Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - pod steljom...
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


pod steljom...

 Odgovori Odgovori Stranica  123 6>
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: pod steljom...
    Objavljeno: 20 Travanj 2011 u 16:11
a boje?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2011 u 14:35
Ja sam svoje jagode malčarila sa novinama na koje sam posložila grane od orezanog grmlja sad u proljeće.

Kad stignem poslikati ću. Novina ima, pa kad se razgrade staviti ću nove, a ne zadržavaju vodu, otrovne nisu jer se više olovo ne koristi, voda se upija u preko novina u zemlju, tako da ne bi trebale trunuti, nadam se da će biti dobro.

Još ću samo gdje-gdje posaditi češnjak, da mi štiti jagode od bolesti.
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2011 u 10:50
Može svježe pokošenom travom ali se mora malo prosušiti.
Može i piljevina, lišće, kora drveta, slama...
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
emka View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 07 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 82
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje emka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2011 u 10:26
Da li je moguće svježom košenom travom pokriti rubove između gredica ,ili to mora biti baš sijeno. Tako se spriječava rast korova ili što. Hvala na pomoći neukima. Pozdrav.
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Kolovoz 2010 u 17:15
E da, malčiranje je super u svakom pogledu. Malo sam to proučavala po netu. Pogledajte pod alternativno poljodjelstvo-Renata i zdravko Dajčbar! Rade super stvari. Ja ću isto to pokušati sad na jesen. Pozdrav!
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2010 u 11:55
samo da kazem da karton i nije bas nesto posebno za vrt jer su listovi papira u njelu ljepljeni raznim ljepilima koja se razgrađuju i ulaze u vrt, biljke i u nas na poslijetku..... pa izbjegavati ako je moguce!


Na vrh
jadranka4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 437
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jadranka4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2010 u 14:01

Prošlog travnja  posadila sam jagode penjačice praktično u livadu u kojoj sam iskopala rupe veličine tegle za cvijeće,stavila sam malo crne i malo iskopane zemlje.Jagode su se sve primile,ali su malo cvjetale i rodile.Svu livadu između njih prekrila sam sijenom,sad je gore još snijeg pa jedva čekam proljeće da vidim što je ispod.Nadam se boljem urodu ove godine.

