Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kokotić - delphinium
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kokotić - delphinium

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 8>
Korisnik
Poruka
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Srpanj 2008 u 06:42
 
I plavi dupli sam nedavno kupila.Naravno da  prodavač nema poima šta je ni kako sa njim(njima je to trajnica,to koriste kad ne znaju naziv biljke)
E sad Baka Bea,OTC i ostali,pomoć.Jel to delphinium i jel trajnica?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Srpanj 2008 u 13:16
Da, točno. Dok ocvate možeš ga odrezaii na visinu šake pa će još jednom cvasti ove godine. Ako nema dosta vode i hranjiva podložan je zarazi pepelnicom.
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Srpanj 2008 u 17:05
Shasha, to je kokotić, dobro ti je prodavač rekao da je trajnica. Ne znam koliko je bio visok kad si ga kupila, vidjela sam da su visoki 45 -50 cm, što znači da su retardirani, tj, tretirani sredstvom za zaustavljanje rasta. Njihova prava visina je 160cm, takav će biti u drugoj cvatnji u 9 mj. Sudeći po slici ovo je Galahad, bijeli s bijelim okom iz Pacific skupine. Ima ih još ružičastih (Astolat), u ljubičastoj boj,i s bijelim okom (King Arthur) s crnim okom (Black Knight), a plavi se zove (Blue Bird), nebesko plavi (Summer Skies) i dr. Pozdrav
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Srpanj 2008 u 19:03
Hvala vam!smile79
Baka Bea,ovo za prodavača,ma ok da je trajnica no ja sam ga pitala ime cvijeta a on je reko trajnica.E sad,koliko mu mogu vjerovati kad ne zna ime cvijeta ,položaj na koji da ga sadim,samo zna da je trajnica.
Znači režem ga kad ocvate.I,da,visok je nekih 50-ak cm.
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2008 u 18:28
Divan je! Impresionirana sam bijelim cvijećem, a takvog Delphiniuma nemam.
Gdje si ga nabavila?
 
No, nešto bih rekla o njihovim uvjetima i mjestu sadnje.
Preferiraju osunčana mjesta. Ne bi bilo na odmet donji dio zakloniti niskim neutralnim biljem (kako se pažnja ne bi usmjeravala ni na što osim na njih), jer zahtijevaju vlažno i humusom bogato tlo.
Ali važno je naglasiti da tlo treba biti dobro drenirano.
Osobito ga je za vrijeme zametanja cvjetova i same cvatnje potrebno redovito zalijevati, naravno ako to vremenski uvjeti traže.
Redovita jesenska i proljetna gnojidba je dobrodošao činilac u uspješnom uzgoju (s dodavanjem humusa svake godine), i Delphiniumi će blistati.
Orezivanjem, kao što je Baka Bea naglasila, postići će se druga cvatnja.
 
Još nešto, ne manje važno - Kokotić je otrovan i iritantan..., naročito lišće u svibnju koje može nadražiti kožu, pa bi osjetljivi ljudi trebali nositi rukavice.
Ja ih uvijek nosim, stoga nisam primjetila ništa značajno i neugodno osim njihove ljepote.
A da je očaravajući... ah, bogme, nedvojbeno i neupitno, jest!!!
Na vrh
Vlatka View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 11 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 49
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vlatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Rujan 2008 u 02:46
A gdje se mogu kupiti ti Blue bird, summer skies, Jay... u Zg? Hoce rasti u tegli jer ja imam blakon a jako mi se svidjaju:)))))
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Listopad 2008 u 21:37

bez brige narastu kokotici uglavnom malo vislji.... ne bas tri metra ali znaju objeci malo u visinu....

 

samo sto im je stabljika malo slabija pa ih treba podurjerti sa necim da im bude  lakse i da ih kisa ne unisti...

Na vrh
josipa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Prosinac 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 992
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje josipa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Prosinac 2008 u 14:21
ovaj delfinij sam kupila kao trajnicu, ali mi je cvjetao samo dvije godine.jeli moguće da je ovo jednogodišnji ili sam nešto pogrešila u uzgoju.ove godine mi se pojavilo samo malo lišća i ništa više,
Na vrh
Ivana-Mia View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 30 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 1278
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivana-Mia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Prosinac 2008 u 15:32
Ja mislim da,ako je cvijetao dvije godine onda bi trebao biti trajnica.
 
