Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Bob
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Bob

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka
barbaljubo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 29 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje barbaljubo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2008 u 11:09
...bog, Triša, u ponedjeljak ujutro ću Ti ja poslati stotinjak sjemenki prvoklasnog boba, možeš ga posijati ,ako je to ,najkasnije do kraja prve polovice travnja(za josipdolski kraj), a ako ne stigneš, onda sjeme ostavi za iduću godinu.Sjeme Ti može trajati "malu vječnost"-pa ćeš posijati sredinom
listopada (oko sv.Luke) ove godine ili ćeš čekati veljaču-ožujak iduće...........
A, kako ga je najbolje sijati, možemo pričati kad budeš imala sjeme u ruci....


Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2008 u 20:38
Ok, baš ti hvala, idem gore drugi tjedan odmah između 15. i 20. pa mislim da ću moći to posaditi - bit će to super, svakako ti se javim za savjete, kad budem gore. Do tada hvala ti.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Svibanj 2009 u 21:07
I što bi Triška sa bobom? Ja posijala par komada možda sredinom prošlog mjeseca. Nikao je i ima biljčica. Znači moram ga zapepelit protiv uši?Embarrassed
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
vrabec te dal View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 02 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vrabec te dal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2009 u 12:26
mene zanima kak se sadi bob
ako ga sad na placu svježeg kupim
mora se osušiti ili ga mogu tako svježeg staviti u zemlju

Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2009 u 00:02
Ma ne možeš to saditi . Da bi grah ili bob sijao moraš dozrelu i sasušenu  mahunu imati, a to mora na biljci se sasušiti. Kupi si sjemenski bob. Sada je prekasno za sijati bob , on se sije u 2-3 mjesecu.Embarrassed
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
xenia64 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 752
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje xenia64 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2009 u 16:06
U dnevniku sam kukala kako su mi prvi puta posijan bob napale neke gadne crne uši. Sad se moram pohvaliti da su ih gotovo sve potamanile ličinke zlatoooke. Nemam pojma odakle su došle ali uši skoro da i nema višeSmile
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2009 u 16:10
A što su zlatooke, možda bubamare?Embarrassed
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
xenia64 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 752
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje xenia64 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2009 u 17:01
Ne, to su zelena  leteća čuda sa velikim očima
Na vrh
Škoj View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 05 Travanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 54
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Škoj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2011 u 22:44
Bob je prva biljčica koju sam posadila još početkom studenog prošle godine zajedno sa češnjakom jer sam negdje pročitala da su dobri susjedi (zaboravila sam od čega štite jedan drugoga). Posadila sam i ispod svake masline dvadesetak mahuna (više zbog dušika za masline). Bob smo već jeli, ali ga moram svaki drugi dan zalit jer kiša kod nas nije pala sigurno dvadesetak dana a vruće je... Napala ga je pipa - to sam rukama micala, jako jugo ga je poleglo, pa sam stabljike vezivala za kolce. Sljedeće godine i njega ću malčirati i sadit svakih petnaest dana.
Bob podnosi niske temperature,ali u prosincu je derala bura nekoliko dana i bilo je hladno tako da je mnogima bob uvenuo pogotovo ako je bio malo veći. Moj je tada bio visok sigurno 30-ak centimetara ali zaštićen od bure pa je preživio iako su mu donji listovi totalno uništeni.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2011 u 14:14
....evo  danas  kuham  saku  prvog  boba...ove  godine  odlicno  izgleda i  puno  cvjeta,  posijan na  jesen....kuc-kuc...ni  kod  mene  nema  kise  i  sve  je  suho,  izgleda da  mu  to  pase  jer  ga  je  proslih  godina  napadala  nekakva   maca   -  crne  pjege  koje  se  prosire  i  na  patate....racunam  da  su  to  gljivice  kojima  pogoduje  kisno  proljece....
Na vrh
Škoj View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 05 Travanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 54
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Škoj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2011 u 21:51
Jednu stabljiku boba napale mi crne uši, mahuna je bila sva crna, prekrivena s ušima i mravima, pa sam, onako u šoku počupala cijelu stabljiku i ubacila je u kantu s vodom zajedno sa ušima i mravima koji nisu ispali.
Svaki dan gledam bob i nije mi jasno kako mi je to promaklo jer stvarno ne mogu vjerovati da se u jednom danu te uši mogu toliko razmnožiti. Čudno mi je što sam te uši vidjela samo na toj stabljici.
Inače, sadila sam neki kupovni, ovdje ga zovu "talijanski bob". Mahune su dugačke preko 20 centimetara.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Travanj 2011 u 08:28
....moj  je  neki  aquadulce  ali  ga  berem  dok   je  kao  kaziprst,  to  je  delikates  kad  je   mlad ubran -  na  placi  je  takav   50,00  kn   kg....

