Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Limun
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Limun

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2627282930 35>
Korisnik
Poruka
ljiljus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 3244
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljiljus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2013 u 07:59

Terezija, hvala ti lijepo na odgovoru! Hug

Lipik
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
khan View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 03 Siječanj 2013
Lokacija: Marsonia
Status: Offline
Bodovi: 91
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje khan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2013 u 10:07
znam da sam pi*ajzla, ali to nije pčela nego muha lebdjelica. što je njabolje, njene ličinke se hrane lisnim ušima.
Ako ne možeš biti visok dva metra, budi pametan dva metra.

-Miles Vorkosigan
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2013 u 14:31
khan hvala na info, kako se one služe mimikrijom, stvarno su me prevarile . Odmah sam išla dobro pogledati što je lebdjelica radila na mom limunu - lisnih uši nema (na sreću). Kako se ovdje radilo o odrasloj muhi, ona je ipak samo hraneći se nektarom cvjetića, cvjetnim prahom obavila koristan posao, čemu odrasla lebdjelica i služi, oprašivanja. Ona je jedan od korisnih oprašivača, rado viđen insekt u bio vrtovima. Njene ličinke također su korisne jer prirodno uništavaju lisne uši hraneći se njima
Na vrh
cile89 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 13 Svibanj 2013
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cile89 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2013 u 19:35
Pozdrav,
Nov sam na forumu pa oprostite ako krsim neka pravila. Imam limun koji je star dvije-tri godine. Sada na proljece sam ga iznio napolje osjekao suve grane, promijenio povrsinski sloj zemlje. Lisce je pocelo da raste i sve je bilo u redu. Kada sam prehranio limun sa 20:20:20 i dodao slavola limun je stao da raste i liske su pocele da zute, i jednostavno su "opuzle". Sada su pocele i grane da se suse.... Molim za pomoc , ako trebaju slike javite se na cile12@hotmail.com, stvarno ne bih volio da ugine , pogotovu jer je prosle godine rodio.
   Zahvaljujem se unaprijed.
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2013 u 19:42
cile89...dobrodošao na forum. Bilo bi poželjno da staviš sliku limuna. Pričekaj malo i sigurno će ti Terezija dati kvalitetan savjet.
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2013 u 23:30
Dobro nam došao cile89,
Postoje specijalna gnojiva za agrume koja si trebao upotrebiti prema priloženom uputstvu. Opravdano sumnjam da si spržio korijenje gnojivom. Ne znam koliko si dodao, ali to je dosta jako gnojivo. Na proljeće se dodaje gnojivo s naglašenom količinom dušika a na jesen s naglašenom količinom fosfora i kalija. Ako je ova moja sumnja stvarno opravdana, preporučam da ga presadiš u novi supstrat. Da bi se primio, ipak ga prenesi s blokom zemlje oko korijenja. Češće ga zalijevaj vodom kako bi se gnojivo ispralo. Pokušaj, možda ga spasiš.Question
Na vrh
cile89 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 13 Svibanj 2013
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cile89 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2013 u 09:06
Hvala Terezija na odgovoru, takodje i ja mislim da sam spalio korijen limunu. Juce sam presadio limun pa cemo da vidimo sta se desava. Molim te kada budes imala vremena, napisi mi koja gnojiva ti koristis i u kojem perijodu pa da vidim da li mogu da ih narucim preko neta. U gradu gdje ja zivim tesko mogu da se nadju gnojiva za agrume. Hvala unaprijed.
Na vrh
azriela View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 14 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje azriela Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2013 u 11:12
evo ga,grana se moj limunček:)))



