Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Limun
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Limun

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2324252627 35>
Korisnik
Poruka
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2013 u 00:38
Gledajući slike limuna, mislim da su dosta visoka stabla, kao da se bore da dođu do svjetlosti zbog guste sadnje a, usput, imaju tanka debla i skeletne grane. Znam da sad nije popularno gnojenje s mineralnim gnojivima ali ja bih svakako u kasnu jesen gnojila s NPK-5:20:30 ili sličnom kombinacijom koja ima što manje dušika (N) u količini od cca 1kg raspoređeno oko stabla.Na proljeće se gnoji s KAN 27% N ili, ako želiš izbjeći mineralno gnojivo, možeš dodati organsko gnojivo prema uputstvu koje je istaknuto na vreći. Rezidba treba biti takva da se uklone grane koje čine suncobran, suhe grane i grane koje se križaju. Naglasila sam gnojidbu jer vidim grane s požutjelim listovima.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
pupa265 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 18 Veljača 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pupa265 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2013 u 11:38
Originalno poslano od člana Terezija Terezija napisao:

Gledajući slike limuna, mislim da su dosta visoka stabla, kao da se bore da dođu do svjetlosti zbog guste sadnje a, usput, imaju tanka debla i skeletne grane. Znam da sad nije popularno gnojenje s mineralnim gnojivima ali ja bih svakako u kasnu jesen gnojila s NPK-5:20:30 ili sličnom kombinacijom koja ima što manje dušika (N) u količini od cca 1kg raspoređeno oko stabla.Na proljeće se gnoji s KAN 27% N ili, ako želiš izbjeći mineralno gnojivo, možeš dodati organsko gnojivo prema uputstvu koje je istaknuto na vreći. Rezidba treba biti takva da se uklone grane koje čine suncobran, suhe grane i grane koje se križaju. Naglasila sam gnojidbu jer vidim grane s požutjelim listovima.

hvala na savjetima...iskreno ovo su moji roditelji sadili limune i ja sam od ove godine preuzeo brigu o vrtu na sebe...ovi limuni su bili zarasli i gušći pa sam ih zato malo prorijedio iako moji doma tvrde da sam napravio grešku te da ove godine neće biti plodova Smile....

