Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Pupavica - Rudbeckia fulgia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pupavica - Rudbeckia fulgia

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4567>
Korisnik
Poruka
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2012 u 22:11
Nije receno da ce cvasti ove godine, ako je sijanac koji je uzgojen preko zime nece cvijetati, ako je sadnica dobivena djeljenjem neke starije biljke onda hoce.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
tikvić View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 08 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 2349
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tikvić Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2012 u 07:49
 Ja sa ih sijala prošlog proljeća i sve su već istog ljeta cvijetale, čak što više bile su jako bujne i krcate cvijetom. 
Na vrh
belica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje belica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2012 u 08:20
Eto iskustva su očito drugačija, ja sam svoju jučer smjestila u vrt pa ćemo vidjeti.
belica,zagreb
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2012 u 10:17
Originalno poslano od člana tikvić tikvić napisao:

 Ja sa ih sijala prošlog proljeća i sve su već istog ljeta cvijetale, čak što više bile su jako bujne i krcate cvijetom. 


postoje i jednogodisnje rudbekije (sorte vrste Rudbeckia hirta) koje cvijetaju nakon par mjeseca od sjetve.  Problem je u tome sto neznate sto ste kupili a neu drugacijim iskustvima :)
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2012 u 15:39
Originalno poslano od člana tikvić tikvić napisao:

 Ja sa ih sijala prošlog proljeća i sve su već istog ljeta cvijetale, čak što više bile su jako bujne i krcate cvijetom. 

Ja sam dobila od Tikvić te sijance i cvjetali su kao kod nje.Evo gledam  već  su  se ugledali iznad zemlje fino..Znači, nisu jednogodišnjeSmile
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2012 u 22:10
Originalno poslano od člana alisa alisa napisao:

Originalno poslano od člana tikvić tikvić napisao:

 Ja sa ih sijala prošlog proljeća i sve su već istog ljeta cvijetale, čak što više bile su jako bujne i krcate cvijetom. 

Ja sam dobila od Tikvić te sijance i cvjetali su kao kod nje.Evo gledam  već  su  se ugledali iznad zemlje fino..Znači, nisu jednogodišnjeSmile


ipak se radi o jednogodisnjim rudbekijama, jer one trajne ne cvijetaju prvu godinu kad se siju, tek pokoja procvijeta drugu godinu a prava cvatnja je nakon trece.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2012 u 23:32
Pa otkud to da ponovo niču na istom mjestu?Evo kakve su bile prošle godine..

ova je jednogodisnja i nje i nema

i ova opet niče


Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2012 u 00:01
To su jednogodisnje pupavice, znaju se ponasati par godina kao trajnice ako su zime blage. Zanaju se same rasijati svake godine pa mozda od tuda su niknule na istom mjestu.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2012 u 13:17
Koja vrsta je trajna?Kako je raspoznati?Dobre su i ove čim niču opet,ako  se i rasiju još bolje.Kao da su trajnice..
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2012 u 12:42
Postoje 25 vrsta rudbeckija od kojih je samo jedna jednogodisnja R. hirta (ili dvogodisnja). Prirodno su rasprostranjene po cijeloj sjevernoj americi i uglavnom rastu na umjereno vlaznim livadama a neke rastu na vlaznim podrucjima (R. laciniata koja ne podnosi susu). Neke od vrsta su: R. maxima, R. triloba, R fulgida (i razne njene podvrste), R nitida, R. subtomentosa. Postoji i prirodna vrsta rudbekije sa duplim cvijetovima - R. laciniata var. hortensia, koja bas i ne lici na rudbeckiju buduci da cvijet nema karakteristicni srednji crni stozac.  Tesko je raspoznati jednogodisnje rudbeckije od onih trajnih buduci da si jako slice po listovima. Najveca razlika je u cvijetovima. Trajne vrste imaju uglavno cvijetove raznih zutih nijansi dok jednogodisnje imaju sarene cvijetove sa crvenim, smedim, narancastim mrljama i inace cvijetovi su veci i stvaraju se tjekom cijele godine (dok trajnice cvijetaju krajem ljeta).
Meni osobno je najlijepsa rudbeckija maxima, lijepa strukturna i visoka biljka sa zutum cvijetovima na visokim stapkama koji podsjecaju na meksicke sesire. Lijepa mi je i sorta Goldquelle sa duplim kuglastim cvijetovima i rasperanim, glatkim listovima koja uopce ne slici na rudbeckiju.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Lipanj 2012 u 21:14
Originalno poslano od člana alisa alisa napisao:

