Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne lisno dekorativne biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Slonova noga - Nolina recurvata
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Slonova noga - Nolina recurvata

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 678910 15>
Korisnik
Poruka
darla View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Srpanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 100
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje darla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Siječanj 2009 u 10:24
Evo opet ja sa problematičnom biljkom! Ispada da su mi sve biljke koje imam u komi i da se ne znam brinuti za njih, ali imam ja i biljčica koje krasno rastu. Nego, stvar je u tome da sam u novom stanu pa još isprobavam gdje kome od njih šta paše, a i dobila sam na poklon puno novih sa čijim se potrebama tek upoznajem.
 
Uglavnom, slonova noga mi je novi stanovnik i ne znajući da joj treba puno sunca, stavila sam ju u ne tako svijetli dio stana. Ispada da je i zrak bio suh, pa su joj se počeli sušiti listovi. Sada moja sirotica izgleda ovako:
 
Premjestila sam ju u sobu koja ima najviše svjetla, malo joj špricam listove i prozračujem sobu da ne bude suh zrak. Jel mogu još nešto napraviti da joj bude bolje?
Kako je već par dana oblačno, jer joj može pomoći umjetno svjetlo?
 
Opet, nadam se da nije tako loše s obzirom da joj je na sredini debla počela izbijati nova perjanica
 
 
Šta kažu stručnjaci, jel ima nade za nju?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Siječanj 2009 u 10:44
Nisam stručnjak,ali ja bih ti savjetovala da je malo pustiš na miru.Stavi je na svijetlo mjesto,zalij je u nekih 12-15 dana dok je još hladno,jer one ne trpe puno vode u saksiji.Ako je suh zrak,češće joj fajtaj listove i to je to....Inače ni jedno cvijece ne voli puno premještanja,što ga više premještamo da mu udovoljimo to gore po njega...Meni izgleda ok,tvoja nolina jer da je počela da probada ne bi davala nove mlade....Ali po onim blijedim listovima se vidi da je željna sunca i svijetla,a po suhim vrhovima se vidi da joj fali vlage.Pokušaj to da joj obezbjediš i po mom,skromnom mišljenju ja mislim da će ona biti okSmile
Na vrh
MARKEZIT View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 21 Lipanj 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 301
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MARKEZIT Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Siječanj 2009 u 16:13
Darla kad je moja opstala koju sam spasila gotovo sa smeća i tvoja će .Ošišaj joj te suhe vrhove i ostavi je na svijetlom mijestu i prskaj je skoro svaku veće kao što je rekla alisa i nemoj je premiještati i držati na propuhu a ja svoju zalijem jednom u mijesec dana a ti mladi izboji će dobiti boju oni su uvijek u poćetku svijetlijiSmile
Na vrh
vanja View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 4968
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vanja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2009 u 17:44
moja nolina noga kad sam je dobila prije 2 godine bila je sasvim malecka ipak se nešto pomakla, liti je držim vani na sjevernoj strani kuhinjskog prozora, puno je prskam po lišću



Na vrh
vida7hr View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 103
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vida7hr Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2009 u 20:18
bok svima, takodjer imam nolinu i to vec podosta godina, od skroz male u onim minijaturnim teglicama za kaktuse (bile su 3), sad imam 2 i svaka je velicine teniske loptice.. nisam do nedavno uopce obracala paznju na nju, ali me sad zanima sve o njoj. procitala sam sve kaj ste pisale, ali mislim da nitko nije odgovorio na pitanje drenaze? naime, moja je posadjena u ukrasnu teglu koja nema rupe dole. i jos nesto, pisali ste na pocetku da spada u porodicu sukulenta, a dalje je netko spomenuo da joj treba tresetna zemlja? je li to isto, ili? inace mi se jako lijepo drzi, fali joj malo sunca i vlage, ali sad budem joj to sve nadoknadila. sjetila sam se da je netko rekao da svoju nolinu ima posaljenu u dalmaciji vani, pa me zanima dal je to u tegli, u tlu, ispod balkona..? hvala unaprijed!
Na vrh
vanja View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 4968
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vanja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2009 u 20:58
Vida ja ti samo mogu reći da sam je presadila (vidi se) u glineni pitar koji ima otvar za otjecanje vode, zemlju sam stavila koju kupim(iako nisam s njom zadovoljna) i vrlo često je po listovima prskam nekad s odstajalom vodom a nekad i tekućim gnjojivom za listne biljke i to je to inače navela sam da je smještena na prozoru na sjev.strani, preko dana je iznesem vani a navečer je unesem nisam vidila da joj takav režim smeta.
Na vrh
Brbe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 05 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 874
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Brbe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2009 u 21:24
Bok vida7hr! i dobro nam došla na forumWink
pa eto malo da pokušam pojasniti....
nolina može biti posađena u bilo koju i bilo kakvu teglu voliš/želiš...
najčešće se sadi u podosta plitke i široke vaze jer ova biljka stvarno traži malo zemlje za preživljavanje...
šta se tiče drenaže bitna je jer nolina voli suhu zemlju! ako nemaš otvor na tegli za otijecanje viška vode moraš paziti na njeno zaljevanje da ne istruli...
tresetna zemlja hmmm pa takvo tlo je tlo spužva koje može upiti i do 10 puta svoju težinu u tekućini... pogodno je zašto? zališ zemlju jednom na mjesec da zemlja bude mokra i ne moraš se sjetiti noline idućih mjesec dana...
no drenaža je jako bitna jer nolina nevoli imati korijenje stalno u vodi, i ako ima previše vode lako istruli jer vodu potrebnu za njen rast nolina skladišti u deblu...Wink
Na vrh
Sunburst View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 69
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sunburst Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2009 u 14:42
Ja imam sličan problem kao darla, ali sad sam našla i rješenje.
Definitivno je moram staviti na svjetlije mjesto, hodnik mi je mračan, ali nema propuha.
 