što se tiće boje listova moguće je da bi ih tribalo pognjojiti jer mi već godinama ispod njih bacamo prirodni humus ( sve što se može razgraditi od hrane pa do trava ) i ništa drugo....
Na vrh
keeka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 252
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje keeka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2013 u 19:50
Pozdrav, imam problem sa mojim mladim limunom pa ak mi netko moze pomoc savjetom bila bi jako zahvalna.  Dakle, limun je kupljen prosle god, ljepo rastao cak imao oko 5 plodova, prefinih,mmmm. Medutim kako je dosla jese, pa zima, pomalo je izgubio sve listove i sad su ostale samo grane. Primjetila sam male tockice na jedoj grani kao jajasca u paucini  pa sam posipala cimeta i tako sprijecila daljnje sirenje(ne zelim koristiti insekticide ni akaricide). Bio je u hodniku gdje je susjeda znala ostavit prozor na kip pa ga je i zima malo dohvatila. Prije mj dana sam ga prebacila kod sebe u stan u sobu gdje se negrije cesto, al je konstantna temp oko 18 stupnjeva. Grane su zelene, zive al nikako mi nece potjerat listove. Sad neka mi netko kaze u cemu grijesim i kako da ga spasim.
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2013 u 00:47
Keeka, šaljem ti link pa pročitaj kako se uzgajaju agrumi u loncima.
  http://www.gospodarski.hr/Publication/2012/3/uzgoj-agruma-u-loncima/7580#.USVa1zeqU0k
              Po načinu pisanja ( ak ), pretpostavljam da si u kontinentalnoj Hrvatskoj. Mislim da je tvoj limun pretrpio temperaturni šok. Moraš znati da je limun vrlo osjetljiv na niske temperature i bojim se da je izgubio listove u tom hodniku u kojem su bile niske temperature. Listovi će krenuti ali još je rano. U južnoj Dalmaciji kreće tek sredinom ožujka. Budi strpljiva i u ožujku ( pred kretanje ) ga pognoji s onim specijalnim gnojivom za agrume. U ovoj godini nećeš imati rod jer će limun obnavljati lisnu masu.
  Limun može izgubiti lišće i od pretjeranog navodnjavanja, osobito ako ima podložak u kojem se zadržava voda. U tvom slučaju je vjerojatnije da se radi o niskoj temperaturi.
Na vrh
keeka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 252
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje keeka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2013 u 19:11
Terezija, hvala na brzom odgovoru, da u kontinentalnoj sam u Zagrebu a tu je ova zima stvarno bila duga i jos je, nadam se da ce se oporavit, drzim mu fige smile160
Na vrh
eastcoast View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Ožujak 2013
Status: Offline
Bodovi: 36
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje eastcoast Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2013 u 17:57
Pozdrav dragi limunoljupci ! Evo da se javim sa svojim dvojbama pa da iskusniji znalci pomognu početniku poput mene. Naime prošle godine u svibnju mjesecu kupio sam dva limuna. Stabljike su mlade , visine cca 50 cm. Čovjek tvrdi da su cijepljeni. Pošto sam preko ljeta radio na sezoni nisam se mogao brinuti o njima, no zimu su dočekali u dobrom stanju zahvaljući mojom mami koja ih je redovito zalijevala. Početkom listopada sam ih stavio u podrum, južna strana, konstantna temperatura cca 10 c.Nisam bio dobro informiran pa sam možda previše zalijevao. Jedan limun je odlično podnio zimu dok je drugi izgubio sve listove i ostao na samo 7-8 istova, čak je i počeo cvjetati u siječnju, ali sam otkinuo cvijet čitajući savjete sa ovog foruma. I sada sam primjetio na tom drugom limunu da su se listovi počeli zavrtati, da su ljepljivi, i na jednoj grani sam primjetio nekakvu ljepljivu sluz u obliku suze.   Da li je riječ o nekoj bolesti i što da poduzmem ? Mogu li započeti za gnojivom za agrume ili da pričekam još? Inače sam iz Slavonije. Hvala unaprijed.
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2013 u 01:09
Greška je što si ga previše zalijevao. Nisi napisao da li su oba limuna iste sorte,jer se različito ponašaju. Sadnica koja je izgubila listove je vjerojatno imala previše vlage. Nastoj da u podlošku nema vode ili ga sasvim ukloni.Cvjetanje u siječnju je znak da mu nešto nedostaje odnosno škodi. Dobro si skinuo cvjetove. Budući si u kontinentalnoj klimi, možeš ih početi prihranjivati u trećoj dekadi ožujka. Ovaj limun s otpalim listovima će nadoknaditi lišće ukoliko mu nije istrulilo korjenje.
Ako sam dobro shvatila, drugom, dobro prezimjelom limunu su se počeli uvijati listovi koji su ljepljivi. Da, to bi mogle učiniti lisne uši koje napadaju biljke koje su slabo prozračene. Znam da se vodi kampanja protiv kemijskih preparata za zaštitu bila, ali ponekad je potrebno. U poljo-ljekarnama postoje i organski preparati kao pr. oni na bazi buhača ili slično. Sredstvo treba upotrebiti prema uputstvu. Kad prođu rizici od niskih temperatura, iznesi sadnice na prozračno ali ipak zaštićeno mjesto.
Na vrh
eastcoast View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Ožujak 2013
Status: Offline
Bodovi: 36
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje eastcoast Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2013 u 09:47
Hvala na odgovoru. Ovaj drugi kojemu su otpali listovi su napale uši jer sam malo istraživao i našao sam na stabljici one male kukuljice koje sam odstranio. Sada sam u dvojbi čime da pošpricam limun ? Vidim da postoje razne metode. Imam sušene koprive, mogu li od nje napraviti neki pripravak za špricanje ? Ili da jednostavno uzmem to bijelo ulje ?
Počeo sam ćešće prozračivati prostor u kojem se nalazi limun, nadam se daće pomoći, inače si u zadnjih nekoliko dana u Slavoniji bile zaiste visoke temperature za ovo doba godine.
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2013 u 19:29
Terezija, mom limnu svi listovi nekako izbušeni, kao paučina su došli... Kao da ih je neka beštija pogrickala... Poslikat ću...
Što bi moglo biti po prilici i i što da radim?
 
