Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - malus- ukrasna jabuka
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


malus- ukrasna jabuka

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: malus- ukrasna jabuka
    Objavljeno: 20 Siječanj 2008 u 01:50
Porodica ukrasnih jabuka je isto tako poznata i raširena kao i porodica ukrasnih šljiva. Tokom vremena križanjem su dobijene gotovo sve najvažnije sorte ukrasnih jabuka koje se danas uzgajaju. Te jabuke cvatu u svibnju a početkom kolovoza javljaju se plodovi. Katkada ti plodovi imaju čak i dobar okus (jeste, ja probala,super su).

Da nabrojimo samo neke od najljepših sorti: "Rosea" je drvo koje naraste najviše dop 3m visoko a plodovi su žuto-crveni. Cvate krajem svibnja a cvjetovi su jednostavni i ružočaste boje. Plodovi nisu naročito lijepi.
"Almey" je manje drvo od 3 do 4 m visoko, cvate rano purpurnocrvenim cvjetovima a plodovi su narandzaste boje.
"Dorothea" je grm koji naraste do 4 m visoko, cvjetovi su veliki,srebrnasto-ruzičasti a plodovi žuto-narandzasti.
"Striped Beauty" raste do visine 4m, cvjetovi su bijele boje, jednostavni,plodovi su kasni i crvene boje.
"M. florinbuda" moze biti grm ili drvo do visine 8m. Cvjetovi su izvana ruzicasti a iznutra bijeli, plodovi žuto-zeleni. Sorte su "John Downie" drvo koje naraste do 8m. Ima bijele cvjetove i ružičaste pupoljke a plodovi su vrlo lijepi i ukusni, narandzasto-crvene boje.
"Liset" je kompaktno drvo koje naraste do visine od 6m, cvjetovi su pupurno crveni a plodovi ise boje i dosta sitni.
"Prof. Sprenger" je malo drvo, lisce mu je zeleno a u jesen žutozeleno, cvjetovi su bjelkasti a u jesen nosi lijepe narancaste jabučice koje kasno opadaju.
"M. sargentii, je niži ali vrlo široki grm, s trnovitim granama. Cvate u svibnju bijelo a kasnije se javljaju mali tamnocrveni plodovi.
"M. sieboldili "je drvo visoko do 5 m lišće mu je sjajno zeleno a u jesen žuti. Cvate krajem svibnja bijelo a kasni plodovi su žuti. Kod sorte
"Wintergold" koja ima drvo s lijepom krošnjom upadljivi su sjajni zeleni listovi, cvjetovi su bijeli do ružičasti a žuti plodovi ostaju na drvu sve do kraja godine.
"Van eseltine" je grm ili malo drvo koje raste do visine od 6m. Cvate ržičastim cvjetovima i crvenim pupovima a plodovi su žuto-zeleni s crvenim.

Ukrasne jabuke nisu naročuito izbirljive s obzirom na mjesto rasta. Ako želimo uzgojiti drvo s obilnim cvatom i rodom, moramo svakog proljeća u zdjelicu oko stabla dodati nešto umjetnog gnojiva. Neke su sorte osjetljive na krastavost pa ih treba prskati određenim sredstvom protiv biljnih bolesti.
(prepisala sam iz:R.Herwig 201 vrtna biljka u boji)
slika je sa neta:

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Siječanj 2008 u 09:56
Stvarno su fora!!!
 
A koliko je velik sam plod??
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Siječanj 2008 u 12:38
Plod je mali bas prava minijaturna jabuka. Ja sam to probala jesti -ima ih po Zagrebu u parkovima i bas je ukusno -mada ne znam jel se to uopcfe smije jesti ili je samo za ukras
Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Siječanj 2008 u 12:41
Kako dobro izgleda smile227
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Siječanj 2008 u 12:46
Evo gura me MM -moram Vas napustiti-ali samo za kratko!!!! Pisacemno se mi jos jel tako :)
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2012 u 01:27
Imam ukrasnu jabuku  ali neznam koja je ovo vrsta





Rijeka

Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2012 u 09:15
ja imam ovu pendulu


<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
Carol View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
1. Najljepši vrt - Zima 2013/14

Pridružen: 14 Lipanj 2011
Lokacija: Zagorski breg
Status: Offline
Bodovi: 2208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Carol Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2012 u 00:17
Mira, lijepa ti je jabucica, kolko vidim, crvenolisna je.
Nona, pendulu jos nisam vidjela.
 
Ovo je moja crvenolina, sad vec ima male jabucice
 
 
 
 
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..
Na vrh
Free View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 5914
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Free Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Srpanj 2012 u 14:55
A kak se to pelca ??  Jel se cijepi na divlju trešnju ???Star
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode



Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Srpanj 2012 u 18:43
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Srpanj 2012 u 18:47
Mira i Carol,ovo kod vas jest sigurno Malus Floribunda. Ali koja za to nisam baš potpuno sigurna,po mojem to bi bila "Van eseltine."
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Srpanj 2012 u 18:52


Evo i moje....
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Carol View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
1. Najljepši vrt - Zima 2013/14

Pridružen: 14 Lipanj 2011
Lokacija: Zagorski breg
Status: Offline
Bodovi: 2208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Carol Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Srpanj 2012 u 19:56
Svoje sam kupila u Botanickom vrtu samo kao crvenu i zelenu bez drugih naziva.
 
Free, one se inace znaju same zasijati, pa bude ispod njih mladica. Obzirom da su moje ove godine prvi puta cvale, imaju plodove, pa se nadam da ce druge godine biti i mladica. Samo budem morala paziti da ih ne pokosim.
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2016 u 10:38
moja pendula

<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.