Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Pupavica - Rudbeckia fulgia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pupavica - Rudbeckia fulgia

 Odgovori Odgovori Stranica  123 7>
Korisnik
Poruka
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Pupavica - Rudbeckia fulgia
    Objavljeno: 16 Lipanj 2007 u 20:58
<span>Echinacea ili rudbekija je biljka porijeklom iz Sjeverne Amerike, koja se danas uzgaja i u našim krajevima. Visoka je do 100 cm, cvjetovi su crvenoružičasti, jezičasti. Raste na otvorenim, sunčanim mjestima. Naziv rudbekija nadjenuo joj je veliki botaničar Carl von Linn Te u počast dvojici Šveđana, Olofa Rudbecka starijeg i Olofa Rudbecka mlađeg. Oni su bili poznati medicinari, ali i botaničari. Olof Rudbeck stariji je osnovao prvi botanički vrt u Švedskoj, a prvi je otkrio limfne čvorove po čemu je postao i međunarodno priznat.</span>
 Aktivne su zapravo dvije ehinacee, širokolisna ehinacea i purpurna ehinacea - rudbekija (Echinacea purpurea). Koriste se stabljika i korijen. Uzgoj pupavice započinje se i u Hrvatskoj.

 Dakle, nisu te prevarili samo što postoje dvije vrste  ovog roda biljaka.

<span style="" lang="HR">Problem je kod nas što  stručne osobe ([IMG]http://www.cvijet.info/forum/smileys/smiley1.gif" height="17" width="17" align="absmiddle" alt="Smile" />Djelovanje pupavice (naš naziv za  rudbekiju) je vrlo široko. Ona djeluje kao antiseptik, protuupalno te podiže imunitet. Protuupalno djeluje na nekoliko načina. Ponajprije, sadrži polisaharidne frakcije koje djeluju protuupalno. Jedan drugi spoj pak djeluje tako da smannjuje stvaranje upalnih prostaglandina. Ehinacea djeluje i kao aktivator stanica koje se bore protiv uljeza (makrofagi, mononuklearne stanice, prirodne stanice ubojice). No, ehinacea očito sadrži još niz nepoznatih i neistraženih spojeva koji pozitivno djeluju na imunitet. Ehinacea se može naći u obliku tinktura, ekstrakata, tableta i kapsula. Važno je razlikovati da li se radi o "običnoj" sušenoj mljevenoj biljci, o ekstraktu ili pak o standardiziranom ekstraktu koji sadrži točno određenu količinu djelatnih tvari. Naravno, različiti oblici imaju različito djelovanje ali i različitu cijenu. Postoje još vrste koje s emogu koristiti : Echinacea angustifolia DC i Echinacea pallida  Nutt., kao cijele biljke , zeljasti dio, korijen   bilo da je svjež ili osušen. </span>

<span style="" lang="HR">Glavni ljekoviti sastojci  su  poliacetilen, alkamid, polisaharidi te derivati kavine kiseline.   Doziranje : za unutarnju primjenu - istisnuti sok a dnevna doza je  6-9 ml.</span>

<span style="" lang="HR">Droga od korijena : 0,5-1 gram ili 1/2 čajne žlice na jednu šalicu  ; prelije se vrelom vodom i pusti da odstoji.  Pij e s e3 x između oborka; ne koristiti duže od 8 tjedana
Nuspojave nisu poznate. Kontraindikacije su kod uznapredovale sistemske bolesti - tuberkuloza, leukoza, kolagenoza i multipla skleroza.
Toliko za sada 

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
goga View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 02 Lipanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 30
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje goga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Lipanj 2007 u 15:06
Originalno poslano od člana Ivan Ivan napisao:

 Dakle, nisu te prevarili samo što postoje dvije vrste  ovog roda biljaka.
 
Hvala Ivane na objašnjenju. No ipak su me prevarili, moja ljekovita pupavica je trebala procvasti rozo, a ispala žuta.... i nije mi bistro kako da prepoznam ljekovitu od ukrasne pupavice, dobivene hibridnim uzgojem radi većeg cvijeta, grmića itd. Stvar je u tome da ja nisam sigurna je su li  moje pupavice hibridi ili čiste vrste Confused
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Lipanj 2007 u 10:01
ovo nisu naše autohtone vrste i vjerojatno se radi o hibridima , nažalost
Na vrh
goga View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 02 Lipanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 30
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje goga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Lipanj 2007 u 11:20
Cry Hvala na potvrdi mog mišljenja, Ivane.
 
