Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Grmlje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Jorgovan-Syringa
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Jorgovan-Syringa

 Odgovori Odgovori Stranica  123 9>
Korisnik
Poruka
miha-m View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1099
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje miha-m Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Jorgovan-Syringa
    Objavljeno: 21 Siječanj 2008 u 19:29
Imam jedan problem vezano za jorgovan.
U dvorištu, prije jedno osam godina niknuo je jorgovan. U početku smo mislili da je magnolija, ali na kraju ipak nije.Smile Na moju sreću.
Do pretprošle godine lijepo se razvijao i davao je prekrasne grozdove ljubičaste boje, ali mu je počela kora uzduž grana pucati i pojavila se nekakva plijesanj . Tretirao sam ga raznim fungicidima, ali ništa. On i dalje lijepo raste, razvija se (malo sporije nego inače), ali sve to nije lijepo za vidjeti. Bojim se da ga ne izgubim. Da li netko zna što se dešava?smile143






...štihača je zakon...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2008 u 07:50
bojim se, ako je jako zahvaćena biljka da neće biti pomoći... možda ga treba presaditi na neko sunčanije mjesto.. sad se još može, dok nije krenulča vegetacija.. ili.. uzeti uzorak i otići u šumarski institut ..  pogledaj da li se kora lako odvaja od grana, očito da mu nešto na tom mjestu ne odgovara....
Na vrh
miha-m View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1099
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje miha-m Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2008 u 09:02
Na slici sam označio koje su grane zahvaćene, i prava je sreća da je stalo na tome. Ne širi se dalje. Samo drvce je u zavjetrini, i sunca ima skoro od jutra do mraka, tako da sumnjam da bi to bilo posrijedi.

P.S. Da li institut u jaski radi to?


...štihača je zakon...
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2008 u 09:27
Ja imam isti problem, samo je moj jorgovan jako star, pa sam mislila da je došlo vrijeme da ga maknem. Ima preko 30 godina, nemam sliku, jer kiša pada  (u Rijeci sam). S druge strane imam pak u ogulinskom kraju isti takav presađen jorgovan pred 6 godina i još nije cvjetao.
Pomozite savjetom za obje situacije.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
sasa View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sasa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2008 u 00:08

Za ovaj problem trebate kontaktirati nekog fitopatologa, jorgovan je napadnut nekim gljivičnim oboljenjem,  kako se meni čini, a u prilog tome ide pomenuta pljesan

Na vrh
miha-m View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1099
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje miha-m Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2008 u 20:59
kod nas su fitopatolozi skoro pa nedostupni.Thumbs%20Down Ako i bilo koji savjet trebam, prije ću ga dobiti od vas forumašaThumbs%20Up, nego od njih.
...štihača je zakon...
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2008 u 21:24
Znam da ovo strašno zvuči, ali u takvin situacijama najčešće je najbolje rješenje ukloniti sve napadnute grane...
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2008 u 21:53
Znači drastična rezidba, pa što ostane ostane,
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2008 u 19:15
Vezano za jorgovan. lani sam čopila šogorici mali jorgovan. vidim da se primio, ali nije cvjetao. Nakon koliko godina oni procvjetaju ili bi trebali odmah, iste godine. Debljina grana mu je ko olovka, a visina 140cm
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2008 u 21:52
Ines,meni nije cvao par godina kako sam ga posadila.Ne znam jel mu nešto falilo ili je samo bio tvrdoglav,no prošle godine je počeo.
Na vrh
miha-m View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1099
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje miha-m Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2008 u 10:02
Meni je procvao tek nakon četiri godine. Ali to nije uvijet. Viđao sam kod susjeda da je procvao nakon dve godine, ali je i bio sasvim mali i tanak. Kada je procvao, od težine cvjetova se počeo savijati. 
...štihača je zakon...
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2008 u 11:16
Znači ima nade da ove godine i moj procvate nakon 6 godina. Doduše presađen je iz Primorja u kontinetalni kraj, ali se drži dobro i velik je već-
Ništa nadam se i dalje.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2008 u 15:21
Originalno poslano od člana miha-m miha-m napisao:

Meni je procvao tek nakon četiri godine. Ali to nije uvijet. Viđao sam kod susjeda da je procvao nakon dve godine, ali je i bio sasvim mali i tanak. Kada je procvao, od težine cvjetova se počeo savijati. 
 
Tako otprilike i moj izgleda. Jadni mali kržljavi. znači ima nade da možda još i ove godine dobije koji cvjetić.
Na vrh
maria View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 28 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 12
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maria Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Veljača 2008 u 17:18
Meni su više poznate bolesti u voćarstvu.Kod napadnutih voćaka sličnim bolestima,bilo da se radi o bakteriozama ili raznim gljivičnim bolestima koje su u dobroj mjeri oštetile stablo,ide se na izdašnu rezidbu.Rez na debljim granama premazuje se voćarskim kitom.
Na vrh
miha-m View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1099
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje miha-m Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2008 u 12:49
Ako ja sa svojim jorgovanom krenem na takvu rezidbu, od njega ne bude ostalo ništa osim debla. A to mi nikako nije cilj. Već je počeo otvarati pupove i žao mi je da ga diram. Pustit ću ga još ovu godinu, pa ćemo vidjeti da li se bude dalje širilo.
...štihača je zakon...
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2008 u 12:56
Uvijek isti problem, zato ja voćke i ruže režem još i januaru, jer kad propupaju- e pa nemam srca, kao da im otkidam dušu.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
miha-m View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1099
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje miha-m Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2008 u 22:23
Originalno poslano od člana miha-m miha-m napisao:

Ako ja sa svojim jorgovanom krenem na takvu rezidbu, od njega ne bude ostalo ništa osim debla. A to mi nikako nije cilj. Već je počeo otvarati pupove i žao mi je da ga diram. Pustit ću ga još ovu godinu, pa ćemo vidjeti da li se bude dalje širilo.


Kako da ga režem kad je svaka grana počela listati...




...štihača je zakon...
Na vrh
vule View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vule Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2008 u 22:33
Originalno poslano od člana SilveK SilveK napisao:

Znam da ovo strašno zvuči, ali u takvin situacijama najčešće je najbolje rješenje ukloniti sve napadnute grane...

to sam i ja prvo napravil ,a posle se opet pojavila pa  sam sa rukavicama skinul u jesen tu bjelu pljesan i opral stablo sa bordoškom juhom i 5 godina nema problema,probaj tak nemaš kaj puno zgubiti
Na vrh
miha-m View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1099
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje miha-m Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2008 u 22:55
Bordoška juha??? Taj naziv sam danas dvaput čuo. Imam susjeda vikendaša koji mi je rekao isto da probam sa tom juhom, i kolko sam ga shvatio riječ je o otopini modre galice. Jesam li ga dobro shvatio?
...štihača je zakon...
Na vrh
vule View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vule Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2008 u 23:17
je to je to,ali imaš i gotove Champion,cuprablau Z,nordox,pitaj nekog vinogradara i vočara sigurno ima
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 9>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,422 sekundi.