Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Limun
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Limun

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1819202122 35>
Korisnik
Poruka
medy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 23 Prosinac 2011
Status: Offline
Bodovi: 325
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2011 u 11:35
Originalno poslano od člana monstera monstera napisao:

Originalno poslano od člana medy medy napisao:

pozdrav drage moje i ja sam stavila par sjemenčica limuna u zemlju pa na sreću. Nadam se da će niknuti [IMG]smileys/emot133.gif" align="middle" />


Svakako da će niknuti! [IMG]smileys/smiley20.gif" align="middle" /> I ja sam ga znala sijati,svaki bi niknuo,ali ipak bolje napreduje ako se posije dok je lijepo i toplo vrijeme kad može stajati vani.
Ako ne nikne svakako ću pokušati opet u proljeće
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2011 u 11:48
Tako je!
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2011 u 20:23
Originalno poslano od člana Fatka Fatka napisao:

Moj limun izgubio kalendar, sada cvijeta .


    Cvjetanje limuna izvan sezone ,kada on obično cvjeta, je znak da je patio ( najčešće od suše) ili od bolesti i štetnika.
    Pročitaj što Trava piše na 17oj stranici. Trebalo bi napisati da li je posađen vani ili u loncu, gdje se nalazi, u Dalmaciji uz more ili u unutrašnjosti.
Na vrh
balalayka View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 03 Ožujak 2009
Status: Offline
Bodovi: 102
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje balalayka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2012 u 22:42


evo mog limuna, ovog ljeta nije dao niti jedan cvijet ni plod:( a par godina je redovito imao po 15-20 plodova..?
sad sam ga spremila u hladnu svijetlu prostoriju.
trebam li što napraviti da bi imao cvijeta/plodova iduće sezone ili se uzdati u sreću?
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Siječanj 2012 u 18:05
 Ukoliko imaš podloške ispod lonaca, ukloni ih jer, sudeći po žutilu listova, možda korijen leži u "močvari".
    Pred kretanje vegetacije ( u ožujku ) treba mu orezati ili skratiti ove vertikalne središnje grane ( naročito ovu srednju najdužu ) dok ove dvije postrane bi mogla saviti- ukositi na način da staviš na njih neke odgovarajuće utege. Time ćeš stimulirati cvatnju.
     Možda ovom limunu treba joč veći lonac pa bi ga mogla presaditi sa blokom zemlje oko korijena, dodajući još nove zemlje u novi lonac.
Zimi ga zalijevaj vodom rjeđe, i to mlakom vodom. Orošavaj i krošnju.
Na vrh
balalayka View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 03 Ožujak 2009
Status: Offline
Bodovi: 102
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje balalayka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Siječanj 2012 u 22:39
hvala na savejtima svakako ću ih se pridržavati, da, moguće da mu je puno vode bilo jer su listovi dosta požutili, ali su na dodir bili nekako suhi i tvrdi.. a proljetos sam ga ošišala skroz bila, pa vidiš koliko je izrastao do 8.mjeseca..? ništa, opet šišanje, slabije zalijevanje, veća posuda pa kako mu se bude htjelo
Na vrh
medy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 23 Prosinac 2011
Status: Offline
Bodovi: 325
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2012 u 20:46
evo da se javim nikli su moji limunovi ima ih cijela šuma jedino se plašim da ne uginu kada ih budem presađivala jer sam ih posadila u teglu sa cvijetom
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Veljača 2012 u 01:39
Moj limun raste u vrtu (Rijeka )i ova bura i zima osušile su mu sve listove , iako je bio zaštićen . Biljka je  živa, vidijela sam kad sam orezivala grane. Što bi bilo dobro i korisno učiniti da se potakne cvjetanje? Terezija ti me možeš najbolje savjetovati, pa molim te napiši što je najbolje učiniti?WinkWink
sutra je novi dan
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2012 u 22:47
Ako su ti svi listovi osušeni, ništa od cvjetanja za ovu godinu. Stablo mora obnoviti lisnu masu i da bi to uspješno obnovilo možeš mu dodati sada dušično gnojivo. Za odraslo stablo treba dodati oko 300g čistog dušika. Ako je to, primjerice,  umjetno gnojivo Urea koja ima 46% čistog dušika, potrebno je dodati oko 2kg. Gnojivo se rasporedi oko stabla ravnomjerno u projekciji krošnje. Najbolje ga je dodati prije kiše. U poljo-ljekarnama se može nabaviti manje pakiranje. Žao mi je.

Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2012 u 23:04
Terezija hvala ti na odgovoru. Baš mi je muka da mi neće cvjetati. To se događa već dvije godine jer do onda nije bio problem , nikad nije gubio lišće i cvjetao je i imao je puno plodova. Lani u proljeće se je isto oporavio, ali kako ti kažeš nije cvjetao. Naznam što da u buduće radim kako da ga zaštitim, očito nije dovoljna bijela folia.Problem je s njim jer je ogromno stablo i ne mogu ga staviti u posudu.
Naranča, manderine i kunkmat nisu izgubili listove pa se znači mogu nadati cvjetanju. Gnojivo koje si napisala je vjerovatno dobro i za sve agrume...Da li mogu dodati i onog konjskog gnoja u briketima?
Još jedno pitanje. Orezala sam grančice limuna još u jesen, stavila sam ih u zemlju i spremila u konobu. Čini mi se da su se reznice ulovile. Da li ikada od njih može narasti normalan limun, koji daje plodove?
Hvala unaprijedSmile
sutra je novi dan
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2012 u 00:19
Jagoda, na temi kumquat sam napravila popis agruma prema osjetljivosti na zimu. Limun je osjetljiv. Ja bih bijelu paučinastu foliju stavila duplo jer ova folija povećava temperaturu. Ja imam limetu koja je još osjetljivija pa sam je sačuvala omatanjem duplom paučinastom folijom. Ali, ja sam na jugu pa je i to prednost. Naravno da će agrumi,koji nisu izgubili list, cvjetati.
 Naravno da možeš dodati organsko gnojivo u briketima.
Stablo neće s tim gnojivom dobiti dovoljno dušika pa bi mogla pomješati s nekim mineralnim. Na vrećama organskog gnojiva je naznačen sadržaj dušika ( N ) i to oko 5% što nije dovoljno.
 Ožiljene reznice limuna, unatoč tvom zadovoljstvu što si uspjela, će biti još osjetljivije na zimu. Iz njih se može dobiti normalno stablo ali će biti osjetljivije na bolesti. Probaj ih posaditi u lonac prema uputstvu na temi naranča.Smile
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2012 u 01:37
Terezija puno ti hvala na iscrpnom odgovoru. Nastojati ću iduću zimu poduplati zaštitu. Pogledati ću i ove druge teme. Danas imam novo pitanje. Bila sam Pordenonu na sajmu cvijeća i kupila sam biljku CITRUS MEDICA DIGITATA, odnosno Mano di Budda. Super izgleda i ima posebne plodove, a nije bila skupa 18 eura. Objasnili su mi da je to neka vrsta limuna i da se sok koristi kao od limuna...Da li ti je poznata ta biljka? Neću je premještati u vrt jer navodno podnosi temperaturu samo do -3, pa neću reskirati....
 
sutra je novi dan
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2012 u 11:13

Terezija, molimk te za savjet? Moj limun je sav pofuren od bure, slaba zaštita sa jednim slojem bijele folije, vidim iz odgovora....

Šta da radim sada, da ga potpuno orežem ili?

Znam da nema ništa od cvijeta i ploda ...
 