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2008 u 11:36
Ove godine sam odlučila isto se pojačati sa ovim predivnim cvijetom! I već sam ih posijala jer imaju duže vremensko razdoblje nicanja!
Više o ovoj biljci piše nam ovdje!

http://www.cvijet.info/savjeti/kategorije/1/savjet/69.aspx

Ali ja sam odlučila se baš na ove boje!!!


Ja ih zovem tamnocrvene (zbog same sredine cvijeta)

i roze


a, još uz sve i ljekovite su!!! Wink
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2008 u 11:53
Ima i roza?!?!??
 
To jos nisam vidio!!!
 
Ja imam žute i moram reci da je cvijet stvarno nevjerovatan. jer gotovo cijelo ljeto je u cvatu i krasi vrt!!! a u jesen su opet simpaticni crni "gumbeki" koji ostanu od cvijeta!!!
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2008 u 12:01
"crne gumbeke" mnogi koriste i u aranžirane bukete!!!
Imam susjedu koja ih sve pobere, ali ove sam jeseni bila ja brža!!! LOL
Ako niknu kak "spada" znaj da ćeš se pojačati i ti ovim rozim ljepoticama!!! Wink
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2008 u 13:52
Ja sam pak vidjela samo žutei vrlo su atraktivne, a rastu samoniklo. Pobrala sam sjemenje, pa ću probati ove godine staviti u dvorište na moru i u gorju, jer sam vidjela da rastu svuda, jedino su ovdje na moru malo ranije procvjetale.
Ove na slikama su pak još ljepše, nisam znala da ima raznih boja.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2008 u 19:31
Budući da je jedna duša s ovog foruma bila široke ruke imam ih i ja.

Kako li će samo biti lijepo kad sve to procvate.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2008 u 19:50
nemoj reći koja da se ne uobrazi,ja Andreu ni ne spominjemsmile156smile156
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2008 u 19:54

Stvarno je predivan jos ako cvijet ostane dugo kao i zutoj onda je fantasticna!!!

 
Hvala na ponudi ali za sada mi ne treba! nevidim mjesto gdje bi ju mogao uklopiti sa svim ostalim!!!
Na vrh
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2008 u 17:49
predivan cvijet smile55
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2008 u 20:33
i ja imam sjeme zahvaljujuci jednom velikom srculencetu
nego kad bi se ona mogla posijati sta mislite
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2008 u 20:43
Dino ako misliš na Echinaceu purpureu, grimiznu pupavicu, s njom ne trebaš žuriti. Posij je van u kasno proljeće 5. mjesec. Možeš i na stalno mjesto u vrt, a možeš je i rasaditi kad ojača. Cvate iduće godine.
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2008 u 20:52
Dobro ti je savjetovala kika, ali možeš je već i sad, pa pikiranje, pa ti uspije mlada biljka već ove godine cvjetati, naravno ne kao što tek bude iduće godine. Meni je to rekla osoba koja ih je uzgajala profesionalno! Wink
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2008 u 17:49
hvala vam djevojke na savjetu
moracu posijati malo sad a malo na proljece
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2008 u 18:29
Ja sam je posijala danas - imam samo žutu od neke koja raste na divlje.
Spremam je po noći unutra, pa što bude - po danu na sunce.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
nuna View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 812
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nuna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2008 u 20:22
Ja imam žutu sa bordo središtem,Predivna je i dugo cvjeta.Ja ih posijem čim stvore sjeme tako da do zime pravo ojačaju i odmah idućeg ljeta cvjetaju.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Veljača 2008 u 21:38
Prošle godine sam svoje rudbekie prvi put sijala, tak da su kasno cvjetale, ove godine se radujem što će cvjetati cijelo ljeto, već pupaju male listiće...

Evo jedne prošlogodišnje:


Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Veljača 2008 u 21:44
Silvek, a kakva je ono rudbekija koju si kupila? Postavila si fotku na 'sjemenima...' Da to nisu dva gomolja? Pise 2.
Aglaja
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 7>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.