Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Identifikacija biljaka
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Sistematika bilja
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Sistematika bilja

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
Geko View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 22 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Geko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Sistematika bilja
    Objavljeno: 22 Siječanj 2008 u 01:30
Ako nekoga zanima od danas ćete moć saznati koja biljka spada u koju porodicu i njezino podrijetlo i svrhu. Ako je to ikome od pomoći.
 
Porodica Euphorbiaceae ili por.mlječike.
Većinom sve biljke koje spadaju u tu porodicu su otrovne pa čak i smrtonosne. Mnoge su ukrasne,kultivirane ali i korovne vrste.
 
 
Euphorbia pulcherrima ili Božična zvijezda
-ukrasna vrsta, podrijetlom iz srednje Amerike.
 
 
Euphorbia trigona ili Trostrana mlječika
-ukrasna vrsta, podrijetlom iz Afrike.
 
 
Euphorbia milli ili Kristov trn
-ukrasna vrsta, podrijetlom sa Madagaskara.
 
Euphorbia peplus ili Vrtna mlječika
-korovna vrsta, samoniklo raste kod nas na livadama i u vrtovima.
 
 
Euphorbia helioscopia ili Mlječika suncogled
-samonikla vrsta, kod nas raste na livadama.
 
 
Acalypha hispida ili Lisičji rep
-ukrasna vrsta, podrijetlom iz tropskih krajeva
 
 
Codiaeum variegatum ili Kroton
-ukrasna vrsta, podrijetlom s indomalajskih otočja.
 
 
Ricinus communis ili Ricinus
-kultivirana biljka, uljarica, podrijetlom iz Afrike.
 
 
Hevea brasiliensis ili Kaučukovac
-kultivirana biljka, mlječni sok se koristi za izradu gume, podrijetlom iz južne Amerike.
 
 
Manihot esculenta ili Manioka
-kultivirana biljka, koristi se radi gomolja za jelo, podrijetlom iz tropske Amerike.
 
Sve su slike s NET-a.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2008 u 19:23
smile141
Na vrh
Branka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Branka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2008 u 19:50
i ja imam  ovu trostruku mlječiku veoma je lijepa ivelika  , ako neko želi pomladak neka se javi , a imam i  isusov trn ( euforbja mili ) također imam mlade pozdrav bit ću velikodušna
Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2008 u 19:53
Hej, hej susjeda ipak sam ja tu malo bliže i čini mi se jako brzo na kavi Isusov trn zvuči jako privlačno.

smile160 i mislim sa ga već sadim.......smile222
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2008 u 20:01
Jeste vidjeli cvijet od trostrane mlječike? Mojoj baki procvjetala... A žena koja se bavi uzgojom kaktusa rekla da je jako teško da procvjeta u kući...
Per aspera ad astra.



Na vrh
Branka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Branka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2008 u 20:05
i ja je imam. visoka je oko metar  prekrasna , ali nije cvala zahtjeva dosta vodice.
Na vrh
Branka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Branka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2008 u 20:08
štp se tiče isusova trna  posebno voli sunčanu stranu , nevoli puno premještanja  puuu..no vode , kao i sve mlječike  ,a postije muški i ženski oblici , muški ne cvjetaju
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2008 u 20:50
ma da? znači baka ima ženskog hehehe
Per aspera ad astra.



Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2008 u 21:23
Konačno objašnjenje, moj je kristov trn ipak znači trnica, jer je konačno procvjetala. Muči me već nekoliko mjeseci i sad je samo ujutro pozdravim, ne podižem glas da se ne bi naljutila. Ima dosta svjetla, ali i sunca kroz staklo, morat ću joj spuštat venecijane, ako bude prejako sunce.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Geko View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 22 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Geko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2008 u 00:09
Porodica Arecaceae ili por. palme
Palme su uglavnom podrijetlom iz tropskih i subtropskih krajeva ali i s Mediterana. Postoji mnogo vrste od ukrasnih do kultiviranih.
 
 
Cocos nucifera ili Kokosova palma
-kultivirana voćna vrsta, podrijetlom iz tropskih krajeva
 
 
Phoenix dactylifera ili Datulja
-kultivirana voćna vrsta, podrijetlom sa Mediterana (sj.Afrika)
 
 
Washingtonia filifera ili Vašingtonija
-ukrasna palma, podrijetlom iz južnog dijelaSAD-a (Kalifornija,Arizona).
 
 
Elaeis guineensis ili Uljana palma
-kultivirana palma,uljarica,iz mesa ploda se dobiva palmino ulje,podrijetlo zap.Afrika.
 
 
Hyophorbe lagenicaulis ili Bačvolika palma
-ukrasna vrsta, podrijetlom sa otoka Mauritius.
 
 
Lodoicea maldivica ili Maldivika
-kultivirana voćna vrsta,porijetlom sa otočja Maldiva i Sejšela.
 
 
Cyrtostachys renda ili Palma crvenog debla
-ukrasna vrsta, podrijetlom sa Indonezije.
 
 
Trachycarpus excelsa ili Visoka žumara
-ukrasna palma, podrijetlom je s Mediterana i česta je kod nas na moru.
 
 
Kentia forsteriana ili Howea ili rajska palma
-ukrasna vrsta,podrijetlom iz subtropskih krajeva.
 
 
Chamaedorea elegans ili Ukrasna brdska palma
-ukrasna vrsta,podrijetlom iz planinskih područja srednje Amerike.
 
