Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Limun
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Limun

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 35>
Korisnik
Poruka
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2008 u 12:29
Kad siješ sjemenke limuna ne očekuj da ćeš dobiti isti takav limun.Naime, sjemenka nosi osobine svih prošlih generacija.
 
A osim toga takav limun je puno osjetljiviji na led.
Limuni se zato cijepe (kaleme ) na poncirus trifoliata koji je dosta otporan na zimu pa takav limun izdrži i nekoliko stupnjeva ispod nule.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
addalucija View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje addalucija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2008 u 14:10
evo limunadu sam popila a limun je niknuo nemam sada vremena stavit cu slike kasnije...
Tražim stan u zg gdje je dozvoljeno držanje pasa :)
ako tko ima javite se na pm
Na vrh
addalucija View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje addalucija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2008 u 14:13
e da neznam koliko sam koštica stavila ali niknuo je 21smile148
Tražim stan u zg gdje je dozvoljeno držanje pasa :)
ako tko ima javite se na pm
Na vrh
artemida View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 12 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 41
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje artemida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2008 u 19:00
Imam pitanje za stručnjake.
Imam limun u dvorištu star 35-40godina. rađa 2 puta godišnje. problem je što ga već jako dugo nitko nije sjekao, još otkad mi je baka bila živa. ona je imala nekog tipa koji joj je "navrćao"limun i znam  da je uvijek govorila da to ne može svatko. Limun nam je došao do ulaza u kuću i definitivno ga treba malo urediti. kad se to radi i jeli istina da to ne može laik napraviti?
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2008 u 21:14
može raditi i laik ali moze napraviti tj. nece orezati biljku onako kako treba po pravilima...
 
slobodno mozes pokratiti grane da limun ude u kucu ali ne treba preterivati i odezati ga prejako. tj. napraviti drasticnu kratidbu...
 
dok ne nađes strucnu osobu i ovo ce pomoci...
 
ja sam svoj redovito sisao kako mi je trebalo da stane na odredeno mjesot i nije bilo problema sa biljkom
Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2008 u 12:12
Evo mene opet s pitanjima o limunu Embarrassed 
 
S obzirom da je zahladilo ja sam ljpotana unjela u kuću. Stavila sam ga u blagavaonu jer tamo imam najviše svjetla, jedino kaj me brine je činjenica da ja grijem na drva pa temperatura malo oscilira. Hoće mu to jako smetati? Za sada još nije strašno, temperature su od 18-22C, ali zimi će sigurno biti malo veća razlika. Confused
nema kruha bez motike
Na vrh
bvlgari76 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bvlgari76 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Listopad 2008 u 13:15
Ja sam uzgojio i grejp i limun i narancu iz sjemena.
Al imam jedan problem, vani su mi i lisce im je prekriveno nekim crnilom. Nije smog, jer biljke pored nisu zahvacene s tim.
To crnilo skidam sa krpicom i vodom, ali se javlja ponovo.
Ispod toga je zdravi list.
Any ideas?
Na vrh
artemida View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 12 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 41
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje artemida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Listopad 2008 u 18:19
još jedno pitanje.
limun mi je na nekim mjestima požutio i napali ga mravi.
jeli sada nezgodno dati mu malo gnjojiva za citruse?
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Listopad 2008 u 23:24
Originalno poslano od člana mima mima napisao:

Presadi ga u veću posudu. Za agrume ima posebnog gnojiva, pa ga malo nahrani. Odreži one grančice koje rastu prema deblu i odstrani sve suhe grančice.
U vodu kojom ga zalijevaš dodaj tekućeg željeza ili onoga u prahu  (Sequestren), uspjeh neće izostati.
.

Slažem se s tobom Mima da je osnovni problem mali sud.Treba ga prenijeti u veliki sud tako reći bačvu.Nije svako žutilo lišća pomanjkanje željeza. Tipični znaci manjka željeza su kad je nervatura lišća zelena a ostali dio lista žut. Ja na ovoj slici to ne vidim. Što se rezidbe tiče, suhe grane se mogu ukloniti bilo kad a druge suvišne u proljeće pred kretanje(konac veljače)
Opće pravilo gnojidbe je da se na jesen doda umjetno gnojivo N:P:K=7:14:21 ili neko drugo ali s najmanje dušika(N). Obratno. na proljeće pred kretanje dodaje se dušično KAN ili UREA. Količina ovisi o razvijenosti biljke ali nećete pogriješiti ako "posolite"oko stabla.Manja pakiranja gnojiva možete naći u polj. ljekarnama
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Prosinac 2008 u 14:01

Moji limuni ove godine nemaju niti jednog jedinog ploda (nije bilo niti cvijeća). Odmah pored je mandarina vrlo mlada sa dvadesetak ogromnih plodova. Čak je i mala naranča (ona ukrasna koja ima plodove veličine špekule) krcata plodovima. Kod susjeda je ista stvar, ima mandarina i naranči, ali ni kod njih nema limuna.