 
 
 
 
Rijeka

Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2012 u 13:24
E, Miro, i moj tako izgleda...al je moj "po prstima"dobil u garaži...lišće i plodovi nikud nikam....
I ja bi molila savjet kak ga orezat!
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2012 u 23:04
 Jagoda, zavidim ti na ovom prekrasnom četrunu. Budina ruka je jedna od najinteresantnijih sorata četruna koji ne pripada limunima. Limun je Citrus limon a ovaj je Citrus medica. Usput rečeno, medica nema veze s medicinom nego starom gradu Medija odakle on potječe. Ako si pratila, na temi kumquat sam nabrojila agrume prema osjetljivosti na niske temperature. Četrun je najosjetljiviji. Ja ga ne bih posadila na otvoreno nego ga uzgajala u loncu ( uputstva na temi naranča).
Nadam se da je cijepljen na Poncirus trifoliatu. Provjeri na deklaraciji.
 
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2012 u 23:28
Originalno poslano od člana Terezija Terezija napisao:

 Jagoda, zavidim ti na ovom prekrasnom četrunu. Budina ruka je jedna od najinteresantnijih sorata četruna koji ne pripada limunima. Limun je Citrus limon a ovaj je Citrus medica. Usput rečeno, medica nema veze s medicinom nego starom gradu Medija odakle on potječe. Ako si pratila, na temi kumquat sam nabrojila agrume prema osjetljivosti na niske temperature. Četrun je najosjetljiviji. Ja ga ne bih posadila na otvoreno nego ga uzgajala u loncu ( uputstva na temi naranča).
Nadam se da je cijepljen na Poncirus trifoliatu. Provjeri na deklaraciji.
 
 
Terezija hvala ti na odgovoru. Naravno da ga neću posaditi u vrt nego će biti u loncu i spremati ću ga po zimi. Zanimljiva je priča o njemu....Dakle nije limun ali mu je rođak...Istina je da su mu listovi drugačiji, više su mekani i nisu kruti kao kod limuna..Da li je sok za korištenje kao limunov ili nije? Prodavači su rekli da se koristi sok za sve što i limun...Biljka se uzgaja u Toscani, a nema neke posebne deklaracije nego samo uputstva o uzgoju, tako da ne znam na što je cjepljen...
Terezija ti si pravi stručnjak pa kad budeš željela poslati ću ti reznicu pa je cjepi na poncirus, tako da i ti imaš tu zanimljivu biljku...SmileSmile
 
sutra je novi dan
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2012 u 23:34
Mira K, mislim da postoji samo jedno pravilo kod rezidbe a to je "rezuckati"
grančice do zdravog dijela kojeg nije ofurio mraz. Zdravi dio mora biti normalne boje i da soči. Ovo provjeri tako da škarama stisneš vrh orezanog dijela koji bi, u slučaju da je zdrav, trebao imati sok.  U slučaju da je ostao živ, skiniti suho lišće koje će ionako otpasti. Potaknuti kretanje dodavanjem dušičnog gnojiva. Bilo bi dobro poprskati sa sredstvom na bazi bakra ( Cuprablau, Bordoška juha. Nordox) prema priloženom uputstvu.Dušičnog gnojiva ne treba dodati mnogo jer se, kako vidim , radi o manjem stablu. Jednostavno "posoli " oko stabla.
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2012 u 23:39
Miro je li limun iz Njivica?Jesi li provjerila da li je živ? Moj slično izgleda ali živ je i ima čak 5 zelenih listića...Nadam se da ćemo za iduću zimu bolje zaštititi naše limune prema uputama Terezije...WinkWink
sutra je novi dan
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2012 u 23:40
Lovro, još malo sačekaj pa provjeri što je ostalo živo kao što sam napisala Miri K. Nakon toga možeš mu pomoći zalijevanjem specijanim gnojivom za agrume s naglašenim sadržajem dušika.
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2012 u 07:57
Hvala na odgovoru!
Čekam da malo ugrije pa da ga stavimo van!
Inače, moj je veći od MireK, pa ću mu dodat gnojiva, kak i predlažeš, a rezuckanje ćemo obaviti!
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1819202122 35>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.