Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - pod steljom...
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


pod steljom...

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 6>
Korisnik
Poruka
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Siječanj 2008 u 18:39
piljevina je kisela i ja je nebih stavljao iako autorica veli da ona stavlja oko tek niklih biljaka. radije bi namocio krton i oblikovao. ili papir a mogu usitnit sijeno i isto obložit okolo
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
pomme dor View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 158
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pomme dor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2008 u 20:37

Ne bi se trebala staviti piljevine pogotovo ne ona iz pilane, tko zna sto se sve u toj piljevini moze naci. Bolje bi bilo, ako bas mora biti nesto slicno piljevini, staviti tek posjecene usitnjene grane drveca (naprimjer vocaka iz vlastitiog vocnjake ili zivice, a i pokosena trava odlicno pali.

Pomme
http://mes.pommes.free.fr Posjetite, redovito stavljam nove stranice.
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2008 u 21:27
sjecam se eko udruge iz opatije, dolazili su k meni pomoc mi napraviti kompost i to besplatno, no nisam ih kasnije vise mogao dobiti na isti broj.
donijeli su mi onu masinu za sijeckanje i cak su je unajmljivali za 10kn na dan. s tim bi se dobro dalo nasjeckat te vece grane i dobiti malc. no vjerujem da je sijeno jednako dobro ako ne i bolje. pogotovo ako imate polutrulog..moze se lijepo oblikovati.  a u ostalom nije problm mali red tek niklih biljaka oplijeviti prekopati i zaliti.
 
ako imate sternicu ili bunar kad padne snijeg nabacajte ga unutra kako bite dobili na količini. to ja radim.
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2008 u 23:35
Ta masina za mljevenje je odlicna stvar! Pogotovo kad bi se moglo iznajmiti kod nas. Eh .
A kazem ovdjhe je obicaj stavljanje piljevine jer onda brze isklija ali bas mi se ne svidja,nemoguce je poslje ocistit npr blitvu a da se ne nadje komadic te piljevine a i okus je drugaciji.
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2008 u 11:32
Moram priznati da sam dobila volju za sadnjom povrća. Radi posla , zadnje 2 godine nisam sadila ništa- razlog - nemam vremena za plijevljenje, a kad dođe vikend malo bi šalabajzala.
Tako da su u povrtnjaku ostale samo jagode i ribizli.
Mislim da ću se ove godine malo poigrati sa sjenom.

Inače sam sav biootpad (ljuske krumpira, voća, jaja i sl) uvijek pobacala po vrtu- i zaista nije izgledalo ljepo.

Hvala na savjetima Osbourne!smile55
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2008 u 11:45
molim drago mi je da ces krenuti iznova a jamcim ti na osnovi svog 3-godisnjeg iskustva da ce ti se planovi ostvariti ako napravis kako treba.
 
ja imam glinovitu zemlju i evo vec 2 ana razmisljam da li da preorem zemlju i ukopam dio sijena? i drugog biootpada naravno. o tome ću se konzultirati sa profesorom iz bivše srdnje koji je zaslužan za ovu revoluciju:)
 
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2008 u 12:13
da preporucio mi je da ukopam biomaterijal (lišće, sijeno, kompost, grane u malim kolicinama jer zakiseljuju tlo, rekao je da takodjer mogu pepela od DRVA ne ugljena posut jer je on bogat kalijem). sve se to lijepo ukopa i nakon 2,3 godine zmlja ce se popraviti.
biljke koje rastu naravo neće imati koristi od toga osim od kompostiranih komada ali s vremenom...
 
dakle na proljeće kada se zemlj ocijedi od vode dižem "svježi" dio sijena, onaj stariji ukopavam, novu kompostnu hrpu ću također razgrnuti po vrtu, nabacati lišća iz šume i sve to ukopati (ok ne ja negu susjed al dobro hehe).  kasnije sa finom frezom još jednom proći da se one vlike gute zemlje usitne (inače to se ože i prirodno riješiti ako se ore na jesen mraz će zalediti zemlju a vjetar tući i "komadati" odnosno usitnjavati, no treba vremena. kad sve to završim opet vraćam sijeno!
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Veljača 2008 u 15:38
Na vrh
xenia64 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 752
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje xenia64 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2008 u 15:15
smile55Pozdrav Osbourn,
    knjiga "Vrt bez motike" je i meni zakon. Moj vrt je vrlo sličan tvome, teška glina. Svake godine stavljam stelju od sijena oko rajčica i stvarno se super pokazala. Jedini je problem pronaći toliko sijena d mogu prekriti sve preko zime pa se onda ubijem od muke kad naraste travurina. Ove godine imam hrpu piljevine od bukve i to dosta krupne, od rezanja motorkom , baš ću probati kako će se na pokazati kao malč.
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2008 u 15:41
sve više razmišljam da ne diram tu glinu jer dobro drži vlagu. vjerojatno ću sve ostaviti kako je jer biljkama koje uzgajam i ne škodi..
Na vrh
MGrubi View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 31 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MGrubi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2008 u 16:36
ako im je dobro, nema potrebe popravljati, ionako ćeš za koju godinu imati dovoljnu količinu humusa iznad gline
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2008 u 16:59
Sve ovisi o tome kakvo tlo zelis... propusno ili ne...
 
Tako ukoliko zelis da imas vlage, nemoj micati glinu.
Na vrh
MGrubi View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 31 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MGrubi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2008 u 19:15
moj čača je naslijdio jako dobar komad zemlje, visoke podzemne vode, i u najgoroj suši sve raste

jedini mi je problem: krađa
daleko je od nas, no u blizini glavne ceste Ši-St
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2008 u 22:35
ja bi dignuo električnu ogradu hehe!
 
srecom moj vrt je nasuprot svih ostalih i gore malo tko ide;)!
 
 
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2008 u 11:23
Električnu ogradu, bodljikavu žicu i zaboravio si nekog krvoločnog psa, neću navesti pasminu da se neki vlasnici ne uvrijede.
Hoćeš doći na Kozalu po tu passifloru, ako ti još treba.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
MGrubi View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 31 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje MGrubi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2008 u 17:37
ma znaš šta... taj vrt s tolikiim sjenom i zbrkanim rasporedom bi mogao ličiti na zapuštanu njivu ...
a prema cesti bih mogla posijati koprivu ... još samo da nađem sjeme
Na vrh
xenia64 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 752
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje xenia64 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2008 u 19:29
LOL  Tako ti ja rješvam problem krađe. Do puta ostavim visoku travu, oko biljaka sijeno, sve izgleda poprilično neuredno i kad ljudi prolaze kažu: Ma to su ti oni zeleni, kod njih ionako ništa ne naraste pa se ne isplati ni krasti. He, he al se nekad i prevare.
Na vrh
MGrubi View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 31 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MGrubi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2008 u 18:07
mislim da ću na staze staviti krupan šljunak tj. kamenje
imam ga u zemlji, treba ga samo grabljama izvući van
Na vrh
MGrubi View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 31 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MGrubi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2008 u 18:08
malč od drveta (sjeckani komadići) nije dobar jer smeta korijenju mladih biljaka

no, je li bi bio dobar za ruže?
tamo imam još i tulipane
Na vrh
Gogica6 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 31 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 33
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gogica6 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2008 u 21:38
Sjeno je super  nema trave ,ali kod moje šogorice ouž na pužu a ona stavlja sjeno več nekih 3-4 godine .Šta kažete na to ?
MALI CVJETIĆ
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 6>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 1,453 sekundi.