Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - kakvoća zemlje
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


kakvoća zemlje

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: kakvoća zemlje
    Objavljeno: 19 Siječanj 2008 u 18:03
moja zemlja je jako glinena i kad se hoda po njoj ugazi se i stvrdne. zato sam odlučio ove godine napraviti sustav gredica i prolaza.
u vrtu nikako ne mogu uzgojiti mrkvu, ciklu i slične biljke. ne okopavam nemam previše vremena, kad dođem u vrt počupam travu ako je nešto niklo, zaperke na rajčicama, nagrnem stelju gdje treba i sl.
mislio sam kupiti crnice i bacit na vrt no problem ju je dovest u vrt jer se nalazi u šumi i samo mali traktor može doć do njega. pa pomislih zašto nebih nabacao šumske zemlje.  što mislite o tome, da li je prekisela?
 
mislio sam iskopati kadicu zemlje (recimo dubina 20, širina i dužina nisu bitne) i tu staviti tu kupovnu/šumsku zemlju i u njoj uzgajati patlidžan papriku, mrkvu ciklu...
 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2008 u 19:20
Šumska zemlja ti je odlicna, osim ako nije od borovih iglica.
 
jedino sto preporucam da se zemlja prije prepece jer ce biti jako puno trave i korova u proljece i ljeto za pljevljenje!!!
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2008 u 19:34
ionako cu staviti stelju preko tako da korovi zbogom;)
Na vrh
jadranka4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 437
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jadranka4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Srpanj 2009 u 10:42

Potpuno sam nova, na forumu i na povrtnjaku, ništa ne znam teško meni!   Imam vrt 1,5 sa 1,5 m prvi puta u životu. Malčiranje mi je jako zanimljivo,ali mi nije jasno da li se nakon malčiranja u proljeće štiha zemlja da se može saditi ?

Na vrh
zvrk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 17 Studeni 2008
Lokacija: United Kingdom
Status: Offline
Bodovi: 1013
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zvrk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2009 u 08:45
Originalno poslano od člana administrator administrator napisao:

Šumska zemlja ti je odlicna, osim ako nije od borovih iglica.
 
jedino sto preporucam da se zemlja prije prepece jer ce biti jako puno trave i korova u proljece i ljeto za pljevljenje!!!
 
Ovo je i meni prvo palo na pamet. Kod nas je sumska zemlja jako plodna ali se ja bojim staviti u cvjetnjak jer bi odmah imala problem sa korovom koji je za sada Ok u cvjetnjaku (nekoliko godina borbe  je urodilo plodom , cvjetnjakom sa malo korova Clap).
Na vrh
mali_vrtlar View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 108
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali_vrtlar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2012 u 12:51
Iskreno imas problem sa zemljom ko i ja jednak, nikako je dovesti u red, glinena zemlja hoce dosta vode i okopavanja da bude rahla i dobro staniste za mnoge biljke, ja jedino sa cestim kopkanjem po njoj uspijevam biljkama opskrbiti dobar rast ... 
zivot je lip, ako ga zivite u prirodi i sa zivotinjama
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2012 u 21:54
Možeš staviti malo pijeska pa ga ukopati, to jako pomogne u razrahljivanju. Osim toga, na jesen možeš posuti gredice vapnom, ono isto razrahljuje glinenu zemlju. Ali, ako gnojiš zemlju na jesen, onda vapno ide u veljači. Nikad se ne stavlja gnojivo i vapno istovremeno. Ja tak radim i pomalo se zemlja popravlja.
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2012 u 22:11
Mogu samo potvrditi ovo što kaže Anabistrica. Jesenas smo počeli obrađivati vrt, tj. tešku glinenu zemlju koju nitko nije taknuo 25 godina. Dvaput preštihano, ujesen dodan zečji gnoj, krajem siječnja dodan sloj komposta, a u ožujku posuto vapnom pa ponovno preštihano. Sada je zemlja rahla, vidjet ćemo koliko dugo će tako biti. Jedino je problem u tome što korov niče ko lud, naročito pirika koje prije nije bilo. Angry
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
Medvjed34 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Travanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1640
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Medvjed34 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2012 u 13:08
Moja iskrena preporuka svima koji imaju problema sa zemljom je prekrivanje gredica kartonima ujesen prije snijega. Ja sam ove godine prvi puta radio povrtnjak na tom dijelu zemlje i taj me je savjet spasio. Ove ću godine pokušat malo eksperimentirat pa ću probat prije kartona zemlju posipat pijeskom. Kako karton zadržava toplinu, ispod se skupljaju gliste koje fino razrahle tlo, a i korov nema zraka pa vas na proljeće dočekaju čiste i razrahljene gredice. Sada ih malčiram slamom pa ima manje korova, iako mi još fali nekoliko bala da prekrijem cijeli povrtnjak. To je još jedno od dobrih rješenja za korov, a iako ne izgleda baš reprezentativno, djeluje dosta dobro.
Živi svaki dan kao da ti je prvi
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2012 u 13:24
Da karton je pravi spas, gliste ga obožavaju, tlo je vlažno i rahlo ispod.
Bilo bi dobro nabaviti veće kartone zbog urednosti, bar one na vrhu i kad god imate priliku dodati novi jer od kiše puca i propada.

Spas je od korova, pogotovo ako nećete jednu godinu obrađivati tlo, da se ne zapusti.

Možete staviti i travu na karton ako da se manje vidi.Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Medvjed34 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Travanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1640
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Medvjed34 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2012 u 13:31
Smrcko, odlična primjedba. Moji su ove zime popucali pa sam ih dodatno prekrio najlonom, a rupe prije toga zatvarao novim kartonima. Sad skupljam svaki veći komad koji mi padne pod ruku i spremam za jesen :)
Živi svaki dan kao da ti je prvi
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.