Hvala!
Rijeka

Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2013 u 00:19
Originalno poslano od člana eastcoast eastcoast napisao:

Hvala na odgovoru. Ovaj drugi kojemu su otpali listovi su napale uši jer sam malo istraživao i našao sam na stabljici one male kukuljice koje sam odstranio. Sada sam u dvojbi čime da pošpricam limun ? Vidim da postoje razne metode. Imam sušene koprive, mogu li od nje napraviti neki pripravak za špricanje ? Ili da jednostavno uzmem to bijelo ulje ?
Počeo sam ćešće prozračivati prostor u kojem se nalazi limun, nadam se daće pomoći, inače si u zadnjih nekoliko dana u Slavoniji bile zaiste visoke temperature za ovo doba godine.

 
         Bijelo ulje je dobar izbor jer je njegova otrovnost vrlo slaba. Kažu da je kopriva dobra iako je ja nisam nikada probala. Savjetuj se u poljo-ljekarni jer tamo postoji stručnjak koji će ti predložiti najbolje rješenje. Osim lisnih ušiju možda ima i štitastih koje se, poput priljepaka, drže za grančice. Obje vrste ušiju izlučuju tzv. mednu rosu koja je ljepljiva i rado je posjećuju mravi.
Ukoliko imaš i štitaste uši, prskanje bijelim uljem će iimati dobar rezultat.
Ne boj se, nećeš se otrovati. Ima vremena do plodova.
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2013 u 01:06
MiraK, slikaj jer je teško reći koja je to "zvijer" napravila.
Na vrh
eastcoast View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Ožujak 2013
Status: Offline
Bodovi: 36
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje eastcoast Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2013 u 08:48
Originalno poslano od člana Terezija Terezija napisao:


Originalno poslano od člana eastcoast eastcoast napisao:

Hvala na odgovoru. Ovaj drugi kojemu su otpali listovi su napale uši jer sam malo istraživao i našao sam na stabljici one male kukuljice koje sam odstranio. Sada sam u dvojbi čime da pošpricam limun ? Vidim da postoje razne metode. Imam sušene koprive, mogu li od nje napraviti neki pripravak za špricanje ? Ili da jednostavno uzmem to bijelo ulje ?
Počeo sam ćešće prozračivati prostor u kojem se nalazi limun, nadam se daće pomoći, inače si u zadnjih nekoliko dana u Slavoniji bile zaiste visoke temperature za ovo doba godine.
          Bijelo ulje je dobar izbor jer je njegova otrovnost vrlo slaba. Kažu da je kopriva dobra iako je ja nisam nikada probala. Savjetuj se u poljo-ljekarni jer tamo postoji stručnjak koji će ti predložiti najbolje rješenje. Osim lisnih ušiju možda ima i štitastih koje se, poput priljepaka, drže za grančice. Obje vrste ušiju izlučuju tzv. mednu rosu koja je ljepljiva i rado je posjećuju mravi.Ukoliko imaš i štitaste uši, prskanje bijelim uljem će iimati dobar rezultat.Ne boj se, nećeš se otrovati. Ima vremena do plodova.

