Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Limun
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Limun

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1920212223 35>
Korisnik
Poruka
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2012 u 13:05
Hvala Terezija, poslušat  ću te. Ti si mi pomogla da dođe do ove faze, ništa nisam znala o njemu za uzgoj. Puno hvala!Smile
Rijeka

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
huskybucka View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 20 Kolovoz 2010
Lokacija: VelikoTrgovišće
Status: Offline
Bodovi: 234
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje huskybucka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2012 u 15:52
Kad je vrijeme za orezati limun?
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2012 u 00:07
Hvala Jagoda! Moram posaditi Poncirus i, kad dobije debljinu olovke, zamolit ću te da mi pošalješ plemku. Ne znam da li Budina ruka ima soka u prstima. Sumnjam. Možda ima u širem dijelu ruke.
 On je ukrasni agrum a od njega se pravi vrlo ukusna slastica- limuncini. Imam recept pa ću ga staviti na forum. Ima vremena.
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2012 u 00:17
Originalno poslano od člana huskybucka huskybucka napisao:

Kad je vrijeme za orezati limun?

 
Limun kao i ostali agrumii se režu prije kretanja vegetacije kada prođe opasnost od mrazeva.
U južnoj Dalmaciji počinje kretanje od 15 do 20 ožujka i do tada bi trebalo obaviti rezidbu.
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2012 u 03:50
Kako da ga orezem kada mi je fazi cvjetanja, pun je pupoljaka.
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2012 u 23:35
Fatka, pretpostavljam da je tvoj limun u loncu bio u prostoru koji se grijao pa je krenuo rano. Nije ga preporučljivo rezati za vrijeme cvjetanja. Ako je obilno cvjetao, prorjedi mu cvijetne pupove jer će veliko opterećenje oslabiti urod slijedeće godine. Možeš ga slikati da vidimo kako izgleda.
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2012 u 23:49
Jagoda, MiraK i Lovro, ako vam je tlaka rezuckati, možete pričekati dok se ne pojave novi izboji, koji će točno ograničiti mjesta dokle je stablo s granama promrzlo.
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Ožujak 2012 u 02:38
Terezija molim te pošalji mi recept na pp jer imam dvije RUKE pa bi ih htjela iskoristiti. Tko zna kad ću ih opet imati...
Ja sam moj limun orezala djelomično i čekam da zatopli pa da krene vegetacija....
Od moje male zbirke citrusa najbolje je zimu podnesla naranča, koja je bila omotana paučinom. Listovi su svi ostali i već vidim izdanke kako izbijaju. Možda bi se mogla nadati i cvijetovima, zar ne?
Manderine su dobro iako nisu bile zamotane, ali još miruju.
Još jedno pitanje Terezija. Da li je dobro citruse špricati crvenim uljem sad prije vegetacije. To mi preporučuju, pa molim tvoje mišljenje.WinkWink
sutra je novi dan
Na vrh
huskybucka View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 20 Kolovoz 2010
Lokacija: VelikoTrgovišće
Status: Offline
Bodovi: 234
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje huskybucka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Ožujak 2012 u 21:18
Ja danas orezala limun.

Jedno pitanje, nakon koliko se dobiju pravi veliki jestivi plodovi?
Kod mene je od prosle godine, i imao je neke male limmunčiće-velicine 2zrna kave, valjda prvi rod
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Ožujak 2012 u 22:43
Terezija, moj limun je bio u hladnoj prostoriji pored prozora.
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Ožujak 2012 u 23:33
    

     Evo recepta

Ušećerene korice četruna: četrune oprati, uzdužno ih podijeliti na 4 dijela, staviti u posudu dodajući  vodu u koju stavimo cca 2 jušne žlice soli tako da prekrije dijelove plodova. Ova količina soli je dovoljna za 1 kg četruna. Ostaviti ih tako 24 sata. Ocijediti ih i kratko prokuhati ( toliko da zakipi ) 7 puta mjenjajući vodu. Ocijediti ih, odstraniti meso a ostaviti vanjsku koru s bijelim dijelom. Ovaj dio poprečno rezati na tanke listiće, cca 3mm debljine. Izvagati ih.Dodati istu količinu šećera, cca 2,5 dcl vode i kuhati, mješajući. Kad voda ispari, korice izvaditi i uvaljati u šećer. Staviti ih na masni papir da se osuše
          Ovaj recept govori o krupnim, okruglim plodovima ( druga sorta ). Ali  ti možeš od ruku isto napraviti
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Ožujak 2012 u 23:44
Originalno poslano od člana jagoda jagoda napisao:

Terezija molim te pošalji mi recept na pp jer imam dvije RUKE pa bi ih htjela iskoristiti. Tko zna kad ću ih opet imati...
Ja sam moj limun orezala djelomično i čekam da zatopli pa da krene vegetacija....
Od moje male zbirke citrusa najbolje je zimu podnesla naranča, koja je bila omotana paučinom. Listovi su svi ostali i već vidim izdanke kako izbijaju. Možda bi se mogla nadati i cvijetovima, zar ne?
Manderine su dobro iako nisu bile zamotane, ali još miruju.
Još jedno pitanje Terezija. Da li je dobro citruse špricati crvenim uljem sad prije vegetacije. To mi preporučuju, pa molim tvoje mišljenje.WinkWink


Prskanje Crvenim uljem je dobro napraviti prije kretanja vegetacije. Ono je na bazi bakra a takva sredstva se koriste i u ekološkoj proizvodnji ( ako takva postoji) bilja.

Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Ožujak 2012 u 23:54
Originalno poslano od člana huskybucka huskybucka napisao:

Ja danas orezala limun.

Jedno pitanje, nakon koliko se dobiju pravi veliki jestivi plodovi?
Kod mene je od prosle godine, i imao je neke male limmunčiće-velicine 2zrna kave, valjda prvi rod

 Uz pravilnu njegu počinje rađati u trećoj godini.
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2012 u 00:30
Originalno poslano od člana Terezija Terezija napisao:

    

     Evo recepta

Ušećerene korice četruna: četrune oprati, uzdužno ih podijeliti na 4 dijela, staviti u posudu dodajući  vodu u koju stavimo cca 2 jušne žlice soli tako da prekrije dijelove plodova. Ova količina soli je dovoljna za 1 kg četruna. Ostaviti ih tako 24 sata. Ocijediti ih i kratko prokuhati ( toliko da zakipi ) 7 puta mjenjajući vodu. Ocijediti ih, odstraniti meso a ostaviti vanjsku koru s bijelim dijelom. Ovaj dio poprečno rezati na tanke listiće, cca 3mm debljine. Izvagati ih.Dodati istu količinu šećera, cca 2,5 dcl vode i kuhati, mješajući. Kad voda ispari, korice izvaditi i uvaljati u šećer. Staviti ih na masni papir da se osuše
          Ovaj recept govori o krupnim, okruglim plodovima ( druga sorta ). Ali  ti možeš od ruku isto napraviti
 
 
Hvala Terezija na receptu. Nadam se da ruke nisu tretirane sa insekticidima tako da mogu napraviti tu deliciju od kore. Molim samo jedno pojašnjenje. Naime napisala si da treba 7 puta mjenjati vodu. Je li to znači da svaki put voda treba prokuhati i onda je baciti i tako 7 puta?
Hvala ti unaprijed.
 
Moram samo dodati da sam danas kupila crveno ulje i sutra se spremam na špricanje. Ujedno sam kupila i gnojivo sa dušikom tako da sada imam posla oko agruma...
sutra je novi dan
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2012 u 23:57
Da, voda mora 7 puta zakipiti i mjenjati je. Ovaj postupak se radi da kora ne bi bila gorka.Smile
Na vrh
keeka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 252
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje keeka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2012 u 22:58
Pozdrav, vidjela sam u Bauhausu sadnicu limuna pa me zanima jel ima tko iskustva sa tom sortom, jel rodna ili kakva je za uzgoj, podloga je Poncirus Trifoliata, citrus sinenensis
Na vrh
orsobruno View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 17 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 45
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje orsobruno Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2012 u 07:21
Citrus sinensis je naranča. Vjerojatno si krivo napisala, pročitala. Podloga je ona koja mora biti.
Imam naranču koju sam kupio prošle godine. Nije puno napredovala, ali mi se to dešavalo i sa drugim citrusima. Krene mi rasti u proljeće slijedeće godine, pa sada očekujem neku bujniju vegetaciju.
Kad sam već ovdje, da kažem kako mi je limun super preživio ovu hladnu zimu. Treća mu je godina, pun je plodova u svakakvoj fazi rasta. To neznam da li je dobro. Nisam gnojio ništa preko zime, a zalijevao jako malo. Držao sam ga u hladnom podrumu. Sada bi trebalo orezati, i pobrati plodove koji su zreli. Na otvoreno ću ga premijestiti oko 20.03.
Na vrh
keeka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 252
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje keeka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2012 u 07:24
Hvala, da moze bit da sam krivo prepisala jer pored je bila i naranca, jel imate kakv prijedlog gdje i koju sortu kupiti?
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2012 u 23:33
Preporučujem ti limun Lisbon koji redovito i obilno rađa. Ima mirišljavu koru, dosta soka. Svakako treba biti cijepljen na podlogu Poncirus trifoliata.
Ne zaboravi da su limuni osjetljivi na niske temperature. Možda si negdje navela gdje si ali ja nisam pročitala.

Na vrh
keeka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 252
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje keeka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2012 u 14:46
Iz Sesveta sam, imam stan na suncanoj strani, sunca ko u priči, mogla bi da postavim kolektore pa da skupljam struju, hahahahaha.

Nego reci ti meni, gdje se moze nabavit takav limun?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1920212223 35>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.