Što se zalijevanja tiče, ja nju uglavnom zaboravim zaliti, a vidim da joj to paše. Zalijem je jednom u mjesec dana.
 
Jedva čekam da prođu mrazevi, odmah je nosim na terasu, tamo ima svjetla, ali i sjene, i nema propuha.
Na vrh
niho View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 9297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje niho Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2009 u 21:09
Pa šta je sa mojom . Ja sam dobila na poklon prije zime jednu mladu nolinu. Svi su rekli štedljivo je zaljevaj i drži je na izravnoj svijetlosti .Bila je na prozoru , špricala ali listovi žutili. Ja je ponovo skinem i ostavim na jednu policu ...drvenu lijepo mijesto. ali opet svaki novi koji niče raste i pola se suši, i taki to kod mene. Sad je češće zalijevam i krenula lijepo ali iti listići žute. Pa šta da radim a to je jedna meni predivne biljkasmile43
Na vrh
rose View Drop Down
*Moderator Foruma
*Moderator Foruma
Avatar
Moderatorica

Pridružen: 16 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 5598
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2009 u 21:21
listovi su joj vjerovatno pozutjeli od spricanja vodom i jos je bila na suncu. ja svoju rijetko zaljevam,nije na izravnom suncu,ne spricam je i normalno mi uspjeva,bez ikakvih problema!
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2009 u 23:12
Da vam se još jednom pohvalim- od naše Branke sam dobila sjemenkice slonove noge, piknula sam ih u čašu i sad me zanima ima li netko tko ju je sadio -koliko joj treba da prolije i nikne? I treba li je u periodu dok je posve mala zalijevati obilnije? Što bi po meni bilo logičnoConfused Upomoć dajte me savjetujte dok nešto ne zeznemWink
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
niho View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 9297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje niho Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2009 u 18:14
Da smile157li bi smjela svoju ošišati sve te žute listiće pa nanovo da raste.
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2009 u 18:39
Originalno poslano od člana Mamaa Mamaa napisao:

Da vam se još jednom pohvalim- od naše Branke sam dobila sjemenkice slonove noge, piknula sam ih u čašu i sad me zanima ima li netko tko ju je sadio -koliko joj treba da prolije i nikne? I treba li je u periodu dok je posve mala zalijevati obilnije? Što bi po meni bilo logičnoConfused Upomoć dajte me savjetujte dok nešto ne zeznemWink

Mama ja je nisam sijala,ali imam jednu mladicu,i mogu ti reći da užasno sporo raste.Inače to im je mana da jako sporo rastu..Tako da predpostavljam da ceš se načekati te svoje noline,ali ko čeka taj dočeka..LOL
Niho,jednom davno sam vidjela sliku tvoje noline,i tad sam te upozorila na to da si joj "stopu"previse zasula zemljom.Previše si je ukopala u saksiju u zemlju,a ona to ne voli....Ošišaj žute listove oni s eneće oporaviti,a samo bezveze iscrpljuju biljku...To moje mišljenje,i iskustvoEmbarrassed
Na vrh
niho View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 9297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje niho Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2009 u 20:18
Super Ali ali stvarno nisam se toga sijetila i baš ti hvala najljepšasmile156
Na vrh
balalayka View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 03 Ožujak 2009
Status: Offline
Bodovi: 102
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje balalayka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Ožujak 2009 u 21:00
 
evo da ja isprobam jel znam staviti sliku moje slonove nog(ic)e,
neka raste samo, polako ali sigurno:)
 
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Ožujak 2009 u 14:16
Očito znaš stavit sliku iako može biti veća 640x480, a nolina ti je baš slatka, imam je i ja i još je manja od tvoje.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
lika1 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 844
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lika1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Ožujak 2009 u 17:39
Ja imam svoje tri male loptice već 2 godine i jako dobro napreduje,raste u boravku povremeno je pošpricam a sada mi je počela puštati duge listove tako da imaju preko 50 cm,moj mali je zove pauk!LOL
Na vrh
vida7hr View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 103
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vida7hr Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2009 u 22:56
evo i mene, hvala vam na dobrodoslici i na odgovoru. nego, napale mi lisne usi moju nolinu, uz to imam jos jednog termita u kuci koji se zove Paola i ima godinu dana i voli moju nolinu povlaciti za kosu, a domet joj je kad pocupa koji list. ona sretna, ja nesretna! :)) onda sam skuzilča te lisne usi, zavukle su se skroz unutar listova. ajme meni, poludela sam! jer sam vodila borbu s njima na crassuli i na adamu i svim kaktusima u jednoj sobi, a  sad vidim na njoj te gamadi. pospricala sam i mislim da sam ih istrijebila, ali jos je trebam otusirati jer ima ostataka te crknute gamadi. ali napravili su svoje, pojeli su mi pol lista. neki listovi mi se drze samo za nit. bas sam ocajna.
Na vrh
vida7hr View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 103
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vida7hr Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2009 u 23:07
jel vidite?

a ovo je moja nolina u ukrasnoj tegli :))
Na vrh
vida7hr View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 103
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vida7hr Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Svibanj 2009 u 12:00
prije moje cvijece uvene nego kaj dobim odgovor!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 678910 15>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,174 sekundi.