Što se je desilo?
Na vrh
Lantana View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Lokacija: Bol
Status: Offline
Bodovi: 6857
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lantana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Prosinac 2008 u 14:38
Meni je limun procvjetao prije 20-tak dana i to tri jadna cvijeta.
život je more
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Prosinac 2008 u 16:26
Zalite ga u proljeće vodom u kojoj je odležala kora od banane!
Meni to pali.
Već sam negdje napisala - ja pretjeram.
Sad mu fali željeza:
 
Ovo je slika kad smo ga već dobro pobrali.
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Prosinac 2008 u 21:11
moj ljepo cvate, pun cvata... vidit ćemo šta će biti od ploda ove godine... to se kod mene nikad ne zna... inače je lijepo rodan :))))
...mandarina ove god bila opet jako rodna.... bitno ih je tokom ljeta svakodnevno natapati vodom... inače kad je sušno nedaju ploda ( bar kod mene..)
Na vrh
forgas View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje forgas Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Siječanj 2009 u 18:03
Imam namjeru posaditi limun uz juznu fasadu kuce, a posto sam potpuni tukac za biljke pomagaj te!
Gdje da kupim sadnicu i koliko veliku, kad da sadim i ostalo????
Na vrh
forgas View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje forgas Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Siječanj 2009 u 18:05
super vam je stranica
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Siječanj 2009 u 20:16
Forgas, želim ti dobrodošlicu!
Prvo, neznam otkud nam pišeš, ako si negdje na kontinentu, onda ga sadi u teglu i zimi ga moraš unositi nutra, ako si južnije, blago tebi, nemaš brige, sadi van.
Mislim da se može nabaviti u rasadnicima, iskreno, neznam, ali sigurno će ti tu netko od forumaša/ica znati dati odgovor.Smile
Na vrh
forgas View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje forgas Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2009 u 14:54
Ispričavam se zbog ne predstavljanja.
Zovem se Hrvoje i živim u Mravincima iznad Splita, tako da sa zimom nema većih problema.
Pošto bi limun bio zaklonjen zgradom i potpuno na jugu, mogu li ga saditi već u ožujku i koliko staru sadnicu da uzmem?
Napominjem: nemam pojma o sadnji, uzgoju ili bilo čemu vezanom uz poljuprivredu!
Unaprjed hvala
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2009 u 12:26
Uzmi gotovu sadnicu u poljoprivrednoj ljekarni. Iz iskustva preporučujem sortu Lisbonne  navrnutu na Poncirus trifoliatu. Možeš saditi u ožujku tako da iskopaš rupu od cca 60 cm, u rupu dodaj šaku gnoja N:P:K=7:14:21 i cca 5 lopata stajskog gnoja. U rupi sve izmješaj sa zemljom i posadi sadnicu na istu razinu u zemlju kao što je bila u naylon kesici. Naravno da kesicu prekineš i izvadiš sadnicu sa cijelim blokom zemlje s kojim je i posadiš.Sadnicu dobro ugaziš nogom da bi se učvrstila u zemlji.
u svibnju joj treba dodati (posoliti oko debla) neko dušično gnojivo kao što je KAN.Za vrijeme ljeta i suše polijevati vodom.
Na jesen treba dodati(posoliti) isto gnojivo kao prilikom sadnje.
Pred zimu se biljka može zaštiti sa vrećom od krumpira tako da se navuče na voćku i veže pri deblu.

Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2009 u 15:20
Postoji još nekoliko načina gnojenja limuna osim kemijskih mineralnih gnojiva, prvi je posebno gnojivo za agrume koje se može nabaviti u poljoapotekama. A s obzirom da je željezo bitno za agrume, tako sam barem pročitala u ovoj temi, možeš napraviti i sam gnojivo od koprive, koje je u biovrtlarstvu najkorištenije gnojivo za biljke, a postupak je tu:

http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=2074

Sve zapravo ovisi kakvim načinom vrtlarenja se želiš baviti.

Ja ti još s stajališta biovrtlarstva mogu preporučiti da tlo ispod krošnje ne smije biti zarašteno travom, već po mogućnosti zasađeno nevenima, kadificama ili dragoljubom, oni štite tlo i tjeraju neke nametnikeSmile, i faceliju i djetelinu, one vežu dušik.

I ne zaboravi dobro zalijati nakon sadnjeWink
Na vrh
forgas View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje forgas Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2009 u 15:54
Hvala
Javit ću se sa rezultatima Smile
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 35>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.