbidium preseliti na terasu ili u vrt, po mogućnosti u polusjeni. Kad postane hladnije, u svakom slučaju prije prvog mraza, biljke se moraju unijeti i smjestiti na svijetlo i sviježe mjesto (oko 10 do 15 stupnjeva Celzija) i smanjiti zalijevanje.
 
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Emilly View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1664
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Emilly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2011 u 09:05
Pohvala za trud Thumbs%20Up Bravo bebolina, ovo će puno pomoći ljubiteljima cimbića!

Sve mi je jasno, ali zašto ukloniti bulbu? Šta ne izbaci ta bulba nove izdanke nakon cvatnje?


Na vrh
Marti View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 10 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Marti Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2011 u 09:21

Bravo Bebolina :))) imam i ja jednu... nadam se da ce mi uskoro  pustit stapke... stavila sam ju u jednu sobu u kojoj mi je stalno otvoren prozor pa cemo vidjeti dali joj pase temperatuta... bojim se da ce biti preniska :( ali nemam je gdje drzati pod ovim uvjetima :(((

Na vrh
Belina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 26 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3901
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Belina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2011 u 09:58
smile120Draga Bebolima,
milina je gledati tvoje cymbidiume!Hug
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2011 u 19:26
Originalno poslano od člana Emilly Emilly napisao:

Pohvala za trud Thumbs%20Up Bravo bebolina, ovo će puno pomoći ljubiteljima cimbića!

Sve mi je jasno, ali zašto ukloniti bulbu? Šta ne izbaci ta bulba nove izdanke nakon cvatnje?


Nije ni meni jasno zašto maknuti bulbu, ali baš tako savjetuju uzgajivaći. Vjerovatno je to da se biljka ne iscrpiWink
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2011 u 19:31
Originalno poslano od člana Belina Belina napisao:

smile120Draga Bebolima,
milina je gledati tvoje cymbidiume!Hug
...obožavam ihsmile99
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Emilly View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1664
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Emilly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2011 u 20:42
Originalno poslano od člana bebolina bebolina napisao:

Originalno poslano od člana Emilly Emilly napisao:

Pohvala za trud Thumbs%20Up Bravo bebolina, ovo će puno pomoći ljubiteljima cimbića!

Sve mi je jasno, ali zašto ukloniti bulbu? Šta ne izbaci ta bulba nove izdanke nakon cvatnje?


Nije ni meni jasno zašto maknuti bulbu, ali baš tako savjetuju uzgajivaći. Vjerovatno je to da se biljka ne iscrpiWink


A ništa, probat ćemo i to Big%20smile
Na vrh
Marti View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 10 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Marti Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2011 u 21:07

hmhmhmhmhm kako da izvadim bulbe bez da biljku presadujem? da ih sam izrezem uz korjen???

Na vrh
Emilly View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1664
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Emilly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2011 u 21:23
Ne znam, to bi bilo šteta Confused
Ja svoje planiram presaditi na proljeće, a te bulbe viška potrpati u posebne teglice. Mislim da će one opet pustiti izdanak...
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2011 u 22:14
Originalno poslano od člana Emilly Emilly napisao:

Ne znam, to bi bilo šteta Confused
Ja svoje planiram presaditi na proljeće, a te bulbe viška potrpati u posebne teglice. Mislim da će one opet pustiti izdanak...
To sam ja ućinila prije nepunih mjesec dana i pokazalo se korisnim. Jedna je bulba, koja nije bila potpuno suha izbacila mladicuEmbarrassed
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2011 u 23:32
Moj cimbić cvjeta...Slike sam već stavila na temu Orhideje, a staviti ću i tu, od viška glava ne boli...Prva grana od 7 cvijetova je potpuno rascvjetana dok je druga grana tek krenula i tek su dva cvijeta rascvjetana.Treća grana je još u pupovima...
 
 
sutra je novi dan
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2011 u 23:59
...i sad ti meni reci kako se oko njega ne truditi, kako mu ne pružiti adekvatni tretman, kad ovo što na kraju daje je veličanstveno....smile120
Bravo jagodaThumbs%20Up
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2011 u 00:56
Potpuno se slažem s tobom Bebolina, oko biljaka naročito ovakvih ljepotica stvarno se vrijedi truditi...WinkWink
sutra je novi dan
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 26>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.