A,ako ne cvijeta vjerojatno mu nešto ne odgovara. Probaj ga presaditi na drugo mjesto.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Prosinac 2008 u 15:45
Baš šteta ako ti opet ne procvjeta, a valjda si sakupila sjeme, predivan je.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Prosinac 2008 u 15:48
I ja mislim da je to trajnica, u tom bi slučaju trebao cvasti dvaput na godinu.
Slažem se s Ivana-Miom, preseli ga, nešto mu tamo fali.
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Prosinac 2008 u 17:22
Vidim da nam je svima dosta hrane i recepata, pa se pomalo vraćamo temi cvijeće. Josipa, tvoj kokotić je 'Black Knight' Pacific serije, trajnica. Ako je cvao dvije godine nema razloga da to ne čini i dalje. Najveći neprijatelji su puževi, ali uglavnom za mlade biljke. Jesi li ga rezala nakon cvatnje? Pročitaj na prethodnim stranicama o uzgoju. Pacific serija je nešto kraćeg životnog vijeka, ali najmanje 5 godina (Elatum kultivari 10-15, ali se ne razmnožavaju sjemenom nego vegetativno), a onda popušta cvatnja, pa se iskopa razdijeli, stari odumrli korijeni se bace, a vanjski dijelovi (stabljike s korijenom) se posade u dobro prekopanu propusnu zemlju kojoj treba dodati obilno komposta i mineralnog gnojiva jer su veliki potrošači hrane i na što sunčanijem mjestu, u vrijeme cvatnje dosta zalijevati. Vrlo je važno ne posaditi ih duboko nego tek s 1-2 zemlje pokriti korijenov vrat, kod duboke sadnje ne cvjetaju. Isto tako ne malčirati ni tresetom ni lišćem, jer podnose hladnoću do -40. Na taj način mogu opstati godinama.
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Prosinac 2008 u 18:13
i ja se nadam da ce ostatati godinama i da nece temperatura pasti ispod -40
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2009 u 10:26
Ovu prekrasnu biljku nisam vidjela u  našim otočkim vrtovima. Da li je to slučajno ili ova biljka traži drugačiju klimu. Vidim da ima sjemenki za kupiti, pa bi rado pokušala posijati.
Na vrh
cvetlin View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 714
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cvetlin Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2009 u 13:27
svi su slatki al ovaj  Josipin ..koja boja  ...hvala Baki Bei na trudu ..pa sad znam kaj moram tražit u rasadniku i sjemenari  smile75
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2009 u 14:04
Pa ovo je super, imam sjemenja zahvaljujući dobrim dušama ovog foruma, odoh ja posijati kokotić.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
josipa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Prosinac 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 992
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje josipa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Siječanj 2009 u 13:10
Naažalost nisam skupila sjeme ,kontala sam ako je trajnica podijelit ću korjen .Eto sada imam samo sliku i uspomenu.
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Siječanj 2009 u 13:38
Josipa ne tuguj, ima kokotića ko' u priči, dok isprobaš sve boje bit ćeš tata mata za trajnice. Osim toga nije uvijek sigurno da ćeš iz sjemena dobiti baš tu boju, dosta hibridiziraju.
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Veljača 2009 u 10:30
Otok dobar dan. Je li se pitanje odnosi na kokotić (Delphinium) ili jedić (Aconitum)? Jediću treba lagana sjena, hladno i svježe tlo.
Kokotić voli sunce, ali teško podnosi vrućinu, siromašno (plitko) tlo i sušu. a toga u Dalmaciji i na otocima ima i previše. Kokotići, plamenci (Phlox paniculata), božur (obični i plemeniti), vučjak (Lupinus podophylus), mak (Papaver orientale) su visoke biljke za raskošne cvjetne gredice i nisu nimalo skromne u pogledu staništa. No, ima more prekrasnih biljaka stepskog karaktera pogodnih za tu klimu, a tako skromnih da se lijepo može urediti vrt i bez ovih 'razmaženih'. poz..
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Veljača 2009 u 10:57
Pitanje se odnosilo na delphinium, hvala na odgovoru.
Shvatila sam i sama da je moj najveći problem plitko i siromašno  tlo i da ću morati odustati od nekih biljčica koje bi rado imala.
Nije ovdje tema, ali molim te napiši negdje popis tih biljaka stepskog karaktera da malo obogatim svoj mediteranski vrt
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 8>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.