Inače malčiranju sve pohvale!
Na vrh
winnetou View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 22 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 46
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje winnetou Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2010 u 07:07
Slamom je možda još i bolje, jer kad padne kiša, tu i tamo se koji iver od piljevine zna zadržati na jagodi. Samo mi je slamu malo šteta staviti pod jagode, prošle godine sam je imala puno, ali za ovu godinu si nisam uspjela nabaviti pa uopće ne znam šta ću.. Nitko nema balirane slame (ili nisam pitala na pravim mjestimaLOL), a da nije špricano.. Ostalo mi samo par bala.. Stavljam i pokošenu travu, ali ona mi se brzo razgradi i često ju treba dodavati.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2010 u 18:00
I ja jagode sadim tj presađujem u proljeće, nekak mi je logičnije u to doba jer je hladnije i biljke dožive manji šok presađivanja. Piljevina i kora drveća je super ideja, a i lišće drveća, jer oni čine tlo blago kiselim, a to jagode vole. Često se u literaturama preporuča i malčirati jagode slamom - ona se sporije razgrađuje pa dugo drži, i plodovi su manje blatni.
Budi promjena koju želiš vidjeti.
Na vrh
winnetou View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 22 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 46
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje winnetou Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2010 u 08:11
Jagode se mogu saditi i u ljeto (onda više rode sljedeće godine), ali i u proljeće. Ja ih gotovo uvijek presađujem na proljeće i lijepo se uhvate.
Inače sam stavljala onu crnu foliju ispod njih, ali sam pokušala i sa piljevinom i bilo je super! Ispod jagoda sam stavila sloj piljevine, 5, 6 cm i trava je samo tu i tamo probila, a izgleda efektnoSmile Sljedeće godine samo dodam piljevine (piljevina od bukve i graba, uglavnom).
Prije dvije godine sam tako sijala mrkvu. Posijala sam ih u "valove", onako, ne ravan red, već valovit, i tako par redova, a između piljevina. Onda su tek zeleni valovi lišća od mrkve došli do izražaja! Tongue
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2010 u 10:30
namjeravam posadit jagode ispod folije
kako se one u našem kraju sade u kolovozu nisam to uspjela učinit prošle godine zbog suše
a možda bi bili dobro pripremit stelju umjesto folije,no kako da ne naraste trava, jel to uspješno kod jagoda i moram li čekati kolovoz da bi ih posadila
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2010 u 21:11
Super ideja KarmelaSmile. A možeš iskoristiti i svu travu koju ćeš porezati odmah na licu mjestaWink
Ja sam ove jeseni iskoristila apsolutno sve što je ostalo od osušenih biljaka i cvijeća koje su rasle na vrtu, malo sam ih rukama potrgala i usitnila i poslagala po gredicama, a ono što se neće do proljeća razgraditi ću poslagati između gredica, tokom ljeta će se i to razgraditi, a i neće toliko rasti korov između gredica. Nekako mi je jednostavnije sve to iskoristiti na licu mjesta, nego da sve odnosim s vrta i slažem na kompostnu hrpu pa da onda sve vraćam, a i odahnula sam kad sam pročitala knjigu Masanobu Fukuoke da je i on tako radio i da se nije previše zamarao kompostnim hrpama, već je većinu iskoristio na licu mjesta. Tongue
Budi promjena koju želiš vidjeti.
Na vrh
Karmela View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 34
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Karmela Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2010 u 19:06
Sad je veljača, tek u travnju ću saditi u vrt. Nešto sam pobacala lišća medutim to je premalo za površinu koju imama 400m2. Ako dignem karton u vrtu-ispod nema trave, zemlja je rahla. Trenutno u vrtu imam tvrdu ilovaču sa velikom travom. Razmišljam da travu porežem, razbacam gnoj i prekrijem nekakvim bio pokrovom od nekog tekstila koji je razgradiv do travnja. Onda samo razlahlim, posadim i prekrijem nešto travom koje imam između kultura.
Na vrh
jadranka4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 437
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jadranka4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Siječanj 2010 u 15:13
Osborn, imam malo sjemena od rajčice ljetos dozrele u Slavoniji od bratića koji ga "flanca" već godinama,a dobio ga je od naše omame.Sigurno je netretirano ali ga imam malo pa mogu trunčicu s tobom podijeliti.Ja ću ga ove godine prvi put sijati (vrt sadim tek drugi put ove godine) Pozdrav.Smile
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2010 u 16:33
bravo silvek na općenju:D
ima li tko domaćeg netretiranog sjemena za razmjenu, prodaju? mislim da se ovdje moze napraviti malo korisno trziste:) razmjena 1:1 pa se ne treba zezati sa slanjem novaca za postarinu itd...
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2010 u 18:07
Da, imaš pravo za potrebno znanje...iako je Fukuoka Masanobu u svojoj knjizi iznio stajalište da zapravo svo ljudsko znanje nije uopće nije bitno, ipak lako je njemu bilo to reći kad je od nekog naučio koje su jestive i ljekovite autohtone biljke i još k tome bio mikrobiolog s svim potrebnim znanjem o biljnom i životinjskom svijetu i bolestima. Nije da mu je to konvencionalno znanje previše značilo u razvoju prirodnih metoda, ali bila je dobra podloga. Baš u zadnje vrijeme istražujem koji su sve "korovi" zapravo jestivi i nevjerojatno koliko ih je oko nas takvih, a kad pitam moje tete koje su već u 80-tim godinama da li znaju za ljekovitost i jestivost pojedinih korova u našoj okolini - neznaju ništa o tome, niti njihovi roditelji nisu znali....malo mi je zbunjujuće i žalosno kako su se ta znanja izgubila tokom stoljeća i kako smo suzili naš jelovnik na par elementarnih vrsta koje se uzgajaju u vrtovima....aleluja na internetu i bazama podataka, stvarno se mogu naći zanimljivi i korisni podaciSmile.
Budi promjena koju želiš vidjeti.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2010 u 23:02
SilveK, potpuno si u pravu kada kažeš da je tlo živi organizam i da treba preferirati biovrtlarstvo. Što se tiče folije ja nisam govorila o plastičnoj foliji. Nemam pakiranje da točno napišem, ali znam da ova koju ja upotrebljavam nije plastična i da ne traje dugo jer se s vremenom počne razgrađivati.