Uploaded with ImageShack.us
dosadna ko tekut
Na vrh
Geography View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2013
Lokacija: Lukavac, Bosnia
Status: Offline
Bodovi: 46
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Geography Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2013 u 20:57
Svugdje čitam da limun treba da prezimi u prohladnoj prostoriji oko 10 C, šta bi se desilo ako bi svoj limun držao u kući gdje je temperatura između 22-25 C. Bilo bi mi žao da ga izgubim jer sam već jednom izgubio limun i kumkvat. pozzzzz    Wacko
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2013 u 21:54
Prezimljavanje limuna zavisi od vrste podloge. Limuni na podlozi Poncirus trifoliata se obavezno zimi čuvaju u hladnim prostorijama, čija se temperatura kreće oko 7-8°C i koje su manje osvijetljene. Pri ovoj temperaturi limuni provode period zimskog mirovanja i na taj način sačuvaju sav list, te na proljeće davaju normalan prirast i urod. Zalijevanje se provodi rijeđe i to sa mlakom vodom ( oko 20°C ) kao i orošavanje krošnje.
Limuni proizvedeni iz sjemena, reznica ili položenica, mogu se zimi čuvati u toplijim i osvjetljenijim prostorijama. U toplijim prostorijama ( temp. 15-18°C ) životne funkcije se odvijaju slabijim intezitetom tijekom zime. Zalijevanje i orošavanje nastavlja se tijekom zime a temperatura vode bi trebala biti oko 25°C. Prevelike količine vode su štetne jer voda istiskuje zrak iz supstrata te dolazi do žućenja, opadanja lišća.
Pregrijane prostorije ( preko 25°C ) i presuh zrak izaziva poremećaje u funkcijama organa krošnje.
U fazi zimskog mirovanja prestaje vidljiv rast krošnje. Međutim, korijenje raste. Faza mirovanja je potrebna kako bi se na proljeće nastavio normalan razvoj.
Na vrh
inspiracija View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 26 Svibanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje inspiracija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2013 u 20:58
LIMUN
Na vrh
inspiracija View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 26 Svibanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje inspiracija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2013 u 20:59
može li mi neko pomoći s limunom?! nešto mu je, a ne znam što!
slika je gore, još se ne snalazim na forumu, nova sam
hvala
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2013 u 16:37
Dobro nam došla, inspiracija!
Dala si malo podataka. Gdje je ovaj limun? u priobalju'? Čini se da nije u loncu nego u zemlji. Mislim da se ne radi o bolesti. Piši kako ga gnojiš i s kojim gnojem, koliko ga zalijevaš vodom, dali je iz sjemena ili je cijepljen? Daj nam što više podataka.
Na vrh
Andrija 2 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 10 Svibanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrija 2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Svibanj 2013 u 09:00
ovakve mrlje su se dogodile na limunu od moje sestre. PO izgledu kao da su papirnate ili od kartona. Mislim da je to nešto bezopasno, jer njen limun raste normalno i pun je plodova.
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Svibanj 2013 u 10:21
Ja vjerujem, inspiracija, da si spržila folijarnim gnojivom ovaj limun. Ako nisi gnojila, javi kako ga njeguješ?
Na vrh
inspiracija View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 26 Svibanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje inspiracija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2013 u 10:31
nadam se da nije ništa strašno...
limun se nalazi u zagrebu, u tegli, ali još ga nisam skroz van stavila jer me bilo strah da mi vjetar i kišurina ne potrgaju cvjetove, pa se nalazi na stepenicama blizu ulaznih vrata s puno svjetlosti...

trenutno se nalazim na poslu pa kad dođem doma ću pogledati s čim ga gnojim. S tim da sam samo jednom ga pognojila od prošle godine, zalijevam ga skromno, dok se zemlja isuši odozgora...(informirala sam se preko neta) nisam vična u uzgoju nečega (osim sobnog bilja) iako bi voljela više toga.
što se tiče gnojenja, moram još provjeriti sa svekrvom da li je ona što stavljala jer iako joj izričito sam nekoliko puta rekla da ću se ja za limun brinuti, nisam sigurna da nije kaj stavila...Ouch

hvala na javljanju, javim se s još više informacija...Smile
Na vrh
Andrija 2 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 10 Svibanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrija 2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2013 u 23:51
evo 2 soltanska limuna iz mog dvorista



Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2013 u 01:10
Baš su ti lijepi limuni kao i kamena ograda. Jesu li cijepljeni na gorku naranču ili poncirus?
Vidim da imaš i nespolu, a naravno i masline. Koja je ovo sorta limuna?

Na vrh
Andrija 2 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 10 Svibanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrija 2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2013 u 08:54
Te limune je tata zasadio prije 10-ak godina. Ne znam na šta su cijepljeni. Znam samo da je onaj tamno zeleni u obliku pravilnog grma meyer. Za ovaj drugi su mi rekli da je feminelo. Zasadio sam još od limuna i dva mjesečara.   
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Srpanj 2013 u 10:33
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2627282930 35>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 1,297 sekundi.