Hvala na pomoći. Po tvom opisu riječ je o štitastim ušima. Nije riječ o nekom velikom napadu,ali ih je bilo i sve sam ih poskidao sa stablijka. Pričekat ću da vidim da ljni razvoj situacije. Navodno je kopriva odlična za sve vrste uši, ali se taj supstrat za špricanje u pravilu radi od svježe. Uklonio sam podložak i za koji dan ću lagano započeti za gnojidbom pa ćemo vidjeti. Zaboravio sam napisati da su limuni iste sorte,eto ovaj drugi je očito boljeg materijala jer je zaista fenomenalno podnio zimu, sav se zeleni od listova, možda mu je samo par listova opalo tijekom zime.
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2013 u 02:30
Originalno poslano od člana Mira K Mira K napisao:

Terezija, mom limnu svi listovi nekako izbušeni, kao paučina su došli... Kao da ih je neka beštija pogrickala... Poslikat ću...
Što bi moglo biti po prilici i i što da radim?
 
Hvala!
 
Evo slike Terezija
 
Rijeka

Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2013 u 01:11
Terezija, molim za pomoć, evo slike.
Rijeka

Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2013 u 00:16
Žao mi je, ali ne znam koji napasnik ovo čini. Preporučam ti da pratiš situaciju. Da možda u ovim paučinastim listovima, koje su najvjerojatnije napravile gusjenice, nije zakukuljena kukuljica iz koje bi zatim izišao odrasli, pr. leptir. Ova teorija je moguća ako su paučinasti listovi uvijeni pa se unutar tog uvijenog dijela nalazi kukuljica. Razvoj leptira (ne samo leptira) ima razvojni ciklus a to je: nakon parenja ženka položi jajašca, nakon toga iz njih izlaze ličinke koje se hrane pr. listovima, ličinke se zatim zakukulje i na koncu iz kukuljica izlazi odrasli leptir ili neki dr. Ako nađeš pr. kukuljicu, mehanički je uništi. Ove simptome mogu prouzročiti i neki tvrdokrilci kao što su voćne pipe. One grickaju noću pa bi ih trebalo promatrati sa svjetiljkom. U ovom slučaju oko debla treba staviti neku mehaničku prepreku da se ne bi penjali do lišća ili oko debla pri zemlji posuti neki insekticid. Ako nešto primjetiš, javi.
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2013 u 02:11
Hvala Terezija, moram sve dobro pogledati, sada nešto više znam.
 
Jeli to glogov bijelac (Aporia crataegi) , hrani se voćkama
Ovakva gusjenica?
 
Datoteka:Aporia.crataegi.puppe.2268.jpg
 
 
 
Leptir
 
 
 
 
 
 
 
 
Rijeka

Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2013 u 13:08
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
eastcoast View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Ožujak 2013
Status: Offline
Bodovi: 36
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje eastcoast Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2013 u 10:43
Krajem veljače sam posadio par sjemenki limuna i grejpa u male kaliće. Gotovo svi su mi se primili. Držao sam ih u toploj prostoriji bez izravnog kontakta sa suncem. Zanima me kada i da li smijem iznijeti male biljčice van tj da li smiju biti direktno izloženi suncu? Hvala unaprijed na odgovorima .
Na vrh
azriela View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 14 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje azriela Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Travanj 2013 u 23:14
dobro večer želim:)kupili smo prije par dana sadnicu limuna u MBM-u.Bila je visine oko 1,20 m i to sa samo jednom centralnom granom.Na gornjoj trećini sadnice bilo je mnoštvo cvjetića koji su bili tik pred otvaranje.Sadnicu smo skratili na visinu od nekih 0,5 m.Zanima me obzirom da nam je ovo prvo stablo agruma,nakon kojeg vremena mogu očekivati da se krošnja počne granati?Mi smo u zg-u,a limun je naravno posađen u tegli
dosadna ko tekut
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2013 u 00:11
Nisi napisala koja je to sorta limuna i koja podloga. To bi trebalo pisati na deklaraciji. To očigledno nije obična sadnica kad je toliko visoka. Jučer sam u jednom rasadniku vidjela sadnicu kumquata koja je tako formirana. Namjerno, jer je takva ukrasna i zanimljivija. Da možda i tvoj limun nije namjerno tako formiran? Ako si ga skratila na 0,5m, trebao bi krenuti uskoro. Ako nije problem, snimi ga. Usput rečeno, sadnica kumquata o kojoj sam pisala, košta 520 kn.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2324252627 35>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,235 sekundi.