Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Vrtno cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Nocna frajla- mirabilis jalapa
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Nocna frajla- mirabilis jalapa

 Odgovori Odgovori Stranica  123 12>
Korisnik
Poruka
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Nocna frajla- mirabilis jalapa
    Objavljeno: 06 Travanj 2007 u 19:38
Noćnu frajlu imam već nekoliko godina,i evo slikice u desnom uglu, vidi se list i jedan duguljasti pup:


Iako se tu dobro ne vidi cvijet izgleda ovako:
To je vrsta dature.

From Wikipedia, the free encyclopedia

Jump to: navigation, search
Image:SacredDaturaFx%20Wb2.jpg

I to je po meni noćna frajla koja ima fantastičan miris po noći a cvijet traje jedan dan i to do 10-11 h  ujutro.
Sjeme je u ovakvoj formi.

Fruit
Fruit
D.%20inoxia%20with%20ripe,%20split-open%20fruit

Inače po forumima sam vidjela da  drugi cvijet zovu noćna frajla matthiola bicornis koja kod nas raste po otocima i to na divlje ali ne miriše.


four%20oclock



 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
flora View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 211
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje flora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2007 u 21:19
Donata, ovo na doljnje dvije slike je Miribilis japala, ona nema miris i poput korova je jer je se jako lako osjemeni, a ima dosta jak korijen pa ju je i teško iskorijeniti s mjesta gdje je jednom rasla.


Matthiola (Ljubičina, matiola)




E sad koja je prava noćna frajla koju traži Angi? Confused
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2007 u 22:02
Ja mislim da traži ovu na Donatinoj slici zadnju,sa šarenim cvjetovima,jer je najčešća.A možda i neLOL.
E sad da mi je angi bliže odma bi joj sjeme dala,ja sam ga u jesen skupila sa svojih biljaka.Angi ako ne nađeš mogu ti poslati,ako to tooooliko želišTongue
Na vrh
angi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1139
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje angi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2007 u 22:26
drage moje,
tražim cvijet koji ima prekrasan miris,
znam da je nešto sa ljubičastom plavom bojom,
da se noću otvara taj cvijet i da nije ''visok''
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2007 u 22:35
Angi traži ovu koja mirišeHeart, a to je najvjerovatnije ova datura.
Ona ima prekrasan miris.I izgleda puno ljepše sa bijelim velikim cvijetovima nalik na kišobrane.Spada u istu skupinu datura kao i anđeoske trublje, razlika je jedino što su ove jednogodišnje, a anđeoske trublje su trajnice.

P.S. Bojim se da to ipak nije taj cvijet jer ovaj zna biti visok, i ne ljubičast.

 

Ažurirao Donata - 06 Travanj 2007 u 22:38
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2007 u 22:42
E sad ako ga Angi nije prepoznala na slici onda taj ja nemamDisapprove.No Angi ako hoćeš ove koje imam ok,to su ove zadnje kod Donate,ljubičaste kad su zatvorene.Ja sam davno neke mixane kupila tako da ima i samo žutih ali većina je šarenih.Jesu niže i mirišu i lijepo cvatu...Ermm
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2007 u 14:58
Prava noćna frajla je na Florinoj slici na prethodnoj stranici, ja je sijem ispred kuće i naveče toliko miriše da svi zastaju ispred kuće. Imam i semena od ove biljke, ne znam da li bi prošlo da se pošalje poštom, jer seme je sitno i ne bi se primetilo u pismu.   
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2008 u 18:01
-nisam mogla naci ovu temu pa mislim da jos nije otvorena a ako slucajno vec postoji slobodno me prebacite

i

Grmlje koje je jako lako uzgojiti iz sjemena. jednom kad ste ga posijali i kad je narastao tesko cete ga se rjesiti.
Iako ima gomolje razmonozava se sjemenom. Ima ga u svim bojama; zuti,crveni,roza,bijeli, satirani..
Meni je zanimljiv jer zauzme dosta prostora i stavim ga da popunim prazna mjesta a cvjeta citavo ljeto.





Ostale slike naših članova možete pogledati ovdje:
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=2356
Na vrh
AB100 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 08 Studeni 2007
Status: Offline
Bodovi: 120
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje AB100 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2008 u 19:31
jako su mi lijepe ja imam samo su šatirane žuto crvene ove još nisam vidijela
AB100
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2008 u 20:09
WoooooooooW Dalmax,jesu to tvoje???? Ja imam šarene neke,i crvene.Ove su predivne,nikada ih ni vidjela nisam u toj boji.
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2008 u 20:17
Jesu, moje su a to je ovdje skroz uobivcajeno cvijece pa ste me iznenadie zanimanjem za njega. Doduse jako je zahvalno.
Satirane nastaju kada se krizaju .
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2008 u 20:22
Ma i kod nas je uobičajeno no ne ta boja. U toj boji ih nisam vidjela. Nego imaš li sjemena od njihsmile143
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2008 u 20:29
Shasa bojim se da te moram razocarati ali to sjemenje je pootpadalo a izvadila sam i stabljike da bi malo uredila vrt.
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2008 u 20:37
Niti ja nisam vidjela ovu nijansu... 
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2008 u 20:45
Pa to mi je nevjerojatno...
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2008 u 20:55
smile220A jel ima negdje za kupiti ta boja? Ja nikada kod nas takvu nisam vidjela,ni sjeme ni sadnice.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2008 u 21:05
prekrasne su

kod nas ima bijelo-roze, spricane i mjesane
i zuto crvene, isto mix boja

na jednom mjestu sam vidjela i cisto bijele, ali nije jos bilo sjemena
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Siječanj 2008 u 21:14
Moja baka je imala bijele žute crvene žute pošpricane s srvenim bijele pošpricane sa crvenim super su mi one
Per aspera ad astra.



Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2008 u 20:56
preliujepa biljkica imala sam je ali nazalost smrzla mi se
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2008 u 22:02
Imam ih i ja, ali tvoje su ljubičasta predivne. nažalost moje su klasika crvene, žute i šatirane te dvije boje. Obožavam njihov miris kada navečer dolazim doma. Uvijek spremim sjeme, a ove godine ću ih posaditi i u vikendici u gorju.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.