...samo  nakon  jedne  kise  pocela  je  nekakva  smedja  maca  na  2  stabljike....musica  nemam,  one  su  stvarno  napasne,   da   li   su  to  crne  biljne   usi ??
Na vrh
Škoj View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 05 Travanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 54
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Škoj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Travanj 2011 u 23:37
Sezona boba u mom vrtu je gotova. Pojeli smo bob, stabljike su se osušile jer nema kiše već jako dugo.
Jel oko te tvoje mače ima mrava. Ako ima onda su sigurno uši. Ja naletila danas na jednu bubamaru i odmah je preselila u vrt na pitosporu, neka se osladi jer na cvijetu pitospore imam dosta crnih ušiju.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Svibanj 2011 u 11:05
....ove  godine  jos  nisam   dobila  crne  usi...bas  sinoc  citam  o  bubamarama  i  to  je  odlican   recept...treba  poloviti  bubamare  na  livadama  i  donijeti  u  vrt...Clap
 
 
....smedja  maca   mi  se  nije  sirila,  biljke  su  zdrave  ali  vise  nemaju  cvjeta  iako  su  zelene,  jos  se  ne  suse....ne  znam  da  li  je  gotovo  sa  mahunama  ili  ce  ponovo  procvjetati??
 
....dosta  smo  ubrali  boba  i  skuhali  ove  godine... 
Na vrh
Škoj View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 05 Travanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 54
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Škoj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Svibanj 2011 u 17:32
To je bila valjda jedina bubamara na mom otoku. Tražila sam ih, tražila ali...
Negdje sam pročitala da se može bobu odrezati stabljika (naravno kad se uberu sve mahune) i ostaviti sitne biljčice koje rastu iz korijena. Kao, tako se može ubrati još jedna tura boba na jesen. Malo sam skeptična prema tome ali sam uvijek bila za eksperimente tako da sam ostavila u vrtu pet šest malih stabljika, pa ćemo vidjeti. Sad cvatu.
I inače nisam ih čupala već mi je korijen ostao u zemlji, zbog dušika.
Na vrh
bajz View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bajz Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Kolovoz 2011 u 11:04
Sada mi je žao što na ovaj forum nisam naišao ranije.Listam,čitam e eto naletim i na bob. Prije mjesec dana sjetio sam se jela kojeg je pripremao moj djed kada sam bio klinac (prije oko 30 god) a to je bio dinstani bob sa lukom.To jelo je meni bilo prefino.Inače oni su ga imali u okolici Koprivnice,i tako idem i ja to jelo skuhati svojoj djeci ali boba NEMASmile prošao i trešnjevački plac i dolac i trgovine ali u zagrebu  bob našao nisam.

Zato se veselim kada vidim da netko još ima posađene takve  kulture.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2011 u 19:29
O ima,ima ,polako se ljudi opet okreću starim kulturama,mene veseli što ima sve više takvih ljudi.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
sambucus View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 02 Lipanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sambucus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2012 u 09:23
Dragi forumaši!
Dali bi bilo prerano za sadnju boba (prigorje)? Čini mi se da bi mu ovi vremenski uvjeti odgovarali, ali bojim se da ne dođe kakva smrzavica pa ga uništi. Eto, malo smo nestrpljivi jer smo ga prošle godine dobili vrlo malo. Malo su ga napale uši,a i ljuske su mu bile pune nekakvih izraslina, čini mi se gljivično oboljenje. Hvala na odgovorima
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2012 u 20:40
Ja osobno iz svog iskustva mislim da ti je to prerano.Ja sijem bob kad i grašak,mada grašak neki posiju već u drugom mjesecu,ja sijem u trećem.Što je sigurno,sigurno je.Kod mene je isto bilo uši,no ja ih suzbijem pitroidom u prahu,ali moram ti reći nije baš previše učinkovito,pa se mora ponoviti bar tri-četiri puta.Kasnije nisam više ništa primjetila ,a urod je bio dobar.Pošto ga ne spremam u škrinju,imala sam dovoljno za nabrati koliko mu traje sezona.Negdje sam čitala da mu se mogu trgati vrhovi kad ga napadnu te crne uši,no nisam eksperimentirala s tim pa ne znam kako bi se biljka tada ponašala.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
sambucus View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 02 Lipanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sambucus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2012 u 00:28
Monstera, hvala na odgovoru. Ma i ja gruntam da bum još pričekala. Nego,kolike su mu potrebe za hranjivom?
I ja sam čula za trganje vrhova, ali i zaperka za bolji urod... Ne preostaje nam drugo nego probati.
Dali bi te uši mogli odbiti pepelom? Tak sam spasila kupusnjače.   
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.