Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Limun
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Limun

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3031323334 35>
Korisnik
Poruka
limunko View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2014
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje limunko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2014 u 19:40
Pozz ja sam iz Sarajeva i volim uzgajati razne biljke a najdrazi mi je limun, u narednom tekstu cu vam objasniti detaljno kakvih problema odnosno lijepih i ruznih iskustava imam sa uzgajanjem limuna :)))
-Pozz do narednog posta.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
limunčić View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 09 Svibanj 2014
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje limunčić Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2014 u 13:31
Pozdrav svima!
Tražeći na netu info o boljkama svog limuna, naišla sam na ovaj forum koji mi se čini vrlo, vrlo koristan i zanimljiv!
Obećajem da ću pročitati sve vaše postove, ali s obzirom da mi je potreban konkretan odgovor - što prije, molim sve koji bi mi mogli pomoći da mi odgovore - što li je mom limunu (na kojeg sam vrlo sentimentalno vezana) i kako da ga spasim?
1. dobila sam ga prošlog ljeta - sorta Meyer Improved, iz rasadnika Prud (Metković), posađem je u teglu i držim ga na balkonu koji je okrenut na zapad, jugozapad, zaklonjen je od vjetra. Bio je visine cca. 110 cm, ne baš previše razgranat, ali dosta obrasao lišćem, s nekoliko plodića koji su nakon nekog vremena otpali. Nakon toga je lijepo procvjetao i imao cvjetiće čak do Božića, ali svi su otpali.
Kroz zimu bio je na stubištu(negrijano, prozori okrenuti na sjever, ali temperatura ne pada ispod 13 stupnjeva), a nakon što su otpali cjetovi, postupno je otpalo i svo lišće, ali kad sam ga s dolaskom ljepšeg i toplijeg vremena stavila ponovo na balkon, prolistao je i čak imao 10ak cvjetića smile188
2.ali moja je sreća kratko trajala-nakon samo mjesec dana počeo se sušiti od vrha, a listovi na vrhu venuti. Odrezala sam osušene grančice i skratila vrh za osušeni dio za cca.20 cm, zaštitila rez sa voćarskim voskom, ali su i slijedeći listovi pri vrhu počeli venuti, pa sam ga danas skratila za još 10ak cm.
Dio na kojem venu listovi posut je sitnih smeđim točkicama, na listovima nema (barem okom vidljivih) nametnika. Listovi su zeleni (istina svjetliji nego su bili prošle godine - možda jer su mladi?), prekjučer je imao 2 pupoljka, ali sad jedan otpao Cry. Što da radimDisapprove?
Zalijevam ga jednom tjedno sa gnojivom za citruse - NPK-otpina gnojiva 8+4+5 s hranjivim tvarima u tragovima.
Molim vas za pomoć i savjet kako da spasim svoj limunčić. Već je siroče i previše puta škare vidjelo.