 
Licuala grandis ili Velelisna palma
-ukrasna vrsta, podrijetlom sa Nove Guineje.
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2008 u 10:19
Ako nekoga zanima evo i detaljnije sistematike semenica ili Spermatophyta
Odeljak ili phylum semenica (spermatophyta deli se na dva pododeljka (subphylum) 1. Gimnospermae ili golosemenice i 2. Angiospermae ili Magnoliophytina, odnosno skrivenosemenice.

pododeljak golosemenica deli se dalje na dva dela, na igličaste golosemenice (Coniferophytina) i na perastolisne golosemenice (Cycadophytina).
Igličaste golosemenice dele se na dve klase (Classis): Ginkgoatae i pinatae. Iz klase Ginkgoatae postoji samo jedna familija Ginkgoaceae, dok se klasa Pinatae deli na 3 podklase (Subclassis): Cordaitidae - iz koje nema živih predstavnika, Taxidae sa familijom Taxaceae i Pinidae sa dva reda (ordo) Voltziales, čiji su predstavnici izumrli i red Pinales sa familijama Pinaceae, Cupressaceae, Taxodiaceae, Araucariaceae, Podocarpaceae, Cephalotaxaceae.

Perastolisne golosemenice dele se na 4 klase: Liginopteridatae sa dva reda Liginopteridales i Caytoniales. Danas nema živih predstavnika iz ove klase, kao ni iz klase Bennettitatae, dok iz klase Cycadatae postoji familija Cycadaceae, a iz klase Gnetatae familije Gnetaceae, Ephedraceae, Welwitshiaceae.

Ovo je bila najkraća sistematika o golosemenicama, ako nekoga zanima sistematika skrivenosemenica koja je mnogo opširnija napisaćemo i to.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Heliofit View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 02 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 459
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Heliofit Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2011 u 18:43
Pozdrav svima
Ova tema kao da je od svih zaboravljena, a po mom mišljenju jedna je od najvažnijih, jer biljke moramo dobro poznavati na ovaj način da bi ih razumjeli, udovoljavali im , a one nas za uzvrat činile sretnim
Na vrh
Heliofit View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 02 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 459
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Heliofit Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2011 u 18:46
Da li se slažete da ovdje predstavljamo biljke po taxonomskoj pripadnosti, (familijama), uz fotografije najraširenijih tipskih vrsta, kao što je to i započeto otvaranjem ove teme???
Na vrh
Heliofit View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 02 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 459
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Heliofit Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2011 u 19:52
Evo ja ću krenuti, npr. sa fam. Violaceae(ljubice), čije vrste su široko rasprostranjene, kao autohtone u našoj flori, tako i kao forme, hibridi, varijeteti u hortikulturi.
Sistematika ( ugrubo )
Carstvo: Plantae
Odjel:Magnoliophyta (Angiospermeae)
Klasa: Magnoliopsida
Red: Malphigiales
Familija: Violaceae
Tipski rod: Viola

Karakteristike porodice: Opisano je oko 900 vrsta, mada je to vrlo relativan podatak. Uglavnom su to vrste umjerenih regija, gdje su obično male višegodišnje biljke Viola tipa, i bilje, grmlje i drveće iz tropskih područja čiji cvjetovi su bitno različitih boja od poznate ljubičaste. Cvjetovi vrsta ove porodice, odlikuju se sa 5 lati(petala) nejednake veličine,često plave, bijele, ljubičaste i žute boje, ali hibridi su uzgojeni u svim bojama, a poznato nam je da postoje i nijansirane individue. Pa evo nekih predstavnika porodice Violaceae, gledajte i uživajte

    :

Viola odorata (mirisna ljubica), svi je poznajemo, naša najčešća proljetnica:

Viola tricolor (šarena ljubica), česta na livadama i kamenjarama subalpinskog pojasa, a upotrebljava se u medicini

Viola biflora (dvocvjetna ljubica), vrlo rijetka , planinska:

Viola zoysii (Cojzova ljubica), ugrožena i ranjiva vrsta, endemična i vrlo rijetka:


Toliko za sada...nadam se da želite da nastavim misiju zvanu Viola
Lijep pozdrav svima   
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2011 u 20:43
.....samo  naprijed...Thumbs%20Up
Na vrh
Heliofit View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 02 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 459
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Heliofit Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2011 u 20:58
Hvala, trebala mi je bar jedna podrška...uskoro nastavak
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2011 u 22:05
Dapače da želimo!! Uvijek čovjek mora učiti!
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2011 u 22:53
Slažem se sa Anaidom, treba ovu temu nastaviti, naročito kad tekstove pišu ljudi koji su stručni...Mi amateri naučiti ćemo nešto novo i zanimljivo...ClapClap
sutra je novi dan
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2011 u 23:41
Heliofit Thumbs%20Up samo nastavi
Na vrh
Heliofit View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 02 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 459
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Heliofit Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Veljača 2011 u 01:42
Još malo Viola
Viola x wittrockiana, samo jedna u nizu hibridnih vrsta, mislim da niko na svijetu ne zna koliko ih je

Viola elegantula......sorry za sliku, vjerovali ili ne nema je na netu, a to je endemična vrsta i ja sam je tako često viđala...Jedino sam pronašla određenu livadsku zajednicu sa malo elegantula.Obećavam da ćete uskoro imati fotografiju, autentičnu, sa mog sljedećeg terena, samo da nam elegantula procvjeta.
PS Podsjetite me na ovo obećanje
Idemo dalje....
Viola sylvestris (šumska ljubica) i Viola arvensis (poljska) vrlo česte na našim livadama i šumama, počev od 4-5 mjeseca.




Pogledajte samo ratličitih formi i boja latica.....prelijepo Mnogi je miješaju sa V. tricolor, međutim jedan od sistematskih karaktera je dužina čašičnih listića (sepala), što kod arvensis izgleda ovako

Sepale su mnogo duže od corole...

Pogledajte ovu hortikulturnu, zovu je Viola ,Black Jack'


Toliko za sada...do skorih Violacea LIJEP POZDRAV
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.