Rekli smo već puno pita,da to nisu  iste biljke...Jedno su echinaceae drugo rudbeckie..



pitanje za administratore:

Zasto onda ova tema nosi pogresan naziv?
Treba da se zove "Pupavica - Rudbeckia hirta" ako se govori o pupavici (biljka sa zutim ili oranz cvetovima)

ili "Ehinacea - Ehinacea purpurea itd." (ako se radi o lekovitoj vrsti sa rozim cvetovima).
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2012 u 16:26
sestra mi je donijela jesenas u tegli, za svaki slučaj ako ne bi uspjelo sijanje, prezimila je na balkonu, gornji dio se bio osušio, čitaj smrzo, potjerala je na proljeće kad sam ju posadila u vrt, i evo je sada



Na vrh
belica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje belica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2012 u 20:59
Mari divna je. pravi busen!

ja sam proljetos umovala, da li će moja cvijetati ove godine, pa se poveo razgovor, sada javljam da već cvate zadnjih 15-ak dana.
belica,zagreb
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Prosinac 2012 u 11:12
Originalno poslano od člana enrikova nona enrikova nona napisao:



moje su ovako izgledale 2011, 2012 uopče nisu istjerale iz zemlje . šta se desilo nemam pojma, sumljam jedino na moje ljubimice Bou i  Reu koje na tom mjestu vrše nuždu
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Prosinac 2012 u 13:27
To je moguće da je uzrok jer mokraca može uništiti biljku.
Znam da je kod susjeda koji ima uzgajivacnicu pasa, psi unistili cijelo stablo zbog "obilježavanja"
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Prosinac 2012 u 13:27
Ako treba imam kod mene sadnica u vrtu pa ti mogu poslati ako nema nitko u blizini da vam da
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Prosinac 2012 u 14:11
Enrikova nona,moguće da su bile jednogodišnje.Dado nam je lijepo objasnio da postoje trajnice i jednogodišnje.Moguće da su tvoje bile jednogodišnje.I kod mene mnoge nisu ponovo nikle..
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Prosinac 2012 u 14:14
Originalno poslano od člana administrator administrator napisao:

Ako treba imam kod mene sadnica u vrtu pa ti mogu poslati ako nema nitko u blizini da vam da



hvala na ponudi , vidjet ću još na proljeće možda nikne
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Prosinac 2012 u 14:14
alisa nisu jednogodišnje imala sam ih par godina na istom mjestu 
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Prosinac 2012 u 16:19
Ne znam i kod mene su neke par godina bile na istom mjestu,neke nestale prve sezone,neke druge..Tako da ni sama ne znam razlog tome.Vjerovatno im se klima podudari pa opstaju više godina u vtru i onda samo nestanu.Dado je rekao da su večinom jednogodišnje i dvogodišnje.
Ove tvoje mi po listu jako liče na echinaceae žute.Moje rudbeckie imaju drugačije listove skroz a takve listove mi imaju echinaceae ..Čisto sumnjam da će ti nići sledeće sezone ako nisu nicale ove,protekle..Kod mene su ove godine skroz jadne bile,sledeće godine kupujem ih ponovo i sadim na više mjesta po vrtu..Divne su i vrjedi ih saditi iznova :D
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4567>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.