Na vrh
Vrganj View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2014
Lokacija: Čazma
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vrganj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2014 u 10:00
Molila bih za pomoć imam limun dobila sam ga iz doline Neretve rodi se sa puno plodova i ima  tanku koru.Sade se ne vide listovi od cvijetova koliko cvijeta,ali pojavio se problem na listovima i na stabljici pojavili se neki priljepci neke uši,a po listovima odozgo kao da je netko posipao po mokrome listu crne zemlje i listovi se frču prema unutra ,a i mravci napadaju. Poprskala sam ga aktarom,ali nema pomoći .Molila bih ako netko zna da mi kaže šta da radim. HvalaCry
Na vrh
Andrija 2 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 10 Svibanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrija 2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2014 u 08:21
to sa listovima se i meni događa. napale su ga štitaste, a možda i lisne uši. Pročitao sam na jednom drugom forumu da listovi reagiraju uvijanjem na ubode lisnih ušiju. Išao sam u poljoapoteku po neki insekticid, međutim svi su u velikim pakovanjima koje se moraju odmah potrošiti i pomiješati sa 5 litara vode, a to mi se baš i ne isplati za dva,tri drva koje imam na balkonu. Treba listove ručno obrisati sapunom ili čarlijem.
Na vrh
Andrija 2 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 10 Svibanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrija 2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2014 u 08:30
isto se i meni dogodilo ove godine sa narančom i mislim da mojoj naranči nema spasa. suši se od vrhova prema podlozi. Sve si dobro napravila. sitne smeđe točkice su vjerojatno znak prisutnosti lisnih ušiju, ali ne vjerujem da su one uzrok sušenja. ne znam šta bi preporučio kad nisam sposoban spasiti ni svoje drvo.
Na vrh
Geography View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2013
Lokacija: Lukavac, Bosnia
Status: Offline
Bodovi: 46
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Geography Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2014 u 20:56
i ja po drugi puta imam isti problem sa limunom jedan mi se na ovaj način već osušio, ovaj sam kupio prošle godine u proljeće imao je 7 plodova i obilno cvjetao u toku ljeta na prethodnim postovima imaju čak i slike. U toku zime sam ga držao u prostoriji gdje se temperatura kretala između 5 i 10 stepeni ali u januaru su listovi počeli da opadaju i počeo je da se suši tako što su grančice i stablo pocrnili na vrhu i to se lagano širi premu dnu stabla tako da se ne nadam previše da ga mogu spasiti. već sam jednom sjekao te suhe dijelove ali mi se čini da se nakon toga još brže počeo sušiti. Vjerovao sam da mogu uzgojiti limun u saksiji u kontinentalnom dijelu ali nakon što mi se drugi puta suši na isti način počinjem sumnjati u to Cry
Na vrh
Andrija 2 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 10 Svibanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrija 2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2014 u 08:14
možda se spasi. Moj kumkvat se na isti način počeo sušiti, ali sada je stao i počeo listati. jedini moji balkonski citrusi koji se ne suše su jedan grejp kojeg sam posadio na Šoltu prije 10 ak dana ( ne znam zašto se on nije sušio, a drugi jesu) i jedan veliki limun koji se nalazi u velikoj tegli od terakote i koji je uspio sačuvati plodove preko zime. Očito je da što imaju više zemlje, bolje prezimljuju. Prošli vikend sam za kumkvata kupio ogromnu teglu od terakote za samo 260 kn u mbm-u. sigurno je metar visoka. bila je malo okrhnuta na rubu, ali dekorativni element mi nije bitan.
Na vrh
macorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 02 Travanj 2012
Lokacija: Koprivnica
Status: Offline
Bodovi: 512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2014 u 08:38

Moj limun je tako lijepo cvao, pojavili su se plodovi i onda su najednom otpali. Hoće li opet cvasti?

Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2014 u 01:01
Pozdrav limunčiću i ostalim sa sličnim problemima,
limune u tegli ste trebali unijeti u kuću pred zimu, u listopadu. Prostor bi trebao biti osvijetljen, negrijan a temperatura prostora od 5-12°C. U zimskom periodu ga niste trebali prihranjivati a zalijevanje vodom je trebalo učiniti cca dva puta mjesečno i to mlakom vodom( oko 20°C). Ispod tegli ne smije biti podložak. Zimi, za sunčanog vremena, prostoriju treba prozračiti radi suzbijanja nametnika.
  Sušenje limuna govori da s korijenom nešto nije u redu. Ja bih ga izvadila, pregledala korjenje, orezala, ukoliko je trulo do zdravog dijela. Presadila bih ga u novi supstrat.
Od niske temperature nije uginuo jer je limun Mayer prilično otporan, pogotovo ako je cijepljen na podlogu Poncirus trifoliatu.
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2014 u 01:15
Originalno poslano od člana Vrganj Vrganj napisao:

Molila bih za pomoć imam limun dobila sam ga iz doline Neretve rodi se sa puno plodova i ima  tanku koru.Sade se ne vide listovi od cvijetova koliko cvijeta,ali pojavio se problem na listovima i na stabljici pojavili se neki priljepci neke uši,a po listovima odozgo kao da je netko posipao po mokrome listu crne zemlje i listovi se frču prema unutra ,a i mravci napadaju. Poprskala sam ga aktarom,ali nema pomoći .Molila bih ako netko zna da mi kaže šta da radim. HvalaCry