A što se tiče eksperimenata koje si navela, znam da se može to postići, međutim za to treba vremena, potrebna su znanja iz raznih područja i u to se može upustiti netko tko je "dobro potkovan" takvim znanjem. Ja nemam ta znanja i zadovoljavam se nešto popravljenim tradicionalnim načinom uzgoja (na mojih 5 i pol gredica)!
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2010 u 22:02
Cimicifuga, nisam niti mislila da se folija ostavlja godinama na vrtu Smile  sve što o vrtlarenju pišem je s aspekta biovrtlarstva, ja tlo doživljavam kao živi organizam i polazim prema njemu s tog aspekta. U biovrtlarstvu nema previše mjesta umjetnim stvarima, ali to naravno ne znači da i druge metode nisu učinkovite, ali meni je bitno i da osim povrća i sve ostalo bude u ravnoteži, zato ne želim koristiti umjetne materijale. Postoji još jedan problem kod proizvoda od plastike, a to je da oni otpuštaju spojeve, bio je dokumentarac na HTV-u pred nekih tjedan dana kako sva plastična ambalaža otpušta spojeve koji jako štete svim životinjama i kod ljudi pogotovo muškarcima, jer djeluju na hormonalnu ravnotežu i smanjuju plodnost.
Kod tla malčiranim prirodnim materijalima iz tla izvire dušićna kiselina koju biljke asorbiraju porama na naličju listova i radi toga još bujnije rastu, na mom vrtu iz godine u godinu imam sve manje problema s nametnicima jer ovakvim načinom održavam ravnotežu i ne moram dodavati nikakvo gnojivo niti moram ikakvim sredstvima suzbijati nametnike, jer se za njih pobrinu prirodni neprijatelji. Jučer sam konačno nabavila i pročitala knjigu Fukuoke Masanobu "Revolucija jedne slamke" i oduševljena sam njegovim metodama, on je povrće uzgajao na "poludivlji" način, među korovom, i to na brdu na kojem je iz tvrde crvene zemlje u koju se nije mogla zabosti lopata tehnikama malčiranja i sadnje korisnog "korova" postigao bogato, humusno tlo. Doduše, radi različitih klimatskih uvjeta i biljnih zajednica njegove se metode ne mogu identično preslikati na naše podneblje, ali ono čemu ja osobno težim na svom vrtu je stvoriti biljnu i životinjsku zajednicu koja će se sama održavati uz moje minimalno uplitanje, a najbitnije osim prirodne održivosti mi je uzgojiti si čim prirodniju i zdraviju hranu.

Postoji mnogo metoda malčiranja i mnogo različitih gledišta, zato je i super ova tema da možemo i iznjeti različite stavove i iskustva. Ne gledam na ovo kao na preispitivanje tko je u pravu i tko u krivo,nekome je bitna estetika, nekome funkcionalnost, nekome održivost biosustava... svatko bira što je za njegov svjetonazor najbolje i postupa u skladu s timeSmile
Budi promjena koju želiš vidjeti.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2010 u 19:12
SilveK,
imaš pravo za dodavanje organske materije u tlo. Međutim, ne stavi se malč folija i onda se godinama ne dira! Ja na propusnu malč foliju stavim usitnjenu slamu koja uz zadržavanje vlage i sprečava pregrijavanja tla pod crnom folijom. Poslije sjetve stavim već polutrulu slamu u kompost, foliju operem i spremim za proljeće. U rano proljeće stavim zreli kompost i umiješam ga u površinski dio tla. Na taj način sam dodala zreli kompost bez plijesni i ostalih štetnih sastojaka kojih ima u poluraspadnutom malču. Osim toga pri raspadanju malč oduzima dušik iz tla pa je onda potrebno dodavati dušik da bi ga biljke imale dovoljno.
Na tako pripremljeno tlo stavljam malč foliju, sadim biljke i prekrivam slamom.
No, vi koji imate velike površine možete i drugačije raditi jer imate i puno prostora i kako je Osbourn rekao nije mu bitno kako izgleda. Moj je vrt mali, smješten uz ulaz, vidljiv sa svih strana i stalo mi je kako i estetski izgleda.

Osbourn, za krtice: boce, sirutka, benzin, karbit, petarde, ultrazvučna zujalica, tucano staklo... sve isprobano i NIŠTA NIJE EFIKASNO! Jedino je moja susjeda efikasna kada stane kraj hrpice i čeka, pa kada se malo zemlja pomakne - ona FLJAS po krtici!!!
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2010 u 18:43
moje iskustvo sa folijom, doduše jednokratno.
dakle 1/4 vrta koju te godine nisam obradio pokrio sam folijom, običnom crnom. učvrstio je i sve sredio. na jesen kad sam je maknuo zemlja je bila vlažna i rahla, spremna za sjetvu ili oranje. korov je nikao, ali dugačak i slabb i lako se čupao iz vlažne zemlje....

moje mišljenje- bolje išta nego ništa, ako se sijeno nemože nabaviti, da, prostrite bar najlon!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 6>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.