Vrganj, radi se o lisnim i štitastim ušima koje se javljaju ako se biljka nalazi na slabo prozračnom mjestu. Ja bih ga dobro isprskala s bijelim uljem koji je izvan skupine otrova i koristi se u ekološkoj proizvodnji.Iz iskustva znam da je potrebno staviti malo više sredstva da bi bio djelotvoran. Sve o ovom sredstvu možete naći na netu.
Na vrh
Mikica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 25 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3024
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Kolovoz 2014 u 09:08
Evo i mog upita za limun. Naime,taj limun ima oko 5-7 godina,ma više se i ne sjećam koliko i lijepo je cvao,napravio male plodove koji polako rastu. Proljetos sam ga iznijela van iz verande lijepo ga pognojila i sve bi bilo super da nisam primijetila da su mu počeli žutjeti listovi,pitam se zašto? Zalijevam ga redovito....
Na vrh
Andrija 2 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 10 Svibanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrija 2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Kolovoz 2014 u 13:32
Terezija, ja sam u mbm pokušao kupiti nešto protiv lisnih ušiju, ali mi se nije isplatilo kupovat cijelu bocu tog ulja za samo jedan limun koji držim na balkonu.  Mikica, ja sam prije 10 dana jednom svom drugom limunu koji  ima žute listove dao 100 grama željeza. zasad nisam primjetio neka poboljšanja. to je veliki limun sa 50 kg ploda na sebi. 
Na vrh
Andrija 2 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 10 Svibanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrija 2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Kolovoz 2014 u 13:35
evo jednog prizora iz krošnje nekog trečeg limuna. 

http://post.org/ -


http://post.org/ - image hosting services
Na vrh
Mikica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 25 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3024
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2014 u 07:48
Probat ćemo sa željezom.
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Kolovoz 2014 u 00:41
Žutilo lišća ili kloroza često otkriva što biljci fali. Primjerice, ako su glavna žila ili nerv i postrani nervi na listu zeleni a između njih su listovi žuti, možemo  biti prilično sigurni da se radi o nedostatku željeza.
Ukoliko je cijela lisna plojka zajedno s nervaturom žuta, radi se o nedostatku dušika.
Mikica, možda si ga previše pognojila ili previše zalila vodom. Svakako ukloni podložak da korijen ne bi bio u vodi.
Andrija, na ovoj slici vidim jedan šareni plod. Da li je stvarno šaren ili je ovo zbog svjetla? Zanimljiv je.

Na vrh
Andrija 2 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 10 Svibanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrija 2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Kolovoz 2014 u 18:29
stvarno je saren. sad je jos i vise jer je zreliji. trebao bi onda i neki list biti saren na toj grani, ali nije.
Na vrh
Andrija 2 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 10 Svibanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrija 2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Kolovoz 2014 u 18:31
http://postimg.org/image/4ma9seemd/full/ -
http://post.org/ - upload pictures online
http://postimg.org/image/5lvzad4ed/full/ -
http://post.org/ - upload a picture
http://postimg.org/image/44aiysznp/full/ -
http://post.org/ - upload an image

evo moja 2 mejera
Na vrh
Andrija 2 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 10 Svibanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrija 2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Kolovoz 2014 u 18:32
feminelo lunario

http://postimg.org/image/swa561gud/full/ -
http://post.org/ - image upload no size limit
http://postimg.org/image/4dcp2h1tx/full/ -
http://post.org/ - photo hosting


Na vrh
maritzab View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Kolovoz 2014
Lokacija: Šibenik
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maritzab Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2014 u 12:41
Ako netko od vas prodaje limun u pitaru molim da se javi.
Uzela bih veći, preko 1,80m...

Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2014 u 01:02
maritzab, moj susjed je dobio limun na poklon i nakon 5 godina su se na podlozi na koju je cijepljen, pojavili simptomi virusne bolesti koja se zove exocortis. Na podlozi se počela guliti kora i time je prekinuto ili ometeno kolanje vode i hranjivih tvari. Limun je počeo žutiti i izgleda loše. Ovo je rizik ako kupuješ od privatnika. Moja preporuka je da kupiš sadnicu proizvedenu u registriranim rasadnicima jer oni imaju zakonsku obavezu stavljati u promet zdrav sadni materijal.
Bolest o kojoj govorim se prenosi alatom ( nožicama i voćnom pilom ) s bolesnog na zdravo stablo.
Ja živim na dubrovačkom području i vidjela sam puno zaraženih stabala limuna. Ova bolest se ispoljava nakon pete godine starosti. Zato, oprez!!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3031323334 35>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,344 sekundi.